2023-12-13

OC weterynarza — odpowiadamy na najważniejsze pytania

Jak zabezpieczyć się przed finansowymi konsekwencjami błędów w zawodzie weterynarza?

OC weterynarza — odpowiadamy na najważniejsze pytania

OC zawodowe lekarza weterynarii to indywidualna polisa, która chroni na wypadek szkód wyrządzonych w związku z wykonywaniem czynności zawodowych przypisanych tej profesji. Jeśli zatem podczas udzielania pomocy zwierzętom dojdzie do błędu lub wydarzy się wypadek, odszkodowanie od weterynarza pokryje związane z tym koszty. Jakie ubezpieczenie powinien zatem wykupić lekarz weterynarii oraz osoba prowadząca gabinet weterynaryjny? Odpowiedzi na te i pokrewne zagadnieniu pytania znajdziesz w tej poradzie.

Najważniejsze informacje:

  • Weterynarze nie mają obowiązku posiadania OC zawodowego.
  • OC weterynarza to polisa dobrowolna, podobnie jak ubezpieczenie gabinetu weterynaryjnego.
  • OC weterynarza zapewnia ochronę przed skutkami popełnionych nieumyślnie przez lekarza błędów. Niemniej ważne jest też ubezpieczenie gabinetu weterynaryjnego, które obejmuje ochroną wyposażenie lecznicy.

Ubezpieczenie OC weterynarza – czy jest obowiązkowe?

Pewne zawody wymagają tak zwanej wysokiej specjalizacji. Niosą bowiem za sobą ryzyko wyrządzenia znacznych szkód. W ich przypadku ubezpieczenie OC zawodu jest obowiązkiem prawnym. Dotyczy to np. zarządców nieruchomości, lekarzy, architektów, adwokatów i radców prawnych.

Lekarze weterynarii oraz farmaceuci nie mają obowiązku posiadania OC zawodowego, lecz mogą wykupić je, by czuć się pewniej podczas wykonywania czynności związanych z profesją. Dobrowolne jest również ubezpieczenie gabinetu weterynaryjnego. Majątek firmy można nieobowiązkowo chronić polisą z wybranym zakresem i sumą gwarantowaną.

Dopasujemy ubezpieczenie firmowe do Twoich potrzeb. Zostaw kontakt, a zadzwonimy do Ciebie.

Czy weterynarz powinien się ubezpieczyć?

Przede wszystkim warto zacząć od wyjaśnienia, czym może być w praktyce ubezpieczenie OC lekarza weterynarii oraz ubezpieczenie gabinetu weterynaryjnego jako firmy przez jej właściciela. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z ochroną od odpowiedzialności cywilnej, czyli OC zawodu. Drugim przykładem jest natomiast ubezpieczenie firmowe (majątku firmy, tj. gabinetu).

Jeżeli zatem weterynarz jest właścicielem prowadzonej przez siebie placówki medycznej oraz lekarzem weterynarii, to powinien wykupić OC zawodowe dla lekarza weterynarii, które ochroni go na wypadek szkód powstałych w rezultacie prowadzenia działalności zawodowej. Dodatkowo może też nabyć dobrowolną polisę zabezpieczającą majątek swojej firmy (lokal/nieruchomość) na wypadek zdarzeń losowych oraz wszelkich ryzyk zawartych w OWU.

To ważne!

Praca lekarza weterynarii wiąże się ze sporym ryzykiem. Jeśli wykonujesz tę profesję, koniecznie wykup OC zawodu! Pamiętaj bowiem, że jesteś narażony na popełnienie błędu, który może skutkować roszczeniem od klienta. Na wypadek błędów diagnostycznych, terapeutycznych, technicznych lub organizacyjnych chroni właśnie ubezpieczenie OC zawodowe.

Ubezpieczenie dla weterynarza – co powinno obejmować?

Choć ubezpieczenie OC lekarza weterynarii jest dobrowolne, to chroni przed przykrymi konsekwencjami wypadków podczas wykonywania czynności zawodowych. Weterynarz powinien też rozważyć możliwość wykupienia ubezpieczenia NNW (np. na wypadek ataku zwierzęcia).

Z uwagi na specyfikę prowadzenia tej działalności (zwierzęta przyjmowane w gabinecie mogą np. doprowadzić do wielu szkód), warto postawić na wszystkie formy wspomnianego ubezpieczenia:

  • ubezpieczenie OC zawodowe dla weterynarza (za błąd weterynarza klient zyska odszkodowanie);
  • ubezpieczenie nieruchomości (lokalu, w którym znajduje się gabinet) wraz z wyposażeniem;
  • NNW dla pracowników gabinetu weterynaryjnego.

Ponadto OC zawodu, które jest dedykowane lekarzom weterynarii, powinno chronić:

  • Personel zakładu leczniczego dla zwierząt prowadzonego przez ubezpieczonego lekarza weterynarii (w tym zatrudnionych przez niego innych lekarzy weterynarii) na wypadek wyrządzonych przez nich szkód.
  • Weterynarza podczas czynności diagnostycznych, leczenia zwierząt oraz wykonywania zabiegów chirurgicznych, wydawania opinii i orzeczeń lekarsko-weterynaryjnych.
  • Weterynarza podczas badania zwierząt rzeźnych, mięsa i innych produktów pochodzenia zwierzęcego, a także wystawiania recept na leki i artykuły sanitarne.

Warto wiedzieć!

Ubezpieczenie OC dla weterynarza można rozszerzyć także o eksperymentalne metody leczenia i rehabilitacji, ale tylko wówczas, gdy właściciel zwierzęcia wyraził zgodę na ich zastosowanie.

Czy można ubezpieczyć też zwierzęta domowe?

Domowe czworonogi to często nasi najlepsi przyjaciele! Nic więc dziwnego, że chcemy zapewnić im troskę, odpowiednie warunki do życia oraz kompleksową pomoc w razie choroby. Niestety niektóre rasy są naturalnie obciążone ryzykiem występowania pewnych schorzeń, a dodatkowo każdemu pupilowi może przydarzyć się groźny w skutkach wypadek. Warto wiedzieć, że w razie wystąpienia takich zdarzeń może przydać się ubezpieczenie zwierząt domowych. Stanowi ono często dodatek do polisy mieszkaniowej. Zapewni na przykład pokrycie kosztów:

  • leczenia zwierzęcia zgodnie z zakresem podanym w OWU,
  • transportu pupila do lecznicy i pobytu w klinice,
  • ewentualnego uśpienia.

Ubezpieczenie gabinetu weterynaryjnego – zakres ochrony

Ubezpieczenie gabinetu weterynaryjnego może wyróżniać się ochroną dostosowaną do potrzeb Twojej działalności. Dlatego zwróć uwagę na zakres oraz sumy ubezpieczenia. Kompleksowo chroń przede wszystkim drogie sprzęty, narzędzia oraz inne kosztowne akcesoria dedykowane pracy lekarza weterynarii.

Ubezpieczenie gabinetu weterynaryjnego powinno chronić też klientów przed skutkami błędów, jakie weterynarz może popełnić, wykonując swój zawód (OC). Co zyskujesz dzięki kompleksowemu ubezpieczeniu swojego gabinetu?

  • 1
    Odszkodowanie za szkody, które wyrządzisz w następstwie błędnego działania lub zaniechania działań zawodowych. Można tu wymienić:
    • rażące niedbalstwo;
    • szkody wyrządzone zwierzętom i współpracownikom;
    • czynności inspekcji i dokumentacji weterynaryjnej;
  • 2
    Odszkodowanie na naprawy w lokalu (nieruchomości oraz ruchomości), które będą potrzebne, gdy dojdzie do zdarzeń losowych – np. zalanie, pożar, kradzież z włamaniem.

Gdzie kupić polisę?

OC zawodu dedykowane m.in. weterynarzom oferuje wiele towarzystw, m.in. PZU czy Ergo Hestia. W CUK znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę odpowiadającą potrzebom Twojej profesji. Wykupisz u nas także kompleksową ochronę gabinetu weterynaryjnego w ramach ubezpieczenia firmy. ← Wejdź w link, wypełnij krótki formularz na stronie i zostaw swój numer, a oddzwonimy, by przedstawić Ci najlepsze propozycje od wiodących ubezpieczycieli!

Możesz także skontaktować się z nami za pośrednictwem infolinii (22 27 00 337) lub osobiście porozmawiać z doświadczonym doradcą w jednej z ponad 500 placówek CUK Ubezpieczenia w Twojej okolicy – zachęcamy do kontaktu!

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

  • 1
    Czy OC weterynarza obejmuje szkody wyrządzone umyślnie?

    W przypadku zaistnienia błędu w sztuce lekarskiej poszkodowany (właściciel zwierzęcia) otrzyma świadczenie w ramach OC weterynarza. Ochroną ubezpieczeniową nie jest jednak objęta odpowiedzialność cywilna za szkody wyrządzone umyślnie przez ubezpieczającego.

    Warto dodać, że byłaby to w tym wypadku sytuacja kuriozalna i trudno nawet ją sobie wyobrazić. Taka osoba z pewnością ostatecznie straciłaby prawo do wykonywania zawodu. Umyślne wyrządzenie szkody pacjentom nie tylko zaprzecza bowiem etyce zawodowej, ale także jest traktowane jako przestępstwo, za które grożą konsekwencje prawne.

  • 2
    Ile kosztuje wyposażenie gabinetu weterynaryjnego?

    Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ jest to uzależnione od zakresu prowadzonej działalności, ilości potrzebnego sprzętu, materiałów i narzędzi, a także specyfiki nabywanych przedmiotów. Sprzęt niezbędny do wyposażenia gabinetu weterynaryjnego może być tak samo drogi, jak urządzenia medyczne wykorzystywane w przypadku innych specjalizacji medycznych. Właśnie dlatego warto chronić go odpowiednią polisą – sprawdź ofertę CUK i wykup ubezpieczenie firmy już dziś!

  • 3
    Czy można pozwać weterynarza?

    Tak. Lekarze weterynarii w związku z wykonywaniem swojego zawodu mogą podlegać aż trzem rodzajom odpowiedzialności prawnej – cywilnej, zawodowej oraz karnej. Jeżeli zatem weterynarz dopuści się niepożądanego działania lub zaniechania, można wystosować wobec niego pozew sądowy.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Oceń artykuł

5.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku