2021-12-21

Jakie światła stosować w określonych sytuacjach?

Małe kompendium wiedzy, które dotyczy użycia świateł do jazdy dziennej!

Jakie światła stosować w określonych sytuacjach?

Każdy kierowca powinien znać zasady stosowania konkretnych typów świateł. Regulują je obowiązujące przepisy. Za niewłaściwe użycie świateł samochodowych grożą mandaty, dlatego tak ważna okazuje się wiedza w tej kwestii. Kiedy stosuje się poszczególne rodzaje świateł? O czym pamiętać, decydując się na odpowiedni typ?

Kiedy należy stosować światła do jazdy dziennej?

Jeśli chodzi o światła do jazdy dziennej, przepisy wyraźnie określają sposób ich wykorzystania. W tego typu elementy są obecnie wyposażone wszystkie samochody. Obowiązek stosowania świateł do jazdy dziennej dotyczy całej doby, nawet w słoneczne dni. Jeśli jednak w danym pojeździe z jakiegoś powodu brakuje świateł dziennych, można zastosować światła mijania. Światła dzienne różnią się jednak od mijania. Chodzi głównie o moc żarówek. Obecnie podczas korzystania ze świateł do jazdy dziennej nie muszą świecić światła pozycyjne, a dziennych nie trzeba z nimi łączyć.

Na ogół jako główne oświetlenie pojazdu traktuje się światła mijania. Te stworzone z myślą o jeździe dziennej są ich uzupełnieniem i alternatywą stosowaną jedynie w określonych sytuacjach. Mowa tu głównie o dobrej przejrzystości powietrza i warunkach pogodowych. Jeśli pada deszcz lub śnieg, na ogół stosuje się światła mijania.

Jakie światła do jazdy dziennej wybrać?

Przepisy wskazują również jakie światła do jazdy dziennej można zastosować w pojazdach. Muszą mieć one bowiem odpowiednią homologację. Powinny więc być oznaczone we właściwy sposób. Najczęściej chodzi o litery LR oraz znak homologiczny z symbolem E i liczbą. W razie kontroli drogowej może dojść do sprawdzenia tych oznaczeń. Jeśli nie będzie ich w odpowiednim miejscu, musisz liczyć się z mandatem za nieodpowiednie używanie świateł.

Warto również pamiętać, że towarzyszy temu także odebranie dowodu rejestracyjnego. Można go odzyskać dopiero po dostosowaniu konstrukcji pojazdu do obowiązujących przepisów i przejściu badania technicznego, co jest bardzo czasochłonne. Dlatego znacznie lepiej jest dostosować światła do obowiązującego prawa odpowiednio wcześniej.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Na jakich światłach jeździć w dzień? Wybierając odpowiednie żarówki, trzeba oczywiście skoncentrować się na ich jakości. Jest to obowiązkowy element wyposażenia każdego pojazdu, dlatego niektórzy decydują się na tańsze zamienniki. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie produkty tego typu świecą w odpowiedni sposób. Często psują się one również dość szybko. Znacznie lepszym rozwiązaniem okazuje się więc kupienie droższych świateł cechujących się wyższą jakością. Konieczne jest także sprawdzenie, czy mają homologację.

W kwestii montażu świateł do jazdy dziennejprzepisy również są dość restrykcyjne. Żarówki powinny gasnąć po włączeniu świateł mijania. Dlatego czasem nie warto decydować się na samodzielne zamontowanie takich elementów. Znacznie lepszym rozwiązaniem okazuje się postawienie na usługi specjalistów.

Kiedy można korzystać ze świateł do jazdy dziennej?

Światła dzienne: przepisy mówią dość jasno o warunkach, w których da się je wykorzystać. Chodzi tutaj o normalną przejrzystość powietrza, bez względu na porę dnia. Jesienią i zimą pogoda jest dość nieprzewidywalna, dlatego może powodować brak możliwości zastosowania świateł dziennych. Mowa tu m.in. o takich czynnikach atmosferycznych, jak:

  • deszcz;
  • śnieg;
  • mgła;
  • duże zachmurzenie.

Świateł dziennych nie można wykorzystywać również podczas przejazdu tunelem. Czasem przeciwwskazaniem do ich zastosowania jest także jazda przez zacieniony las. Wówczas trzeba też zachować szczególną ostrożność. Wykorzystywanie świateł dziennych mimo tych przeciwwskazań może skutkować otrzymaniem mandatu.

Światła dzienne a mijania

Niektórzy kierowcy wciąż mylą światła dzienne ze światłami mijania. Wielu z nich nie wie, jakie oświetlenie powinno być stosowane w konkretnych sytuacjach. Regulują to jednak przepisy pozwalające na odróżnienie poszczególnych rodzajów świateł. Modele do jazdy dziennej są określane skrótem DRL. Są one wyraźnie słabsze od świateł mijania, jednak dzięki temu pozwalają oszczędzać energię. Zazwyczaj moc ich żarówek wynosi od kilku do kilkunastu watów. Światła mijania osiągają natomiast nawet 40→55 W. 

Światła dzienne są używane w konkretnym celu. Mają zwiększyć widoczność pojazdu, gdy na drodze panują dobre warunki. Jeśli jednak pogoda jest gorsza, konieczne okazuje się dodatkowe oświetlenie drogi. Wtedy stosuje się światła mijania. Dzięki większej mocy pozwalają  na zwiększenie widoczności, znacznie wpływając na bezpieczeństwo jazdy.

Światła do jazdy dziennej są montowane tylko z przodu, ponieważ służą tylko do zwiększania widoczności Twojego pojazdu dla innych kierowców. Włączają się one wraz z silnikiem, a wyłączają, gdy uruchomisz światła mijania. Aby tak działały, konieczne jest ich właściwe podłączenie.

Dlaczego warto włączać światła do jazdy dziennej?

Skoro wiesz już, czy w tej sytuacji masz prawo używać świateł do jazdy dziennej, warto zastanowić się nad tym, po co właściwie stosuje się takie rozwiązanie. Tego typu żarówki pozwalają oszczędzać energię, ponieważ zazwyczaj składają się z diod LED. Pobierają więc znacznie mniej prądu niż światła mijania. W ten sposób można ograniczyć zużywanie paliwa, ale nie tylko. Wykorzystanie świateł do jazdy dziennej wpływa również na żywotność akumulatora i alternatora. Diody LED są bardzo trwałe, dlatego ich wymiana jest potrzebna bardzo rzadko. Zużywają się wolno i przyczyniają się do poprawienia żywotności poszczególnych podzespołów w samochodzie.

Dlatego warto korzystać ze świateł dziennych zawsze, gdy jest taka możliwość. Nie można ich jednak nadużywać. Konieczne okazuje się kontrolowanie aktualnych warunków pogodowych i dostosowywanie do nich swoich wyborów.

W starszych pojazdach często nie ma zamontowanych świateł do jazdy dziennej. Wówczas dopuszcza się stosowanie świateł mijania. Dobrym pomysłem jest jednak zamontowanie tych reflektorów w celu uzyskania większej widoczności podczas jazdy. W dłuższej perspektywie można bowiem oszczędzić sporą sumę.

Wątpliwości dotyczące stosowania świateł mijania

Czasami pojawiają się wątpliwości w kwestii wyboru między światłami mijania a dziennymi. Wszystko zależy od warunków panujących na drodze, ale często trudno je odpowiednio zinterpretować. Wówczas lepszym rozwiązaniem okazuje się postawienie na światła mijania. Są mocniejsze, a więc zapewniają dobrą widoczność.

Warto również pamiętać, że zbyt długie korzystanie ze świateł dziennych w nieodpowiednich warunkach pogodowych może skutkować otrzymaniem mandatu. Jest to zagrożenie nie tylko dla Ciebie, lecz i innych uczestników ruchu drogowego. Lepiej więc odpowiednio wcześnie zmienić światła na mijania, szczególnie gdy masz wątpliwości odnośnie wyboru właściwych świateł.

Jak poprawnie zamontować światła do jazdy dziennej?

Skoro wiesz już, jakie światła podczas deszczu są najlepszym wyborem, a jakie można stosować w słoneczne dni, warto zapoznać się także z przepisami dotyczącymi poprawnego montażu poszczególnych żarówek. Wszystkie pojazdy produkowane po 2011 roku są wyposażone w takie światła. Zdarza się jednak, że niektórzy wciąż jeżdżą starszymi samochodami. Wówczas można stosować wyłącznie światła mijania lub zdecydować się na zamontowanie tych do jazdy dziennej. Musi to być jednak zgodne z kilkoma przepisami. Mowa tu o takich wytycznych, jak:

  • konieczność homologacji świateł do jazdy dziennej potwierdzonej odpowiednimi oznaczeniami;
  • konieczność zainstalowania lamp symetrycznie względem osi pojazdu na równej wysokości;
  • zachowanie odległości między lampami od wewnętrznych krawędzi – jeśli samochód jest węższy niż 130 cm, taka odległość wynosi 40 cm. W przypadku szerszych aut jest to 60 cm;
  • odległość od ziemi wynosząca minimum 25 cm, a od górnej krawędzi – maksimum 150 cm;
  • konieczność dopilnowania, by lampy nie wystawały poza boczny obrys pojazdu – muszą być zamontowane w odległości co najmniej 40 cm.
ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Światła do jazdy dziennej można więc zamontować samodzielnie, jednak w wielu przypadkach znacznie lepszym rozwiązaniem okazuje się udanie się do profesjonalnego serwisu. Dzięki wiedzy i doświadczeniu specjalistów poszczególne typy oświetlenia zostaną zamontowane tak, by było to zgodne z obowiązującymi przepisami, niezależnie od modelu samochodu.

Czy światła dzienne zawsze są bezpieczne?

Świateł dziennych można używać w określonych sytuacjach nie bez powodu. Niewłaściwie używane mogą powodować bardzo duże zagrożenie. Wszystko z powodu  ich niewielkiej mocy i faktu, że świecą jedynie z przodu. Dlatego kierowcy jadący za Tobą w mroku nie widzą światła. Taka sytuacja ma miejsce np. w tunelach. Przez to nawet wtedy, kiedy na zewnątrz panują doskonałe warunki, po wjeździe do tunelu należy zmienić światła.

Światło dzienne jest niebezpiecznie także wtedy, kiedy wybierzesz elementy oświetlenia niskiej jakości. Wówczas istnieje ryzyko oślepiania kierowców jadących z naprzeciwka. Są one też dość słabe, a czasami nie gasną po włączeniu świateł mijania, co skutkuje nałożeniem mandatu. Dlatego lepiej wybierać produkty wysokiej jakości, które gwarantują pełne bezpieczeństwo na drodze.

Nowe samochody są wyposażone także w systemy, które samodzielnie zmieniają ustawienia świateł w zależności od aktualnych warunków na drodze. Trzeba pamiętać, że takie rozwiązania również mogą być zawodne. Dlatego też warto samodzielnie kontrolować sytuację i reagować m.in. na nagłe opady deszczu lub śniegu.

Zdarza się bowiem, że system nie zareaguje odpowiednio szybko, włączając światła mijania. Z tego powodu wtedy, kiedy pogoda lubi często się zmieniać, warto postawić na drugi wariant świateł. Oświetlenie dzienne sprawdzi się jedynie w dobrych warunkach.

Jak używać świateł do jazdy dziennej?

Skoro wiesz już, w jakich warunkach można używać świateł dziennych, warto poznać szczegóły ich działania. Mowa tu głównie o sposobie ich uruchamiania. Jak włączyć światła do jazdy dziennej? W samochodach wyposażonych w takie rozwiązanie uruchamiają się one automatycznie, po włączeniu silnika. Gasną natomiast w sytuacji, gdy przełączysz je na światła mijania lub inny typ oświetlenia.

Jest to dobre rozwiązanie dla zapominalskich, którzy nie pamiętają o samodzielnym włączeniu poszczególnych systemów. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w razie złej pogody to sam kierowca musi przełączyć oświetlenie.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

W niektórych pojazdach można również ustawić tryb auto. Wówczas to samochód będzie decydować o wyborze odpowiedniego typu oświetlenia na podstawie panujących warunków atmosferycznych. Trzeba jednak także pamiętać o samodzielnym sprawdzaniu, czy aby na pewno zadziałało ono w odpowiedni sposób. Podobne systemy bez wątpienia są wygodne, jednak w sytuacji, gdy włączą niewłaściwy typ oświetlenia, kierowca jest narażony na otrzymanie mandatu w wysokości nawet 500 zł.

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

  • Wiele towarzystw do wyboru,
  • Kompleksowa ochrona Twojego auta,
  • Pełne wsparcie doradców.

Ubezpieczenia komunikacyjne

Skoro interesuje Cię temat wykorzystania świateł mijania, warto zastanowić się również nad innymi kwestiami związanymi z użytkowaniem pojazdu. Mowa tu o niezbędnych polisach, które pozwalają na wypłacenie pieniędzy w razie różnych zdarzeń na drodze. W ofercie CUK znajdziesz m.in. obowiązkowe ubezpieczenie OC, które musi wykupić każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu.

Doskonałym rozwiązaniem okazuje się także wybranie pakietu OC i AC, który pozwala na wypłacenie pieniędzy także w celu naprawy Twojego samochodu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie internetowej lub w siedzibach stacjonarnych na terenie całej Polski. Możesz skorzystać również z pomocy naszych specjalistów czekających na infolinii. Zapraszamy do poznania oferty CUK i wybrania ubezpieczeń komunikacyjnych dostosowanych do Twoich potrzeb.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku