2025-01-14

Madryt – zwiedzanie, podróż, koszty wyjazdu do stolicy Hiszpanii

Dowiedz się, kiedy najlepiej jechać do Madrytu, jakie są koszty wyjazdu i na co warto zwrócić uwagę przed podróżą.

Madryt – zwiedzanie, podróż, koszty wyjazdu do stolicy Hiszpanii

Wyjeżdżasz do stolicy Hiszpanii? Dowiedz się, jak zaplanować zwiedzanie Madrytu, kiedy wybrać się na wycieczkę oraz co zobaczyć podczas krótkiego weekendowego wypadu.

Najważniejsze informacje:

  • Do Madrytu najlepiej pojechać wiosną lub jesienią, kiedy pogoda sprzyja spacerom po mieście.
  • Na zwiedzanie Madrytu warto przeznaczyć 2-3 dni, jednak by odwiedzić także okoliczne miejscowości, warto zatrzymać się tu dłużej.
  • Do Madrytu możesz wybrać się swoim samochodem, jednak podróż będzie nie tylko dłuższa, ale i droższa niż w przypadku lotu samolotem.
  • Po mieście możesz poruszać się metrem, autobusem, rowerem miejskim czy wynająć taksówkę lub samochód.
  • Zwiedzanie Madrytu nie może obyć się bez wizyty na tutejszych placach m.in. Puerta del Sol, Plaza Mayor, Plaza de Oriente (z Pałacem Królewskim), Plaza de Cibeles czy Plaza de Espana.
  • Zielona część Madrytu, którą warto odwiedzić to: Park Retiro czy Casa de Campo.
  • Miłośnicy sztuki koniecznie muszą zajrzeć do Muzeum Prado, Muzeum Narodowego Centrum Sztuki Królowej Zofii i Muzeum Thyssen-Bornemisza. Razem tworzą Trójkąt Sztuki.
  • Fani piłki nożnej z pewnością skorzystają z możliwości obejrzenia stadionu Realu Madryt (Estadio Santiago Bernabéu).
  • Wyjeżdżając do Madrytu, trzeba nastawić się na to, że ceny produktów czy posiłków w restauracji są nieco wyższe niż w Polsce. Jeśli chodzi o budżet na zwiedzanie Madrytu, możesz tak zorganizować plan wycieczki, by zminimalizować koszty. Wiele zabytków można zwiedzić bezpłatnie, a wejście do niektórych muzeów jest darmowe w wybrane dni tygodnia.

Kiedy najlepiej jechać do Madrytu?

Zwiedzanie Madrytu najlepiej zorganizować w okresie wiosennym lub jesiennym, czyli w miesiącach od kwietnia do maja (także na początku czerwca), a także we wrześniu i październiku. Pogoda w tym czasie sprzyja spacerom po mieście. Termometry w tym czasie nie powinny wskazywać temperatury mniejszej niż 17°C, a dni są długie i słoneczne. Jeśli oprócz zwiedzania interesują Cię wydarzenia kulturalne, najlepiej wybrać się do Madrytu wiosną. 

W lipcu czy sierpniu w kraju panują upały, a więc nie jest to pogoda zachęcająca do zwiedzania, ale do relaksu na plaży. Jeśli planujesz w tym czasie wakacje w Hiszpanii, zapraszamy Cię do naszego artykułu na temat atrakcji jednego z popularniejszych regionów turystycznych: Costa Brava – co warto zobaczyć?

Najmniej przyjemne wydaje się zwiedzanie Madrytu w miesiącach zimowych. Chociaż termometry nie wskazują tam tak niskich temperatur, jak w Polsce, to nadal pogoda nie zachęca do długich spacerów. W grudniu, styczniu i lutym można spodziewać się tu temperatury na poziomie 9-10°C.

Ile dni potrzeba na zwiedzanie Madrytu?

Już nawet krótki weekend wystarczy, by poznać najważniejsze atrakcje stolicy Hiszpanii. Z tego względu wielu Polaków organizuje tu krótkie wypady typu city break. Warto jednak zatrzymać się w Madrycie na dłużej, by poczuć klimat tego pięknego miasta. Nie będziesz się tu nudził, bo wokół Madrytu jest wiele atrakcyjnych miasteczek, które warto zwiedzić np. Toledo czy Segowia.

Jak dojechać do Madrytu?

Możesz zdecydować się na lot samolotem lub samochodem. Ta druga opcja jest zdecydowanie droższa i dłuższa. Trzeba będzie w podróży spędzić więcej niż 26 godzin, a także wziąć pod uwagę konieczność tankowania i postojów. Z kolei, jeśli wybierzesz lot samolotem, możesz liczyć na ciekawe promocje np. w okresie jesiennym. Samoloty z Polski lądują na głównym lotnisku w Madrycie – Barajas. Lot trwa niecałe 4 godziny, a więc można dotrzeć na miejsce szybko i wygodnie.

Zarówno na lotnisku, jak i podczas całego pobytu przydadzą Ci się podstawowe zwroty po hiszpańsku.

Jak dojechać z lotniska do centrum Madrytu?

Najtaniej i najwygodniej jest podróżować metrem. Linia numer 8 dojeżdża na stację Nuevos Ministerios w 15 minut. Inne sposoby na dotarcie do miasta to podróż pociągiem, autobusem czy taksówką lub prywatnym transferem. Dwie ostatnie opcje są zdecydowanie najmniej opłacalne.

Jak najlepiej poruszać się po mieście?

Masz kilka możliwości. Najwygodniejszym sposobem jest jazda metrem, zwłaszcza że poszczególne stacje łączą główne atrakcje miasta. Zamiast jednorazowego biletu można kupić specjalną kartę na kilka przejazdów, co jest bardziej opłacalne. Zwłaszcza że taka forma biletu jest respektowana także w liniach autobusowych. Warto również zdecydować się na jazdę rowerem miejskim. W ten sposób można nie tylko dostać się z punktu A do punktu B, ale zobaczyć również miasto z perspektywy rowerzysty. Wracając w nocy, najlepiej i najbezpieczniej jest z kolei zamówić taksówkę. Dla tych, którzy podróżują z małymi dziećmi czy osobami starszymi, najwygodniejszą formą może być wynajem samochodu.

Czy Madryt jest drogi?

Nie jest to miasto najdroższe w porównaniu z innymi europejskimi metropoliami. Ceny wielu produktów i usług są nieco wyższe niż w Polsce. Na przykład cena posiłku w restauracji będzie się wahać od 15,00 euro (ok. 64 zł) do 30,00 euro (ok. 128 zł). Z kolei za kieliszek domowego wina trzeba będzie zapłacić minimum 2,00 euro (ok. 9 zł).

Czy wiesz, że...

Chociaż w większych miastach, takich jak Madryt czy Barcelona, jest nieco drożej niż w Polsce, to w mniejszych miejscowościach można spotkać się nawet z niższymi cenami produktów niż w naszym kraju.

Co warto zwiedzić w Madrycie?

Oto lista atrakcji Madrytu. Zwiedzanie ich jest wygodne, ponieważ w większości zlokalizowane są obok siebie.

Puerta del Sol

Plac Słońca to miejsce najbardziej charakterystyczne dla stolicy Hiszpanii. Uważa się go za centrum Madrytu, jak i całego kraju. Znajdują się tu takie zabytki, jak:

  • posąg niedźwiedzia – symbolu Madrytu,
  • pomnik księcia Parmy i króla Neapolu – Karola III,
  • budynek Poczty Królewskiej,
  • zegar z 1866 roku,
  • neonowa reklama Tio Pepe z 1936 roku,
  • „punkt zero”, czyli miejsce, od którego mierzy się wszystkie odległości w Hiszpanii,
  • itd.

Plaza Mayor

To kolejny plac w Madrycie, który koniecznie trzeba odwiedzić. Przy placu stoją trzypiętrowe budynki, a po wewnętrznej jego części zlokalizowanych jest 237 balkonów. Najważniejsze budowle to Casa de la Panadería i Casa de la Carnicería. Całość wygląda naprawdę oszałamiająco. 

W okresie swojej świetności Plaza Mayor był miejscem publicznych uroczystości, takich jak koronacje królów. Jednak nie tylko one zapisały się w historii tego miejsca. Odbywały się tu egzekucje, corridy czy przedstawienia teatralne. 

Teraz turyści mogą wstąpić do zlokalizowanych w budynkach przy placu kawiarni czy restauracji, a także wziąć udział w targach kolekcjonerskich, by nabyć pocztówki, znaczki, monety czy czasopisma.

Mercado De San Miguel

Warto wstąpić na najsłynniejszy targ w Madrycie, by skosztować lokalnych rarytasów, takich jak suszona szynka, owoce morza, tapas czy też świeżych owoców i warzyw oraz trunków w postaci win i alkoholi. Smaki, które poznasz na Mercado De San Miguel to smaki całej Hiszpanii!

Plaza de Oriente

To tutaj znajdują się ważne zabytki Madrytu. Zwiedzanie zacznij od Pałacu Królewskiego (udostępnionych jest tylko część pomieszczeń oficjalnej rezydencji króla Hiszpanii) oraz przynależnych do niego ogrodów (Sabatini oraz Campo del Moro). Zatrzymaj się także przy Teatrze Królewskim oraz Królewskim Klasztorze Wcielenia.

Gran Vía

To ulica, która jest wizytówką miasta. Nazywa się ją Broadwayem Madrytu, ponieważ to centrum wydarzeń kulturalnych i turystycznych. Mieści się tu wiele kin, teatrów, restauracji, a także hoteli.

Plaza de Espana

Dawniej plac garnizonu wojskowego, obecnie miejsce reprezentacyjne. Przy placu znajdują się takie budowle, jak:

  • budynki rządowe,
  • siedziby przedsiębiorstw,
  • apartamenty mieszkalne,
  • wieżowiec Edificio de Espana z 1948 roku,
  • wieżowiec Torre de Madrid z 1957 roku,
  • pomnik Miguela Cervantesa (autora Don Kichota).

Catedral de la Almudena

Jest główną katedrą rzymskokatolicką w mieście. Na jej terenie znajduje się pomnik Jana Pawła II, który w 1993 r. poświęcił budowlę. Ze względu na to, że katedra znajduje się w bliskim sąsiedztwie Pałacu Królewskiego, zbudowana jest w stylu neoklasycznym. Wnętrze zaś jest neogotyckie, a krypta to dzieło w stylu neoromańskim.

Templo de Debod

Świątynia Debod w Parku de la Montaña nie jest typowym zabytkiem Madrytu, jednak nie można przejść obok niej obojętnie, ponieważ wiąże się z historią kraju. To dar Egipcjan w zamian za pomoc przy ocaleniu świątyni w Nubii. Templo de Debod zbudowana jest nieopodal Pałacu Królewskiego, nad rzeką Manzanares. Najlepiej wygląda wieczorem, kiedy jest pięknie podświetlona.

Casa de Campo

Pora na odpoczynek od zwiedzania zabytków Madrytu. Casa de Campo to największy park w mieście – ma aż 1700 ha. Można tu odpocząć na łonie natury, podziwiać panoramę miasta z punktów widokowych. To miejsce idealne dla rodzin z dziećmi, które z pewnością będą zachwycone podczas jazdy kolejką górską, liniową, a także na licznych karuzelach. Przeżyciem dla najmłodszych będzie też wizyta w ogrodzie zoologicznym Zoo Aquarium de Madrid, a także rejs łódką po sztucznym jeziorze.

Muzeum Prado

Mieszczące się w budynku Edificio Villanueva muzeum może poszczycić się jedną z najpiękniejszych kolekcji sztuki europejskiej na świecie. Zgromadzono tu:

  • 7 600 obrazów,
  • 1 000 rzeźb,
  • 4 800 grafik,
  • 8 200 rysunków,
  • dokumenty historyczne.

Znajdują się tu dzieła takich artystów jak m.in. El Greco, Velázquez, Goya czy Murillo. Muzeum Prado to „must see” dla miłośników sztuki.

Muzeum Thyssen-Bornemisza

To muzeum sztuki, które od 2017 r. zyskało tytuł narodowego. Zebrano tu obrazy z kolekcji barona Heinricha Thyssena-Bornemiszy oraz jego syna Hansa Heinricha. W muzeum obejrzeć można m.in. sztukę autorstwa Tycjana, Francisca Goi czy Vincenta van Gogha.

Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii

To kolejne miejsce, które koniecznie muszą odwiedzić miłośnicy sztuki. Dostępne są tu dzieła takich artystów, jak: Pablo Picasso, Salvador Dali i Joan Miró. Muzeum mieści się w gmachu XVIII-wieczny szpitala. Oprócz wystaw znajdziesz tu także bibliotekę artystyczną, która liczy aż 100 tys. książek, 3 500 nagrań dźwiękowych i 1 000 nagrań wizualnych.

Czy wiesz, że...

Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii razem z Muzeum Thyssen-Bornemisza i Muzeum Prado tworzy Trójkąt Sztuki.

Park Retiro

To kolejne zielone miejsce na mapie Madrytu. Zajmuje powierzchnię 120 ha. Warto odpocząć w nim po wizycie w Muzeum Prado. To dawne ogrody królewskie, udostępnione mieszkańcom stolicy. Centralnym miejscem jest ogromny staw oraz Domek Rybaka. Nie brak tu fontann, a także cennych okazów. Przykładem może być najstarsze drzewo w Madrycie, czyli cypryśnik meksykański, posadzony tu w 1633 r.

Plaza de Cibeles

To kolejne ikoniczne miejsce w Madrycie. Znane jest z Fuente de Cibeles, czyli fontanny z boginią Kybele. Kolejnymi ważnymi budynkami jest poczta główna (Palacio de Comunicaciones), w której obecnie stacjonują władze miejskie oraz burmistrz Madrytu, a także gmach Banku Hiszpanii (Banco de España) i piękny barokowy pałac (Palacio de Linares).

Puerta de Alcala

W centrum miasta niedaleko wejścia do Parku Retiro znajduje się zapierający dech w piersiach pomnik-brama. Obiekt wybudowano na zlecenie Karola III. Wykonany jest z granitu, a rzeźby go zdobiące są z białego marmuru. Powstał jako łuk triumfalny, by uczcić powrót króla do Madrytu. To jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w stolicy Hiszpanii.

Estadio Santiago Bernabéu

Fani Realu Madryt z pewnością zainteresują się obiektem tego klubu piłkarskiego, jakim jest stadion Santiago Bernabéu. Podczas wizyty można zajrzeć nie tylko na stadion, ale także wejść na taras widokowy, a także wstąpić do muzeum, a nawet szatni. W czasie wizyty można wspomóc się audioprzewodnikiem, aby dogłębnie poznać historię tego miejsca. 

Ile kosztuje zwiedzanie stadionu Realu Madryt? Zwiedzanie stadionu Santiago Bernabéu oraz przynależącego do niego muzeum jest płatne. Bilet wstępu kosztuje od 149 zł.

Las Letras

To dzielnica, która przyciąga miłośników literatury. Niegdyś mieszkali tu najsłynniejsi hiszpańscy pisarze. Jest tu m.in. grób Cervantesa, który mieści się w klasztorze Trynitarek, a także Muzeum Dom Lope de Vegi. Warto przespacerować się po klimatycznych uliczkach, wstąpić do księgarń i sklepików, a także zatrzymać się przy starych teatrach.

Dworzec kolejowy Atocha

To przepiękny obiekt, który warto zobaczyć nawet wtedy, gdy nie planujesz podróży pociągiem. To najpiękniejszy i najstarszy dworzec w kraju. W poczekalni znajduje się przepiękny ogród botaniczny, w którym kiedyś mieszkały żółwie!

Klasztor klarysek Descalzas Reales

Warto zwiedzić ten budynek, w którym od XIV wieku mieścił się pałac królewski. Dopiero w XVI wieku otwarto tu klasztor. Wizyta w tym miejscu przenosi w klimatyczny świat. To za sprawą surowych wnętrz, które kontrastują z pięknymi malowidłami na ścianach, gobelinami czy rzeźbami.

Zwiedzanie Madrytu za darmo – co zobaczyć?

Wiele atrakcji można zobaczyć bezpłatnie. Za darmo można odbyć spacer po Plaza Mayor, Puerta del Sol, Gran Vía czy Paseo del Prado i innych tego typu miejscach. Jedynym wydatkiem będzie kawa czy dobry obiad w lokalach gastronomicznych, znajdujących się przy tych placach. Bez płacenia za wstęp możesz również odpocząć w Parku Retiro. 

Niektóre obiekty organizują bezpłatne wejścia w wybrane dni tygodnia. Dotyczy to takich miejsc, jak Muzeum Prado, Muzeum Thyssen-Bornemisza, Pałacu Królewskiego i wielu innych. 

W Madrycie znajdują się także całkowicie darmowe muzea. Choć nie są tak bardzo popularne, jak te wymienione w naszym przewodniku, warto się w nich zatrzymać, jeśli szczególnie interesuje Cię dana tematyka. Turyści mogą wejść bezpłatnie np. do Muzeum Historii Pieniądza, Muzeum Historii Madrytu czy Muzeum Korridy i wielu innych. 

Symboliczny datek warto jest zostawić podczas wizyty w takich miejscach, jak: Katedra Almudena i krypta oraz Bazylika San Francisco el Grande.

Co warto wiedzieć, przed wyjazdem do Madrytu?

Zanim przejdziesz do pakowania walizek, warto się odpowiednio przygotować. Oto garść praktycznych informacji:

  • podróżując do Madrytu, wystarczy mieć przy sobie tylko dowód osobisty lub paszport, jeśli wolisz posługiwać się tym dokumentem;
  • obowiązującą walutą jest euro;
  • oficjalny język to hiszpański, jednak można porozumiewać się także w języku angielskim czy niemieckim;
  • w Madrycie obowiązuje taki sam czas, jak w Polsce;
  • nie musisz zabierać ze sobą adapterów do gniazdek elektrycznych;
  • planując wejście do muzeów i miejsc z płatnym wstępem, warto zorientować się, czy możliwy jest zakup biletów przez internet;
  • jeśli chcesz zjeść stosunkowo tanio i dobrze, postaw na ofertę Menú del día (Menu dnia);
  • niektóre małe sklepy czy inne obiekty mogą być zamknięte między godziną 14 a 17, kiedy trwa tzw. sjesta;
  • warto zainwestować w kartę Madrid Card, która obejmuje m.in. transport publiczny, atrakcje turystyczne miasta, takie jak muzea, a także zniżki w niektórych restauracjach;
  • usługi medyczne w Hiszpanii są na wysokim poziomie.

Czy do Madrytu potrzebne jest ubezpieczenie?

Chociaż w Hiszpanii obowiązuje karta EKUZ, warto wykupić dodatkowo również polisę podróżną. Takie ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii powinno składać się z:

  • ubezpieczenia kosztów leczenia w podróży,
  • akcji ratowniczych i poszukiwawczych,
  • NNW,
  • OC w życiu prywatnym,
  • dodatkowych rozszerzeń, takich jak klauzula alkoholowa.

Chcesz kupić ubezpieczenie na wakacje w Madrycie? Zapraszamy do naszego kalkulatora ubezpieczeń podróżnych. Możesz tu porównać kilka opcji, wybrać interesującą Cię polisę, a także opłacić składkę online. 

FAQ:

  • 1
    Co zjeść w Madrycie?

    Będąc w stolicy Hiszpanii, koniecznie trzeba spróbować kultowych dań. Na śniadanie lub deser zjedz churros con chocolate, czyli danie na słodko z gorącą czekoladą. Spróbuj też tapas, czyli małych przekąsek, podawanych często w Hiszpanii do napojów. Mogą mieć formę małych kanapeczek, ziemniaczanej tortilli czy porcji owoców morza. Na chłodniejsze dni idealnie sprawdzi się zupa z ciecierzycy, warzyw i mięsa (cocido madrileño) czy też danie na bazie ryżu – paella, a jeśli chcesz spróbować owoców morza postaw na bocata de calamares, czyli kanapkę z kalmarami.

  • 2
    Czy Madryt jest bezpieczny?

    Hiszpania uznawana jest za bezpieczny kraj. W Madrycie występuje jednak zagrożenie kradzieżami kieszonkowymi. Właśnie dlatego podczas zwiedzania stolicy Hiszpanii warto trzymać wartościowe rzeczy w zamykanych, wewnętrznych kieszeniach, unikać noszenia przy sobie dużych sum, a także uważać na kontakty z nieznajomymi.

Oceń artykuł

5.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku