2021-08-24

Pożary w Grecji w 2021 roku – ważne informacje dla turystów

Pożary w kraju, do którego udajemy się na wakacje – co musisz wiedzieć?

Pożary w Grecji  w 2021 roku – ważne informacje dla turystów

W sierpniu 2021 r. Grecja walczyła z pożarami, a te szalały także w innych częściach Europy, w tym we Włoszech i Hiszpanii. Podobna sytuacja miała miejsce w Turcji. Latem to bardzo popularne kierunki wakacyjne, więc podpowiadamy, co może zrobić turysta.

Pożary w Grecji w 2021 roku – aktualna sytuacja

Wraz z początkiem sierpnia w 2021 roku zaczęła się walka z żywiołem w lasach w Grecji. Pożar wybuchł m.in. na północny wschód od Aten i na wyspach Eubea i Rodos, a sytuacja była bardzo trudna ze względu na wysoką temperaturę oraz silny wiatr. Zanotowano bardzo dużo lokalizacji, które zostały dotknięte szalejącym ogniem, w tym także miejscowości turystyczne. Osoby, które przebywały akurat w niebezpiecznych lokalizacjach zostały ewakuowane, choć zdarzało się, że mieszkańcy również pomagali w gaszeniu pożarów wykorzystując do tego prywatne węże ogrodowe. 

Sytuację nad krajem starały się opanować służby. Do gaszenia wykorzystywano samoloty i helikoptery, w akcji brali także udział wolontariusze. Polska nie pozostała obojętna i wysłała latem w 2021 roku strażaków, którzy ratowali Grecję przedrozprzestrzenianiem się pożarów.

Zawsze sprawdzaj aktualne informacje

Duża część turystów, w tym także z Polski, planuje urlop w krajach, które są zagrożone pożarami. Zanim zaczniesz planować podróż, możesz sprawdzić interaktywną mapę stworzoną przez NASA i dowiedzieć się, gdzie aktualnie jest pożar. Z łatwością przeanalizujesz też, gdzie w ciągu ostatnich miesięcy czy roku, była trudna sytuacja pożarowa. Niestety, zmiany klimatyczne, silne fale upałów oraz rzadkie opady, mają wpływ na pogodę nie tylko w całej Europie, ale też na świecie. Przykładem na to są silne pożary w Australii, które były bardzo rozległe.

Wakacje w Grecji a pożary

Nie da się ukryć, że szalejące w 2021 roku pożary w Grecji były zagrożeniem dla przebywających tam turystów. Niektórzy z nich widzieli kłęby dymu, a inni przebywali w hotelu bez dostępu do prądu. Na szczęście sytuacja została opanowana, co ułatwiła deszczowara pogoda. Również w 2023 r. pożary w Europie przybrały na sile. Płonące Rodos zmusiło turystów oraz mieszkańców tej wyspy do ewakuacji.

Przed wyjazdem na urlop, warto zadać sobie pytanie, co dzieje się z wycieczkami, kiedy w docelowym miejscu szaleją pożary? Oczywiście wszystko jest uzależnione od tego, gdzie została wykupiona wycieczka oraz ubezpieczenie. Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji i masz jakiekolwiek wątpliwości, najlepiej skontaktować się z biurem podróży, aby dowiedzieć się, czy wyjazd jest aktualny.

Największe pole manewru jest jeszcze przed wylotem. Można np. poprosić o renegocjację umowy, zrezygnować całkowicie z wykupionej wycieczki albo zmienić cel podróży. Wszystko jednak uzależnione jest od konkretnej sytuacji oraz zapisów w umowie. Przykładowo, biuro podróży może zgodzić się na rezygnację z wyjazdu, jeśli turysta ma pewne obawy co do bezpieczeństwa, ale zatrzyma część wpłaconej kwoty za wycieczkę. Może też anulować wykupioną podróż za granicę, ale turysta nie będzie mógł wystąpić o odszkodowanie albo zadośćuczynienie. 

To ważne!

Jeśli pożar czy inne zagrożenie nie dotyka bezpośrednio miejsca wycieczki, może być problem z bezkosztową rezygnacją.

Pożar a ubezpieczenie turystyczne

Wraz z wycieczką warto wykupić ubezpieczenie turystyczne i to nie podlega większej wątpliwości. To dodatkowe wsparcie finansowe w trudnej sytuacji zdrowotnej, ale także zgubienia bagażu czy dokumentów – wymaga to jednak rozszerzeń do umowy. Jednym z nich jest ochrona w razie rezygnacji z wyjazdu. To dodatkowe wsparcie, aby odzyskać stracone pieniądze zapłacone za wycieczkę, do której nie dojdzie z powodów, które są zawarte w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia). 

Każda podróż niesie za sobą zarówno niecodzienne i piękne przeżycia, jak i spore ryzyko. Uszkodzony bagaż? Opóźniony lot? Kradzież dokumentów? W CUK Ubezpieczenia zabezpieczysz się na każdą ewentualność. 

Jakie są warunki rezygnacji z wyjazdu? To zależy od konkretnego ubezpieczenia oraz warunków, na które się zgodził turysta. Przykładowo, ubezpieczenie rezygnacji z podróży może obejmować koszty związane z anulacją lub przerwaniem podróży, które są spowodowane wypadkiem, chorobą ubezpieczonego lub osoby bliskiej, zgonem, zdarzeniem losowym (w zależności od ubezpieczyciela może obejmować pożar, zalanie, trzęsienie ziemi, lawinę), które dotyczy miejsca zamieszkania turysty i musi wydarzyć się maksymalnie 14 dni przed wyjazdem. Jak widać, nie ma tu informacji na temat zagrożenia w kraju docelowym wycieczki.

Warto wiedzieć!

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, co się dzieje z wycieczką, kiedy w danym kraju jest zagrożenie związane z pożarami, huraganami czy trzęsieniem ziemi. Na miejscu może jednak się okazać, że konieczny jest dodatkowy transport, zmiana hotelu czy organizacja powrotu do kraju, co także jest kosztowne. Po powrocie będzie konieczne zgłoszenie się do sądu po odszkodowanie. Trzeba też sprawdzić, czy doszło do naruszenia warunków umowy, np. podróżny nie otrzymał tego, za co wcześniej zapłacił. Taką niedogodnością jest np. brak klimatyzacji albo prądu w hotelu, co było zapewnione. Wtedy trzeba złożyć reklamację do biura podróży, ale nie ma stuprocentowej pewności, że zostanie ona rozpatrzona pozytywnie.

Pożary także w innych częściach świata

Warto wiedzieć, że sytuacja, która miała miejsce w 2021 roku w Grecji nie jest wyjątkiem, podobnie działo się w Turcji, a konkretnie w miejscowości Dalaman, gdzie pojawił się ogień. Także na południu Europy sytuacja była bardzo dynamiczna – pożary pojawiły się w Chorwacji oraz we Włoszech. 

Ubezpieczenie turystyczne – oszczędzaj i kupuj sprawnie

Przed wyjazdem za granicę, zabezpiecz się ubezpieczeniem turystycznym. Wykupisz je online, odwiedzając jedną z placówek w naszym kraju albo przez telefon.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku