W tym artykule:
- Gdzie zgłosić zalaną piwnicę w bloku?
- Kto ponosi odpowiedzialność za zalane piwnice?
- Co zrobić, jeśli do zalania doszło z winy spółdzielni mieszkaniowej?
- Jak opisać zalanie piwnicy w protokole szkody dla spółdzielni mieszkaniowej?
- Czy można ubezpieczyć piwnicę w bloku?
- Ile wynosi odszkodowanie za zalanie piwnicy w bloku?
- Szukasz polisy na mieszkanie? Sprawdź ofertę CUK!
Kiedy w mieszkaniu nie starcza miejsca na rzeczy, które niekoniecznie są potrzebne na co dzień, piwnica okazuje się nieoceniona. Z racji na swoje położenie i przebiegające instalacje, ten rodzaj pomieszczeń jest szczególnie narażony na zalanie. Kto ponosi odpowiedzialność za zalaną piwnicę w bloku? Odpowiadamy.
Najważniejsze informacje:
- Piwnica w bloku może ulec zalaniu na skutek awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej, grzewczej, urządzeń, braku konserwacji, ale też w wyniku oberwania chmury, podtopienia czy wybicia wód gruntowych.
- Odpowiedzialność za zalaną piwnicę w bloku ponosi wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa, jeśli do zdarzenia doszło z jej winy jako podmiotu odpowiedzialnego za kondycję techniczną budynku.
- Polisa OC pozwala uniknąć wypłaty odszkodowania z budżetu spółdzielni.
- Szkodę należy zgłosić pisemnie, załączając protokół wraz z dokumentacją fotograficzną.
- Piwnicę można objąć ochroną ubezpieczeniową przy okazji polisy na mieszkanie.
Gdzie zgłosić zalaną piwnicę w bloku?
Przyczyn zalania piwnicy w bloku może być kilka. Uszkodzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej, awarie hydrauliczne, wadliwe działanie urządzeń, a także powódź, oberwanie chmury, wybicie wód gruntowych mogą skutkować tym, że pomieszczenie przemieni się w co najmniej kałużę.
Zdarzenie należy zgłosić zarządcy budynku lub bezpośrednio w spółdzielni bądź do wspólnoty mieszkaniowej, niezależnie od przyczyny. Ubezpieczenie OC spółdzielni pozwala na pokrycie kosztów związanych z przywróceniem piwnicy do stanu sprzed zalania, jeśli odpowiedzialność za zdarzenie leży po jej stronie. W innym razie, jeśli masz polisę mieszkaniową obejmującą ochroną również piwnicę, zalanie zgłaszasz u swojego ubezpieczyciela.
Kto ponosi odpowiedzialność za zalane piwnice?
Odpowiedź na to pytanie zależy od przyczyny i okoliczności zdarzenia. Ustalenie, kto odpowiada za zalaną piwnicę w bloku, jest podstawą skierowania roszczeń o odszkodowanie. Może zdarzyć się, że sprawcą zdarzenia jest sąsiad mieszkający na parterze, u którego doszło do zalania mieszkania, a w konsekwencji znajdującej się pod nim piwnicy. Częściej jednak do zalania dochodzi na skutek awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej wynikłej z wady ukrytej lub braku odpowiedniej konserwacji. Jeśli administrator budynku zaniedba konserwację, przez co dojdzie do pęknięcia rury, zlekceważy usterkę, potęgując jej skutki, to na nim spoczywa wina za zalanie piwnicy w bloku. Aby uznać odpowiedzialność spółdzielni, musi wystąpić związek między zaniedbaniem z jej strony a zdarzeniem.
Co zrobić, jeśli do zalania doszło z winy spółdzielni mieszkaniowej?
Niezależnie z czyjej winy dojdzie do zdarzenia, zalana piwnica w bloku to problem, który wymaga szybkiego działania. Jeśli jest to możliwe, należy usunąć przyczynę zalania, pamiętając o zasadach bezpieczeństwa, zwłaszcza możliwości przebicia prądu. Trzeba też zabezpieczyć elementy ruchome przed dalszym zniszczeniem. Ponieważ podstawą do ubiegania się o odszkodowanie jest protokół szkody, do którego należy dołączyć dokumentację fotograficzną, bardzo ważne jest, aby wykonać zdjęcia potwierdzające wszystkie zniszczenia.
O ile jest to możliwe i bezpieczne, trzeba też usunąć lub wypompować zalegającą wodę, ponieważ im dłużej zalega w pomieszczeniu, tym silniejsze zawilgocenie ścian powoduje, przez co osuszenie będzie trudniejsze.
W innym naszym artykule przeczytasz więcej na temat, co zrobić gdy zaleje piwnicę.
Jeśli do zalania doszło z winy spółdzielni, protokół szkody powinien zostać spisany w obecności jej przedstawiciela, oddelegowanego przez zarząd w celu przeprowadzenia oględzin i poświadczenia rozmiaru szkód. Wniosek wraz z protokołem i dokumentacją fotograficzną należy przesłać do zarządu spółdzielni, ewentualnie bezpośrednio do towarzystwa, z którym spółdzielnia ma zawartą polisę OC.
Jak opisać zalanie piwnicy w protokole szkody dla spółdzielni mieszkaniowej?
Protokół szkody jest niezbędny, by starać się o odszkodowanie od spółdzielni mieszkaniowej za zalaną piwnicę w bloku. Dokument powstaje po usunięciu przyczyny zalania i zabezpieczeniu przechowywanych w pomieszczeniu rzeczy. Powinien zawierać:
<strong>godzinę i datę zdarzenia</strong>, o ile są możliwe do ustalenia – może zdarzyć się, że przez dłuższy czas nie zaglądasz do piwnicy i ustalenie dokładnej daty będzie utrudnione;
- godzinę i datę zdarzenia, o ile są możliwe do ustalenia – może zdarzyć się, że przez dłuższy czas nie zaglądasz do piwnicy i ustalenie dokładnej daty będzie utrudnione;
- dokładny adres lokalu;
- dane właściciela piwnicy;
- przyczynę zalania – jeśli udało się ustalić, istotne są również wszelkie znane Ci okoliczności mające wpływ na rozmiar zdarzenia;
- szczegółowy opis zniszczeń i strat wraz z oszacowaniem ich wartości;
- dane podmiotu, który ponosi odpowiedzialnośćza zalanie.
Protokół podpisuje również obecny przy sporządzaniu przedstawiciel spółdzielni.
Opis strat powinien być możliwie jak najbardziej dokładny i uwzględniać wszystkie zniszczenia – od murów, przez posadzki, elementy stałe, po przedmioty, które zostały dotknięte zalaniem. Pamiętaj, że odszkodowanie od wspólnoty mieszkaniowej czy spółdzielni będzie uzależnione od rozmiaru strat opisanych w protokole. Jeżeli coś pominiesz, nie zostanie to uwzględnione przy ustalaniu wysokości świadczenia.
Czy można ubezpieczyć piwnicę w bloku?
Zalanie nie zawsze musi być efektem zaniedbań ze strony spółdzielni lub dowiedzenie winy może być problematyczne. Jak zabezpieczyć piwnicę w bloku na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń? Można objąć ją ochroną przy okazji zakupu polisy na mieszkanie jako pomieszczenie przynależne do zasadniczej nieruchomości. Zakres ochrony będzie taki sam, jaki wybierzesz w przypadku mieszkania. Oznacza to, że im pełniejszą ochroną obejmiesz mieszkanie, tym lepiej chroniona będzie również piwnica. Ubezpieczenie mieszkania, zależnie od wybranego wariantu, może obejmować:
- mury;
- elementy stałe;
- ruchomości.
W przypadku elementów ruchomych warto doczytać w OWU, czy obowiązują ograniczenia sumy ubezpieczenia oraz jakich przedmiotów ubezpieczenie nie obejmuje. W odniesieniu do przedmiotów przechowywanych w piwnicy może istnieć zastrzeżenie o ograniczeniu limitu do określonej części procentowej sumy. Polisy często nie obejmują ochroną m.in. gotówki, biżuterii, sprzętu elektronicznego, instrumentów muzycznych przechowywanych w piwnicy.
Możesz ubezpieczyć mieszkanie od konkretnych ryzyk lub wybrać szerszy wariant all risk, który zapewnia ochronę od wszystkich ryzyk, które nie zostały uwzględnione w OWU jako wyłączenia.
Z DORADCĄ
Ile wynosi odszkodowanie za zalanie piwnicy w bloku?
Wysokość odszkodowania za zalanie piwnicy w bloku z tytułu polisy mieszkaniowej zależy w dużej mierze od właściwie dobranych sum ubezpieczenia, które pozwolą na pokrycie wszystkich strat. Istotny jest też zakres ochrony. Jeśli polisa nie obejmuje mienia ruchomego, a jedynie mury, odszkodowanie nie obejmie zniszczonych rzeczy.
Z kolei odszkodowanie z polisy wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni powinno starczyć na pokrycie wszystkich kosztów związanych z usunięciem szkody. Wartość odszkodowania może być obliczana w oparciu o wariant odtworzeniowy, czyli szacowany jest koszt przywrócenia pomieszczenia do stanu sprzed zdarzenia, bądź w oparciu o wartość rzeczywistą sprzed zalania.
Szukasz polisy na mieszkanie? Sprawdź ofertę CUK!
Jeśli szukasz ubezpieczenia mieszkania lub masz już polisę, ale chcesz porównać jej zakres z dostępnymi na rynku wariantami, skorzystaj z naszego kalkulatora ubezpieczenia mieszkania. Dzięki porównaniu ofert różnych towarzystw, otrzymasz zestawienie optymalnych rozwiązań, ułatwiające wybór i zakup Twojej polisy.
FAQ:
- 1Kiedy przysługuje odszkodowanie z polisy spółdzielni za zalane piwnice?
Obowiązkiem spółdzielni bądź wspólnoty mieszkaniowej jest utrzymanie budynku w dobrym stanie technicznym, dbałość o konserwację oraz usuwanie usterek na czas. Jeśli do szkody dojdzie na skutek zaniedbań, wina spoczywa na zarządcy. Na odszkodowanie ze spółdzielni można liczyć, jeśli przyczyna zalania leży po stronie spółdzielni.
- 2Czy ubezpieczenie od zalania chroni też przed powodzią?
Ubezpieczenie piwnicy, określanej przez ubezpieczycieli jako pomieszczenie przynależne lub gospodarcze, stanowi integralną część polisy mieszkaniowej, ewentualnie mieści się w odpowiednim rozszerzeniu. Zalanie i powódź to dwa odrębne ryzyka. Zalanie może być spowodowane np. pęknięciem rury, uszkodzeniem instalacji grzewczej, awarią urządzenia. Powódź natomiast jest konsekwencją podniesienia się stanu wód czy nadmiernych opadów. O ile zalanie standardowo pojawia się w zakresie polis mieszkaniowych, to ryzyko powodzi wymaga zazwyczaj rozszerzenia ochrony.
Oceń artykuł