Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Ubezpieczenie zdrowotne dla osób bezrobotnych - jak je uzyskać?

2020-05-21

Utrata pracy to bardzo trudna sytuacja w życiu. Pierwszy problem, jaki się pojawia to oczywiście obawa przed tym, skąd będzie się czerpać pieniądze na życie. Drugi z kolei dotyczy zdrowia. Co się stanie, jeśli nagle się przewrócisz lub będziesz mieć grypę? Czy możesz zadzwonić po pogotowie lub pójść do lekarza? Tylko wtedy, gdy będziesz mieć ubezpieczenie zdrowotne dla osób bezrobotnych.

Co zrobić z ubezpieczeniem zdrowotnym po stracie pracy?

Praca na etacie a składki na NFZ

Opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne jest podstawą do korzystania z publicznej służby zdrowia. Dzięki temu, masz dostęp do opieki medycznej w postaci wizyt u lekarza, specjalisty czy wezwania pogotowia. Jeśli do tej pory pracowałeś na etacie, w takim razie Twój pracodawca powinien opłacać składki w odpowiedniej wysokości. Tę kwotę odejmowano od Twojego ostatecznego wynagrodzenia. Nie trzeba było zatem samemu pilnować terminów płatności. Inaczej wygląda sytuacja, w której prowadziłeś działalność gospodarczą, ponieważ wtedy powinieneś opłacać składki samodzielnie. 

Koniec pracy - czy tracisz od razu możliwość korzystania z opieki medycznej?

Od momentu utraty pracy lub skończenia współpracy z pracodawcą w ramach umowy zlecenie, masz jeszcze możliwość korzystania z publicznej opieki medycznej przez 30 dni. Jeśli coś niepokojącego zdarzy się w tym czasie, masz szansę na bezpłatne leczenie. W tym czasie warto też przemyśleć, co zrobić dalej. Kolejnym krokiem jest ubezpieczenie na własną rękę lub zarejestrowanie się w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna.

Jak uzyskać ubezpieczenie zdrowotne w Urzędzie Pracy?

Zarejestrowanie się w Urzędzie Pracy jest jednoznaczne z uzyskaniem prawa do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej. Wystarczy, że zgłosisz się do instytucji zgodnej z Twoim stałym lub tymczasowym zameldowaniem. Już w tym samym dniu, możesz zrobić to bezpłatnie. Warto zaznaczyć, że jest to niezależne od tego czy masz prawo do zasiłku czy nie. Do momentu wyrejestrowania się z Urzędu Pracy, jesteś pod ochroną jeszcze przez 30 dni. Co ciekawe, do tego typu ubezpieczenia, możesz zgłosić też członka swojej rodziny. Składkę na NFZ opłaca Urząd Pracy. 

Ubezpieczenie zdrowotne a zasiłek

Osoby, które pobierają zasiłek chorobowy lub macierzyński nie muszą odprowadzać składek na ZUS. Jednocześnie, mogą jednak korzystać z bezpłatnej opieki medycznej. Jeśli świadczenia z ZUS się zakończą, czyli przestaniesz pobierać zasiłki chorobowe, rehabilitacyjne czy macierzyńskie, ten przywilej również się skończy. 

Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ - czy warto?

Jeśli jako bezrobotny z jakichkolwiek powodów nie chcesz rejestrować się w Urzędzie Pracy, nie wszystko stracone. Możesz skorzystać z polisy członka najbliższej rodziny, o ile prowadzisz wraz z nim wspólne gospodarstwo domowe. Alternatywą jest dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w NFZ. Wystarczy wypełnić wniosek oraz złożyć go w oddziale wojewódzkiego NFZ. Niestety, koszt jest dość wysoki i wynosi 9% podstawy wymiaru ubezpieczenia zdrowotnego. W 2020 roku jest to koszt 483,12 złotych za miesiąc, choć cena może się różnić np. dla obcokrajowców. Warto sprawdzić to na głównej stronie NFZ.

Indywidualne ubezpieczenie zdrowotne

Znacznie tańszym rozwiązaniem jest indywidualna polisa zdrowotna. Jednak warto wspomnieć tutaj o znaczących różnicach. Publiczna opieka medyczna upoważnia Cię np. do wezwania karetki podczas zasłabnięcia czy korzystania z rejonowej przychodni. Wykupując prywatną polisę zdrowotną, masz do dyspozycji konkretną listę placówek oraz usług. Jest to dość komfortowa opcja, ponieważ na specjalistów nie będziesz czekać dłużej niż kilka dni. Najczęściej trwa to maksymalnie 7 dni. Poza tym, placówki medyczne są nowoczesne, a terminy na badania czy wizyty dopasowane ściśle do potrzeb pacjentów.

Zobacz, ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne

Sprawdź cenę Krajowego Programu Zdrowotnego. Zadzwoń na infolinię lub odwiedź jedną z naszych placówek.