2024-06-03

Czym jest ubezpieczenie na pierwsze ryzyko i czy się opłaca?

Przekonaj się, czym jest ubezpieczenie na pierwsze ryzyko i czy warto tak ubezpieczyć dom lub mieszkanie!

Czym jest ubezpieczenie na pierwsze ryzyko i czy się opłaca?

Na polskim rynku dominują dwa systemy ubezpieczeniowe. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest ubezpieczenie na sumy stałe. Rzadziej wybieranym, jednak również opłacalnym wariantem, jest ubezpieczenie na pierwsze ryzyko, o którym warto dowiedzieć się więcej.

Najważniejsze informacje:

 • System ubezpieczenia na pierwsze ryzyko ma związek z wyborem sumy ubezpieczenia. W tym przypadku to ubezpieczony szacuje wysokość szkody, w przypadku pierwszego zdarzenia losowego, objętego polisą.
 • Ubezpieczenie na pierwsze ryzyko często wybierane jest w przypadku kradzieży z włamaniem/rabunku, powodzi czy pożaru.
 • Tego rodzaju ubezpieczenie jest tańsze niż ubezpieczenie na sumy stałe.

Co to jest system ubezpieczenia na pierwsze ryzyko?

W systemie ubezpieczenia na pierwsze ryzyko to ubezpieczony wybiera sam sumę ubezpieczenia. Robi to poprzez wybór szacowanej wysokości maksymalnej szkody, która może mieć miejsce w przypadku pierwszego zdarzenia losowego, od którego chroni polisa.

Ubezpieczenie na sumy stałe a na pierwsze ryzyko – różnice

Jeżeli wybierzesz ubezpieczenie na sumy stałe, maksymalną granicą odpowiedzialności wybranego przez Ciebie towarzystwa ubezpieczeń będzie suma wartości wszystkich przedmiotów, które chciałbyś ubezpieczyć. Natomiast gdy wybierzesz ubezpieczenie na pierwsze ryzyko, wówczas określając sumę ubezpieczenia, wskazujesz maksymalną prawdopodobną wartość jednorazowej pierwszej szkody.

W jakich przypadkach ubezpieczenie na pierwsze ryzyko jest korzystne?

Jeżeli prawdopodobieństwo, że w wyniku jednej szkody utracisz wszystkie wartościowe rzeczy, jest niewielkie, wówczas warto ubezpieczyć majątek na pierwsze ryzyko. Przed wyborem oferty ubezpieczeniowej należy dokonać analizy i oszacować, na jaką maksymalną sumę możemy doznać jednostkowej szkody. Tak ustaloną kwotę przyjmujemy jako sumę ubezpieczenia na pierwsze ryzyko.

Najczęściej ubezpieczenie na pierwsze ryzyko dotyczy ryzyk:

 • kradzież z włamaniem i rabunek, czyli zabezpieczenie głównie mienia ruchomego lub materiałów i maszyn budowlanych na placu budowy;
 • powódź w domach, które często są na nią narażone; dotyczy zarówno murów, jak i elementów stałych;
 • pożar, czyli zabezpieczenie murów i ewentualnie elementów stałych w ubezpieczeniu wymaganym przez bank

Czy taki system jest opłacalny?

Należy pamiętać, że suma ubezpieczenia na pierwsze ryzyko będzie niższa od sumy, jaka zostałaby określona przy wyborze ubezpieczenia na sumy stałe. Tym samym, wybierając ubezpieczenie na pierwsze ryzyko, zapłacimy niższą składkę. Jednak w sytuacji, gdy straty poniesione w wyniku jednego zdarzenia będą wyższe niż suma ubezpieczenia na pierwsze ryzyko, różnicę tę trzeba będzie pokryć we własnym zakresie.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Firmowe ubezpieczenie na pierwsze ryzyko

Firmy, w ramach systemu ubezpieczenia na pierwsze ryzyko, ubezpieczają głównie mienie od kradzieży z włamaniem i rabunku. Ustalając sumę ubezpieczenia, nie musimy w takim przypadku szacować całkowitej wartości ubezpieczonych przedmiotów. Wystarczy, że weźmiemy pod uwagę maksymalną, jednorazową, pierwszą szkodę.

Ubezpieczenie na pierwsze ryzyko – przykład

Pan Marek jest właścicielem małego sklepu. Chce zabezpieczyć się na wypadek kradzieży pieniędzy z kasy. Zdecydował się na ubezpieczenie go do wysokości potencjalnej pierwszej szkody. Oznacza to, że wcześniej określił ryzyko kradzieży podczas jednego włamania. Zdecydował się na to, ponieważ był w stanie oszacować dzienny utarg. Suma ubezpieczenia na pierwsze ryzyko, jaką wybrał to 8 000 zł. Doszło do włamania, a złodziej ukradł 5 000 zł z kasy. Ubezpieczyciel pokrył wartość strat. Jednak, gdyby wartość skradzionego mienia wyniosła powyżej 8 000 zł, nie otrzymałby odszkodowania, które pokryje całość strat.

Gdzie kupić ubezpieczenie na pierwsze ryzyko? Zapytaj w CUK

Jeżeli jesteś zainteresowany ofertami ubezpieczeń na pierwsze ryzyko, skorzystaj z naszego kalkulatora online lub zadzwoń na infolinię CUK. Możesz również odwiedzić naszą placówkę i umówić się na spotkanie z profesjonalnym doradcą ubezpieczeniowym.

FAQ:

 • 1
  Ile wynosi odszkodowanie przy ubezpieczeniu na pierwsze ryzyko?

  Wszystko zależy od wysokości sumy ubezpieczenia, na jaką zdecyduje się ubezpieczony. Towarzystwo pokryje straty do wysokości tej sumy.

 • 2
  Jak ustala się sumę ubezpieczenia na pierwsze ryzyko?

  Sumę ubezpieczenia ustala się poprzez wskazanie maksymalnej prawdopodobnej wartości jednorazowej pierwszej szkody. Przykład: właściciel sklepu ocenia dzienny utarg na 5 000 zł i taką sumę ubezpieczenia na pierwsze ryzyko wybiera, decydując się na polisę.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku