2019-11-07

Rezygnacja z ubezpieczenia OC – kiedy można?

OC wypowiesz tylko w określonych przypadkach.

Rezygnacja z ubezpieczenia OC – kiedy można?

Czy można zrezygnować z ubezpieczenia OC w obecnym towarzystwie? W kilku sytuacjach istnieje taka możliwość. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu ciągłości ubezpieczenia. W Polsce obowiązkowo każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu mechanicznego musi mieć wykupione ubezpieczenie komunikacyjne OC. Kiedy rezygnacja z polisy OC jest możliwa? Odpowiedzi szukajcie w poniższym tekście.

Gdy znajdziesz korzystniejszą ofertę

Najczęstsza sytuacja rezygnacji z ubezpieczenia OC to po prostu zmiana oferty po zakończeniu okresu obowiązywania obecnej polisy OC. Aby poprzednie ubezpieczenie komunikacyjne nie przedłużyło się automatycznie, trzeba złożyć pisemne wypowiedzenie najpóźniej na 1 dzień przed jego zakończeniem

Czy polisę OC można wypowiedzieć w trakcie trwania umowy? Jeśli umowa ubezpieczenia została zawarta na odległość możesz odstąpić od niej w ciągu 30 dni (art. 40 par. 2 Ustawa o prawach konsumenta).

Gdy masz “podwójne ubezpieczenie”

Kupiłeś polisę OC w nowym towarzystwie ubezpieczeniowym, ale zapomniałeś wypowiedzieć ubezpieczenie OC u poprzedniego ubezpieczyciela? Ta sytuacja to tzw. “podwójne ubezpieczenie”. Ale nie martw się - nie będziesz musiał płacić 2 składek jednocześnie. Wystarczy, że prześlesz do towarzystwa formularz wypowiedzenia oraz dowód zakupu nowej polisy OC. Opłatę będziesz musiał wnieść tylko za okres obowiązywania przedłużonej automatycznie polisy - do momentu wypowiedzenia.

Rezygnacja z polisy OC z powodu kupna auta

Jeśli kupiłeś samochód z ważną polisą OC, możesz korzystać z niej do końca okresu obowiązywania lub wypowiedzieć i wykupić ubezpieczenie komunikacyjne w nowym towarzystwie.  A kiedy to się opłaca? Zastanów się nad wykupieniem nowej polisy, gdy Twój poprzednik miał lepszą od Ciebie historię ubezpieczeń, jeździł bezszkodowo itd. Gdy podczas rekalkulacji składki, którą towarzystwo może przeprowadzić, ale nie musi, okaże się, że będziesz musiał dopłacić, bardziej korzystne może być zrezygnowanie z OC zbywcy i wykupienie nowej polisy. Pamiętaj, że polisę OC zbywcy można wypowiedzieć w każdym momencie, jednak taka polisa nie ulega automatycznemu przedłużeniu.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Czy można zrezygnować z OC po sprzedaży auta?

Nie. Zasada jest taka - jeśli sprzedajesz auto, to oprócz kluczyków i dokumentów, przekazujesz nowemu właścicielowi również polisę OC. W ciągu 14 dni od sprzedaży musisz o transakcji powiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe. Dowodem na to jest skan umowy kupna-sprzedaży.

Demontaż auta a ubezpieczenie OC

Zezłomowałeś auto? Na podstawie zaświadczenia o demontażu czy wyrejestrowaniu auta będziesz mógł odzyskać niewykorzystaną część składki OC. Taka sama sytuacja występuje również w przypadku kradzieży samochodu. Wtedy również trzeba wyrejestrować pojazd, co uprawnia do zwrotu pieniędzy za niewykorzystany okres.

Gdy zawierasz umowę na odległość

Zawsze, gdy zawierasz umowę na odległość (online oraz telefonicznie) możesz odstąpić od niej przed upływem 30 dni. Tak również jest w przypadku zakupu ubezpieczenia zawartego na odległość. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy w ciągu tych 30 dni nastąpi szkoda.

Wiesz już, kiedy można zrezygnować z ubezpieczenia OC. A jak to zrobić? O tym przeczytasz w artykule: Jak wypowiedzieć umowę oc.

Potrzebne ubezpieczenie?

Jeśli masz pytania na temat wypowiedzenia umowy OC lub chcesz wykupić nowe ubezpieczenie komunikacyjne, zapraszamy do najbliższej placówki CUK lub na infolinię. Ofertę ubezpieczenia samochodu możesz porównać za pośrednictwem naszego kalkulatora online. Po wypełnieniu kalkulatora prawdziwymi danymi poznasz ceny z wielu towarzystw i będziesz mógł dokonać zakupu polisy OC online.

Oceń artykuł

0
(0)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku