2021-08-31

Meksyk - czy i kiedy warto jechać?

Wakacje w Meksyku - informacje, które musisz znać, jeśli planujesz podróż do tego kraju.

Meksyk - czy i kiedy warto jechać?

Planowanie wakacji to przyjemny czas, jednak warto pamiętać nie tylko o liście atrakcji do zwiedzania, ale także o bezpieczeństwie. Sprawdź, czy warto wybrać się do Meksyku, kiedy jest najlepsza pogoda oraz o czym nie można zapomnieć!

Meksyk - kiedy jechać?

Meksyk to kierunek, który ma do zaoferowania naprawdę wiele swoim turystom. Przyjeżdżają tu ludzie z całego świata. Mnóstwo słońca, egzotycznego klimatu i pięknych zabytków to tylko niektóre z powodów, dla których warto odwiedzić Meksyk.

Zastanawiasz się, kiedy jechać do Meksyku? Tak naprawdę możesz to zrobić o każdej porze roku. Niezwykłe krajobrazy zapierają dech w piersiach miesiąc w miesiąc. Jeśli chodzi o pogodę w Meksyku, na północy panuje klimat podzwrotnikowy, latem jest gorąco, zimą nieco chłodniej, ale całkiem przyjemnie. W południowej części kraju panuje klimat podrównikowy, ale jest dość wilgotno, czyli aura sprzyja tropikalnym wakacjom. 

Kiedy jechać do Meksyku? Patrząc na średnią temperaturę, w Meksyku najcieplej jest w kwietniu i maju, na termometrach można zobaczyć nawet 34 stopnie Celsjusza. Stąd też turyści najchętniej wybierają zimę oraz wiosnę jako najlepszy czas do zwiedzania tego pięknego kraju. Temperatura w Meksyku w tych porach roku waha się od 28 do 30 stopni Celsjusza w ciągu dnia. Nie ma też wielu opadów deszczu, dlatego w tym czasie warto zwiedzić kraj i korzystać z urlopu.

Wakacje w Meksyku latem także mogą być przyjemne, jednak trzeba się liczyć z dużą wilgotnością powietrza oraz opadami deszczu, szczególnie na południe od zwrotnika Raka. W tym okresie czasem występują także huragany, a z roku na rok zmienia się klimat w Meksyku.

Wakacje w Meksyku - co warto zwiedzić?

Jakie miasta warto zwiedzić w Meksyku? Pierwszym i najważniejszym jest oczywiście Mexico City, czyli największe i atrakcyjne miejsce w kraju. Jest tu mnóstwo do zobaczenia, od Bazyliki Matki Bożej z Guadalupe, przez park oraz zamek Chapultepec po Teotihuacán z archeologicznym klimatem. Nie można też zapomnieć o pływających ogrodach Xochimilco, które są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Będąc w Meksyku koniecznie trzeba spróbować dań, takich jak tortilla czy quesadilla. 

Pomimo, że Mexico City jest bardzo popularne, to jednak wizytówką kraju jest Cancún. To jeden z największych ośrodków turystycznych w tym państwie. Piaszczysta plaża, bujna roślinność i wiele do zaoferowania dla miłośników aktywności wodnej - tak właśnie możesz spędzić swoje wczasy w Meksyku. Małym miasteczkiem, które warto zobaczyć jest też Taxco. Tutaj powinni wybrać się miłośnicy biżuterii, bo jest mnóstwo sklepów z wyrobami ze srebra. Taxco nazywa się też Florencją Meksyku, choć liczy nieco ponad 50 tysięcy mieszkańców. Uroczy klimat i piękna architektura przyciągają turystów. Jeśli chcesz zobaczyć typowe wsie indiańskie, warto wybrać się do San Cristobal de las Casas. Odrobinę europejskiego klimatu ma z kolei Monterrey.

Każda podróż niesie za sobą zarówno niecodzienne i piękne przeżycia, jak i spore ryzyko. Uszkodzony bagaż? Opóźniony lot? Kradzież dokumentów? W CUK Ubezpieczenia zabezpieczysz się na każdą ewentualność. 

Nie można też zapomnieć o Jukatanie, czyli meksykańskim raju, który charakteryzuje się luksusowymi kurortami i pięknymi plażami nad Morzem Karaibskim. Ten półwysep tłumnie odwiedzany jest przez turystów. Zdecydowanie warto odwiedzić wioskę rybacką Las Coloradas z różową wodą oraz flamingami. Taki widok kojarzy się z widokami na pocztówkach. Z atrakcji turystycznych, trzeba też wspomnieć o pływaniu z żółwiami w Zatoce Akumal. Meksyk często kojarzony jest też z wodą o kilku odcieniach błękitu. Taki widok jest możliwy w zachodniej części stanu Jukatan.

Jeśli chodzi o zabytki w Meksyku, koniecznie trzeba zobaczyć pozostałości po starożytnych Majach. Wśród nich jest świątynia Kukulkana, również wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Aby zobaczyć piękną świątynię Boga Wiatru, wybierz się do Tulum. 

Bezpieczeństwo w Meksyku

Na terenie całego Meksyku jest dość spore zagrożenie przestępczością. Niestety, zdarzają się tu nawet napady z bronią w ręku w celu kradzieży. Trzeba zachować pełną ostrożność, zorganizować wyjazd z pełnym przygotowaniem, aby czuć się komfortowo i bezpiecznie. Ministerstwo Spraw Zagranicznych podaje też listę stanów, które należy pominąć w swojej wycieczce. Wśród nich jest Durango, Chihuahua (oprócz pociągu El Chepe – między stanami Chihuahua i Sinaloa), Guerrero (oprócz plaży w Acapulco, Ixtapa-Zihuatanejo i Taxco) czy Tamaulipas. Pełną listę znajdziesz na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Na terenie całego kraju trzeba zachować pełną ostrożność. W niektórych obszarach na co dzień prowadzone są porachunki pomiędzy kartelami, starcia z policją, wyłudzenia czy porwania. Te ostatnie mogą spotkać nawet turystów. Dużym zagrożeniem jest kontakt z osobami napotkanymi na ulicy albo wsiadanie do taksówki złapanej na drodze. Koniecznie trzeba unikać dla własnego bezpieczeństwa też podróży autostopem. Przed wyjazdem, warto dokładnie przeanalizować trasę i zapoznać się z informacjami ze sprawdzonych źródeł. Administracja USA przygotowała też mapę zagrożeń, która jest cały czas aktualizowana. Jeśli masz na swojej drodze niepewne miejsca, lepiej z nich zrezygnuj. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Turyści są też narażeni na naciąganie, dlatego warto zorientować się wcześniej, jakie są koszty usług. Jeśli chodzi o klimat w Meksyku i pogodę, od czerwca do lipca jest zagrożenie huraganami. Choć wielkie katastrofy zdarzają się tu rzadko, to trzęsienia czy wstrząsy są możliwe. Warto zachować szczególną uwagę, jeśli chodzi o dzikie zwierzęta. Jedzenie może być przygotowywane w kiepskich warunkach sanitarnych, dlatego warto spożywać jedzenie w sprawdzonych miejscach, aby nie doprowadzić do zatrucia. 

Meksyk a koronawirus

Granice w Meksyku cały czas są otwarte. Od turystów nie są wymagane testy, chyba, że przeloty są zorganizowane linią KLM. Przed wylotem trzeba uzupełnić specjalny formularz podróży wraz z określeniem swojego stanu zdrowia. Można zrobić to w pełni online, najwcześniej 12 godzin przed wylotem. Upoważnia to do otrzymania specjalnego kodu QR, który jest niezbędny do podróżowania.

Ryzyko zarażenia się koronawirusem w Meksyku jest dość duże, szczególnie w dużych ośrodkach turystycznych. Zagrożenie jest bardzo podobne, jak w innych miejscach o intensywnym ruchu. W lipcu 2021 roku przybyło dużo chorych, ze względu na trzecią falę pandemii. W Meksyku panuje więc sporo restrykcji, choć większość sklepów i usług jest otwarta. Nie można się jednak dziwić, jeśli nagle zostanie przeprowadzony pomiar temperatury albo będą ograniczenia, co do liczby osób przebywających w miejscach zamkniętych.

Obostrzenia mogą być uzależnione od konkretnego stanu i miasta, dlatego przed wyjazdem, koniecznie zapoznaj się z aktualną sytuacją. W Meksyku zaleca się noszenie maseczek. Na terenie Meksyku nie obowiązuje karta EKUZ, dlatego koniecznie zaopatrz się w ubezpieczenie turystyczne. Aktualnie towarzystwa proponują polisy, które pokrywają koszty leczenia COVID-19. To duże zabezpieczenie, o które trzeba zadbać jeszcze przed wylotem.

Ubezpiecz się z CUK!

CUK proponuje atrakcyjne ceny i zakres ochrony ubezpieczeń turystycznych. Zadzwoń na infolinię, skorzystaj z kalkulatora online albo znajdź nas najbliżej swojego miejsca zamieszkania. Czekamy na kontakt!

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku