2020-05-19

Prawo jazdy T - wszystko, co musisz wiedzieć. Jak zostać kierowcą traktora?

Zobacz, co musisz wiedzieć o prawie jazdy T.

Prawo jazdy T - wszystko, co musisz wiedzieć. Jak zostać kierowcą traktora?

Chcesz zdobyć prawo jazdy kategorii T? Zastanawiasz się pewnie, jak się do tego zabrać. Kiedy można się ubiegać o prawo jazdy na traktor? Jakie pojazdy można prowadzić, mając prawo jazdy T? W tym tekście rozwiejemy Twoje wątpliwości!

Jakie pojazdy można prowadzić?

Osoba, która zdobędzie prawo jazdy kategorii T może prowadzić ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny, a także zespół pojazdów, który składa się z jednego wymienionego wyżej i przyczepy lub przyczep. Ten typ uprawnienia pozwala również na kierowanie motorowerem lub czterokołowcem lekkim (np. quadem), czyli pojazdami, które określone są dla kategorii AM

Kto może ubiegać się o prawo jazdy na traktor?

Prawo jazdy kat. T mogą zrobić osoby, które ukończyły 16 lat. Dopuszczalne jest rozpoczęcie kursu w wybranym ośrodku szkolenia kierowców 3 miesiące przed ukończeniem minimalnego wieku na kategorię T. Wyjątkiem są uczniowie szkół (np. rolniczych), których program obejmuje kurs przygotowujący do zdawania egzaminu na kategorię T. Wtedy takie szkolenie może rozpocząć się już 12 miesięcy przed ukończeniem ustalonego wieku. Co ważne, w przypadku osób niepełnoletnich szkolenie może się odbyć, gdy zgodzą się na to rodzice lub opiekunowie prawni!

Jakie kroki należy przejść, aby zdobyć prawo jazdy T?

Wiesz już, jakie są obostrzenia w przypadku minimalnego wieku. Co dalej? Przed rozpoczęciem szkolenia, kandydat musi wystąpić w wydziale komunikacji właściwym ze względu na miejsce zamieszkania z wnioskiem o założenie Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK). Dopiero po nadaniu numeru PKK można zapisać się na kurs prawa jazdy.  Należy dostarczyć te dokumenty:

  • wniosek o wydanie prawa jazdy;
  • pisemna zgoda rodzica lub opiekuna - tylko osoby niepełnoletnie;
  • orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do kierowania traktorami; tutaj mogą znaleźć się m.in. takie ograniczenia jak: konieczność prowadzenia pojazdu w okularach czy soczewkach;
  • kolorowe zdjęcie w formacie 3,5x4,5 cm.

Jak wygląda egzamin na kategorię T?

Po ukończeniu kursu na prawo jazdy i zaliczeniu egzaminu wewnętrznego w ośrodku szkolenia kierowców, kandydat przystępuje do egzaminu państwowego. Odbywa się on w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego, a kandydat może do niego podejść już miesiąc przed ukończeniem 16. roku życia. 

Egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej. Zdawanie “teorii” wiąże się z odpowiedzią na 32 pytania - 20 z nich to tzw. pytania z wiedzy podstawowej wspólnej dla wszystkich egzaminów na prawo jazdy, a 12 to pytania tylko z zakresu kategorii T. Egzamin praktyczny na prawo jazdy na traktor polega natomiast na wykonaniu 4. zadań na placu manewrowym oraz jeździe w ruchu drogowym. Praktyczny egzamin odbywa się z wykorzystaniem zespołu pojazdów - ciągnika i przyczepy. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jakie jeszcze dokumenty są potrzebne do legalnego poruszania się traktorem?

Jeśli zdobyłeś już prawo jazdy T i kupiłeś traktor, musisz wiedzieć, że jako właściciel jesteś zobowiązany do dbania o ciągłość ubezpieczenia OC. Podczas kupna używanego traktora, zbywca przekazuje nabywcy dowód zakupu takiej polisy. Można z niej korzystać do momentu zakończenia lub wypowiedzieć. Więcej na ten temat pisaliśmy tu: Co się dzieje z OC po przerejestrowaniu samochodu? 

W przypadku zakupu nowego traktora trzeba samodzielnie zadbać o ubezpieczenie OC. Ta sama zasada dotyczy również przyczepy. Chociaż pojazdy te w gospodarstwie rolnym użytkowane są z reguły czasowo (w sezonie), nie ma możliwości zakupu okresowego ubezpieczenia OC na ciągniki czy przyczepy rolnicze. Należy wykupić polisę na cały rok. 

W CUK pomożemy wybrać OC na traktor!

Szukasz najtańszej polisy OC na ciągnik? Samodzielne porównywanie ofert może być żmudne i długotrwałe. W multiagencji CUK przedstawimy Ci różne opcje i wspólnie wybierzemy najkorzystniejszą! Z naszymi agentami możesz spotkać się osobiście w jednej z placówek CUK lub telefonicznie, dzwoniąc na infolinię

Oceń artykuł

3.25
(4)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku