2021-08-27

Powrót do szkoły we wrześniu 2021 - jakie zmiany nas czekają?

Sprawdź, jak będzie wyglądała organizacja nauki po powrocie do szkół. Przedstawiamy najważniejsze informacje!

Powrót do szkoły we wrześniu 2021 - jakie zmiany nas czekają?

Choć pandemia nadal trwa, we wrześniu 2021 roku uczniowie, nauczyciele i pracownicy placówek oświatowych wracają do nauki oraz pracy w trybie stacjonarnym. Jak będzie wyglądać szkoła w nowym roku? Co się zmieni? Sprawdzamy.

Nowe wytyczne sanitarne

Ministerstwo Zdrowia wraz z Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało specjalne wytyczne sanitarne, które trafią do dyrektorów oraz osób zarządzających placówkami edukacyjnymi. Wiele jednak się tu nie zmieni. Nadal najważniejsza pozostaje dezynfekcja oraz zachowanie dystansu społecznego. W miejscach wspólnych, gdzie nauczyciele, pracownicy oraz uczniowie, nie będą mogli zachować odpowiedniej odległości, konieczne jest noszenie maseczek. Konieczne jest również wietrzenie pomieszczeń zamkniętych. Specjalne wytyczne dotykają także czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń oraz postępowania w przestrzeni gastronomicznej, gdzie wydawane są np. obiady dla dzieci i nauczycieli. 

Ministerstwo Edukacji i Nauki zaznacza też, że szkoły otrzymają dodatkowy budżet na niezbędny sprzęt do zachowania bezpieczeństwa oraz środki ochrony osobistej. Do szkół mają trafić urządzenia do dezynfekcji, termometry, maseczki i rękawiczki. Placówki otrzymają też pakiety edukacyjne oraz informacyjne. Dyrektorzy szkół zobowiązani są do dostosowania programu wychowawczo-profilaktycznego w nowym roku szkolnym. Zostaną też przeszkoleni z zakresu szczepień nastolatków. Jak w praktyce będzie wyglądać wsparcie Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Zdrowia, tego jeszcze nie wiadomo i trudno przewidzieć. Stąd też pojawia się wiele obaw, zarówno u nauczycieli, jak i rodziców dzieci. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Trzeba też pamiętać o tym, aby obserwować swoje pociechy i nie lekceważyć objawów takich jak katar, kaszel, trudności z oddychaniem, gorączka. Nie powinno się wysyłać dziecka chorego do szkoły, aby nie zagrażać reszcie uczniów oraz pracowników placówki. Jeśli dojdzie do sytuacji zagrażającej zdrowiu uczniów i nauczycieli, może dojść do zawieszenia zajęć szkolnych oraz przejścia na naukę zdalną. Do tego konieczne jest uzyskanie pozytywnej opinii powiatowego inspektora sanitarnego. Oznacza to, że dyrektor nie będzie mógł samodzielnie decydować o tym, czy jego szkoła ma przejść na naukę zdalną. 

Szczepienia uczniów

Rekomenduje się, aby uczniowie po 12. roku życia zostali zaszczepieni przeciwko COVID-19. Można to zrobić samodzielnie, czyli zapisując swoje dziecko na szczepienie w wybranym terminie albo w placówce szkolnej. W pierwszym tygodniu września zostaną przeprowadzone lekcje o zdrowiu, szczepieniach i ogólnych informacjach na temat pandemii. Następnie, rodzice otrzymają deklaracje do wypełnienia, jeśli będą chcieli, aby ich dzieci zostały zaszczepione w szkole. Najpewniej same szczepienia odbędą się pod koniec września. 

Chcesz zabezpieczyć swoje dziecko w szkole? Skontaktuj się z nami, a przedstawimy najlepszą ofertę ubezpieczenia szkolnego NNW.

Na ten moment niewielki procent nastolatków powyżej 12. roku życia zostało zaszczepionych przeciwko COVID-19. Najwięcej z nich, bo 40%, ma ukończone 17 lat. Im młodsze dzieci, tym mniejszy odsetek przebytych szczepień. Pod koniec sierpnia zaledwie 12% osób powyżej 12. roku życia jest zaszczepionych. Jeśli jako rodzic masz jakiekolwiek pytania dotyczące szczepień, od 25 sierpnia 2021 roku działa specjalny adres mailowy szczepienia-dzieci@gis.gov.pl, na który można wysłać zapytania.

Ubezpieczenie szkolne - nie zapomnij o nim!

Początek roku to też sporo wydatków dla rodziców. Na pierwszych zebraniach na pewno pojawi się propozycja ubezpieczenia szkolnego. Można oczywiście zgodzić się na pakiet proponowany w szkole. Lepiej jednak postawić na szerszy zakres ochrony. Polisa szkolna może być dopasowana do potrzeb danego dziecka. Przykładowo, otrzyma świadczenie za pobyt w szpitalu w wyniku nieszczęśliwego wypadku, zwrot kosztów nabycia aparatu ortodontycznego albo uszkodzenie ciała w wyniku wyczynowego uprawiania sportu. Dopasuj pakiet do swoich możliwości finansowych, a także potrzeb Twojego dziecka. Zrobisz to za pomocą kalkulatora online w CUK Ubezpieczenia.

Kalendarz roku szkolnego 2021/2022

Zajęcia tradycyjnie rozpoczynają się 1 września 2021, a co z kolejnymi ważnymi datami w roku szkolnym 2021/2022? Oto najważniejsze wydarzenia:

  • zimowa przerwa świąteczna 23-31 grudnia 2021 r.,
  • ferie zimowe - rozpoczynają się:                                                                                                                             - 17 stycznia 2022 roku dla województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego,                                                                                                                     - 24 stycznia 2022 roku dla podlaskiego i warmińsko-mazurskiego,                                                             - 31 stycznia 2022 roku dla dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego,       - 14 lutego 2022 roku dla lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego,
  • wiosenna przerwa świąteczna 14-19 kwietnia 2022 roku.,
  • koniec I semestru - 7 stycznia 2022 roku,
  • zakończenie roku - 24 czerwca 2022 roku.

Oszczędzaj na ubezpieczeniu szkolnym!

Z CUK Ubezpieczenia zaoszczędzisz na polisie szkolnej. Wystarczy, że skorzystasz z kalkulatora online, zadzwonisz na infolinię albo odwiedzisz jedną z placówek. Z nami ubezpieczenia są proste, skorzystaj z naszego fachowego doradztwa.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku