2020-09-28

Ubezpieczenie kamery - wszystko, co musisz wiedzieć

Chcesz zabezpieczyć swoją kamerę? Sprawdź, jakie masz możliwości!

Ubezpieczenie kamery - wszystko, co musisz wiedzieć

Wystarczy chwila nieuwagi, aby uszkodzić swój sprzęt elektroniczny. Poza tym, jeśli jest on częścią wyposażenia Twojego domu, istnieje ryzyko kradzieży czy zniszczenia w razie pożaru czy innego zdarzenia losowego. Sprawdź, jak kupić ubezpieczenie kamery i czy to się opłaca.

Jak ubezpieczyć kamerę?

Ubezpieczenie kamery z reguły kojarzy się z ochroną w razie zalania wodą czy uszkodzenia mechanicznego. W taki sposób możesz zabezpieczyć swój sprzęt elektroniczny w miejscu, w którym go kupujesz. Większość sklepów elektronicznych proponuje tzw. przedłużoną gwarancję. Oznacza to, że ubezpieczenie kamery trwa dłużej niż standardowe 24 miesiące, jednak trzeba liczyć się z dopłatą. Warto jednak zaznaczyć, że sprzęt elektroniczny możesz objąć ochroną tylko, kiedy jest nowy. Firmy weryfikują zatem, kiedy został on zakupiony.

Jeśli kamera wchodzi w skład Twojego wyposażenia domu, warto ją uwzględnić jako mienie ruchome w polisie mieszkaniowej. Możesz też objąć ją ochroną, jeśli jest elementem Twoich zasobów firmowych. Przykładowo, jest to idealna opcja dla kamerzystów ślubnych.

Ubezpieczenie kamery w ramach polisy mieszkaniowej

Polisa mieszkaniowa często kojarzy się wyłącznie z ochroną Twoich murów, podłóg czy stolarki okiennej i drzwiowej w momencie nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak pożar, zalanie czy huragan. To nie wszystko. Tego typu umowa może chronić także Twój sprzęt elektroniczny. Wystarczy, że zakupisz ubezpieczenie mieszkania lub domu i w przedmiocie ochrony uwzględnisz ruchomości domowe.

Zastanawiasz się jak to działa? Jeśli dojdzie do pożaru Twojego mieszkania i na skutek działania ognia uszkodzeniom ulegnie Twoja kamera, możesz liczyć na wypłatę odszkodowania. Także dotyczy to przedostania się nadmiaru wody przez okno czy zalania spowodowanego powodzią. Jeśli chodzi o ubezpieczenie kamery, możesz liczyć na wypłatę świadczenia według dwóch wartości. Pierwsza z nich to odtworzeniowa, która odzwierciedla cenę sprzętu elektronicznego w dniu zakupu, a druga to rzeczywista. Wynosi ona dokładnie tyle, ile warta jest kamera w momencie zdarzenia.

Ubezpieczenie kamery dla przedsiębiorców

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i w Twoim wyposażeniu firmy znajduje się liczny sprzęt elektroniczny, warto o niego zadbać. Ubezpieczenie kamery wideo najczęściej obejmuje takie zdarzenia jak utrata, uszkodzenie i zniszczenie. Wszystko jednak zależy od konkretnej oferty.

PZU proponuje ubezpieczenie kamery oraz innego sprzętu elektronicznego, które chroni w momencie:

  • uszkodzenia kamery na skutek błędu czy nieostrożności pracowników,
  • zniszczenia kamery przez ogień, huragan czy inne zdarzenie losowe,
  • włamania z kradzieżą,
  • wad produkcyjnych i błędów konstrukcyjnych po okresie gwarancji,
  • akcji ratowniczej, np. kiedy straż pożarna zaleje kamerę.

Czy w Twojej kamerze były ważne dane? W takich sytuacjach także możesz liczyć na pokrycie kosztów ze strony ubezpieczyciela. Często jest to dodatkowe wsparcie, czyli rozszerzenie do podstawowej umowy.

Dopasujemy ubezpieczenie firmowe do Twoich potrzeb. Zostaw kontakt, a zadzwonimy do Ciebie.

Od czego zależy ubezpieczenie kamery?

Chcesz uwzględnić sprzęt elektroniczny w swoich ruchomościach domowych w polisie mieszkaniowej? Zapewne cena za ubezpieczenie będzie nieco wyższa. Nie musisz się jednak martwić, bo na rynku jest wiele ofert, które dopasujesz do swoich możliwości finansowych. Wystarczy, że porównasz oferty np. kalkulatorem onlinei wybierzesz najlepszą opcję.

Cena ubezpieczenia kamery i innych ruchomości domowych w ramach polisy mieszkaniowej jest uzależniona od:

  • sumy ubezpieczenia (wartości sprzętu elektronicznego),
  • zakresu ochrony (zdarzenia, które są objęte ochroną),
  • czasu trwania umowy,
  • rozszerzeń umowy,
  • lokalizacji nieruchomości,

W każdym towarzystwie ubezpieczeniowym brane są pod uwagę inne czynniki, a na ich podstawie oceniane jest ryzyko ubezpieczeniowe.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Od czego można ubezpieczyć kamerę?

Ubezpieczenie kamery w ramach polisy mieszkaniowej najczęściej działa w takich przypadkach jak:

  • zdarzenie losowe, np. ogień, huragan, grad, uderzenie pioruna,
  • kradzież z włamaniem,
  • rabunek,
  • przepięcia (kiedy kamera będzie podłączona do prądu).

Warto jednak przed podpisaniem umowy zapoznać się z OWU, w których uwzględniona jest lista zdarzeń losowych oraz inne potencjalne zagrożenia. W tych momentach możesz liczyć na ochronę i wypłatę odszkodowania. Często zdarzenie przepięcia nie pojawia się w podstawowej umowie i konieczny jest zakup dodatkowego ubezpieczenia.

Wyłączenia odpowiedzialności w ubezpieczeniu kamery

Kiedy ubezpieczyciel nie bierze odpowiedzialności za wyrządzone szkody? Towarzystwo ustala indywidualnie tego typu wyłączenia, dlatego tak ważne jest zapoznanie się z warunkami umowy. Ubezpieczenie kamery w ramach ruchomości domowych nie działa w momencie jej awarii czy uszkodzeń związanych z naturalnym zużyciem się przedmiotu.

Często w wyłączeniach odpowiedzialności pojawia się użycie wadliwych czy łatwopalnych materiałów budowlanych, powstanie nieruchomości bez odpowiednich zezwoleń czy użytkowanie lokalu bez przeglądu instalacji grzewczej i gazowej. Co to oznacza? Jeśli polisa zostanie zawarta z błędnymi danymi o Twojej nieruchomości, towarzystwo nie weźmie odpowiedzialności po szkodzie. To jednak nie wszystko.

Ubezpieczenie kamery wideo nie zadziała wtedy, kiedy nieumyślnie pozostawisz otwarte okno czy nie zamkniesz drzwi wychodząc z domu. Twoje rażące niedbalstwo ma wpływ na powstanie zagrożenia, w wyniku którego może dojść do uszkodzenia sprzętu elektronicznego. W takich sytuacjach ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za szkody.

Często też w wyłączeniach odpowiedzialności znajduje się pozostawienie skradzionej kamery i innego mienia ruchomego na balkonie czy tarasie.

Ubezpieczenie kamery w CUK!

Pomożemy wybrać Ci najlepsze ubezpieczenie kamery i Twojego sprzętu elektronicznego. Zadzwoń do nas lub odwiedź jedną z placówek.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku