2020-03-19

Poradnik dla freelancerów i przedsiębiorców - jak ubezpieczyć się w NFZ?

Sprawdź, jak się ubezpieczyć bez etatu.

Poradnik dla freelancerów i przedsiębiorców - jak ubezpieczyć się w NFZ?

Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą? Działasz jako freelancer i nie masz etatu? Na pewno zastanawiasz się, jak opłacać NFZ oraz mieć dostęp do takich samych świadczeń, jak każdy pracownik. Wszystkie informacje na temat ubezpieczeń znajdziesz w naszym artykule.

Do czego upoważniają składki na NFZ?

Każdy, kto opłaca składki na NFZ, ma prawo do korzystania z publicznej służby zdrowia. Oznacza to pełen dostęp do przychodni, poradni czy szpitali. Choć Polacy często narzekają na długie kolejki do specjalistów czy małą ilość placówek z całodobową opieką, właściwie każda osoba pracująca, ma obowiązek opłacania tego świadczenia. Tak naprawdę, nie trzeba pamiętać o robieniu terminowych przelewów, ponieważ w większości przypadków to pracodawca się tym zajmuje. Możesz jednak z łatwością sprawdzić, czy składki na pewno są odprowadzane, korzystając z systemu eWUŚ. 

Kto może korzystać z publicznej służby zdrowia?

Prawo do korzystania z publicznej służby zdrowia mają osoby, które są zatrudnione w ramach umowy o pracę lub agencyjnej, ponieważ obowiązkowo odprowadzane są składki na NFZ z ich comiesięcznej pensji. Ta formalność spoczywa po stronie pracodawców. Świadczenia są płacone również przez rolników i ich rodzin czy emerytów oraz rencistów. Publiczna opieka medyczna przeznaczona jest również dla studentów i uczniów, a także dzieci, którzy jeszcze nie rozpoczęli nauki w szkole. Osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą także dopilnować obowiązku płacenia składek, aby móc korzystać z publicznej służby zdrowia. Również osoby, które pobierają zasiłek lub korzystają z ubezpieczenia innego członka rodziny, mają takie prawo.

Dopasujemy ubezpieczenie firmowe do Twoich potrzeb. Zostaw kontakt, a zadzwonimy do Ciebie.

Umowa na zlecenie - co ze składką na NFZ?

Jeśli pracujesz jako freelancer i podpisujesz wyłącznie umowy na zlecenie, również masz prawo do korzystania z publicznej służby zdrowia. Pracodawca ma obowiązek zgłosić pracownika do ZUS oraz odprowadzać za niego składki za ubezpieczenie zdrowotne, nawet jeśli nie dostaje on minimalnego wynagrodzenia. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zatrudniona zostaje osoba ucząca się do 26. roku życia. Wtedy to uczelnia zobligowana jest do zgłoszenia ubezpieczenia zdrowotnego studenta.

Prowadzenie własnej działalności a ubezpieczenie zdrowotne

Jako freelancer możesz zdecydować się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Nawet jeśli będziesz pracować samodzielnie, musisz opłacać składki ZUS. Ubezpieczenie zdrowotne będzie zatem upoważniać Cię do korzystania z publicznej służby zdrowia. W 2020 roku obowiązkowe składki wynoszą 1354,64 złote, a jeśli do tego chcesz opłacać dobrowolne chorobowe, kwota ta wzrasta do 1431,48 złote. Nowi przedsiębiorcy mogą korzystać także z tzw. małego ZUS-u. Suma składek do zapłaty wynosi 590,03 złote, a wraz z chorobowym 609,14 złote.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Co zrobić, jeśli nie masz umowy o pracę lub zlecenie?

Brak umowy o pracę czy zlecenia nie musi od razu oznaczać rezygnacji z korzystania z placówek publicznych. Możesz zdecydować się na prywatną polisę, skorzystać z polisy członka najbliższej rodziny, np. mamy czy dziadka, jeśli posiadacie wspólne gospodarstwo domowe. Kolejną opcją jest dobrowolne ubezpieczenie w NFZ. Często z niej korzystają osoby bezrobotne, freelancerzy lub ci, którzy podpisują umowy o dzieło i nie mają prawa do korzystania z publicznej służby zdrowia. Wystarczy, że wypełnisz wniosek i złożysz go w oddziale wojewódzkiego NFZ właściwego ze względu na Twój adres zamieszkania. Koszt dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego wynosi 9% podstawy jej wymiaru i trzeba opłacać ją do 15. dnia następnego miesiąca. Przykładowo, w pierwszym kwartale 2020 roku jej cena wynosi 483,12 zł za każdy miesiąc. Warto jednak sprawdzać na bieżąco kwoty oraz listę osób, którym przysługuje wyższa lub niższa składka. Wszystkiego dowiesz się ze strony NFZ.
 

Ubezpieczenie zdrowotne - indywidualne czy z NFZ?

Zastanawiasz się czym się różni dobrowolne ubezpieczenie w NFZ od polisy kupionej w towarzystwie? Różnice są dosyć znaczące. Pierwsza opcja upoważnia Cię do korzystania z publicznej służby zdrowia. Oznacza to, że jeśli np. zasłabniesz lub coś Ci się zdarzy na spacerze, możesz zadzwonić po karetkę, a za pobyt w szpitalu nie musisz dodatkowo płacić. Publiczna służba zdrowia obejmuje także konkretne placówki w postaci poradni czy przychodni, jednak np. do kardiologa czy neurologa będziesz potrzebować skierowanie. Z kolei prywatne ubezpieczenie zdrowotne gwarantuje Ci szerszy dostęp do specjalistów i badań.

Comiesięczna składka za usługi medyczne może okazać się komfortowym rozwiązaniem, ponieważ nie potrzebujesz skierowania do poradni specjalistycznej. Warto jednak zaznaczyć, że posiadając wyłącznie prywatną polisę zdrowotną, nie będziesz mógł bezpłatnie korzystać z ratownictwa medycznego.

Poznaj składkę za ubezpieczenie zdrowotne

Zapoznaj się z Krajowym Programem Zdrowotnym, dzięki któremu możesz korzystać z prywatnych placówek medycznych. Zadzwoń na infolinię lub odwiedź jeden z naszych oddziałów.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku