2022-08-11

Najtańsze ubezpieczenie OC taxi - gdzie znaleźć?

Zobacz, jak wybrać najlepszą polisę OC.

Najtańsze ubezpieczenie OC taxi - gdzie znaleźć?

Jesteś taksówkarzem i chcesz po raz pierwszy zarejestrować swój samochód? A może szukasz atrakcyjnej oferty, aby płacić mniej i zyskać lepsze warunki ubezpieczenia pojazdu? Sprawdź, jakie to proste z naszym kalkulatorem online.

Cena składki za OC samochodu osobowego a taxi

Na samym początku warto zaznaczyć, że dla towarzystwa ubezpieczeniowego ma znaczenie Twoje użytkowanie pojazdu. W momencie, kiedy wykorzystujesz auto w celach zarobkowych, musisz powiadomić o tym firmę, z którą podpisujesz umowę.

Niestety, zła informacja jest taka, że za polisę OC taksówki zapłacisz więcej niż w przypadku tradycyjnego samochodu osobowego. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, tego typu pojazd jest użytkowany bardzo często, a co za tym idzie — częściej staje się narażony na awarię, stłuczkę czy wypadek na drodze. Różnice pomiędzy składką za OC pojazdu osobowego a taksówką często wynoszą nawet kilkaset złotych. Jednak mamy dla Ciebie też dobrą informację. Wystarczy, że skorzystasz z naszego kalkulatora online, aby dostać propozycje najkorzystniejszych ofert.

Zanim sprawdzisz, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu świadczącego usługi przewozowe, przygotuj sobie najistotniejsze informacje na jego temat. Przydadzą się również dane kierowcy do wyliczenia składki. Porównanie ofert w wielu firmach pozwoli Ci na zorientowanie się, gdzie jest najtańsze OC taxi. Z pomocą kalkulatora online możesz to zrobić nawet na kanapie w domu. Pamiętaj, aby zaznaczyć, że samochód będzie użytkowany w celach zarobkowych. W dodatku, jeśli prowadzisz firmę, w której masz kilka aut i chcesz je ubezpieczyć jednocześnie, towarzystwo może zaproponować Ci atrakcyjne zniżki.

Od czego zależy wysokość ubezpieczenia taxi?

Zastanawiasz się, od czego zależy wysokość ubezpieczenia taxi? Oto czynniki, które mogą być brane pod uwagę przez towarzystwa:

 • wiek kierowcy,
 • historia ubezpieczenia (np. liczba dotychczasowych szkód),
 • model, marka i typ samochodu,
 • moc i pojemność silnika,
 • aktualny przebieg,
 • miejsce postoju,
 • lokalizacja działalności gospodarczej,
 • wyposażenie auta,
 • przerwy w ubezpieczeniu.

Niestety, im większe ryzyko spowodowania stłuczki czy wypadku, tym wyższa cena za ubezpieczenie taxi. Trzeba wziąć to pod uwagę planując budżet dla swojej firmy. Towarzystwo ubezpieczeniowe bierze na siebie dużą odpowiedzialność i musi zobligować się do wypłaty odszkodowania, kiedy tylko będzie to potrzebne. Oczywiście, tak jak w przypadku tradycyjnych aut, kierowcy z dużym doświadczeniem i bezszkodową historią ubezpieczeniową mogą liczyć na niższe składki OC taxi.

Poniższa tabelka pokazuje, jak kształtują się ceny ubezpieczenia OC samochodu marki MERCEDES-BENZ E Klasa [W 213] 16-20. Pojazd jest użytkowany jako taxi przez 26-letniego właściciela, który posiada prawo jazdy od 2015 r. i nie ma jeszcze zniżek OC. Zobacz, ile zapłaciłby za OC taxi w Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu (kalkulacja z dnia 11.08.2022 r.).

ProamaPZUBenefiaTrasti

Wrocław

2323 zł 

2 907 zł

3 187 zł

-

Warszawa

2 563 zł

2 934 zł

2 775 zł

-

Poznań

2 548 zł

2 492 zł

-

3 094 zł

Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie firmy przewozowej, warto wziąć pod uwagę nie tylko środki przekazywane na paliwo, eksploatację auta, ale także polisę. Jest jednak dobra wiadomość. Koszty taksówki możesz wliczyć w 100% do wydatków dla swojej firmy. Oznacza to, że odliczane są one od podatku dochodowego. Wyjątkiem są pojazdy, które pełnią zarówno rolę służbową, jak i prywatną. Wtedy w koszty wlicza się dany procent wydatków.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, a ile taxi? Ceny te mogą nieco się różnić. Wynika to z tego, że pojazdy przeznaczone do świadczenia usług przewozowych z reguły mają duży przebieg, jeżdżą w zatłoczonych miastach w godzinach szczytu, tym samym są narażone na większą liczbę stłuczek i wypadków. Niebezpieczne na drodze są również sytuacje wymuszone ze strony klientów, np. pośpiech na lotnisko czy spotkanie firmowe. Kierowcy taksówek muszą też brać odpowiedzialność nie tylko za spowodowane awarie i usterki w obcym pojeździe, ale także za szkody osobowe. Znacznie więcej osób korzysta z aut, a co za tym idzie, jest duże ryzyko roszczeń o odszkodowanie.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jak wykupić ubezpieczenie OC taxi online?

Teraz nie musisz wychodzić z domu, aby wykupić polisę OC taxi. Skorzystaj z naszego kalkulatora online, który jest czytelny zarówno na większym, jak i mniejszym ekranie. Takie rozwiązanie jest nie tylko komfortowe, ale także pozwala na porównanie kilku czy nawet kilkunastu ofert towarzystw ubezpieczeniowych. Dzięki temu, sprawdzisz cenę, a także możliwości rozszerzeń polisy i wybierzesz najlepszą dla Ciebie opcję.

Ubezpieczenie OC taksówki krok po kroku

Pierwszym istotnym elementem jest umieszczenie informacji w formularzu na stronie kalkulatora online. Dotyczą one zarówno samego pojazdu, jak i kierowcy. Przydadzą się proste dane takie jak:

 • marka i model samochodu,
 • rok produkcji,
 • data rejestracji i rok nabycia,
 • pojemność i moc silnika,
 • rodzaj skrzyni biegów,
 • aktualny przebieg.

Bardzo istotnym elementem formularzu jest wskazanie celu wykorzystywania pojazdu. Wybierz tam pozycję taxi, aby uzyskać realne wyliczenia składki za ubezpieczenie taxi. Przydadzą się też dane właściciela pojazdu oraz poprzedniego ubezpieczenia. Po wypełnieniu danych dostaniesz spis ofert dobranych specjalnie dla Ciebie. Możesz posortować je np. według najniższej ceny, aby zobaczyć, które rozwiązanie jest najbardziej opłacalne. Kiedy zdecydujesz się na konkretne ubezpieczenie OC, za pomocą jednego kliknięcia zrobisz zakup. Płatność również odbywa się przez internet, aby formalności były ograniczone do minimum. Gotowa polisa przyjdzie prosto na Twoją elektroniczną skrzynkę pocztową.

Czy możesz dokupić AC i NNW?

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe nie proponują AC dla taksówkarzy. Możesz jednak dowiedzieć się, czy jest możliwość wykupienia rozszerzenia do standardowej polisy. Firmy próbują w ten sposób zabezpieczyć się przed wysokimi kosztami, które mogą powstać wskutek intensywnej eksploatacji pojazdu. Z zakupem ubezpieczenia NNW nie powinieneś mieć aż takiego problemu.

Ile kosztuje autocasco taxi?

Autocasco taxi, tak samo jak w przypadku obowiązkowego OC, będzie znacznie droższe niż dla prywatnych samochodów osobowych. Aby zaoszczędzić, a jednocześnie zyskać dodatkową ochronę, możesz sprawdzić, czy ubezpieczyciel proponuje AC mini taxi. Innym sposobem jest wybór atrakcyjnych pakietów OC/AC, a także podpisywanie umowy dla całej floty samochodów w firmie. Warto postawić na towarzystwa, które cenią lojalność i długoterminową współpracę.

Jeśli przyjrzysz się bliżej ofercie AC taxi, sprawdź koniecznie, jaki jest zakres ochrony. Chodzi tu przede wszystkim o szkody częściowe oraz całkowite, a także kradzież auta. Dobrze jest, jeśli ubezpieczenie taxi obejmuje też zniszczenia spowodowane przez osoby trzecie. Zwróć uwagę, czy suma ubezpieczenia jest stała, czy zmienna, co jest istotne szczególnie przy nowych autach, które szybko tracą na wartości. Nie bez znaczenia jest również wysokość amortyzacji części. AC dla taksówki, tak samo jak w przypadku samochodu osobowego, może wymagać od Ciebie udziału własnego. Sprawdź też, jaka jest forma rozliczenia z towarzystwem ubezpieczeniowym. Czy będziesz potrzebować faktury za naprawę, czy może wystarczy wyliczenie wartości części i robocizny przez ubezpieczyciela?

Czym się różni Uber od taxi?

Niektórzy zastanawiają się jak odróżnić tradycyjną taksówkę od osób, które świadczą usługi przewozowe pod szyldem Bolt czy Uber. W 2020 roku opracowano ustawę o transporcie drogowym, dzięki której wprowadzono parę istotnych zmian. Przede wszystkim każdy kierowca musi posiadać licencję taką samą jak tradycyjny taksówkarz. Jest także obowiązek podpisania umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym, aby mieć ważne OC taxi. Dziś też łatwiej jest określić, czy dane auto działa pod szyldem Uber czy też Bolt. Samochód musi również spełnić pewne wymagania techniczne. Stąd też przerobienie auta na taxi raczej nie nastąpi w jeden dzień.

Chcesz zostać kierowcą Uber lub Bolt? Wymagania samochodu opisaliśmy w tym artykule.

Taksówka, Uber – przelicznik ubezpieczenia

Właściwie nie ma większej różnicy, jeśli chodzi o koszty ubezpieczenia dla taksówki czy Ubera. Dziś zarówno jeden, jak i drugi kierowca, jest zobligowany do posiadania licencji oraz odpowiednio oznakowanego auta. Takie ujednolicenie zasad pozwala też na wprowadzenie podobnych cen za OC taxi i Ubera. Wyliczając kwotę za składkę, brane są pod uwagę te same czynniki, choć całkowita cena będzie się znacznie różnić od ubezpieczenia samochodu osobowego przeznaczonego do celów prywatnych. Oczywiście w każdym przypadku kierowca może ubiegać się o odszkodowanie, zarówno jeśli wyrządzi szkodę osobową, jak i szkodę na mieniu.

Porównaj superochronę w CUK

Skorzystaj z naszego intuicyjnego kalkulatora online, w którym zaopatrzysz się w polisę taksówki. Możesz też porozmawiać z doradcami przez infolinię lub w jednym z naszych oddziałów.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku