2021-10-14

Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne w NFZ i prywatnie?

Z jakiego rodzaju ubezpieczenia najlepiej korzystać? 

Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne w NFZ i prywatnie?

Aby uzyskać dostęp do bezpłatnej opieki medycznej, należy spełniać określone kryteria. Osoby, którym nie przysługuje ubezpieczenie zdrowotne NFZ, stają przed poważnym problemem: funkcjonowanie bez ubezpieczenia to jak igranie z ogniem, gdyż w przypadku konieczności podjęcia leczenia taka osoba będzie musiała opłacić hospitalizację z własnej kieszeni. Warto więc już dziś pomyśleć o przyszłości i zabezpieczyć się na wypadek nieprzewidzianych sytuacji.

Komu przysługuje ubezpieczenie zdrowotne NFZ?

Z bezpłatnego ubezpieczenia zdrowotnego NFZ mogą korzystać:

 • osoby zatrudnione w ramach umowy o pracę,
 • osoby prowadzące własną działalność,
 • emeryci i renciści,
 • bezrobotni zarejestrowani w UP,
 • dzieci i studenci,
 • duchowni,
 • służby mundurowe,
 • Służba Graniczna,
 • funkcjonariusze BOR,
 • rolnicy wraz z rodzinami,
 • sędziowie i prokuratorzy,
 • kobiety w okresie ciąży, porodu i połogu.

Aby korzystać z darmowych świadczeń, niezbędne jest opłacanie składek ZUS. W zależności od sytuacji ZUS może być opłacany samodzielnie (np. własna działalność gospodarcza) lub przez pracodawcę, szkołę, uczelnię czy urząd pracy. Ubezpieczenie zdrowotne przysługuje także rodzinie ubezpieczonego – żonie, mężowi i dzieciom do osiągnięcia pełnoletniości. Wyjątkiem są dzieci kontynuujące naukę, które mogą korzystać ze świadczeń do ukończenia 26. roku życia, a także dzieci z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, które mają prawo do ubezpieczenia przy rodzicu bez ograniczenia wieku.

Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne w NFZ?

Osobom bezrobotnym, które nie są zarejestrowane w urzędzie pracy, a także osobom pracującym w ramach umowy o dzieło nie przysługuje bezpłatne ubezpieczenie NFZ. W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest samodzielne wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego. Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne w NFZ? Cena jest zmienna i zależy od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (9% podstawy wymiaru składki). Opłacając ubezpieczenie prywatne NFZ, można korzystać z publicznej opieki medycznej.

Przykładowo: w drugim kwartale 2021 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 5775,25 zł. Oznacza to, że miesięczny koszt ubezpieczenia zdrowotnego w miesiącach lipiec, sierpień i wrzesień wyniósł 519,77 zł. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne NFZ – dla kogo?

Osoby, które nie są objęte ubezpieczeniem obowiązkowym, mogą w NFZ wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Cena takiego świadczenia obliczana jest kwartalnie i różni się w zależności od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne NFZ jest skierowane między innymi do:

 • osób pracujących w ramach umowy o dzieło,
 • osób bezrobotnych, niezarejestrowanych w UP,
 • pracowników przebywających na urlopie bezpłatnym,
 • wolontariuszy,
 • cudzoziemców przebywających legalnie w Polsce (np. studentów, wolontariuszy, uchodźców).

Mogłoby się wydawać, że nie ma nic prostszego niż wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Koszt takiego ubezpieczenia jest jednak z roku na rok wyższy (w 2019 r. składka miesięczna wynosiła ok. 319,94 zł, a w 2021 r. jest to już 519,77 zł), dlatego nie każdy może sobie pozwolić na wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ. Warto więc szukać innych możliwości uzyskania dostępu do darmowej opieki medycznej, takich jak:

 • rejestracja działalności gospodarczej – to opcja dla osób pracujących na przykład w ramach umowy o dzieło (początkującym przedsiębiorcom przysługują też liczne zniżki na start w ZUS),
 • zgłoszenie do ubezpieczenia przez członka rodziny – przysługuje mężowi/żonie ubezpieczonego, a także rodzicom i dziadkom mieszkającym we wspólnym gospodarstwie domowym,
 • złożenie wniosku do urzędu miasta lub urzędu gminy – osoby spełniające określone kryterium dochodowe są uprawnione do świadczeń na podstawie decyzji wójta/burmistrza/prezydenta gminy lub miasta.
 • indywidualne ubezpieczenie zdrowotne poza NFZ – taką polisę można wykupić w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych (ich ceny zaczynają się już od 65 zł miesięcznie), lecz należy to potraktować jako uzupełnienie ubezpieczenia w NFZ.

Wykupienie indywidualnego ubezpieczenia zdrowotnego – co możesz zyskać?

Wiele osób zastanawia się, czy alternatywą dla prywatnego ubezpieczenia w NFZ może być indywidualne ubezpieczenie zdrowotne. Cena tego drugiego jest znacznie bardziej atrakcyjna i wynosi nawet 65 zł na miesiąc. Dlaczego więc kupować prywatne ubezpieczenie zdrowotne NFZ za kilkaset złotych miesięcznie, skoro można korzystać z atrakcyjnej polisy ubezpieczeniowej? Indywidualna polisa zdrowotna w towarzystwie ubezpieczeniowym nie jest alternatywą dla ubezpieczenia w NFZ, lecz doskonałym uzupełnieniem publicznej opieki medycznej. 

Jest to więc rozwiązanie dla osób, które opłacają składki ZUS i podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu NFZ, a także dla tych opłacających ubezpieczenie prywatne NFZ z własnej kieszeni. Słowem, jest to opcja dostępna dla wszystkich, którym zależy na dostępie do najlepszej jakości świadczeń medycznych w najkrótszym czasie.

W ramach indywidualnego ubezpieczenia zdrowotnego zyskujesz:

 • dostęp do najlepszych specjalistów (bez skierowania),
 • możliwość wyboru placówki, do której chcesz się udać,
 • krótki czas oczekiwania na wizytę (średnio od 1 dnia do 1 tygodnia),
 • dostęp do wielu badań diagnostycznych i specjalistycznych,
 • dostęp do konsultacji profesorskich,
 • dostęp do całodobowej infolinii medycznej,
 • inne usługi wyszczególnione w ofercie towarzystwa ubezpieczeniowego.

Dlaczego ubezpieczenie zdrowotne w NFZ to za mało?

Możesz się zastanawiać: skoro i tak muszę opłacać składkę NFZ, to po co mam dodatkowo płacić za polisę zdrowotną w towarzystwie ubezpieczeniowym? Słuszne pytanie. Otóż wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego w jednym z towarzystw daje Ci możliwość korzystania z wyżej wymienionych usług, które nie są w zasięgu osób korzystających z darmowej służby zdrowia w ramach NFZ. Jest to także doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą uniknąć kolejek i zyskać szybki dostęp do opieki medycznej

Jak pokazują statystki, czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty w ramach NFZ wynosi co najmniej 30 dni. Terminy różnią się w zależności od świadczenia. W przypadku specjalistów takich jak neurolog, endokrynolog czy kardiolog czas oczekiwania może wynieść nawet 1 rok. W nagłych sytuacjach tak odległy termin może przyczynić się do pogorszenia stanu pacjenta, dlatego wiele osób decyduje się na wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego w celu szybszego dostępu do specjalistów i badań diagnostycznych. Korzystanie ze świadczeń publicznych stawia Cię bowiem na równi ze wszystkimi innymi ubezpieczonymi, co sprawia, że trafiasz do jednej kolejki z osobami z całej Polski szukającymi tych samych specjalistów na identycznych warunkach. W NFZ nie ma więc co liczyć na natychmiastowy termin wizyty.

Warto również wspomnieć o tym, że w ramach ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ nie wykonasz specjalistycznych badań bez skierowania. Oznacza to, że w celu wykonania rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej musisz najpierw ustawić się w kolejce po skierowanie, a następnie umówić się na samo badanie i cierpliwie czekać na wyznaczony termin. Wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego w jednym z towarzystw to więc nie tylko sposób na skrócenie czasu oczekiwania, lecz także dostęp do specjalistów bez skierowania.

NFZ ogranicza też dostęp do niektórych badań. Przykładowo, w ramach NFZ kobiety mogą wykonywać cytologię raz na 1-2 lata. Nie mówiąc już o tym, że niektórzy lekarze niechętnie wypisują skierowania bez nagłej potrzeby, a tym samym ograniczają pacjentom dostęp do bezpłatnej diagnostyki. Zupełnie inaczej jest w przypadku ubezpieczenia indywidualnego, które umożliwia korzystanie ze wszystkich badań diagnostycznych i specjalistycznych dostępnych w zakresie wybranego przez klienta pakietu.

Ile kosztuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne w TU?

Towarzystwa ubezpieczeniowe mają zróżnicowane oferty, dlatego wybór odpowiedniej polisy warto skonsultować z agentem ubezpieczeniowym. Poniżej znajdziesz krótkie porównanie trzech popularnych ubezpieczycieli oferujących polisy zdrowotne

INTER Polska

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne INTER Vision umożliwia wybór ochrony w wersji Basic, Silver, Gold lub Diamond. Wśród opcji dodatkowych znajdują się m.in. dzienny zasiłek szpitalny, koszty leczenia za granicą, rehabilitacja, następstwa nieszczęśliwych wypadków, operacje i poważne zachorowania. Ubezpieczyciel zapewnia realizację wizyt u lekarzy specjalistów, bez skierowania, w ciągu 5 dni roboczych, a do lekarzy POZ w ciągu 2 dni roboczych.

Ile kosztuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne w INTER Polska? Składka ubezpieczeniowa jest uzależniona od wybranego wariantu oraz wieku ubezpieczonego w momencie przystępowania do ubezpieczenia. Przykład: wersja Basic dla osoby w wieku 30 lat to miesięczny koszt 165 zł. Umowa zawierana jest na okres 12 miesięcy i ulega automatycznemu przedłużeniu o kolejny rok.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

InterRisk

Towarzystwo oferuje kilka produktów ubezpieczeniowych. Ubezpieczenie zdrowotne Antidotum Plus to produkt przeznaczony dla dzieci od chwili narodzin, rodzin z dziećmi i singli, który umożliwia ubezpieczenie całej rodziny w stałej cenie. W ofercie znajdziemy m.in. dostęp do ok. 1400 placówek w całej Polsce i składkę, która nie zależy od wieku ani liczby ubezpieczonych osób. Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotneAntidotum Plus? W wariancie podstawowym miesięczny koszt ubezpieczenia to tylko 65 zł

W ofercie InterRisk znajduje się także ubezpieczenie zdrowotne Medi-Care, adresowane do osób aktywnych, rodzin z dziećmi, osób do 80. roku życia oraz obcokrajowców. Ubezpieczony może korzystać z e-wizyt oraz nielimitowanych konsultacji u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w ok. 1200 placówkach w całym kraju. Istnieje możliwość rozszerzenia ochrony o ubezpieczenie pobytu w szpitalu w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

Podsumowanie

 • 1
  Prywatne ubezpieczenie zdrowotne nie jest alternatywą dla ubezpieczenia w NFZ, lecz jego płatnym dopełnieniem.
 • 2
  Indywidualne ubezpieczenie zdrowotne różni się w zależności od ofert TU, a jego cena zależy od wybranego wariantu (od 65 zł).
 • 3
  Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu pacjent zyskuje dostęp do szerokiego grona specjalistów i badań oraz może liczyć na znacznie krótszy czas oczekiwania na wizytę (zwykle do 1 tygodnia).
 • 4
  Wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego umożliwia korzystanie z usług kilkudziesięciu specjalistów bez kolejek i bez skierowania.
 • 5
  Największe towarzystwa ubezpieczeniowe współpracują z kilkoma tysiącami placówek w całej Polsce, dzięki czemu ubezpieczony może korzystać z opieki medycznej w pobliżu miejsca zamieszkania.

Chcesz zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę? Skorzystaj z naszego kalkulatora, porównaj polisy i znajdź idealne ubezpieczenie dla siebie!

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne z CUK

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom, wiesz już, dlaczego warto wybrać prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Sprawdź także pozostałe oferty ubezpieczeniowe CUK i zadbaj o zdrowie swoje i swoich bliskich. Wśród naszych ofert znajdziesz m.in. świadczenia wypadkowe NNW, które zapewniają ochronę w razie drobnych wypadków i poważniejszych zdarzeń. 

Na temat polisy zdrowotnej chętnie porozmawiają z Tobą pracownicy infolinii lub agenci ubezpieczeniowi w placówkach CUK. Zapewniamy pełne wsparcie merytoryczne i porównanie ofert wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Jesteśmy w całej Polsce – w każdym regionie i województwie! Możesz także skontaktować się z nami online, przez formularz kontaktowy dostępny na stronie. 

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku