2021-03-12

Samochód ze Szwajcarii - sprowadzenie, rejestracja i dokumenty

Chcesz sprowadzić auto ze Szwajcarii? Sprawdź jak to zrobić!

Samochód ze Szwajcarii - sprowadzenie, rejestracja i dokumenty

Najpopularniejsze kraje, z których sprowadzane są auta do Polski to Niemcy, Francja i Belgia. Na liście pojawia się także Szwajcaria, co może wydawać się dość nietypowe. Z naszego artykułu dowiesz się, w czym tkwi popularność. Sprawdzimy także, o jakie dokumenty trzeba zadbać, decydując się na auta ze Szwajcarii.

Dlaczego warto sprowadzić samochód ze Szwajcarii?

Wielokrotnie pisaliśmy o tym, jak popularne są sprowadzane z zagranicy samochody. Szwajcaria to jeden z krajów, na który decydują się kierowcy i jadą tam w poszukiwaniu wymarzonego pojazdu. Co roku w Polsce pojawia się kilkadziesiąt tysięcy sprowadzonych aut, a w 2020 roku, pomimo trwającej pandemii, zarejestrowano łącznie ponad 70 000 samochodów osobowych oraz dostawczych. 

Choć na pozór sprowadzenie auta ze Szwajcarii może wydawać się sporym przedsięwzięciem, kierowcy decydują się często na to rozwiązanie. Podobnie jak w przypadku Francuzów i Belgów, obywatele tego kraju często decydują się na wymianę pojazdów. Nie zawsze wiąże się to z licznymi awariami czy poważnym uszkodzeniem. Nawet drobne zarysowanie może być przyczyną pozbycia się "starego" auta na rzecz nowego. Szwajcarzy dbają też o wyposażenie samochodu, dlatego w ofercie można znaleźć naprawdę przyzwoite modele, często uznawane w Polsce jako luksusowe. 

Poza granicami jest zdecydowanie lepsza jakość dróg. To przekłada się na mniejszą awaryjność samochodów ze Szwajcarii. Cały proces sprowadzania auta jest też ograniczony do minimum formalności. To jeden z powodów, dla których kierowcy decydują się na takie rozwiązanie.

Gdzie kupić auta ze Szwajcarii?

Obawiasz się bariery językowej? W Szwajcarii mówi się w kilku językach, w tym angielskim, niemieckim, włoskim i francuskim. Nie stanowi to więc aż tak dużej przeszkody. 

W Polsce istnieją specjalne firmy, które są właścicielami portali aukcyjnych aut ze Szwajcarii. Tam znajdziesz popularne modele, choć większość z nich jest uszkodzona. Tak jak wspominaliśmy, Szwajcarzy często rezygnują z samochodów, które są po kolizji albo wypadku. To z kolei otwiera Ci furtkę do zakupu auta w atrakcyjnej cenie i naprawy go na miejscu. Tego typu komisy mogą mieć jednak znacznie wyższe ceny niż w przypadku zakupu samochodu na własną rękę. Kupno samochodu za pośrednictwem firmy specjalizującej się w sprowadzaniu samochodów ze Szwajcarii jest znacznie prostszy i bardziej komfortowy - nie musisz organizować wyjazdu za granicę. 

Drugą opcją jest zakup samochodu bezpośrednio na zagranicznym portalu. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę szukany model albo hasło "auta ze Szwajcarii", aby przejrzeć strony internetowe z ofertami. To rozwiązanie wymaga jednak zorganizowania dokumentów oraz transportu samochodu ze Szwajcarii. 

Sprawdzanie VIN auta ze Szwajcarii

Warto zaznaczyć, że najważniejszym dokumentem, jaki musisz sprawdzić w przypadku sprowadzania auta ze Szwajcarii jest dowód rejestracyjny. Jest on szary i ma na okładce cztery nazwy: Fahrzeugausweis, Licenza di circolazione, Permis de circulation i Certificat da vehichel. To nazwa w kilku językach, kolejno niemieckim, włoskim, francuskim i romansz. 

Dla Ciebie liczy się sprawdzanie VIN auta ze Szwajcarii, czyli musisz porównać ten, który znajduje się w dowodzie rejestracyjnym z numerem, który jest w pojeździe.

W przypadku sprowadzenia samochodu z Francji czy Belgii, masz możliwość sprawdzenia VIN w bazie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów. Niestety, takiej opcji nie masz w przypadku sprowadzania samochodu ze Szwajcarii. Trudniejsze jest też sprawdzenie przebiegu oraz dotychczasowej historii, np. wypadku na drodze. Właśnie dlatego uważnie trzeba przejrzeć wszystkie dokumenty oraz sprawdzić technicznie auto. Jeśli masz taką możliwość, wybierz się za granicę z osobą, która zna się na motoryzacji.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jak sprowadzić auto ze Szwajcarii?

Jeśli wybrałeś już auto ze Szwajcarii, teraz czas zająć się formalnościami. Pierwszym krokiem jest wyrejestrowanie pojazdu przez dotychczasowego właściciela. W tym celu trzeba wybrać się do urzędu, szwajcarskiego odpowiednika polskiego wydziału komunikacji. Konieczne jest oddanie tablic rejestracyjnych.

Uwaga!

W Szwajcarii tablice rejestracyjne są przypisane do konkretnej osoby, a nie pojazdu. Właśnie dlatego dotychczasowy właściciel musi oddać je w urzędzie, a następnie otrzymać pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym. To dowód na to, że auto jest wyrejestrowane, a Ty możesz zarejestrować je w Polsce.

Organizacja przedsięwzięcia zależy też od tego, czy zdecydujesz się na sprowadzenie samochodu ze Szwajcarii samodzielnie, czy skorzystasz z oferty komisu. Druga opcja jest nieco bardziej komfortowa, bo nie musisz martwić się o tłumaczenie dokumentów, ubezpieczenie, rejestrację oraz opłaty.

Sprowadzenie auta ze Szwajcarii - dokumenty

Jeśli jednak jedziesz po samochód samemu, zorientuj się czy chcesz skorzystać z lawety. Dzięki temu nie będziesz potrzebować kilku formalności. Dlaczego? Kiedy zdecydujesz się na wjazd do Polski samodzielnie, musisz mieć ważny przegląd techniczny (Motorfahrzeugkontrolle), tablice wyjazdowe (Kontrollschilder) oraz ubezpieczenie. Zadbaj też o to, aby dotychczasowy kierowca przekazał Ci wszystkie dokumenty związane z autem. 

Jak zarejestrować auto ze Szwajcarii?

Udało Ci się pokonać granicę i masz już wymarzony samochód ze Szwajcarii pod domem? Masz zatem 30 dni na rejestrację go w polskim wydziale komunikacji, zgodnym z Twoim miejscem zamieszkania. Sprawne przerejestrowanie auta ze Szwajcarii wymaga kilku formalności.

Pierwszą sprawą jest opłata akcyzowa, której wysokość jest zależna od silnika:

  • 3,1% za samochody z silnikiem o pojemności do 2000 cm sześciennych,
  • 18,6% za samochody z silnikiem o pojemności większym niż 2000 cm sześciennych.

Akcyza na auto ze Szwajcarii musi być opłacona w ciągu 30 dni od momentu sprowadzenia. Wszystkie niezbędne dokumenty znajdziesz na stronie internetowej puesc. To także szansa na sprawdzenie czy sprowadzany samochód ze Szwajcarii przez komis posiada opłaconą opłatę akcyzową.

Cło za samochody ze Szwajcarii nie jest wymagane, jeśli auto posiada świadectwo pochodzenia EUR-1, czyli potwierdzenie, że zostało wyprodukowane we Wspólnocie Europejskiej. 

Uwaga!

Formalnie kraj, z którego chcesz sprowadzić pojazd nie jest w Unii Europejskiej, jednak jeśli zastanawiasz się jakie jest cło na auto ze Szwajcarii, nie musisz się obawiać. Na ogół opłata wynosi 10% wartości celnej, ale w przypadku tego kraju i porozumienia z Unią Europejską, jest ona obniżona do 0%.

Zadbaj też o to, aby przetłumaczyć dokumenty, które musisz złożyć w wydziale komunikacji. Wśród nich jest dowód rejestracyjny, umowa kupna-sprzedaży (albo faktura), a także karta pojazdu. Urząd przyjmuje wyłącznie tłumaczenie przysięgłe, dlatego weź to pod uwagę, organizując sprowadzenie auta. Jeśli otrzymałeś fakturę, konieczne będzie odprowadzenie podatku od auta ze Szwajcarii.

A co z badaniem technicznym? Nawet jeśli wykonałeś je w Szwajcarii, nie będzie ono uznane w polskim wydziale komunikacji. Trzeba więc udać się do stacji diagnostycznej i wykonać kontrolę pojazdu. Do pierwszego badania technicznego w kraju nie są potrzebne tablice rejestracyjne.

Z kompletem dokumentów (przetłumaczonych) i potwierdzeniem opłat możesz się wybrać do wydziału komunikacji. Nie zapomnij o wypełnieniu wniosku o zarejestrowanie samochodu.

Ubezpieczenie OC - nie możesz o tym zapomnieć!

Pamiętaj o tym, że każdy pojazd powinien mieć ważne obowiązkowe OC. Co zrobić, kiedy samochód jeszcze nie jest zarejestrowany, ale znajduje się w kraju i chcesz nim załatwiać wszelkie formalności? Odpowiedzią jest OC krótkoterminowe. Bez obaw - istnieje wiele komfortowych sposobów na zakup ubezpieczenia OC. W tym celu możesz zadzwonić do multiagencji, aby porównać ceny w wielu towarzystwach lub wybrać się osobiście

Uwaga!

Masz 30 dni na rejestrację pojazdu po sprowadzeniu go ze Szwajcarii. Pamiętaj, że musisz wykupić OC najpóźniej w dniu rejestracji samochodu.

Znajdź tanie OC z CUK!

Chcesz zaoszczędzić na polisie? Skontaktuj się z nami telefonicznie albo odwiedź jedną z placówek. Możesz też skorzystać z kalkulatora online.

Oceń artykuł

2.67
(6)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku