2023-10-09

OC komisowe – co warto o nim wiedzieć?

Dowiedz się więcej o OC dla komisów samochodowych.

OC komisowe – co warto o nim wiedzieć?

Osoba nabywająca samochód z komisu ma prawo żądać od sprzedawcy dokumentów potwierdzających zakup polisy OC. Warto jednak wiedzieć, że często nie będzie to standardowe obowiązkowe ubezpieczenie, lecz jego wariant krótkoterminowy.

Jedną z takich polis jest OC krótkoterminowe zwane często OC komisowym. Jak sama nazwa wskazuje, jest ono dedykowane m.in. komisom samochodowym. Stanowi jednak najczęściej jedynie ochronę krótkoterminową, dlatego kupując stamtąd auto, warto upewnić się, kiedy polisa zapewniona przez sprzedawcę wygasa. Chcesz dowiedzieć się, czym właściwie jest tak zwane ubezpieczenie OC komisowe? Przeczytaj naszą poradę!

Ubezpieczenie OC komisowe – co to znaczy?

Ubezpieczenie OC komisowe to rodzaj krótkoterminowej polisy OC (ta stanowi obowiązek dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego w Polsce). Jak sama nazwa wskazuje, OC komisowe jest dedykowane m.in. właścicielom komisów samochodowych. Taką polisę zawiera się zwykle na okres krótszy niż standardowe 12 miesięcy. Czas trwania ochrony w przypadku OC „komisowego” to najczęściej 30 dni, co stanowi w tym wypadku minimum. Należy jednak pamiętać, że jest to nazewnictwo potoczne, a tak naprawdę mamy do czynienia z typem polis krótkoterminowych.

Ubezpieczenia krótkoterminowe reguluje art. 27 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli. Samo tak zwane OC komisowe może być natomiast zawarte dla komisu, czyli podmiotu prowadzącego działalność polegającą na handlu pojazdami lub/i pośredniczeniu w handlu nimi.

Co ważne, umowy OC „komisowe” z okresem ubezpieczenia nie krótszym niż na 30 dni mogą być zawarte wyłącznie dla pojazdów mechanicznych zarejestrowanych na stałe w Polsce. OC komisowego nie trzeba wypowiadać, bo nie przedłuża się automatycznie. Takie polisy przestają być ważne wraz z ostatnim dniem obowiązywania umowy ubezpieczeniowej.

Czy OC komisowe to OC krótkoterminowe?

Tak. OC komisowe to rodzaj polisy krótkoterminowej. Może być ona wystawiona w przypadku pojazdów zarejestrowanych czasowo – na okres nie krótszy niż 30 dni. Jeśli chodzi o pojazdy zarejestrowane za granicą i sprowadzone w ciągu 30 dni do Polski w celu rejestracji, można chronić je OC krótkoterminowym na okres nie dłuższy niż 30 dni od objęcia pojazdu w posiadanie. Jest to również niezwykle istotna informacja dla osób prowadzących właśnie działalność komisową.

Uwaga!

Każde towarzystwo może mieć własne wytyczne co do możliwości oraz zasad zawierania ubezpieczeń „komisowych”, dlatego warto dokładnie zapoznać się z ich ofertą i porównać szczegóły u wielu ubezpieczycieli. Sprawdź aktualne propozycje w kalkulatorze OC i AC na stronie CUK!

Umowa komisowa samochodu a zakup OC krótkoterminowego

Auta, które stoją w komisie, czekając na swoich nowych właścicieli, muszą mieć OC. Kto jednak ma obowiązek zadbać o polisę? Dopóki pojazd nie zostanie sprzedany, jest do tego zobowiązany właściciel komisu, jeśli dysponuje autami zarejestrowanymi w Polsce. Czy jednak zawsze możliwy jest w tej sytuacji wybór polisy krótkoterminowej, a w tym wypadku OC komisowego? Otóż nie zawsze! OC na miesiąc nie może kupić każdy. Prawo do skorzystania z polisy krótkoterminowej mają w tym wypadku:

  • właściciele pojazdów zarejestrowanych czasowo w celu dotarcia autem na przegląd lub wywiezienia go za granicę na sprzedaż;
  • właściciele pojazdu sprowadzonego i zarejestrowanego w kraju UE, jeśli umowa kupna-sprzedaży nie została wystawiona wcześniej niż 30 dni od daty bieżącej;
  • właściciele pojazdów historycznych;
  • właściciele aut, które mają służyć do jazd testowych;
  • komisy samochodowe i inni przedsiębiorcy pośredniczący w sprzedaży oraz kupnie samochodów.

W grupie upoważnionej do zakupu polisy krótkoterminowej są zatem właściciele komisów. Dla takiego przedsiębiorcy jest to ogromna oszczędność pieniędzy.Jeśli jednak jesteś klientem, który planuje zakup auta z komisu, pamiętaj, aby skontrolować, do kiedy ubezpieczenie pojazdu będzie obowiązywać i zadbaj o kupno nowej polisy!

OC komisowe – jakie warunki trzeba spełnić?

Na początek przybliżymy OC komisowe dedykowane podmiotom prowadzącym działalność polegającą na handlu pojazdami lub pośredniczeniu w handlu pojazdami. Jakie warunki muszą być spełnione do zawarcia tej umowy?

  • 1
    Klient (komis) musi przedstawić:
    • dokument potwierdzający posiadanie ważnego zezwolenia na prowadzenie ww. działalności,
    • kserokopię umowy komisowej albo umowy kupna-sprzedaży/fakturę,
    • dowód rejestracyjny zgłaszanego pojazdu (lub kserokopię dowodu).
  • 2
    Pojazd zgłaszany do ubezpieczenia musi być zarejestrowany na stałe w Polsce i stanowić środek obrotowy komisu (nie są przyjmowane do ubezpieczenia pojazdy będące prywatną własnością klienta).
  • 3
    Okres ubezpieczenia umowy – nie krótszy niż 30 dni.

Komis na polisie może wystąpić w roli:

Ubezpieczającego – w przypadku kiedy umowa ubezpieczenia OC zawierana będzie na rachunek właściciela pojazdu przyjętego do komisu. Właściciel pojazdu występuje w umowie jako Ubezpieczony*. Umowa krótkoterminowa nie wznawia się na kolejny okres. Jeśli zatem prowadzisz komis, musisz pamiętać o ciągłości polisy. Inaczej grozi Ci kara z UFG za przerwę w ubezpieczeniu.

*Taką możliwość oferują towarzystwa: Warta oraz TUW.

Warto wiedzieć!

W sytuacji, gdy dana osoba przeprowadza się do Polski wraz ze swoim dobytkiem, w skład którego wchodzi auto zarejestrowane i ubezpieczone w kraju UE mówimy o „mieniu przesiedleńczym”. Objęcie takiego pojazdu polisą krótkoterminową nie jest wówczas możliwe!

Co z kontynuacją OC auta z komisu w przypadku jego zakupu?

Zakres, działanie i obowiązek zakupu polisy OC reguluje Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Jeżeli kupisz pojazd z komisu i otrzymasz polisę zbywcy pojazdu, masz kilka możliwości:

  • 1
    Kontynuacja ubezpieczenia, które zakupił poprzedni właściciel

    Jeśli zdecydujesz się na tę opcję, pamiętaj, że zawarte przez poprzedniego właściciela auta ubezpieczenie nie wznawia się automatycznie. Także ubezpieczenie OC komisowe (krótkoterminowe) nie odnowi się automatycznie – polisa wygaśnie. Wówczas będziesz musiał sam zadbać o nowe OC. Jeżeli o tym zapomnisz, grozi Ci kara za przerwę w ubezpieczeniu, egzekwowana przez UFG.

  • 2
    Zawarcie nowej umowy OC

    Nie musisz kontynuować umowy ubezpieczenia OC, którą wykupił poprzedni właściciel pojazdu. Jeśli znajdziesz np. lepszą ofertę, możesz ją wypowiedzieć w dowolnym momencie. Pamiętaj jednak, aby wcześniej kupić nową polisę. Pomiędzy kolejnymi okresami ochrony nie może być ani jednego dnia przerwy.

Posiadanie OC dla auta z komisu ważne dla obu stron!

Jeśli planujesz zakup auta, które posiada obecnie OC komisowe i zastanawiasz się, czy można jeździć nim aż do końca trwania zawartej wcześniej umowy – tak, chociaż musisz kontrolować termin jej ważności. Jeśli jednak auto w ogóle nie ma aktualnej polisy OC w dniu zbycia, musisz jeszcze w tym samym dniu wykupić nowe ubezpieczenie. Tylko w ten sposób uchronisz się przed karą nakładaną przez UFG.

Jeśli natomiast prowadzisz komis i dysponujesz pojazdami objętymi obowiązkiem posiadania OC, musisz pamiętać o ciągłości takiego ubezpieczenia. Za każdy dzień przerwy grozi Ci adekwatna do okresu zwłoki kara. Kary za brak OC w 2024 roku mają być jeszcze wyższe niż w latach ubiegłych – wpływa na to m.in. wzrost płacy minimalnej w kraju. Istnieje tylko jeden sposób na to, by uchronić się od dodatkowych kosztów – pamiętaj o zakupie polisy! Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule: Kary za brak OC 2023 roku.

OC komisowe a kolizja z Twojej winy

Polisa OC komisowe (krótkoterminowe ubezpieczenie pojazdu), którą otrzymamy od komisu w chwili nabycia auta, nie będzie różniła się zakresem ochrony od tradycyjnej całorocznej polisy OC. Jedyną różnicą jest w tym wypadku okres obowiązywania umowy – krótkoterminowa jest zawierana na okres nie krótszy niż 30 dni. Jeśli zatem w po zakupie auta z komisu dojdzie do stłuczki lub wypadku, którego będziesz sprawcą, nie zostaniesz obciążony finansowo za spowodowanie zdarzenia. Świadczenie dla poszkodowanego pokryje towarzystwo, w którym komis wykupił polisę.

Jak sprawdzić ważność polisy OC auta z komisu?

Zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach to osoba sprzedająca pojazd z komisu ma obowiązek przekazać kupującemu potwierdzenie zawarcia umowy OC. Niestety, w praktyce bywa różnie. Dlatego jeśli planujesz zakup pojazdu, zawsze upewnij się, czy jego polisa OC nie straciła ważności. Jak to zweryfikować? W tym celu wystarczy skorzystać z bezpłatnej bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego – na stronie UFG należy podać następujące dane:

  • numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu,
  • bieżąca data,
  • kraj (wybór z listy).

Co, jeśli pojazd, który zamierzasz kupić, nie ma OC?

Pamiętaj, że od momentu zakupu samochodu z komisu spoczywa na Tobie obowiązek posiadania polisy OC. Dlatego wykup ją jeszcze w tym samym dniu! Znalezienie korzystnej oferty z odpowiadającymi Ci dodatkami będzie o wiele łatwiejsze, jeśli użyjesz nowoczesnego kalkulatora OC i AC na stronie CUK – czekają tu na Ciebie propozycje od ponad 30 znanych towarzystw ubezpieczeniowych – także OC krótkoterminowe!

Gdzie kupić OC komisowe i ile ono kosztuje?

Obecnie wśród towarzystw, które proponują OC komisowe, można wymienić m.in. PZU, Generali, Link4, TUW, TUZ TUW oraz Wartę. Cena takiej polisy będzie zależna od wielu czynników. Jednak pod uwagę brane są inne ryzyka niż w przypadku standardowego OC obliczanego dla normalnie użytkowanego pojazdu, który regularnie porusza się po drogach. Jeśli auto stoi na parkingu komisu, nie będą brane pod uwagę rozmaite dodatki, takie jak np. NNW.

Każde towarzystwo może mieć np. inne zasady obliczania zniżek lub zwyżek w OC. Koszt polisy może warunkować np. historia ubezpieczenia, wiek kierowcy, miejsce zamieszkania, pojemność silnika pojazdu itp. Jednak w przypadku krótkoterminowej polisy typu OC komisowe składka naliczana jest bez niektórych ryzyk, dlatego zakup takiego ubezpieczenia jest opłacalny dla przedsiębiorcy prowadzącego komis.

Dokładną wysokość składki za polisę typu OC komisowe w wybranym towarzystwie poznasz po wprowadzeniu kilku danych do kalkulatora OC i AC. Wybrane ubezpieczenie komunikacyjne nabędziesz też za pomocą aplikacji, infolinii lub w placówce CUK.

Prowadzisz komis? OC dla pojazdów znajdziesz w CUK!

Prowadzisz swoją działalności i  potrzebujesz krótkoterminowej polisy dla sprzedawanych samochodów? Mamy dla Ciebie rozwiązanie! W celu doboru i zakupu polisy możesz skorzystać z infolinii (22 27 00 337). Wolisz porozmawiać z doradcą osobiście? W tym celu zapraszamy do jednej z ponad 500 placówek CUK w całej Polsce – czekamy na Twój kontakt!

Z kolei OC długoterminowe w łatwy sposób wykupisz, korzystając z kalkulatora OC i AC na stronie CUK lub z aplikacji mobilnej. Przedstawimy Ci najlepsze, dostosowane do Twoich potrzeb oferty od wiodących na rynku towarzystw ubezpieczeniowych, takich jak PZU, Link4, Generali czy Warta.

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

  • 1
    Czy auto bez OC może stać na parkingu?

    Może, lecz nie zwalnia to właściciela tego pojazdu z obowiązku posiadania polisy OC. Jeśli auto jest zarejestrowane, to bez względu na to, czy jeździ po ulicach, czy też stoi na parkingu, nie może zostać bez obowiązkowej polisy ani przez jeden dzień. W przeciwnym razie kierowca będzie musiał liczyć się z karą. Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest bowiem wymagane dla każdego pojazdu mechanicznego poruszającego się po drogach publicznych. Nawet jeśli auto jest wyrejestrowane i nie będzie używane na drogach, warto je zabezpieczyć też przed kradzieżą i innymi ryzykami.

  • 2
    Ile czasu można jeździć bez OC?

    W Polsce nie jest legalne poruszanie się pojazdem bez obowiązkowego ubezpieczenia OC na drogach publicznych. Ta polisa jest wymagana prawnie, aby pokryć ewentualne szkody wyrządzone innym osobom lub pojazdom w obliczu kolizji lub wypadku. Za brak ciągłości OC, zarówno w trakcie aktywnej eksploatacji pojazdu, jak i w przypadku aut pozostawionych np. na parkingu, grożą dotkliwe kary finansowe, a nawet zarekwirowanie pojazdu. Jeśli zatem Twoja polisa wygasa, sprawdź najlepsze oferty towarzystw i wykup ubezpieczenie OC online w kalkulatorze na stronie CUK!

  • 3
    Czy można wykupić OC na jeden dzień?

    Nie jest to możliwe. Zasady dotyczące krótkoterminowego ubezpieczenia OC określa Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, w myśl której polisa może być zawarta na okres minimum 30 dni. OC krótkoterminowe (np. dedykowane komisom) może być zawierane na co najmniej 30 dni, a w przypadku pojazdów wolnobieżnych – na co najmniej 3 miesiące. Warto też wiedzieć, że krótkoterminowe OC nie odnawia się automatycznie!

  • 4
    Gdzie można kupić OC na miesiąc?

    OC krótkoterminowe (np. dla komisów samochodowych) można wykupić, korzystając z bogatej oferty CUK. Obecnie jest ono proponowane między innymi przez PZU, Generali, Link4, TUW, TUZ TUW czy Wartę. Ubezpieczenie OC na miesiąc możesz wykupić, korzystając z aplikacji mobilnej, kalkulatora, na infolinii (22 27 00 337) lub osobiście w najbliższej stacjonarnej placówce CUK w Twojej okolicy. Zachęcamy do kontaktu!

Oceń artykuł

4.33
(3)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku