2022-02-21

Jak wypełnić PCC-3 i kiedy należy go złożyć?

Dowiedz się, jak wypełnić oraz gdzie złożyć druk PCC-3.

Jak wypełnić PCC-3 i kiedy należy go złożyć?

W związku z zakupem samochodu wiąże się wiele formalności. Wśród nich jest nie tylko spisanie umowy kupna-sprzedaży, przejęcie OC lub jego zakup i przerejestrowanie auta, ale także zapłacenie PCC-3. Druk, ważne informacje i kwoty znajdziesz w naszym artykule. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, aby nie ponieść za to konsekwencji prawnych.

Do czego służy PCC-3 i jaki jest termin jego złożenia?

Formularz PCC-3 trzeba koniecznie wypełnić, dokonując zawarcia umów kupna-sprzedaży, a także innych czynności cywilnoprawnych. To obowiązek każdego nabywcy i związany jest z zapłatą podatku od czynności cywilnoprawnych. Najczęściej odprowadza się go w momencie zakupu samochodu. Niezależnie od tego, czy nabywasz auto używane, czy może otrzymałeś go w formie darowizny, trzeba wypełnić PCC-3 i zapłacić podatek

PCC-3 trzeba złożyć maksymalnie w ciągu 14 dni od podpisania umowy kupna-sprzedaży. Ważne jest to, aby zapłacić podatek jeszcze przed rejestracją samochodu osobowego w wydziale komunikacji.

Wykaz stawek podatku PCC

Wysokość podatku od czynności cywilnoprawnych zależy od tego, jaka umowa została podpisana oraz jaka jest wartość konkretnego przedmiotu. 

Aktualnie stawki wyglądają następująco:

  • Umowa sprzedaży – 2%
  • Umowa darowizny, zamiany, dożywocia, o dział spadku, o zniesienie współwłasności – 2%
  • Umowa ustanowienia odpłatnego użytkowania, w tym również nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności – 1%
  • Umowa pożyczki i depozytu nieprawidłowego – 0,5%
  • Umowa spółki – 0,5%
  • Hipoteka – 0,1%

W przypadku umowy sprzedaży, brane są pod uwagę nie tylko samochody osobowe, ale także nieruchomości oraz rzeczy ruchome. W tym zakresie liczy się również przedmioty umowy, które objęte są prawami użytkowania wieczystego czy też własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu. Stawka 2% obowiązuje również osoby, które nabywają prawa do lokalu użytkowego wynikające z przepisów prawa spółdzielczego.

Jeśli chodzi o umowę darowizny, zamiany, dożywocia czy dział spadku, tutaj także 2% dotyczy przeniesienia własności nieruchomości oraz rzeczy ruchomych, a także lokali użytkowych. 

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

  • Wiele towarzystw do wyboru,
  • Kompleksowa ochrona Twojego auta,
  • Pełne wsparcie doradców.

PCC-3 - od jakiej kwoty trzeba zapłacić podatek?

Nie każdy musi zapłacić podatek PCC-3. Jeśli zakup jest dokonany na fakturę, nie wymaga się odprowadzania dodatkowych kosztów. Ponadto nie trzeba płacić podatku od czynności cywilnoprawnych, kiedy wartość przedmiotu zakupu nie przekracza 1000 złotych

Wyjątkową sytuacją jest także zapłata podatku PCC przy darowiźnie. Jeśli otrzymuje się przedmiot od członka najbliższej rodziny (mąż, żona, córka, syn, wnuczka, wnuk, prawnuczka, prawnuk, matka, ojciec, babcia, dziadek, prababcia, pradziadek, siostra, brat itd.), nie trzeba wprowadzać dodatkowych opłat. Trzeba jednak złożyć druk SD-Z2 do urzędu skarbowego. 

Darowizna od członka rodziny obowiązuje jednak tylko tych przedmiotów, których wartość nie przekracza 9637 złotych.

Kto jest zwolniony z zapłaty PCC po zakupie samochodu?

W przypadku samochodów osobowych, PCC-3 nie trzeba składać w momencie, kiedy pojazd jest zakupiony za granicą i tym samym, umowa kupna-sprzedaży nie miała miejsca w Polsce. Jeśli jednak doszło do zakupu auta od cudzoziemca i cała transakcja odbyła się na terenie naszego kraju, konieczne jest uiszczenie opłaty do urzędu skarbowego. 

Z tego obowiązku są zwolnione osoby, które zdecydowały się na auto prosto z salonu. Tu podatek jest doliczany do faktury. Ponadto, jeśli podmiot prowadzi działalność gospodarczą za granicą, również nie trzeba doliczać kosztu za PCC-3. To samo dotyczy umowy zawieranej z komisem.

PCC-3 nie obowiązuje osób niepełnosprawnych, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jak wypełnić druk PCC 3? Instrukcja krok po kroku

W każdym urzędzie skarbowym lub na stronie internetowej dostępny jest druk PCC-3. Jak wypełnić formularz? 

Pierwszymi ważnymi informacjami są PESEL oraz data dokonania czynności. Te są związane z umową kupna-sprzedaży, a nie chwilą wypełniania druku. 

Część A. Miejsce i cel składania deklaracji

Tutaj konieczne są dane konkretnego Urzędu Skarbowego oraz zaznaczenie, jaki jest cel złożenia deklaracji.

Część B. Dane podatnika

Wymagane jest podanie imienia i nazwiska, daty urodzenia oraz adresu zamieszkania.

Część C. Przedmiot opodatkowania i treść czynności cywilnoprawnej

Do wyboru jest kilka przedmiotów opodatkowania, w zależności od spisanej umowy czy też orzeczenia sądu. Do tego trzeba zaznaczyć miejsce położenia lub działania prawa majątkowego, a także dokonania czynności cywilnoprawnej — w Polsce, czy poza krajem. 

Część D. Obliczenie należnego podatku od czynności cywilnoprawnych, z wyjątkiem umowy spółki

To bardzo ważny element deklaracji PCC-3. Tutaj trzeba wpisać podstawę opodatkowania, stawkę oraz wartość obliczonego podatku. Należy wybrać odpowiednią rubrykę, w zależności od rodzaju spisanej umowy. 

Część E. Obliczenie należnego podatku od umowy spółki / zmiany umowy spółki

Ta część PCC-3 jest przeznaczona dla spółek osobowych lub kapitałowych. Trzeba określić podstawę prawną do opodatkowania, a także wyznaczyć wartość podatku.

Część F. Podatek do zapłaty

Tutaj powinna znaleźć się kwota do zapłaty.

Część G. Informacje dodatkowe

W informacjach dodatkowych konieczne jest podanie adresu spółki lub adresu związanego z dokonaniem czynności, jeśli kupujący nie ma swojego miejsca zamieszkania.

Część H i część I

To końcowe części formularza PCC-3, w których można spisać załączniki. Konieczny jest także podpis oraz data wypełnienia deklaracji.

Gdzie znaleźć druk PCC-3 w internecie?

Aby zapłacić podatek PCC-3 online, wystarczy wypełnić odpowiedni formularz. Jest on dostępny na stronie internetowej lub po zalogowaniu się do Portalu Podatkowego podatki.gov.pl. Jeśli wypełnisz go fizycznie, możesz wysłać go pocztą na adres urzędu skarbowego albo zanieść osobiście.

Drugą opcją jest złożenie przez internet PCC-3. E-deklaracje to nowoczesna forma wypełnienia formularza. Przeprowadzi Cię krok po kroku przez wypełnienie najważniejszych informacji. Niezależnie od tego, czy wypełniasz stacjonarnie PCC-3, e-deklaracje – części do uzupełnienia są takie same jak opisane wyżej.

Do e-deklaracji konieczne są dane autoryzujące lub kwalifikowany podpis elektroniczny. Za pomocą internetu, można wysłać formularz PCC-3 do odpowiedniego urzędu skarbowego, logując się na stronie podatki.gov.pl. Masz na to 3 sposoby. Pierwszym z nich jest użycie danych z e-dowodu lub Profilu Zaufanego. Możesz też skorzystać z aplikacji mObywatel. Trzecią opcją jest podanie danych autoryzujących w postaci PESEL-u lub NIP-u. 

Zastanawiasz się, na jakie konto wpłacić podatek PCC-3? W przypadku aktu notarialnego kwotę trzeba uiścić u notariusza, a nie w urzędzie skarbowym. W innych sytuacjach możesz zrobić to stacjonarnie lub na konto bankowe. Numery znajdziesz na stronie internetowej każdego urzędu skarbowego, w zależności od miejsca zamieszkania. 

Kiedy kupić ubezpieczenie OC po zakupie samochodu?

Pamiętaj też o spełnieniu kolejnego ważnego obowiązku, który leży po stronie nowego właściciela samochodu. To obowiązkowe ubezpieczenie. OC możesz kupić najpóźniej w dniu rejestracji auta, jeśli chodzi o nowy samochód prosto z salonu. W przypadku przejęcia polisy po poprzednim właścicielu trzeba pokazać w wydziale komunikacji jej potwierdzenie. Nie jest to jednak jedyna opcja. Możesz też złożyć wypowiedzenie i podpisać nową umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym. Pamiętaj o tym, że jeśli sprzedawca samochodu nie ma aktualnej polisy OC – trzeba kupić ją jak najszybciej, najpóźniej w dniu podpisania umowy.

Nie przepłacaj za OC!

Zakup ubezpieczenia jest prosty i komfortowy. Wystarczy, że skorzystasz z kalkulatora online w CUK Ubezpieczenia, zadzwonisz na infolinię lub odwiedzisz jedną z placówek.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku