2022-04-22

Rodzaj nadwozia w aucie — wszystkie ważne informacje

Dowiedz się więcej o rodzajach nadwozia samochodu.

Rodzaj nadwozia w aucie — wszystkie ważne informacje

Jednym z najbardziej istotnych kryteriów dotyczących wyboru samochodu jest typ jego nadwozia. Auto musi być przede wszystkim dostosowane do określonych potrzeb kierowcy oraz pasażerów. Przed zakupem pojazdu należy więc dokładnie ocenić jego wymiary, budowę, funkcje i parametry — zwłaszcza te, które dotyczą komfortu jazdy w określonym celu i terenie.

Większość z nas wie, czym jest nadwozie samochodowe i z łatwością potrafi wyróżnić kilku przedstawicieli jego podstawowych typów — każdy z nich stworzony został z myślą o konkretnym przeznaczeniu pojazdu. Stanowi to jednak temat na tyle rozbudowany, że warto przyjrzeć mu się bliżej.

Producenci znanych marek aut coraz częściej wypuszczają na rynek modele, które trudno przyporządkować do powszechnie przyjętych standardów. Nadwozie samochodu może być bowiem do pewnego stopnia krzyżówką. W każdym przypadku o przynależności do danego typu decyduje jednak liczba cech dominujących — ułatwia to ostateczną klasyfikację. W poniższym artykule postaramy się jak najdokładniej omówić zagadnienie rodzaju nadwozia samochodowego.

Rodzaj nadwozia w aucie osobowym — jakie ma znaczenie?

Nadwozie to, mówiąc krótko, „górna obudowa” pojazdu. Stanowi jedną z głównych części składowych auta, umiejscowioną na podwoziu. Do jego elementów zaliczyć można konstrukcję nośną oraz poszycie, które są montowane na ramie podwozia albo tworzą z nim wspólną część. Rodzaj nadwozia może determinować przeznaczenie pojazdu. Właśnie dlatego przed wyborem auta, warto zadać sobie pytanie, w jakich warunkach będzie przeważnie użytkowane.

Jakie są najbardziej znane rodzaje samochodów? Najbardziej powszechny podział kategoryzuje je na: miejskie, rodzinne, dostawcze, terenowe oraz sportowe. Są to kryteria, z którymi ściśle wiąże się typ nadwozia auta. Najczęściej klasyfikacji dokonać można już na podstawie samych aspektów wizualnych danego modelu, takich jak kształt, długość korpusu czy charakterystyczne cechy poszczególnych części pojazdu.

Przyglądając się samochodom osobowym, nie sposób nie zauważyć różnic w ich wyglądzie — podstawowe dotyczą oczywiście maski oraz bagażnika. Auto może składać się z jednej lub kilku wyraźnie oddzielających się od siebie brył. W zależności od tego, jaki typ samochodu wybierzemy, będzie on jedno-, dwu- lub trzybryłowy. Każdy z nich posiada swoje cechy charakterystyczne.

Auta jednobryłowe — kiedy obrys samochodu tworzy prostokąt bez widocznych wydzielonych części

Auta dwubryłowe —  ich bagażnik jest ścięty, a wyraźnie obniżona jedynie maska. Widoczne są dwie odrębne części pojazdu.

Auta trzybryłowe — maska i bagażnik są wyraźnie obniżone, a kontury auta przypominają trzy różne elementy (bryły).

Nadwozie auta — czym kierować się przy wyborze właściwego modelu?

Typ nadwozia samochodu to jedno z najczęstszych kryteriów, które dzieli kierowców. Jedni preferują klasyczną linię i elegancję, a inni okażą się zwolennikami aut o obszerniejszych gabarytach czy większej przestrzeni bagażowej. Głównym czynnikiem, który determinuje decyzję o zakupie auta, jest jego przeznaczenie. Innymi względami będą bowiem kierowały się osoby posiadające gromadkę dzieci, a zgoła odmienne kryteria przyjmą ci, którzy poszukują kompaktowego auta miejskiego.

Wybierając rodzaj nadwozia auta, należy uwzględnić nie tylko wygląd pojazdu czy jego rozmiar, ale także kwestie ekonomiczne. Zazwyczaj sedany i hatchbacki o porównywalnych parametrach technicznych czy rocznikowych wypadają korzystniej cenowo niż choćby SUV-y, czy VAN-y. Jeśli jednak auto ma służyć do przewozu towarów czy dalszych wypraw z większą ilością sprzętu, to warto rozważyć drugą opcję.

Nadwozie auta to dla kierowców temat rzeka, a wygląd pojazdu bywa po prostu kwestią gustu. Jednak za określonym typem samochodu stoją rozmaite udogodnienia. Powinny o tym pamiętać zwłaszcza osoby, które planują przejazdy jedynie w określonych warunkach. Rodzaj nadwozia na etapie projektu danego modelu dobierany jest przez producentów z myślą o jeździe sportowej na otwartym terenie lub wręcz przeciwnie — po ulicach miast.

Choć współczesna motoryzacja wytworzyła trzy główne typy nadwozia samochodu: hatchback, sedan oraz kombi i stanowią one najczęstszy wybór wśród posiadaczy pojazdów osobowych, to podkategorii powyższych grup jest o wiele więcej. W poniższych akapitach postaramy się je wymienić i dokładnie opisać.

To ważne!

Rodzaj nadwozia samochodu wpływa na wysokość ubezpieczenia OC. Auta sportowe, takie jak roadstery czy kabriolety ze względu na swoje przeznaczenie umożliwiają osiąganie dużych prędkości. Stanowi to dla ubezpieczyciela wyraźny sygnał, że objęcie ochroną takiego pojazdu może wiązać się z większym ryzykiem niż ubezpieczenie aut typowo rodzinnych, takich jak vany czy kombi. Ceny OC możesz porównać na stronie CUK.

Kombi — praktyczne i komfortowe auta dla całej rodziny

Nadwozia samochodowe typu kombi dedykowane są nie tylko osobom poszukującym większej przestrzeni załadunkowej, ale także komfortu podróżowania wszystkich pasażerów. Siedzący na tylnej kanapie auta mają sporo miejsca zarówno na nogi, jak i nad głową — wszystko to dzięki wyżej poprowadzonej linii dachu. Do największych walorów tego typu nadwozia zaliczyć można jego podwyższone możliwości przewozowe.

Kombi to rodzaj nadwozia, które wyróżnia duży bagażnik — nawet przy rozłożonej tylnej kanapie auto zapewnia sporo przestrzeni załadunkowej. Tę powiększymy nawet trzykrotnie jeśli zdecydujemy się dodatkowo złożyć tylne siedzenia. Dzięki uzyskanej przestrzeni bagażowej, a także możliwości całkowitego uniesienia tylnej klapy zyskamy bagażnik o ponadprzeciętnych rozmiarach, który pomieści spore walizki, telewizor, meble, wózek dziecięcy, a nawet sprzęt sportowy.

Imponującą przestrzeń bagażową oraz praktyczne elementy nadwozia samochodu typu kombi docenią nie tylko duże rodziny, ale także osoby, które często udają się do miasta po większe zakupy. Długie nadwozie umożliwia bowiem zachowanie funkcji wygodnego samochodu osobowego przy jednoczesnym stworzeniu optymalnych warunków do przewozu wielu elementów o stosunkowo dużych gabarytach i wadze. Auto z nadwoziem kombi doskonale sprawdzi się też podczas wakacyjnych wyjazdów.

[Sprawdź ceny ubezpieczenia turystycznego na wakacje!]

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Hatchback — auta kompaktowe i wygodne

Typ nadwozia hatchback bardzo często kojarzony jest z autem miejskim. Zapewnia ono bowiem pojazdom kompaktowe wymiary idealne do przemieszczania się w wąskich uliczkach miast. Konstrukcja ułatwia także parkowanie. Hatchback to nadwozie samochodu osobowego z dodatkowymi tylnymi drzwiami, których klapa otwierana jest w całości (wraz z szybą).

Zwarta bryła i kompaktowe wymiary aut to podstawowe walory hatchbacków, czyli typowych dwubryłowców. Z uwagi na swoją sportową sylwetkę i niewielkie gabaryty, samochody o tym rodzaju nadwozia są najczęściej wybierane przez osoby poruszające się na co dzień po mieście. Konstrukcja hatchbacków zapewnia kierującemu wygodne prowadzenie, spore przyspieszenie i sprzyja osiąganiu znacznych prędkości.

Cechą wyróżniającą auta z tym typem nadwozia jest maksymalna przestronność kabiny pasażerskiej. Uzyskuje się ją dzięki skróceniu komory silnika oraz przestrzeni bagażowej. Zwykle udaje się jednak osiągnąć optymalne wymiary dostosowane do potrzeb przeciętnego użytkownika auta osobowego. Ponadto zawsze istnieje możliwość zwiększenia pojemności bagażnika poprzez złożenie oparcia tylnej kanapy — może być to przydatne przy przeprowadzce, podróży lub większych zakupach.

Sedany — doskonałe połączenie luksusu i wygody

Sedan to typ klasycznego nadwozia trójbryłowego. Samochody o takiej konstrukcji do dziś stanowią synonim elegancji i luksusu. To skojarzenie zawdzięczają przede wszystkim limuzynom posiadającym niemal wyłącznie nadwozie sedan. Zapewniają one nie tylko ogromny komfort jazdy, ale także dużą przestrzeń kabinową zarówno dla kierowcy, jak i pozostałych pasażerów.

Choć ten rodzaj nadwozia samochodu osobowego na pierwszy rzut oka może dyskwalifikować je przy wyborze stricte miejskiego pojazdu, to pokaźne rozmiary wcale nie muszą stanowić w tym wypadku przeszkody. Obecnie produkowane są bowiem modele wyposażone w nowoczesne systemy wspomagające jazdę — ułatwiają one wykonywanie większości trudnych manewrów, w tym również parkowanie.

Atrakcyjna i elegancka bryła sedanów posiada ogromną rzeszę zwolenników. Są to bowiem auta, które doskonałe łączą w sobie wysokie walory estetyczne z komfortem podróżowania. Oprócz wyjątkowo atrakcyjnej wizualnie linii nadwozia oferują one swoim posiadaczom sporą pojemność bagażową umożliwiającą wygodny przewóz walizek, dużych zakupów czy innych pakunków. Przestrzeń tę można również powiększyć poprzez złożenie oparć tylnej kanapy.

Kabriolety, roadstery i coupé — szyk i sportowa elegancja

Mówiąc o autach luksusowych, nie sposób nie wspomnieć o kabrioletach.  Ich główną cechą jest oczywiście brak stałego dachu. Może być on natomiast wykonany z miękkiego tekstylnego materiału. Oprócz odkrytej kabiny kabriolety wyróżniają się opływowym kształtem nadwozia i opadającą ku tyłowi, nisko prowadzoną linią dachu. Choć nie sprawdzą się do dalekich podróży przy niesprzyjającej aurze, to bezapelacyjnie kojarzą się one z luksusem!

Podtypem nowoczesnych kabrioletów są roadstery — tworzone na bazie aut sportowych dla zapewnienia maksymalnego przyspieszenia i szybkości. Cechuje je długi przód i krótki tył. Typowo sportowe zawieszenie i układ kierowniczy mają także samochody w nadwoziu coupé (z języka francuskiego „ucięty”) – te również wyglądem przypominają kabrio, choć mogą występować zarówno w wersji ze składanym, jak i stałym dachem. Posiadają dwoje drzwi i występują w konfiguracji dla dwóch lub czterech osób, rzadziej dla pięciu.

SUV-y — auta o podwyższonych zdolnościach terenowych

Pewne rodzaje nadwozia samochodów osobowych mogą być konstruowane w taki sposób, by znacznie podwyższało to ich zdolność do jazdy w trudnym terenie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by korzystać z nich także w przestrzeni miejskiej. Mowa o nadwoziu typu SUV. Zapewnia ono kierowcy odpowiednią wysokość siedzenia, dzięki czemu zyskuje on dobrą widoczność i z łatwością może obserwować drogę.

Połączenie zdolności terenowych oraz komfortu prowadzenia auta zapewniło nadwoziom typu SUV sporą popularność wśród zwolenników pojazdów o napędzie 4x4. Takie samochody posiadają też sportową i elegancką linię, co znacznie zwiększa ich walory estetyczne. Dzięki temu często uznawane są za luksusowe i prestiżowe.

Ponadto SUV-y (ang. Sport Utility Vehicle) z dużym bagażnikiem posiadają prawie tak dużą przestrzeń i ładowność, jak kombi. Mimo iż są to auta terenowe o usportowionej wersji, ich naturalnym podłożem jest asfalt — właśnie dlatego częściej zobaczymy je w przestrzeni miejskiej niż choćby na leśnych bezdrożach. Pozwalają wygodnie pokonać wszelkie drogowe trudności, takie jak krawężniki, kocie łby czy tory tramwajowe.

Vany — najwygodniejsza opcja do transportu pasażerów i towarów

Samochód VAN — co to właściwie znaczy? Jest to typ nadwozia auta o jedno- lub dwubryłowej budowie z wydzieloną przednią bryłą. Pojazdy te mają rozmaite konfiguracje siedzeń, jednak typowy układ sprowadza się do 1-4 rzędów, każdy po 2-4 siedzeń. Na wyposażeniu znajdują się zwykle przestronne schowki, uchwyty na napoje, osobne nawiewy i oświetlenie dla wszystkich pasażerów, a także ogromny bagażnik. Dzięki takim funkcjom i konstrukcji zyskały miano minibusów.

Vany posiadają typ nadwozia samochodu osobowego do przewozu osób i towarów. Zapewniają one bowiem znacznie większą przestrzeń zarówno pasażerską, jak i załadunkową niż auta typu kombi. Dzięki temu często uchodzą za najlepsze auta familijne stwarzające miejsca dla siedmiu lub nawet dziewięciu podróżujących wraz z dużą ilością bagażu. Przestrzeń ładunkowa umożliwia także przewóz towarów w ramach przeprowadzki czy prowadzenia działalności.

Do największych zalet pojazdów z nadwoziem typu VAN zalicza się możliwość przyjęcia wygodnej pozycji w czasie podróży przez każdego z pasażerów, a także szereg oferowanych im dodatków. Walorem są z pewnością również maksymalne możliwości bagażowe pojazdu. VAN występuje zwykle w jednym z trzech rodzajów zabudowy: osobowej (przewóz osób), furgon (przewóz ładunku) lub skrzyniowej (przewóz ładunku ze skrzynią ładunkową).

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku