Konstrukcja palna dachu to jeden z elementów, który wpływa na końcową składkę za ubezpieczenie nieruchomości. Możesz za nią zapłacić nawet podwójną cenę. Zobacz, jakie materiały budowlane się do nich zaliczają.
Od czego zależy cena składki za polisę mieszkaniową?
Polisa mieszkaniowa może kosztować nawet 1000 złotych, ponieważ na kwotę wpływa wiele czynników. Przede wszystkim, będziesz miał do wyboru podstawowy wariant ubezpieczenia w postaci murów oraz elementów stałych, a także opcję poszerzoną o ruchomości. Na cenę składki wpływa także całkowita wartość nieruchomości. Ta kwota to maksymalne odszkodowanie, które możesz uzyskać w momencie pożaru, powodzi czy innych zdarzeń losowych. Koszt polisy mieszkaniowej jest uzależniony także od samej nieruchomości, czyli jej lokalizacji, powierzchni oraz materiałów, z jakich została wykonana. Trzeba uwzględnić w nim także pomieszczenia przynależne takie jak garaż czy budynek gospodarczy. Na cenę składki wpływa również palność materiałów.
Palna konstrukcja domu — czy składka wzrośnie?
Pokrycie dachu czy ścian ma ogromne znaczenie podczas podpisywania umowy z ubezpieczycielem. Na jego podstawie, będzie można ocenić ryzyko pożaru. Polisy mieszkaniowe dla budynków, które posiadają konstrukcje palne, są znacznie droższe. Łatwopalne materiały szybciej ulegają zniszczeniu, dlatego nie możesz pominąć tej informacji podczas rozmów z doradcami czy uzupełnianiu danych o nieruchomości w momencie zakupu ubezpieczenia online.
Czym jest palna konstrukcja?
Na działanie ognia najbardziej narażone są takie materiały budowlane jak:
- papa
- gont bitumiczny
- eternit
- słoma
- trzcina
- drewno (gont drewniany)
Tego typu pokrycia dachu są spotykane rzadziej niż popularna blacha czy dachówka ze względu na poziom bezpieczeństwa. Mimo wszystko, podczas budowy, można spotkać materiały łatwopalne lub specjalne mieszanki. Konstrukcja palna dotyczyć może także ścian w nowoczesnych domach kanadyjskich czy budynkach z bali. Część towarzystw ubezpieczeniowych przed zawarciem polisy może potrzebować informacji o dodatkowych zabezpieczeniach takich jak czujniki dymu czy wykończenie konstrukcji odpowiednimi substancjami.
Jak określić czy konstrukcja jest palna?
Jeśli masz problem z jednoznacznym ustaleniem, czy konstrukcja Twojego domu jest palna, sprawdź czy elementy nośne takie jak ściany, słupy czy ramy są wykonane z materiałów łatwopalnych. Zalicza się do nich głównie niezabezpieczone drewno, piankę poliuretanową, niektóre tworzywa sztuczne oraz styropian. Mają one wpływ na większe ryzyko pożaru. Pamiętaj, że zastosowanie tego typu konstrukcji może być nie tylko zagrożeniem dla Ciebie i całej rodziny, ale także przełoży się na wyższą kwotę składki za ubezpieczenie domu nawet o 100%. Do materiałów niepalnych zalicza się cegłę, pustaki, szkło czy kamień.
Porównanie kosztów za ubezpieczenie
Wiesz już, że na cenę polisy mieszkaniowej wpływa wiele czynników. Sprawdziliśmy jednak porównanie kosztów za ubezpieczenie murów i elementów stałych dwóch nieruchomości na przedmieściach dużego miasta o takich samych parametrach:
- rok budowy: 2018
- powierzchnia: 100 metrów kwadratowych
- wartość: 400 000 złotych.
Najtańsza opcja w kalkulatorze online wskazała towarzystwo ubezpieczeniowe InterRisk, które kosztuje 756 złotych przy założeniu, że konstrukcja jest łatwopalna. Z kolei polisa za te same parametry nieruchomości z zastosowaniem materiałów budowlanych, które nie są palne, wynosi 311 złotych w Axa. Palność konstrukcji może zatem przesądzić o wysokości Twojej składki za ubezpieczenie domu.
Palna konstrukcja domu? Mamy dla Ciebie polisę!
Ubezpieczenie dla Twojego domu znajdziesz w porównywarce ubezpieczeń nieruchomosci online, na naszej infolinii lub w jednej z kilkuset placówek CUK Ubezpieczenia.
Oceń artykuł