2021-10-08

Ubezpieczenie rodzinne – jak je wybrać?

Każda rodzina powinna pomyśleć o dobraniu dopasowanego do niej ubezpieczenia rodzinnego. 

Ubezpieczenie rodzinne – jak je wybrać?

Polisa na życie to jeden z najczęściej wybieranych produktów ubezpieczeniowych. Ubezpieczyć można jednak nie tylko siebie, lecz także całą rodzinę. Taki rodzaj polisy nazywamy ubezpieczeniem rodzinnym, które może obejmować najbliższych członków rodziny, jak i teściów mieszkających w tym samym gospodarstwie domowym. Co można zyskać, decydując się na ubezpieczenie dla rodziny i jak wybrać najlepszy produkt?

Czym tak właściwie jest ubezpieczenie rodzinne?

Ubezpieczenie rodzinne to rodzaj polisy na życie, której umowę zawiera się dobrowolnie – na określony czas lub bezterminowo. Taka polisa zapewnia ochronę Tobie i bliskim osobom, a dzięki dostępności dużej ilości ofert możesz dopasować ubezpieczenie do własnych potrzeb i oczekiwań. Podstawowy wariant polisy rodzinnej zakłada wypłatę odszkodowania w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej. Jeśli więc chciałbyś zabezpieczyć najbliższych na wypadek nieprzewidzianych sytuacji, ubezpieczenie rodziny zapewni Ci spokój i poczucie bezpieczeństwa. 

Oprócz wariantów podstawowych towarzystwa ubezpieczeniowe oferują także liczne rozszerzenia, których celem jest jeszcze większa ochrona ubezpieczonego. Polisa rodzinna w wariancie rozszerzonym pozwala zabezpieczyć się na wypadek:

 • pobytu w szpitalu,
 • poważnej choroby,
 • trwałego uszczerbku na zdrowiu,
 • niezdolności do pracy,
 • śmierci bliskiej osoby,
 • nieszczęśliwego wypadku,
 • operacji medycznej,
 • innych sytuacji wyszczególnionych w umowie.

Wybór polisy rozszerzonej daje znacznie więcej możliwości i pozwala przygotować się finansowo na praktycznie każdą ewentualność. Przykładowo: jeśli doświadczysz nieszczęśliwego wypadku, będziesz mógł przeznaczyć pieniądze z polisy na leki, operację, rehabilitację czy pomoc domową.

Wiele osób żyje z dnia na dzień, nie myśląc o tym, co będzie jutro. Ubezpieczenie rodzinne pomaga żyć bardziej odpowiedzialnie i zapewnia większy spokój. Z odpowiednio dobraną polisą nie musisz się martwić tym, co stanie się z Twoją rodziną, gdy Ciebie nagle zabraknie. Ubezpieczenie dla rodziny można wykupić w dowolnym momencie. Aby mieć pewność, że wybrany produkt w 100% spełnia Twoje oczekiwania, przed podjęciem decyzji skonsultuj się z agentem ubezpieczeniowym CUK, który dopasuje oferty towarzystw do Twoich potrzeb.

Pojedyncze ubezpieczenie na życie czy polisa rodzinna?

Według definicji stosowanej przez towarzystwa ubezpieczeniowe rodzina to nie tylko osoby ze sobą spokrewnione. Zaliczamy do niej bowiem małżonków, dzieci, rodziców i teściów. Ubezpieczenie rodzinne mogą także wykupić rodziny bezdzietne i partnerzy prowadzący wspólne gospodarstwo domowe. Warto przy tym zauważyć, że polisa rodzinna jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem niż kupowanie ubezpieczenia na życie dla każdego z osobna. Jednak kluczową kwestią jest dopasowanie oferty do własnych potrzeb.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Choć wersja podstawowa ubezpieczenia rodzinnego zachęca ceną, taka polisa zapewnia ochronę wyłącznie na wypadek śmierci ubezpieczonego. Z tego względu dużą popularnością cieszą się rozszerzenia i pakiety medyczne, których ceny są na tyle zróżnicowane, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Koszt ubezpieczenia rodzinnego można wygodnie podzielić pomiędzy ubezpieczonych członków rodziny – w ten sposób zyskujecie doskonałe zabezpieczenie przy niewielkich kosztach miesięcznych, kwartalnych, półrocznych lub rocznych.

Jak wybrać najlepszą polisę rodzinną?

Wpisanie wymienionych wyżej parametrów znacząco zawęzi listę potencjalnych ubezpieczycieli i ułatwi samodzielny wybór. Jest to także doskonałe przygotowanie przed konsultacją z agentem ubezpieczeniowym, który pomoże wybrać najlepszą ofertę spośród dostępnych w rankingu, odpowie na pytania i potwierdzi, czy dana oferta rzeczywiście jest korzystna. Kalkulator umożliwia porównywanie ofert aż 30 towarzystw ubezpieczeniowych, wśród których znajdują się między innymi Ergo Hestia, Warta i Generali.

Ile kosztuje ubezpieczenie rodzinne? Cena tego produktu jest zróżnicowana i zależy od ofert poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych oraz ilości wybranych usług dodatkowych. Wysokość składki nie powinna być jednak kwestią priorytetową, gdyż może się zdarzyć, że te same produkty u jednego ubezpieczyciela będą tańsze niż u drugiego. Dobrym pomysłem jest więc skorzystanie z darmowego kalkulatora ubezpieczeń na życie, który wskaże oferty najbardziej zbliżone do Twoich potrzeb. Po określeniu warunków polisy otrzymasz porównanie ofert kilku towarzystw – wraz z cenami i najważniejszymi parametrami. Wystarczy określić:

 • dla kogo chcesz wykupić ubezpieczenie – dla singla, pary, rodzica z dzieckiem lub rodziny,
 • datę urodzenia głównego ubezpieczonego,
 • preferowaną wysokość miesięcznej składki,
 • preferowaną sumę ubezpieczenia od śmierci.

Ubezpieczenie dla rodziny Ergo Hestia

Grupa otwarta Ergo Hestii ma wiele wariantów ubezpieczenia dla rodzin czy par bez dzieci. Jest ono skierowane do osób w wieku od 18 do 65 lat, a składki są przystępne cenowo już od 55 zł na wariancie rodzinnym. W ten sposób zapewnisz poczucie bezpieczeństwa dla siebie oraz członków swojej rodziny. Ochrona startuje od kolejnego dnia, a samo zawarcie polisy trwa maksymalnie 10 minut łącznie z wypełnieniem przez krótkiego oświadczenia medycznego. Polisa jest zawierana na 12 miesięcy z możliwością przedłużenia pod warunkiem opłacenia kolejnej składki.

Ubezpieczenie dla rodziny Warta

Warta dla Ciebie i Rodziny to produkt przeznaczony dla małżonków, partnerów, dzieci, i teściów, który gwarantuje wsparcie finansowe w takich sytuacjach jak śmierć, wypadek, choroba czy narodziny dziecka. Ubezpieczyciel ma w swojej ofercie dedykowane pakiety, które są dopasowane do potrzeb rodzin, samodzielnych rodziców, par, osób 55+ oraz singli. Minimalna składka wynosi 33 zł i jest niezależna od wieku ubezpieczonego. Cena jest stała i odpowiednia do wybranego wariantu. Co ważne, w każdym wariancie ubezpieczony może liczyć na assistance medyczny, a w ramach dodatkowych umów dostępne są pakiety zdrowotne i powypadkowe – dla dzieci i dorosłych. Ubezpieczenie dla rodziny Warta jest skierowane do osób w wieku 18-65 lat. Czas trwania umowy wynosi 12 miesięcy – po tym czasie polisa automatycznie się odnawia. Aby przystąpić do ubezpieczenia, należy wypełnić krótką ankietę medyczną.

Polisa rodzinna Generali

W ofercie towarzystwa ubezpieczeniowego Generali znajduje się produkt Z myślą o życiu PLUS, przeznaczony dla całych rodzin, par, singli i seniorów. Ubezpieczeniem można objąć osoby w wieku od 15 do 65 lat. To ubezpieczenie na życie i zdrowie, dzięki któremu otrzymasz wsparcie finansowe w przypadku ciężkiej choroby, nieszczęśliwego wypadku i innych trudnych sytuacji życiowych. Zakres ubezpieczenia rodzinnego ustalany jest indywidualnie, a oprócz opcji podstawowej dostępne są również pakiety rozszerzone. Umowa obowiązuje przez 12 miesięcy – po tym czasie jest automatycznie przedłużana.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Minimalna składka miesięczna wynosi 38 zł, jednak ostateczny koszt polisy rodzinnej Generali obliczany jest na podstawie wieku i stanu zdrowia ubezpieczonego, rodzaju wykonywanego zawodu oraz sumy ubezpieczenia. Przed wykupieniem polisy konieczne jest wypełnienie krótkiej ankiety medycznej dotyczącej dotychczasowych chorób, hospitalizacji i badań diagnostycznych. Składki można opłacać miesięcznie, kwartalnie, półrocznie lub rocznie. Ubezpieczyciel gwarantuje wypłatę świadczenia w pełnej wysokości już od pierwszego dnia ochrony w przypadku śmierci ubezpieczonego.

5 najczęściej zadawanych pytań o ubezpieczenie na życie rodzinne

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia rodzinnego wiąże się z wieloma pytaniami. Przed podjęciem decyzji warto uzupełnić swoją wiedzę, by rozwiać wątpliwości i wybrać najlepszy produkt. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na 5 najczęściej pojawiających się pytań o ubezpieczenia rodzinne.

1) Kto może wykupić ubezpieczenie dla rodziny?

Ubezpieczenie na życie rodzinne może być wykupione przez małżonków lub konkubentów, a polisa może obejmować dzieci, rodziców, i teściów. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wymagają potwierdzenia, że osoby zgłoszone do polisy rodzinnej mieszkają w jednym gospodarstwie domowym.

2) Czy decydując się na ubezpieczenie rodzinne, trzeba wypełnić ankietę medyczną?

Towarzystwa ubezpieczeniowe wymagają wypełnienia krótkiej ankiety medycznej. Z reguły znajdują się w niej pytania dotyczące przebytych chorób, zwolnień lekarskich, wykonanych badań i hospitalizacji. Informacje zawarte w ankiecie medycznej mogą wpływać na wysokość składki, jeśli jest ona zależna od stanu zdrowia ubezpieczonego.

3) Jak długo polisa rodzinna jest ważna?

Wszystko zależy od tego, jakie ubezpieczenie wybierzesz i na jakie warunki się zdecydujesz. Polisa rodzinna może być ważna przez rok lub przez kilka lat. Niektóre polisy odnawiają się automatycznie, inne można odnowić dopiero po kontakcie z ubezpieczycielem.

4) Czy możliwa jest zmiana liczby ubezpieczonych osób?

W większości towarzystw ubezpieczeniowych istnieje możliwość zarządzania liczbą osób podlegających ubezpieczeniu. Można więc zarówno rozszerzyć ochronę o kolejne osoby, jak i zmniejszyć liczbę ubezpieczonych osób.

5) Jaką ochronę zapewnia ubezpieczenie rodzinne?

Polisa rodzinna zabezpiecza członków rodziny na wypadek śmierci jednej z ubezpieczonych osób. Tak wygląda wersja podstawowa ubezpieczenia, którą można jednak rozszerzyć o dodatkową ochronę na wypadek poważnej choroby, trwałego uszczerbku na zdrowiu, hospitalizacji czy niezdolności do pracy. Każda kolejna usługa jest dodatkowo płatna, dlatego przed zakupem warto porównać oferty różnych towarzystw i wybrać taką, która jest najbardziej zbliżona do Twoich potrzeb i możliwości finansowych.

Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie dla rodziny?

Mało kto kupuje ubezpieczenie rodzinne bez porównywania ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych. W związku z tym, że ich oferty są niezwykle zróżnicowane, nadrzędną rolę odgrywają indywidualne potrzeby osób wybierających polisę rodzinną. Czy wiesz, na co zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji? Najlepszą opcją jest skonsultowanie się z doświadczonym agentem ubezpieczeniowym, który przeanalizuje Twoje potrzeby i zaproponuje najlepsze oferty. 

W trakcie rozmowy z agentem warto poruszyć następujące kwestie:

 • Wiek osoby ubezpieczonej– jeśli planujesz ubezpieczyć dziadków, dowiedz się, jakie limity wieku obowiązują w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Zazwyczaj wyższy limit wieku znajdziemy w ofertach podstawowych, a niższy w rozszerzonych.
 • Suma ubezpieczenia – to określona w umowie kwota będąca górną granicą odpowiedzialności TU. Warto zauważyć, że może być ona zmienna i zależeć np. od stopnia pokrewieństwa, wieku ubezpieczonych osób oraz tego, kto jest właścicielem polisy.
 • Wyłączenia odpowiedzialności – większość towarzystw ubezpieczeniowych stosuje wyłączenia odpowiedzialności na wypadek śmierci ubezpieczonego z nieprzewidzianej przyczyny, takiej jak samobójstwo czy udział w zamieszkach.
 • Rozszerzenie umowy – do dodatkowych produktów zaliczamy m.in. ochronę na wypadek diagnozy poważnej choroby, trwałego uszczerbku na zdrowiu, hospitalizacji czy niezdolności do pracy.

Chcesz zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę? Skontaktuj się z nami, a przedstawimy Ci najlepszą ofertę ubezpieczenia na życie i zdrowie.

Ubezpieczenie rodziny z CUK

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom wiesz już, na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie na życie. Sprawdź także pozostałe oferty ubezpieczeniowe CUK, które jeszcze lepiej zabezpieczą Twoją rodzinę, takie jak świadczenia wypadkowe NNW czy zabezpieczenie bliskich i kredytu.

Na temat polisy rodzinnej chętnie porozmawiają z Tobą pracownicy infolinii lub agenci ubezpieczeniowi w placówkach CUK. Jesteśmy w całej Polsce – w każdym regionie i województwie! Możesz także skontaktować się z nami online, przez formularz kontaktowy dostępny na stronie. Porozmawiajmy o ubezpieczeniu dla Twojej rodziny!

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku