2021-08-25

Droższe OC i wyższe mandaty - od kiedy zmiany dla kierowców?

Szykują się zmiany w wysokościach mandatów i cenach OC. Sprawdź, by być na bieżąco!

Droższe OC i wyższe mandaty - od kiedy zmiany dla kierowców?

Koniec tego roku i początek kolejnego to czas, w którym szykują się spore zmiany dla kierowców. Wśród nich są wyższe stawki mandatów i droższe ubezpieczenie. Rewolucję czekają także punkty karne kierowców. Sprawdź, co się zmieni i kiedy nastąpi zmiana taryfikatora mandatów.

Będą nowe mandaty w Polsce

W ostatnim czasie w Polsce weszło w życie wiele zmian dla kierowców oraz pieszych, w tym zmniejszenie prędkości w terenie zabudowanym oraz ochrona pieszych na przejściach. Kolejnym krokiem walki z niebezpiecznymi zachowaniami na drodze jest zmiana taryfikatora mandatów. Z tym wiąże się jeszcze więcej rewolucji, o czym przeczytasz w dalszej części artykułu. Prace nad projektem zmian w taryfikatorze mandatów trwają. Za oficjalną datę wprowadzenia ich w życie przyjmuje się 1 grudnia 2021 roku. Sprawdź, co czeka kierowców.

Zmiany stawek mandatów

Ceny mandatów wzrosną i to są już poważne plany polskiego rządu. Od grudnia 2021 roku górna granica ich wysokości wzrośnie do 5000 złotych, a jeśli zbiegnie się kilka wykroczeń, kara będzie jeszcze wyższa - 6000 złotych.

Kolejną ważną zmianą w taryfikatorze mandatów jest kara za przekroczenie dopuszczalnej prędkości, zarówno w terenie zabudowanym, jak i poza nim. Jeśli przekroczysz prędkość o 30 km/h, funkcjonariusze mają mieć prawo nałożyć grzywnę w wysokości 1500 złotych. Co więcej, kiedy okaże się, że to Twoje kolejne takie wykroczenie, kara ta może wzrosnąć nawet do 3000 złotych. Zmiana dotyczy także innych wykroczeń drogowych. W skrócie: maksymalna grzywna za wykroczenia drogowe może wynosić nawet 30 000 złotych, a nie tak jak do tej pory, 5000 złotych. 

Jazda bez prawa jazdy - wyższa kara

Nowe mandaty 2021 przewidują także zmiany w karach dotyczących prowadzenia auta bez uprawnień. Funkcjonariusze mają mieć prawo nałożyć grzywnę w wysokości od 1000 złotych wzwyż, a także karę aresztu lub ograniczenia wolności. Jeśli taka sytuacja powtórzy się w przeciągu 2 kolejnych lat, kara będzie wyższa, a jej wartość to 2000 złotych lub więcej. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Kara grzywny i areszt dla prowadzących po alkoholu

Za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu planowana jest kara aresztu albo grzywny, która wynosi od 2500 złotych wzwyż.

Zmiana w punktach karnych

Punkty karne, które otrzymują kierowcy za naruszenie przepisów ruchu drogowego dotychczas były kasowane po roku. Teraz ten czas się wydłuży do 2 lat od momentu zapłacenia mandatu. Wiele zmieni się także w nakładaniu punktów karnych. Aktualnie funkcjonariusze mogą przyznać maksymalnie 10 punktów za wykroczenie, a od grudnia 2021 roku będzie to 15 punktów.

Zmiany w ubezpieczeniu OC

Projekt ustawy przewiduje także zmiany w ubezpieczeniach OC. Tu jest jednak dobra informacja, szczególnie dla tych kierowców, którzy jeżdżą bezpiecznie i zgodnie z przepisami. Towarzystwa ubezpieczeniowe będą mogły zaproponować im zniżki na podstawie historii wykroczeń. Dane dotyczące przyznanych punktów karnych będą pochodzić z CEPiK-u. Po każdej ocenie ryzyka, informacje te będą usuwane z bazy zakładu ubezpieczeniowego.

Wyższe kary za brak OC

Od 2022 roku kierowcy muszą przygotować się też na droższe kary za brak OC. Związane jest to z podwyższeniem płacy minimalnej w kraju. Jeśli nie kupisz w porę OC na samochód osobowy i spóźnisz się o 1-3 dni, musisz liczyć się z karą 1200 złotych. Opóźnienie od 4 do 14 dni to grzywna 3000 złotych, a dłuższe - 6000 złotych.

Nie zapomnij o ubezpieczeniu

Pamiętaj o ważnym ubezpieczeniu OC. Teraz szybko je wykupisz za pomocą kalkulatora online. A jeśli pobierzesz naszą aplikację CUK Ubezpieczenia, otrzymasz powiadomienia prosto na Twój telefon o terminach i kwotach do zapłaty. Możesz też zadzwonić na infolinię albo odwiedzić jedną z placówek.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku