2022-02-16

Strefa zamieszkania – prędkość, ograniczenia i inne przepisy

Sprawdź, czym jest strefa zamieszkania, jakie ograniczenia oraz przepisy obowiązują

Strefa zamieszkania – prędkość, ograniczenia i inne przepisy

W strefie zamieszkania obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego. Obejmują one zarówno kierowców, jak i pieszych. Warto się z nimi zapoznać, aby wiedzieć, jak zachowywać się na drodze. Czym jest strefa zamieszkania? Co trzeba wiedzieć? Podpowiadamy.

Czym jest strefa zamieszkania?

Według prawa strefa zamieszkania to obszar, który obejmuje drogi publiczne oraz inne rodzaje dróg, gdzie obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego. Oznaczone są one odpowiednimi znakami drogowymi. Już sam wjazd do strefy zamieszkania powinien być określony niebieską tabliczką ze znakiem informacyjnym D-40. Przedstawia on dom, pojazd i dwie osoby, które grają w piłkę. Wyjazd ze strefy zamieszkania także jest oznaczony znakiem drogowym D-41. Różni się on od wjazdu tym, że cała grafika jest przekreślona.

Czym się różni strefa zamieszkania od tradycyjnej drogi? Przede wszystkim szczególnymi prawami, z uwagi na to, że często poruszają się w niej piesi. Kierowcy muszą podporządkować się zasadom, szczególnie zwracając uwagę na innych uczestników ruchu.

Strefa zamieszkania najczęściej wyznaczana jest na osiedlach, gdzie wybudowanych jest kilka czy kilkanaście bloków oraz wieżowców. Określa się ją także tam, gdzie jest skupisko domków jednorodzinnych. Może być jednak wskazana w centrum miasta, wystarczy zwrócić uwagę na znaki informujące.

To ważne!

Strefy zamieszkania mają na celu pełną ochronę osób poruszających się w nich. Piesi to często nie tylko dorośli, ale także dzieci. Właśnie dlatego w strefie zamieszkania są szczególne zasady ruchu drogowego. Zgodnie z prawem, każde dziecko do 7. roku życia powinno być pod opieką osoby dorosłej. Właśnie dlatego np. nie może zostawać same w domu. W przypadku osiedli domów jednorodzinnych, bloków czy wieżowców, panują inne zasady ruchu drogowego niż na tradycyjnej drodze. Tutaj dzieci do 7. roku życia mogą się przemieszczać bez obaw. Jest to związane np. z zabawą na placu zabaw czy spacerowaniem przed domem.

W strefie zamieszkania piesi mogą poruszać się też po drodze wewnętrznej, np. przechodząc do zaparkowanego samochodu. Szczególne prawa kierowców mają chronić zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Strefa zamieszkania – prędkość

Specyficznymi zasadami ruchu drogowego wyróżnia się strefa zamieszkania. Prędkość jest tu niesamowicie ważna, aby zachować pełne bezpieczeństwo pieszych. Maksymalnie samochód może poruszać się z szybkością do 20 km/h. Oznacza to, że jeśli przekraczasz niebieską tabliczkę z domem, samochodem i dwiema postaciami grającymi w piłkę, trzeba stanowczo zwolnić. 

Prędkość w strefie zamieszkania dotyczy nie tylko kierowców samochodów osobowych, ale także rowerzystów. Nie mogą oni się poruszać szybciej niż 20 km/h. To specjalny obszar, który ma być bezpieczny i komfortowy dla osób, które w nim zamieszkają. Często możesz spotkać się także z ogranicznikami ruchu na jezdni. Wszystko po to, aby mieszkaniec mógł swobodnie przejść się do sklepu, a uczeń do szkoły. Niższa prędkość ma też przełożyć się na większą uwagę poświęconą dzieciom, które bawią się w strefie zamieszkania, np. na placu zabaw czy chodniku.

To ważne!

Progi zwalniające w strefie zamieszkania nie muszą być oznakowane. Tego typu zasada panuje tylko na drogach, na których dozwolona prędkość przekracza 30 km/h. Trzeba zatem zwracać szczególną uwagę na wszelkiego rodzaju wzniesienia na drodze, które mają na celu zwolnić samochód i rozejrzeć się dookoła. Tradycyjnie, progi zwalniające są oznakowane symbolem A-11a. To żółty trójkąt z czerwoną ramką, w którym jest narysowane czarne wzniesienie.

Strefa zamieszkania a pierwszeństwo

Wiesz już, czym wyróżnia się strefa zamieszkania. Znak z niebieskim tłem powinien być dla Ciebie ważną informacją. Tylko tutaj piesi mają bezwzględne pierwszeństwo nad kierowcami. Właśnie dlatego trzeba przystosować styl jazdy i stosować się do ściśle określonych zasad.

O czym trzeba pamiętać, kiedy przed Tobą pojawia się strefa zamieszkania? Pierwszeństwo pieszych ma ułatwić im swobodne poruszanie się w pobliżu domów. Mogą oni nawet spacerować po całej szerokości drogi. Choć z pozoru jest to dość kontrowersyjne, przepisy mocno stają po stronie pieszych w strefie zamieszkania. Nie muszą zatem ograniczać się wyłącznie do chodników.

Pierwszeństwo w strefie zamieszkania jest istotne również na skrzyżowaniach równorzędnych. Kierowca ma obowiązek ustąpić pojazdom, które najeżdżają z prawej strony. To bardzo prosta zasada do zapamiętania. Kierowcy często kojarzą sobie pierwszeństwo z zasadą prawej ręki. 

To ważne!

W strefie zamieszkania pieszy może spacerować po jezdni albo po drodze dla rowerów. Właśnie dlatego zarówno kierowcy, jak i rowerzyści, muszą mu ustąpić. 

Podczas wyjazdu do strefy zamieszkania, kierowcy muszą ustąpić innym uczestnikom ruchu drogowego, którzy już poruszają się po drodze. Samochód, który opuszcza osiedle, traktowany jest jako włączający się do ruchu. Musi zatem uważać na inne pojazdy i ustąpić im pierwszeństwa. Poza znakiem D-41 nie obowiązuje już zasada pierwszej ręki. 

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

  • Wiele towarzystw do wyboru,
  • Kompleksowa ochrona Twojego auta,
  • Pełne wsparcie doradców.

Parkowanie w strefie zamieszkania

Zorientowałeś się, gdzie w Twojej okolicy jest strefa zamieszkania? Parkowanie zgodne z przepisami to kolejny aspekt, o którym powinieneś wiedzieć. Obowiązuje tu zakaz pozostawiania samochodu w miejscach, które nie są do tego przeznaczone. Jeśli zaparkujesz swój pojazd w nieodpowiedni sposób, zostaniesz ukarany mandatem.

Wyjątkowymi prawami charakteryzuje się strefa zamieszkania. Parkowanie samochodem w nieoznaczonych miejscach może być bardzo niebezpieczne. Przykładowo, źle pozostawione auto zagrodzi przejazd służb ratowniczych czy komunalnych. Trzeba też parkować w taki sposób, aby nie przeszkadzać innym uczestnikom ruchu. Najczęściej w strefie zamieszkania są specjalne znaki, które określają miejsca parkingowe. Pozostawienie auta np. na trawniku albo skrzyżowaniu jest niedozwolone. Mandat mogą nałożyć funkcjonariusze w ramach regularnej kontroli osiedli, ale nie tylko. Sąsiedzi czy piesi mają też prawo zgłosić nieprawidłowo zaparkowany samochód, kiedy zagraża bezpieczeństwu mieszkańców. Zanim kierowca zorientuje się, że źle pozostawił auto, może już zostać ukarany mandatem. 

Zwróć też szczególną uwagę na znaki specjalne, które stawiane są np. przez administratora osiedla, służby albo spółdzielnię. Często oznaczają one np. zakaz parkowania tyłem do budynków albo całkowity zakaz pozostawiania auta w danym miejscu. Może to być np. związane ze swobodnym dojazdem i odbiorem śmieci.

Przykładowo, jeśli w strefie zamieszkania parkowanie jest możliwe tylko pod blokiem, nie masz prawa pozostawiać auta w innym miejscu. Nawet jeśli chodnik jest szeroki, a droga pozostawia wiele miejsca do dyspozycji. Parkowanie w niedozwolonym obszarze jest karane.

To ważne!

Prawidłowe pozostawianie auta to niesamowicie ważny aspekt, jakim wyróżnia się strefa zamieszkania. Mandat za parkowanie to zazwyczaj kara w wysokości 100 złotych. Oprócz mandatu kierowca może też dostać 1 punkt karny i tym samym zostać wpisanym do ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego. Jeśli jednak auto jest pozostawione przed bramą albo na drodze pożarowej, sytuacja nieco się komplikuje. Samochód może nawet zostać odholowany, co generuje kolejne koszty. Pojazd może zostać usunięty (na koszt kierowcy) także jeśli utrudnia ruch lub zastawia miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Kiedy często parkujesz w strefie zamieszkania, weź to pod uwagę. 

Do strefy zamieszkania mogą także wjeżdżać samochody ciężarowe i dostawcze, np. w ramach pozostawienia zaopatrzenia w sklepach osiedlowych. Aby poprawnie zaparkować takie auto, zwracaj uwagę na znaki. 

Uwaga!

Jeśli zastanawiasz się, czy możesz parkować tyłem do budynku, nie jest to określone ściśle prawem. Często jednak administratorzy bloków i wieżowców stawiają tabliczki z nakazem kierowania przodem. Dlaczego? Chodzi tu o komfort i bezpieczeństwo mieszkańców. Spaliny mogą być nieprzyjemne, szczególnie jeśli chodzi o stare auta z silnikami diesla. Warto respektować tabliczki na osiedlach, aby nie sprawiać problemu mieszkańcom.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Strefa zamieszkania – przepisy, o których warto wiedzieć

Wiesz już, jak wyglądają poszczególne aspekty, którymi charakteryzuje się strefa zamieszkania. Przepisy drogowe to nie tylko obowiązek każdego kierowcy, ale także dbałość o bezpieczeństwo mieszkańców osiedli.

Podsumowując, musisz pamiętać o:

  • bezwzględnym pierwszeństwie pieszych, którzy mogą poruszać się całą szerokością drogi,
  • parkowaniu w ściśle określonym miejscu,
  • braku obowiązku informowania o progach zwalniających,
  • stosowaniu zasady prawej ręki w strefie zamieszkania na skrzyżowaniach równorzędnych,
  • dopuszczalnej prędkości 20 km/h,
  • możliwości poruszania się dzieci i młodzieży bez opieki osoby dorosłej.

Mandat za nieprzestrzeganie przepisów w strefie zamieszkania

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, możesz otrzymać mandat za złe parkowanie w strefie zamieszkania. Oczywiście nie jest to jedyne wykroczenie. Kiedy zapomnisz o dozwolonej prędkości, możesz zapłacić nawet 500 złotych i dostać 10 punktów karnych.

Aktualnie w taryfikatorze mandatów znajdują się takie kary:

  • Maksymalnie 50 złotych za przekroczenie prędkości o mniej niż 10 km/h.
  • Od 50 do 100 złotych i 2 punkty karne za przekroczenie prędkości od 11 do 20 km/h.
  • Od 100 do 200 złotych i 4 punkty karne za przekroczenie prędkości od 21 do 30 km/h.
  • Od 200 do 300 złotych i 6 punktów karnych za przekroczenie prędkości od 31 do 40 km/h.
  • Od 300 do 400 złotych i 8 punktów karnych za przekroczenie prędkości od 41 do 50 km/h.
  • Od 400 do 500 złotych i 10 punktów karnych za przekroczenie prędkości powyżej 51 km/h.

Należy również pamiętać o innych przepisach dotyczących pierwszeństwa w strefie zamieszkania. Podczas opuszczania strefy zamieszkania i nieustąpienie innym uczestnikom ruchu, można otrzymać nawet 300 złotych mandatu i 5 punktów karnych.

Kwoty te jednak mogą się znacznie zmienić. Od 2022 roku zostaną wprowadzone zmiany w przepisach ruchu drogowego. Na ten temat pisaliśmy już w artykule: Droższe OC i wyższe mandaty – od kiedy zmiany dla kierowców?

Czym różni się strefa zamieszkania od strefy ruchu?

Strefa ruchu nieco różni się od strefy zamieszkania. Warto zwrócić uwagę już na samo oznaczenie. To znak D-52 z białym tłem i samochodem. Widnieje na nim napis "Strefa ruchu". Często wiąże się on z ograniczeniem prędkości. W strefie ruchu obowiązują przepisy ruchu drogowego. Najczęściej jest to parking przy centrum handlowym, krótki odcinek drogi wewnętrznej albo obszar w centrum miasta. Na skrzyżowaniach równorzędnych również panuje zasada prawej ręki, tak samo jak w strefie zamieszkania. Wyjeżdżając ze strefy ruchu, tym samym przekraczając przekreślony znak D-53, musisz pamiętać o pierwszeństwie innych uczestników ruchu. Nie można pozostawiać też pojazdu w miejscach do tego zakazanych, np. oznaczonych specjalnie dla osób niepełnosprawnych. 

Kierowcy muszą też zachować szczególną ostrożność, kiedy wjeżdżają na drogę wewnętrzną. Jest ona opatrzona znakiem D-46, a o przepisach będą świadczyć kolejne oznaczenia, regulowane przez zarządcę drogi lub konkretnego terenu.

Zwróć szczególną uwagę na strefy z ograniczoną prędkością. Zawsze rozglądaj się w poszukiwaniu znaków, na których będzie wpisana obowiązująca szybkość pojazdów. Ponadto, jeśli prędkość w danej strefie nie przekracza 30 km/h, mogą być progi zwalniające, bez dodatkowego oznakowania. Podobne reguły mogą być zapisane na znakach w strefie ograniczonego postoju. Przykładowo, w centrum miasta spotkasz się ze znakiem, że zakaz postoju obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 21:00. 

Zadbaj o ubezpieczenie z CUK!

Pamiętaj o tym, aby przestrzegać przepisy ruchu drogowego, zarówno na tradycyjnej szosie, jak i w strefach zamieszkania. Zawsze zwracaj uwagę na znaki, które często są odpowiedzią na pytanie, jaką prędkość możesz mieć na liczniku w danym obszarze. Nie zapominaj też o regularnym opłacaniu swojego ubezpieczenia. Obowiązkowe OC to formalność, o którą musi zadbać każdy kierowca. Aby zaoszczędzić na polisie, zwróć uwagę na kalkulator online, odwiedź naszą placówkę albo zadzwoń na infolinię.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku