2020-10-09

Ubezpieczenie biżuterii - wszystko, co musisz wiedzieć

Dbaj o cenną biżuterię. Jakie ubezpieczenie wybrać, aby ją chronić?

Ubezpieczenie biżuterii - wszystko, co musisz wiedzieć

Biżuteria to na pewno dla Ciebie bardzo cenne przedmioty, nie tylko pod względem samej wartości pieniężnej, ale także sentymentalnej. Właśnie dlatego warto ją zabezpieczyć, np. na wypadek kradzieży. Zobacz, w jaki sposób możesz wykupić ubezpieczenie biżuterii.

Jak ubezpieczyć biżuterię? Kilka możliwości

Najprościej jest ubezpieczyć biżuterię w polisie mieszkaniowej. Więcej na ten temat opowiemy w dalszej części tekstu. To jednak nie jest jedyny sposób, z jakiego możesz skorzystać.

Czy w ramach firmy także posiadasz biżuterię? W takim razie możesz liczyć na wsparcie finansowe w ramach polisy firmowej, o ile prowadzisz działalność typu zakład jubilerski itp.

Na rynku istnieją jeszcze specjalne firmy, które ubezpieczają przedmioty od uszkodzenia oraz kradzieży. Nie ma ich wiele i często są powiązane bezpośrednio z miejscem zakupu pierścionków, naszyjników czy bransoletek.

Ubezpieczenie biżuterii a firma

Jeśli prowadzisz działalność związaną z biżuterią, możesz ją uwzględnić w polisie firmowej. Dlaczego warto? W każdej chwili może dojść do niespodziewanego zdarzenia, takie jak uszkodzenie, błąd Twojego pracownika czy nawet pożar całego przedsiębiorstwa. W takich sytuacjach warto liczyć na wsparcie finansowe.

Niezależnie od tego, jak duże jest Twoje przedsiębiorstwo i jaki masz profil działalności, wybierzemy ubezpieczenie firmowe dopasowane do Twoich potrzeb. Skontaktuj się z nami.

Ubezpieczenie biżuterii w ramach polisy mieszkaniowej

Warunkiem ubezpieczenia biżuterii w ramach polisy mieszkaniowej jest uwzględnienie jej w tzw. ruchomościach domowych, czyli wyposażeniu Twojego domu. W zależości od wybranego zakresu, w podstawowej umowie mogą znaleźć się wyłącznie mury, dlatego konieczne będzie wykupienie specjalnego rozszerzenia. W nim możesz zawrzeć nie tylko ubezpieczenie biżuterii, ale także sprzętu RTV i AGD. Z kolei wśród elementów stałych warto uwzględnić armaturę łazienkową, kabinę prysznicową czy zabudowę mebli w kuchni. Polisa mieszkaniowa chroni to, co dla Ciebie najważniejsze. Nagły pożar? Zalanie mieszkania? To tylko niektóre z zagrożeń.

Ubezpieczenie biżuterii w ramach polisy mieszkaniowej działa w momencie, kiedy ma ona charakter użytkowy oraz znajduje się we wskazanej nieruchomości, kiedy dojdzie do jej zniszczenia czy utraty (w zależności od zdarzeń objętych ochroną). Nie jest to jednak reguła, ponieważ można je rozszerzyć, w razie indywidualnych oczekiwań. Towarzystwa ubezpieczeniowe określają w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) zakres ochrony oraz rodzaje przedmiotów, które mogą być zabezpieczone. Może okazać się, że towarzystwo rozpatruje polisę indywidualnie, np. kiedy biżuteria okaże się droższa niż przewidują warunki umowy. Jeśli wartość pierścionków, naszyjników czy wisiorków będzie zbyt wysoka, konieczne jest opłacenie dodatkowej składki. Może okazać się też, że trzeba spełnić pewne wymogi dotyczące zabezpieczenia nieruchomości, np. sejf czy monitoring.

Ile wynosi odszkodowanie za biżuterię? To zależy od wartości przedmiotów oraz wybranego wariantu ubezpieczenia. Kwota odszkodowania wypłacana jest też na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wartość odtworzeniowa, czyli dokładnie taka, jaka była cena w dniu zakupu. Druga to rzeczywista, która odzwierciedla cenę w dniu, w którym doszło do zdarzenia.

Ubezpieczenie nieruchomości

Nie przepłacaj za ubezpieczenie domu lub mieszkania.

SPRAWDŹ CENĘ

Od czego zależy cena ubezpieczenia biżuterii?

Cena ubezpieczenia biżuterii i innego wyposażenia w dużej mierze zależy od konkretnej oferty ubezpieczyciela. Bierze on pod uwagę różne czynniki, ocenia ryzyko ubezpieczeniowe i proponuje zakres ochrony za konkretną cenę w formie składki. Warto porównywać oferty i sprawdzać, co proponują towarzystwa. Dzięki temu, można wiele zaoszczędzić albo zyskać większy zakres ochrony. Skorzystaj z kalkulatora online i zrób to sprawnie!

Ile zapłacisz za ubezpieczenie biżuterii? To zależy od:

  • sumy ubezpieczenia, czyli wartości całego wyposażenia,
  • zakresu ochrony,
  • czasu trwania umowy i sposobu opłacania składek,
  • lokalizacji nieruchomości.

Od czego można ubezpieczyć biżuterię?

Polisa mieszkaniowa przewiduje różny zakres ochrony, bo jest on indywidualnie ustalany przez ubezpieczycieli. Wśród najpopularniejszych zdarzeń w umowie są:

  • zdarzenia losowe typu pożar, huragan, uderzenie pioruna,
  • kradzież z włamaniem,
  • rabunek,
  • powódź.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe proponują polisy, które gwarantują też wypłatę odszkodowania w razie uszkodzenia i kradzieży biżuterii poza miejscem zamieszkania. To jednak dodatkowa opcja, za którą trzeba zapłacić wyższą składkę.

Warto też zaznaczyć, że nie wszystkie wymienione zdarzenia to podstawowa polisa mieszkaniowa. Za niektóre z nich trzeba dodatkowo zapłacić.

Wyłączenia odpowiedzialności i limity ubezpieczenia biżuterii

Jeśli chodzi o limity odpowiedzialności towarzystw ubezpieczeniowych, są one często określone procentowo lub kwotowo, np. do 30% sumy ubezpieczenia albo do 50 000 złotych. Świadczą one o tym, że za większą szkodę nie będzie wypłacane odszkodowanie. Warto zwrócić uwagę na to, jaki jest limit odpowiedzialności, aby wiedzieć, w jakich sytuacjach możesz liczyć na wsparcie finansowe.

Ubezpieczenie biżuterii, tak jak wspominaliśmy, działa tylko w mieszkaniu czy w domu. To oznacza, że ubezpieczyciel nie bierze odpowiedzialności za wisiorek czy zegarek pozostawiony na balkonie, tarasie, altanie ogrodowej czy zostanie skradziony podczas przeprowadzki lub drogi do pracy. 

Warto też zaznaczyć, że za nieumyślne spowodowanie szkody także towarzystwo ubezpieczeniowe nie odpowiada. Co to znaczy? Przykładowo, jeśli zostawisz otwarte okno lub nie zamkniesz drzwi do mieszkania, wskutek czego przedostanie się woda albo ktoś się włamie, nie otrzymasz odszkodowania za stratę biżuterii. Wyjątkiem jest wariant All Risk lub specjalna oferta, w której znajduje się ochrona nawet w takiej sytuacji.

Ubezpieczenie biżuterii w CUK!

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku