2020-05-21

Ubezpieczenie zdrowotne dla osób bezrobotnych – jak je uzyskać?

Dostęp do służby zdrowia a praca - jak to jest w praktyce?

Ubezpieczenie zdrowotne dla osób bezrobotnych – jak je uzyskać?

Utrata pracy to bardzo trudna sytuacja w życiu. Pierwszy problem, jaki się pojawia to oczywiście obawa przed tym, skąd będzie się czerpać pieniądze na życie. Drugi z kolei dotyczy zdrowia. Co się stanie, jeśli nagle się przewrócisz lub będziesz mieć grypę? Czy możesz zadzwonić po pogotowie lub pójść do lekarza? Tylko wtedy, gdy będziesz mieć ubezpieczenie zdrowotne dla osób bezrobotnych.

Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe – znacząca różnica!

Na wstępie, wytłumaczymy Ci czym tak naprawdę jest ubezpieczenie zdrowotne, a czym chorobowe. Często te pojęcia są mylone, ponieważ nazywają się podobnie. Tak naprawdę, ubezpieczenie zdrowotne pozwala na korzystanie z bezpłatnej opieki medycznej. Pobierane jest przez ZUS, a następnie przekazywane do NFZ, które finansuje polską służbę zdrowia. Z kolei ubezpieczenie chorobowe jest częścią ubezpieczeń społecznych. Odpowiada ono za prawo do zasiłku w czasie choroby lub w okresie macierzyństwa. W praktyce oznacza to, że kiedy jesteś chory lub Twoje dziecko wymaga opieki, otrzymujesz zwolnienie i nie tracisz wynagrodzenia. 

Praca na etacie a składki na NFZ

Opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne jest podstawą do korzystania z publicznej służby zdrowia. Dzięki temu, masz dostęp do opieki medycznej w postaci wizyt u lekarza, specjalisty czy wezwania pogotowia. Jeśli do tej pory pracowałeś na etacie, w takim razie Twój pracodawca powinien opłacać składki w odpowiedniej wysokości. Tę kwotę odejmowano od Twojego ostatecznego wynagrodzenia. Nie trzeba było zatem samemu pilnować terminów płatności. Inaczej wygląda sytuacja, w której prowadziłeś działalność gospodarczą, ponieważ wtedy powinieneś opłacać składki samodzielnie. 

Uwaga!

Każdy, kto pracuje w ramach umowy o pracę, zlecenia, a także prowadzi działalność gospodarczą podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego. Składki są także odprowadzane przez osoby, które mają status emeryta lub bezrobotnego (zgłoszonego w urzędzie pracy). Składka na ubezpieczenie zdrowotne zawsze wynosi 9% podstawy wymiaru. 

Koniec pracy – czy tracisz od razu możliwość korzystania z opieki medycznej?

Od momentu utraty pracy lub skończenia współpracy z pracodawcą w ramach umowy zlecenie, masz jeszcze możliwość korzystania z publicznej opieki medycznej przez 30 dni. Jeśli coś niepokojącego zdarzy się w tym czasie, masz szansę na bezpłatne leczenie. W tym czasie warto też przemyśleć, co zrobić dalej. Kolejnym krokiem jest ubezpieczenie na własną rękę lub dokonanie rejestracji w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna.

Brak ubezpieczenia zdrowotnego jest dość kłopotliwą sytuacją, ponieważ musisz być przygotowany na każdą ewentualność. Nagły wypadek? Złamanie ręki? Ból zęba? W takich sytuacjach konieczna jest szybka pomoc medyczna. Po utracie pracy, na pewno zajmiesz się poszukiwaniem kolejnej. Jednak warto także zadbać o ubezpieczenie dla bezrobotnych, aby mieć pewność, że w każdej chwili możesz liczyć na pomoc medyczną. 

Do dyspozycji masz cztery opcje:

  • ubezpieczenie dobrowolne w NFZ,
  • zarejestrowanie się w Urzędzie Pracy,
  • skorzystanie z ubezpieczenia zdrowotnego bliskiej osoby (pod warunkiem prowadzenia jednego gospodarstwa domowego),
  • prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

Jak uzyskać ubezpieczenie zdrowotne w Urzędzie Pracy?

Zarejestrowanie się w Urzędzie Pracy jest jednoznaczne z uzyskaniem prawa do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej. Wystarczy, że zgłosisz się do instytucji zgodnej z Twoim stałym lub tymczasowym zameldowaniem. Już w tym samym dniu, możesz zrobić to bezpłatnie. Warto zaznaczyć, że jest to niezależne od tego czy masz prawo do zasiłku, czy nie. Do momentu wyrejestrowania się z Urzędu Pracy, jesteś pod ochroną jeszcze przez 30 dni. Co ciekawe, do tego typu ubezpieczenia, możesz zgłosić też członka swojej rodziny. Składkę na NFZ opłaca Urząd Pracy. 

Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ – czy warto?

Jeśli jako bezrobotny z jakichkolwiek powodów nie chcesz rejestrować się w Urzędzie Pracy, nie wszystko stracone. Możesz skorzystać z polisy członka najbliższej rodziny, o ile prowadzisz wraz z nim wspólne gospodarstwo domowe. Alternatywą jest dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w NFZ. Wystarczy wypełnić wniosek oraz złożyć go w oddziale wojewódzkiego NFZ. Niestety, koszt jest dość wysoki i wynosi 9% podstawy wymiaru ubezpieczenia zdrowotnego. W 2020 roku był to koszt 483,12 złotych za miesiąc, choć cena może się różnić np. dla obcokrajowców. Warto sprawdzić to na głównej stronie NFZ.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Indywidualne ubezpieczenie zdrowotne

Znacznie tańszym rozwiązaniem jest indywidualna polisa zdrowotna. Jednak warto wspomnieć tutaj o znaczących różnicach. Publiczna opieka medyczna upoważnia Cię np. do wezwania karetki podczas zasłabnięcia czy korzystania z rejonowej przychodni. Wykupując prywatną polisę zdrowotną, masz do dyspozycji konkretną listę placówek oraz usług. Jest to dość komfortowa opcja, ponieważ na specjalistów nie będziesz czekać dłużej niż kilka dni. Najczęściej trwa to maksymalnie 7 dni. Poza tym, placówki medyczne są nowoczesne, a terminy na badania czy wizyty dopasowane ściśle do potrzeb pacjentów. Warto jednak podkreślić, że taka polisa to nie tylko doskonałe ubezpieczenie dla bezrobotnych, ale też uzupełnienie ochrony zdrowotnej dla osób zatrudnionych.

Wizyta u lekarza bez ubezpieczenia – czym to grozi?

Brak ubezpieczenia zdrowotnego jest jednoznaczne z brakiem możliwości korzystania z opieki medycznej. Jeśli pilnie będziesz potrzebować pomocy, wizyta u lekarza bez ubezpieczenia może wiązać się ze sporą opłatą. Ceny rozpoczynają się już od 150 złotych, często uzależnione są od konkretnej placówki i Twojego miejsca zamieszkania. A jeśli będą konieczne badania, dodatkowo będziesz musiał za nie zapłacić.

Zastanawiasz się czy wybrać prywatne ubezpieczenie zdrowotne zamiast NFZ? Tak naprawdę wiele zależy od Ciebie. Idealnym rozwiązaniem jest połączenie dwóch możliwości: ubezpieczenie zdrowotne w NFZ i indywidualna polisa dopasowana do Twoich potrzeb. W ten sposób, nie będziesz musiał martwić się o długie kolejki do specjalistów i jednocześnie możesz liczyć na pomoc w nagłych wypadkach, np. wezwanie karetki bez obaw o dodatkowe opłaty. 

Ubezpieczenie zdrowotne a zasiłek

Osoby, które pobierają zasiłek macierzyński i do tej pory były zatrudnione w oparciu o umowę o pracę, podlegają jednocześnie ubezpieczeniom emerytalnym, rentowym oraz zdrowotnym. Wyjątkiem jest prawo do emerytury lub renty. Mimo to, osoby te nie podlegają ubezpieczeniom chorobowemu oraz wypadkowemu. Przez cały czas odprowadzana jest także składka na ubezpieczenie zdrowotne, dlatego masz pełne prawo do korzystania z publicznej służby zdrowia. Poza tym, jeśli przestaniesz pobierać zasiłek macierzyński, ten przywilej również się skończy. Za płacenie składek do ZUS jest odpowiedzialny pracodawca. 
 

Uwaga!

Osoby, które pobierają zasiłek dla bezrobotnych, bezrobotny pobierający stypendium za szkolenie, przygotowanie zawodowe lub staż, także podlegają ubezpieczeniu społecznemu, niezależnie od ubezpieczenia zdrowotnego.

Zobacz, ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne

Porozmawiaj z naszym doradcą o prywatnym ubezpieczeniu zdrowotnym. Dowiedz się, jakie warianty ubezpieczenia dla bezrobotnych są dostępne w Twoim przypadku. Zadzwoń na infolinię lub odwiedź jedną z naszych placówek.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku