2020-01-15

Ubezpieczenie na pierwsze ryzyko

Przekonaj się, czym jest ubezpieczenie na pierwsze ryzyko i czy warto tak ubezpieczyć dom lub mieszkanie!

Ubezpieczenie na pierwsze ryzyko

Na polskim rynku dominują dwa systemy ubezpieczeniowe. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest ubezpieczenie na sumy stałe. Rzadziej wybieranym, jednak również opłacalnym wariantem, jest ubezpieczenie na pierwsze ryzyko, o którym warto dowiedzieć się więcej.

Ubezpieczenie na sumy stałe a na pierwsze ryzyko – różnice

Jeżeli wybierzesz ubezpieczenie na sumy stałe, maksymalną granicą odpowiedzialności wybranego przez Ciebie towarzystwa ubezpieczeń będzie suma wartości wszystkich przedmiotów, które chciałbyś ubezpieczyć. Natomiast w sytuacji, gdy wybierzemy ubezpieczenie na pierwsze ryzyko, wówczas określając sumę ubezpieczenia, wskazujemy maksymalną prawdopodobną wartość jednorazowej pierwszej szkody.

Kiedy warto wybrać ubezpieczenie na pierwsze ryzyko?

Jeżeli prawdopodobieństwo, że w wyniku jednej szkody utracisz wszystkie wartościowe rzeczy jest niewielkie, wówczas warto ubezpieczyć majątek na pierwsze ryzyko. Przed wyborem oferty ubezpieczeniowej należy dokonać analizy i oszacować na jaką maksymalną sumę możemy doznać jednostkowej szkody. Tak ustaloną kwotę przyjmujemy jako sumę ubezpieczenia na pierwsze ryzyko.

Czy ubezpieczenie na pierwsze ryzyko jest opłacalne?

Należy pamiętać, że suma ubezpieczenia na pierwsze ryzyko będzie niższa od sumy, jaka zostałaby określona przy wyborze ubezpieczenia na sumy stałe. Tym samym, wybierając ubezpieczenie na pierwsze ryzyko zapłacimy niższą składkę. Jednak w sytuacji, gdy straty poniesione w wyniku jednego zdarzenia będą wyższe niż suma ubezpieczenia na pierwsze ryzyko, różnicę tę trzeba będzie pokryć we własnym zakresie.

Firmowe ubezpieczenie na pierwsze ryzyko

Firmy, w ramach systemu ubezpieczenia na pierwsze ryzyko, ubezpieczają głównie mienie od kradzieży z włamaniem i rabunku. Ustalając sumę ubezpieczenia nie musimy w takim przypadku szacować całkowitej wartości ubezpieczonych przedmiotów. Wystarczy, że weźmiemy pod uwagę maksymalną, jednorazową, pierwszą szkodę. Tym samym właściciel firmy posiadający towar o dużej wartości, może ubezpieczyć go do wysokości potencjalnej pierwszej szkody. Musi jednak wcześniej określić ryzyko kradzieży całego towaru podczas jednego włamania. Jeżeli ryzyko jest niewielkie, warto zdecydować się na tego typu polisę. Wówczas, gdy sumę ubezpieczenia określimy na 20 000 zł, a następnie w wyniku włamania zostanie skradziony towar za właśnie taką kwotę, ubezpieczyciel pokryje całość strat. W przypadku jednak, gdyby wartość skradzionego mienia wyniosła powyżej 20 000 zł, różnicę należałoby pokryć z własnej kieszeni.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Ubezpieczenie domu na pierwsze ryzyko

Decydując się na ubezpieczenie domu, warto wybrać opcję zapewniającą największe bezpieczeństwo. Gdy dojdzie do szkody, dobrze jest mieć zagwarantowane odpowiednie wsparcie finansowe. 

Podobnie, jak w przypadku firm, również w przypadku nieruchomości system ubezpieczenia na pierwsze ryzyko najczęściej stosuje się do kradzieży, rabunku i włamania. Ubezpieczając w ten sposób naszą nieruchomość, musimy dokładnie oszacować wartość przedmiotów, które jednorazowo może wynieść z naszego domu włamywacz. Jeżeli nie mamy zbyt wielu cennych ruchomości, bądź są one na tyle duże, że włamywacz nie poradzi sobie z ich wyniesieniem, warto wybrać ubezpieczenie na pierwsze ryzyko z niższą kwotą składki.

Ubezpieczenie na pierwsze ryzyko – zapytaj w CUK

Jeżeli jesteś zainteresowany ofertami ubezpieczeń na pierwsze ryzyko, skorzystaj z naszego kalkulatora online lub zadzwoń na infolinię CUK. Możesz również odwiedzić naszą placówkę i umówić się na spotkanie z profesjonalnym doradcą ubezpieczeniowym.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku