2022-10-24

Ubezpieczenie spłaty kredytu hipotecznego – co to jest, jak działa i jakie są warunki?

Jak uchronić się przed niezdolnością do spłacenia kredytu hipotecznego? 

Ubezpieczenie spłaty kredytu hipotecznego – co to jest, jak działa i jakie są warunki?

Zadłużając się w banku przy zakupie nieruchomości, ubezpieczenie kredytu hipotecznego może być solidnym zabezpieczeniem. Często też jest po prostu opłacalne. Czy jest ono obowiązkowe? O czym trzeba pamiętać podpisując umowę w banku? Zobacz, ile kosztuje ubezpieczenie kredytu hipotecznego, gdzie je kupić oraz jakie są jego warunki.

Ubezpieczenie kredytu niejedno ma imię, czyli rodzaje polis

Zakup nieruchomości na kredyt jest równoznaczne z wieloma formalnościami, które trzeba spełnić. Kiedy już zostanie wyliczona zdolność, a następnie przedstawione zostaną warianty i warunki podpisywanej umowy z bankiem, powstaje wiele decyzji do podjęcia. Jedną z nich jest ubezpieczenie kredytu. Bank, przekazując Ci sporą kwotę do dyspozycji, musi się w jakiś sposób zabezpieczyć. Chodzi tu np. o sytuację, w której nieruchomość zostanie zniszczona albo kredytobiorcy nie będą w stanie spłacać rat ze względu na sytuację życiową.

Jeszcze przed podpisaniem umowy z bankiem, zostaniesz poinformowany o różnych rodzajach ubezpieczeń. Czy są one obowiązkowe? Oto niektóre z nich.

  • Ubezpieczenie nieruchomości – według prawa bank nie może wymagać od Ciebie zakupu takiej polisy, ale warunki umowy często wskazują jasno, że trzeba ją wykupić, aby otrzymać pieniądze na mieszkanie czy też dom. To zabezpieczenie, które ma na celu zminimalizować ryzyko utraconych pieniędzy. To też ochrona kredytobiorców. Bank może przedstawić Ci swoją ofertę, ale niekoniecznie musisz się na nią godzić. Wystarczy, że jasno wskaże, jaki musi być minimalny zakres ochrony. Możesz zatem samodzielnie wybrać polisę i przedstawić potwierdzenie zakupu w trakcie załatwiania formalności. Spełnisz tym samym warunki kredytu hipotecznego. Ubezpieczenie mieszkania wymaga cesji na rzecz banku, czyli specjalnego zapisu w umowie.
  • Ubezpieczenie kredytu hipotecznego – tak samo jak w przypadku poprzedniej polisy, nie może być ono obowiązkowe. Jest jednak duże prawdopodobieństwo, że wraz z nią, otrzymasz bardziej atrakcyjne warunki umowy z bankiem. Do Ciebie należy decyzja, gdzie je kupisz. Właśnie dlatego warto zorientować się, ile kosztuje ubezpieczenie kredytu hipotecznego w wielu towarzystwach, aby móc wybrać najbardziej atrakcyjną opcję. Stanowi ono zabezpieczenie w razie niezdolności kredytobiorców do spłacania rat. Warunki ustalane są indywidualnie, w zależności od wariantu. Często też ten wariant nazywa się: ubezpieczenie spłaty kredytu.
  • Ubezpieczenie kredytu od utraty pracy – dobrowolna polisa często proponowana przy zadłużeniach związanych z zakupem mieszkania i domu, która jest bardzo przydatna w praktyce. Spłata kredytu hipotecznego w razie utraty pracy (zerwania umowy) leży po stronie ubezpieczyciela, np. przez 6 czy 12 miesięcy.
  • Ubezpieczenie na życie – ten rodzaj często proponowany jest zarówno przy kredytach hipotecznych, jak i konsumpcyjnych. W praktyce jest to ubezpieczenie kredytu hipotecznego od śmierci. Kiedy dojdzie do zgonu jednego z kredytobiorców, jego część zadłużenia zostanie spłacona przez towarzystwo. Dzięki temu spłata kredytu hipotecznego przez bliskich, małżonka czy rodzinę, nie będzie obciążająca. Nie jest to polisa obowiązkowa, ale często proponowana przez bank jako rodzaj zabezpieczenia i forma uzyskania lepszych warunków umowy. Zobacz też nasz artykuł: Czy do kredytu hipotecznego konieczna jest polisa na życie?

Jak widzisz, nie ma obowiązkowych ubezpieczeń, zgodnie z przepisami prawa. Często jednak jest to po prostu opłacalne. Z jednej strony, stanowi zabezpieczenie dla banku, a z drugiej otwiera furtkę do lepszych warunków umowy dla kredytobiorców. Może to być np. ubezpieczenie kredytu hipotecznego od śmierci lub innych zdarzeń losowych, na które często właściciele nieruchomości nie mają wpływu.

Czym jest ubezpieczenie spłaty kredytu?

Ubezpieczenie spłaty kredytu przyda się wszystkim osobom, które podpisują umowę z bankiem i zadłużają się na długie lata, aby kupić wymarzoną nieruchomość. To ochrona kredytobiorców, a także forma zabezpieczenia, o którą musi zadbać bank chroniąc swoje interesy. W wyjątkowych sytuacjach, na które nie mają wpływu nowi właściciele mieszkania czy domu, spłata kredytu hipotecznego jest znacznie prostsza. Bank nie musi obawiać się, że w wyniku wypadku czy niezdolności do pracy, kredytobiorca przestanie spłacać swoje zobowiązania. Zajmuje się tym ubezpieczyciel, oczywiście w wyznaczonych sytuacjach.

Ubezpieczenie kredytu można kupić na kilka sposobów. Najczęściej jest ono proponowane przez bank, który przygotowuje gotową wysokość świadczeń i zakres ochrony. Możesz przystać na to lub poszukać polisy na własną rękę. W drugim przypadku konieczne jest jednak spełnienie warunków określonych przez bank. Co jest bardziej opłacalne? Warto porównać oferty. W dodatku umowa często podpisywana jest na rok, dlatego po tym czasie jest możliwość podjęcia współpracy z innym towarzystwem.

To ważne!

Choć ubezpieczenie spłaty kredytu nie jest obowiązkowe, często bank go wymaga i bez tego nie jest możliwe podpisanie umowy. W dodatku może zaproponować korzystniejsze warunki, np. niższe oprocentowanie. Wówczas w praktyce okazuje się, że zakup ubezpieczenia jest po prostu opłacalny.

Aby przystąpić do ubezpieczenia spłaty kredytu, muszą być też spełnione pewne warunki. Piszemy o tym w dalszej części artykułu. Często też jest to ochrona ograniczonej liczby kredytobiorców (np. w PKO Bank Polski są to maksymalnie 4 osoby). W praktyce umowę podpisuje jedna osoba, która staje się ubezpieczającym i ubezpieczonym, a ochroną objęci są też inni.

Jak działa ubezpieczenie kredytu hipotecznego i kiedy się przyda?

Utrata pracy a kredyt – to częsty problem osób, które zaciągnęły duże pożyczki i mają problem ze spłatą. W takich sytuacjach przydaje się właśnie ubezpieczenie kredytu hipotecznego. Jak widzisz, ma ono szeroki zakres działania, choć to głównie zależy od tego, jaki wariant polisy wybierzesz. Każda z nich może delikatnie różnić się sposobem działania.

Pamiętaj!

Ubezpieczenie nieruchomości a ubezpieczenie kredytu w razie utraty pracy, zachorowania czy śmierci to dwie różne polisy. Pierwsza z nich chroni szkody powstałe w murach, zniszczenia stałych elementów itd. Druga odnosi się do niezdolności spłaty kredytu.

Najczęściej zakres ubezpieczenia kredytu hipotecznego obejmuje:

  • utratę pracy,
  • wypadek, w wyniku którego nie można pracować i zarabiać (jednocześnie traci się stałe źródło dochodu),
  • poważne zachorowanie,
  • pobyt w szpitalu w wyniku wypadku,
  • zgon jednego z kredytobiorców.

To ważne!

Spłata kredytu hipotecznego przez ubezpieczyciela to duże wsparcie finansowe w trudnych sytuacjach życiowych. Przykładowo, kiedy małżeństwo bierze wspólnie kredyt i jeden z małżonków ulegnie wypadkowi, nie może pracować i traci źródło stałego dochodu, drugi z małżonków nie zostaje obciążony spłatą.

Co ciekawe, tego typu forma zabezpieczenia jest stosowana nie tylko w przypadku kredytu hipotecznego. Ubezpieczenia CPI przeznaczone są dla osób, które zapożyczają się w celu zakupu samochodu i działają na takiej samej zasadzie.

Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie spłaty kredytu hipotecznego?

Istnieje kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu ubezpieczenia. Bez obaw, to proste do weryfikacji, nawet jeśli się spieszysz i porównujesz polisy online.

Zakres ochrony

Oczywiście im szerszy, tym lepiej. Na ubezpieczeniach nie warto oszczędzać. Sprawdź, czy ubezpieczenie spłaty kredytu działa w przypadku utraty pracy, poważnego zachorowania czy też pobytu w szpitalu po wypadku. Dowiedz się, kiedy dokładnie możesz liczyć na wypłatę świadczenia, niezależnie od tego, gdzie będziesz kupować polisę. Jeśli samodzielnie wybierasz wariant, to upewnij się, że spełnisz warunki postawione przez bank.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Forma zgłoszenia szkody i realizacja świadczenia

Przeczytaj w umowie, jak wygląda procedura zgłoszenia roszczenia oraz kiedy zostanie zrealizowane świadczenie. Powinno być to proste i intuicyjne. Oczywiście istotna jest też wysokość świadczenia, ale ta uzależniona jest głównie od kwoty kredytu.

Wyłączenia odpowiedzialności i ograniczenia

To bardzo istotny punkt każdego ubezpieczenia. Lista wyłączeń odpowiedzialności to zdarzenia, w wyniku których towarzystwo nie zrealizuje świadczenia. Co to może być? Warto wiedzieć, że warunki podpisania umowy ubezpieczenia mogą obejmować stan zdrowotny kredytobiorcy i jego sytuację życiową. Oznacza to, że ze świadczenia będą mogły skorzystać osoby w danym wieku (np. od 18 do 70. roku życia) oraz pracujące wyłącznie na terenie Polski. Ograniczeniem może być też stan zdrowotny. Często ubezpieczyciele zaznaczają, że osoba objęta ochroną nie ma zdiagnozowanej w ciągu ostatnich 12 miesięcy poważnej choroby (np. nowotworu, tętniaka, udaru mózgu, cukrzycy leczonej insuliną czy niewydolności nerek).

Czas trwania umowy i karencja

Zweryfikuj, jaki jest okres trwania umowy, np. 12 miesięcy, 48 miesięcy itd. oraz w jaki sposób trzeba zapłacić za ubezpieczenie. Jeśli podpisujesz umowę z bankiem, kwota może być rozłożona na składki miesięczne lub doliczone do kredytu. Jest też często możliwość zapłaty z góry.

W dodatku przyda się informacja o karencji. To okres od momentu rozpoczęcia polisy, w którym ubezpieczyciel nie bierze odpowiedzialności za powstałe zdarzenia. To forma ochrony przed zakupem ubezpieczenia na ostatnią chwilę, aby zapewnić sobie wypłatę świadczenia.

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego

Zobacz, jakie są warunki ubezpieczenia, czyli co po spłacie kredytu hipotecznego dzieje się z polisą. W takich sytuacjach możliwy jest zwrot części składki za niewykorzystany okres ochrony. W warunkach umowy powinien być taki zapis, a bank lub towarzystwo musi dać jasny sygnał, jak to zgłosić. Zwrot ubezpieczenia kredytu po spłacie jest obowiązkowy, co regulują przepisy prawa Kodeksu Cywilnego.

Ile kosztuje ubezpieczenie kredytu hipotecznego?

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego jest terminowe. Umowa może obejmować zarówno 12 miesięcy, jak i znacznie dłuższy okres. Bank może zaproponować np. okres ochrony wynoszący 48 miesięcy. Opłata za składkę jest jednorazowa lub występuje w ratach, np. kwota ta jest ściągana z konta każdego miesiąca.

Koszt ubezpieczenia kredytu uzależniony jest od kwoty przyznanej należności kredytobiorcom. W PKO BP jest to np. 3,25% na okres 48 miesięcy. Często jednak kwota polisy nie przekracza kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

To ważne!

Dowiedz się, jakie warunki ubezpieczenia według banku muszą być spełnione i poszukaj polisy samodzielnie. Nawet jeśli goni Cię czas, a formalności czekają na dopełnienie, możesz porównać oferty online za pomocą kalkulatora. Dowiesz się, ile kosztuje ubezpieczenie kredytu hipotecznego czy też polisa na życie. Szybko porównasz oferty z tymi, które proponuje bank i samemu zobaczysz, czy możesz zaoszczędzić. Może też okazać się, że zyskasz więcej w tej samej cenie.

Warto też dowiedzieć się, ile kosztuje ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym. Być może proponowana polisa przez bank jest atrakcyjna finansowo, ale ma bardzo niski zakres ochrony. W tej samej cenie możesz kupić samodzielnie polisę i zyskać kompleksowe zabezpieczenie dla siebie i całej rodziny. Z reguły warianty wahają się od 50 do 150 złotych za cały rok. Dzięki kalkulatorowi online możesz porównać oferty w wielu towarzystwach i samemu zadecydować, jak ma wyglądać polisa spełniająca Twoje potrzeby. Bank może jednak zadecydować, jakie muszą być warunki ubezpieczenia, aby zyskać np. niższe oprocentowanie.

Wojna a kredyt hipoteczny

Wyjątkową sytuacją jest spłata kredytu w czasie wojny. Często w warunkach umowy opisane są sytuacje, w których można np. zawiesić spłaty na kilka miesięcy albo wydłużyć okres kredytowania. Muszą być jednak spełnione do tego pewne warunki. Kredyt hipoteczny a wojna to sytuacja, która jest bardzo poważna. Po zakończeniu działań wojennych bank ma prawo do upomnienia się o swoją należność.

Dowiedz się więcej i oblicz składkę!

Więcej na temat ubezpieczeń kredytu dowiesz się bezpośrednio od naszych doradców. Zadzwoń na infolinię lub odwiedź jedną z setek placówek w Polsce. Sprawdź też nasz kalkulator online, aby porównać oferty.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku