2021-09-01

Najlepsze atrakcje w Trójmieście

Trójmiasto - sprawdź, jakie perły turystyczne w sobie kryje

Najlepsze atrakcje w Trójmieście

Najważniejszymi miastami na Pomorzu są Gdańsk, Gdynia i Sopot, czyli tzw. Trójmiasto. Atrakcji dostępnych dla turystów jest tu sporo. Te trzy miasta, choć na pierwszy rzut oka podobne, różnią się jednak historią i charakterem. Co warto zwiedzić w Trójmieście? Jakie są najciekawsze miejsca  do zobaczenia w Gdańsku, Gdyni i Sopocie? Jakie są najpiękniejsze miejsca na Pomorzu?

Każde miasto turystyczne ma kilka miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć. Czego nie można pominąć w Trójmieście? Gdańsk, Sopot i Gdynia mają odrębną historię i w każdym z tych miast można znaleźć ciekawe zabytki. W Trójmieście nie sposób się nudzić, gdyż cała aglomeracja dostarcza turystom mnóstwo atrakcji. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Miłośnicy nocnego życia mogą wybierać spośród szerokiej oferty barów i klubów, a ci, którzy chcą odpocząć, mają możliwość spędzania czasu wolnego na plaży. Trójmiasto to również ośrodek wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych. Chcąc gruntownie zwiedzić Trójmiasto, dobrze jest skorzystać z usług przewodnika.

Co zwiedzić w Gdańsku?

Decydując się na przyjazd do Trójmiasta w sezonie, najlepiej jest wcześniej zarezerwować nocleg. Warto również przemyśleć sprawy związane z transportem. Do Trójmiasta bez problemu można dostać się pociągiem lub autokarem. Z kilku miast w Polsce istnieje też możliwość podróży samolotem. Największe skupisko gdańskich zabytków znajduje się w centrum miasta. Dużą atrakcją turystyczną jest ulica Długa, która rozpoczyna się przy Złotej Bramie. Wraz z tzw. Długim Targiem, tworzy Drogę Królewską, czyli główną atrakcję Gdańska.

W pobliżu ulicy Długiej znajduje się muzeum bursztynu, w którym można zobaczyć przykłady historycznej i nowoczesnej biżuterii. Sam Długi Targ to plac położony w śródmieściu. Dawniej był to trakt kupiecki. To tutaj znajduje się ratusz, fontanna Neptuna oraz Brama Zielona, za którą płynie Mołdawa. Wzdłuż rzeki jest mnóstwo restauracji i kawiarni, w których można odpocząć, podziwiając gdańską starówkę.

Gdańsk — zwiedzanie

Gdańsk jest jednym z najbogatszych historycznie miast w Polsce. Istnieje ponad tysiąc lat. Był świadkiem zarówno najważniejszych wydarzeń w historii Polski, jak i całego świata. W tym czasie stał się centrum kulturalnym, naukowym i gospodarczym. Turyści znajdą tu muzea i zabytki, targowiska, kafejki i doskonałe restauracje. Jedną z największych atrakcji historycznych jest Westerplatte. To półwysep położony na północy Gdańska. Uważa się go za symboliczne miejsce rozpoczęcia II wojny światowej. Dziś znajduje się tam szlak turystyczny, na którym można zobaczyć liczne pomniki postawione dla upamiętnienia bohaterów wojennych poległych w obronie ojczyzny.

Każda podróż niesie za sobą zarówno niecodzienne i piękne przeżycia, jak i spore ryzyko. Uszkodzony bagaż? Opóźniony lot? Kradzież dokumentów? W CUK Ubezpieczenia zabezpieczysz się na każdą ewentualność. 

W Gdańsku znajduje się interaktywne muzeum historyczne. Istniejące od 2017 roku Muzeum II Wojny Światowej przyciąga rzesze turystów. Jest jednym z najbardziej nowoczesnych muzeów w Polsce. W środku można znaleźć liczne eksponaty z czasów wojny, a także rekonstrukcje przedwojennych ulic miasta. Ciekawym elementem są interaktywne filmy zawierające wspomnienia uczestników wojny. Zwiedzanie całego muzeum może zająć kilka godzin, więc warto wybrać się tam jak najwcześniej.

Co jeszcze warto zobaczyć w Gdańsku?

Gdańsk z pewnością jest miastem godnym uwagi. Do kilku najciekawszych atrakcji należą m.in.:

 • Dom Uphagena — Muzeum Wnętrz Mieszczańskich, czyli dawna siedziba rajcy miejskiego, w którym można zobaczyć, jak mieszkali bogaci mieszkańcy Gdańska pod koniec XVIII wieku. Właścicielowi domu bardzo zależało na tym, by nic się w nim nie zmieniło, dlatego założył fundację, której głównym zadaniem stało się zachować wszystkie pomieszczenia w nienaruszonym stanie.
 • Fontanna Neptuna jest swoistą wizytówką Gdańska. Mieści się w reprezentacyjnej części miasta, czyli na Drodze Królewskiej. Jest źródłem wielu legend, z których najciekawsza mówi o tym, jak powstała słynna Goldwasser. Według niej Neptuna oburzyło marnotrawstwo ludzi wrzucających pieniądze do studni. Uderzył trójzębem z taką siłą, że rozbił monety w drobne płatki, które są zanurzone w ziołowym likierze Goldwasser.
 • Ratusz głównego miasta to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków Gdańska. Jego najstarsze fragmenty pochodzą z XIV wieku. W kolejnych wiekach był ciągle rozbudowywany, czego efektem jest wspaniała gotycko-renesansowa budowla. Mieści się w nim muzeum Gdańska, a galeria położona w wieży stanowi doskonały punkt widokowy.
 • Brama Żuraw to kolejna bardzo charakterystyczna budowla Gdańska. Jest jednym z jego symboli. Ten najstarszy i największy dźwig portowy średniowiecznej Europy powstał w latach 1442—1444 i pełnił dwie funkcje — stawiano tam żagle i załadowywano towary oraz jednocześnie był bramą miejską.
 • Bazylika Mariacka jest największą w Europie świątynią zbudowaną z cegieł. To idealny przykład sztuki gotyckiej. Budowla powstawała etapami przez aż 159 lat. Robi wrażenie rozmachem, a jej wnętrze kryje zabytki sztuki średniowiecznej, takie jak Pieta.
 • Stocznia Gdańska to jedno z bardziej symbolicznych miejsc w kraju. To tu powstała Solidarność, która doprowadziła do upadku komunizmu. Pamięć o tych wydarzeniach podtrzymuje funkcjonujące niedaleko stoczni Europejskie Centrum Solidarności. Można tu obejrzeć wystawę opowiadającą szczegółowo o drodze Polski do demokracji.

Zwiedzanie Trójmiasta — Sopot

Sopot to bez wątpienia jedno z najbardziej urokliwych miast nad polskim morzem. Przyciąga turystów piaszczystą plażą, kawiarnianymi ogródkami oraz ciekawą architekturą. Sopot znajduje się między Gdańskiem a Gdynią i obecnie jest jednym z najmodniejszych miejsc nad Morzem Bałtyckim. Stanowi atrakcję niemalże o każdej porze roku. Ten nadmorski kurort oferuje mnóstwo możliwości spędzania wolnego czasu zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla osób spragnionych rozrywki.

Co warto zobaczyć w Sopocie?

Sopot był pierwszym prawdziwym polskim kurortem. Z roku na rok jego prestiż rósł, m.in. dzięki budowie najdłuższego molo w Europie, jak również dzięki organizacji Sopot Festiwal w Operze Leśnej. Serce miasta stanowi Plac Zdrojowy zwany również Skwerem Kuracyjnym. Elegancki, i dobrze zaprojektowany plac jest przestronny, a do tego cieszy oczy pięknym miejskim wyglądem. Niezwykły klimat Sopotu tworzą wille, rezydencje i kamienne dworki. Niektóre z sopockich willi są zniszczone, inne są utrzymane w niemal idealnym stanie. Klimatyczne rezydencje znajdują się przy ulicy Kościuszki, Chrobrego, Obrońców Westerplatte czy Haffnera.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Zabytki Sopotu

Jakie są najpiękniejsze miejsca na Pomorzu? Jednymi z nich są z pewnością największe atrakcje Sopotu, które warto odwiedzić o każdej porze roku. Są to m.in.:

 • Molo w Sopocie to najdłuższe molo w Europie. Ma ponad pół kilometra długości i z pewnością jest jedną z największych i najbardziej charakterystycznych atrakcji w mieście. Jest to miejsce spotkań, spacerów oraz cel każdego turysty odwiedzającego Sopot
 • Latarnia morska to idealny punkt widokowy w Sopocie. Wejście po krętych schodach może być trochę męczące, ale warto przetrwać te niedogodności dla pięknego widoku, który roztacza się z góry. Aktualnie światło latarni jest zbyt słabe, więc pełni głównie funkcję turystyczną.
 • Ulica Monte Cassino przyciąga tłumy turystów. Jest to turystyczne centrum rozrywki, a klimatem przypomina najlepsze europejskie kurorty. Deptak prowadzi prosto do mola.
 • Krzywy Domek to kolejne ciekawe miejsce w Sopocie znajdujące się właśnie przy ulicy Monte Cassino. Wewnątrz znajduje się małe centrum handlowe. Budynek nawiązuje do projektów dwóch rysowników — Jana Marcina Szancera i Pera Dahlberga.
 • Opera Leśna to kolejny obowiązkowy punkt na mapie turystycznej Sopotu. Odbywający się tutaj festiwal muzyczny to nieodłączna część polskiej kultury i rozrywki. Za czasów PRL-u było to jedno z największych wydarzeń pop-kultury.

Można stwierdzić, że w Sopocie jest wszystko — morze, plaża, elegancki kurort, dostępność do mnóstwa rozrywek. Jest to jedno z bardziej urokliwych polskich miast.

Co jeszcze zwiedzić na Pomorzu — Gdynia

Gdynia powszechnie nazywana jest miastem z morza i marzeń. Kiedyś znajdowała się tu tylko niewielka wieś rybacka, teraz to jeden z najpopularniejszych kurortów nad polskim morzem. Co roku powstają tu nowe atrakcje dla dorosłych i dla dzieci. W Gdyni organizowany jest znany nie tylko w Polsce Open'er Festival, na który zapraszani są artyści z całego świata. W czasie Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych można tu spotkać gwiazdy polskiego kina. W Gdyni raczej trudno jest znaleźć zabytki, co odróżnia ją od Sopotu i Gdańska, z którymi stale konkuruje o względy turystów. Dominuje tu modernistyczna architektura z lat trzydziestych.

Co można robić w Trójmieście — Gdynia

Najpopularniejszy odcinek gdyńskiej plaży znajduje się niedaleko skweru Kościuszki. Plaża jest szeroka i piaszczysta, z łagodnym zejściem do morza. Dzięki temu jest bezpieczna dla najmłodszych. W sezonie trzeba być przygotowanym na tłumy wypoczywających. Przy plaży znajduje się wiele restauracji. Jest to też doskonałe miejsce do rozpoczęcia spaceru Bulwarem Nadmorskim w stronę Orłowa.

Gdynia to miasto położone bezpośrednio nad morzem, więc większość atrakcji jest umiejscowiona wzdłuż linii brzegowej. Popularną atrakcją jest m.in. orłowskie molo zbudowane jeszcze podczas I wojny światowej i zachowane do dziś w niemal idealnym stanie. W tej samej okolicy znajduje się Klif Orłowski, czyli stromy brzeg Kępy Redłowskiej. Jest to świetne miejsce na pieszą wędrówkę.

Ciekawe miejsca w Gdyni

Gdynia jako wieś istniała już w średniowieczu. Prawa miejskie uzyskała w 1926 roku. Była miastem portowym, które miało zapewnić Polsce dostęp do morskich szlaków. Teraz jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc nad Morzem Bałtyckim. Jakie są ciekawe miejsca w Gdyni?

 • Bulwar Nadmorski to doskonałe miejsce na spotkania, jogging, spacery czy też wycieczki rowerowe. Biegnie u podnóża kamiennej góry i łączy plażę Śródmieście z plażą w Redłowie.
 • Muzeum Marynarki Wojennej to kolejny punkt w Trójmieście, który zainteresuje miłośników historii. Mieści się przy Bulwarze Nadmorskim. Eksponaty są zgromadzone w kilku działach, a największe emocje wywołuje zbiór aż 800 sztuk różnego rodzaju broni.
 • Okręt ORP Błyskawica jest nieodłącznym elementem krajobrazu Gdyni. Zacumowano go przy Skwerze Kościuszki. Można go zwiedzać od początku maja do końca listopada. Na okręcie znajduje się wystawa broni, mundurów, a także modeli.
 • Dar Pomorza to wizytówka Gdyni. Jest to pierwszy żaglowiec polskiej bandery, który opłynął kulę ziemską. Dziś zacumowany jest przy Molo Południowym i pełni funkcję statku-muzeum.
 • Skwer Kościuszki to jedno z najpopularniejszych miejsc w Gdyni. Można tam spędzić czas, spacerując lub podziwiać z daleka zacumowane przy molo statki-muzea.
 • Muzeum Marynarki Wojennej będzie dobrym uzupełnieniem wizyty na ORP Błyskawica. Można tu poznać historię oręża polskiego na morzu oraz zobaczyć bogaty zbiór broni z czasów II wojny światowej.

Przewodnik po Trójmieście

W Trójmieście można ciekawie spędzić czas. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie, gdyż jest to idealne miejsce zarówno dla tych, którzy chcą odpocząć na plaży, dla osób odpoczywających aktywnie, jak i dla miłośników historii. Wyjazd nad morze kojarzy się głównie z wypoczynkiem na plaży, ale Trójmiasto oferuje o wiele więcej atrakcji. Dlatego przyjazd tutaj o każdej porze roku będzie dobrym pomysłem.

Planując podróż do Trójmiasta, warto pomyśleć o ubezpieczeniu. Więcej na ten temat w artykule "Koszty leczenia w podróży". Na wszelki wypadek warto zadbać o ubezpieczenie turystyczne, które można kupić w CUK Ubezpieczenia, klikając tutaj.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku