2019-12-17

Korytarz życia — jak zrobić?

Sprawdź, jak należy się zachować, aby ułatwić służbom niesienie pomocy na drodze!

Korytarz życia — jak zrobić?

Często wracając z pracy, czy też wyruszając na zakupy wiele czasu spędzamy w korkach. Jeżeli w pobliżu dojdzie do zdarzenia drogowego, warto wiedzieć, w jaki sposób się zachować, aby ułatwić odpowiednim służbom dojazd do poszkodowanych. Właśnie dlatego wprowadzono zasadę korytarza życia, która obowiązuje od 6 grudnia 2019 r.

Czym jest korytarz życia?

Ustawodawca wprowadził do polskiego systemu prawnego zasadę korytarza życia, aby ułatwić służbom, takim jak pogotowie ratunkowe czy też straż pożarna, szybszy dojazd do wypadku. Obowiązek zachowania zasady korytarza życia dotyczy kierowców pojazdów poruszających się po drogach o przynajmniej dwóch pasach w jednym kierunku. Są oni zobowiązani do stworzenia pasa umożliwiającego bezkolizyjny przejazd ambulansu bądź radiowozu.

Jak powinien wyglądać korytarz ratunkowy?

Aby zastosować się do zasady korytarza życia, wystarczy pamiętać, by jadąc lewym pasem zjechać na lewą stronę jezdni, pozostali uczestnicy ruchu zobowiązani są natomiast zjechać na prawo. Kierowcy zobowiązani są dojechać do prawej krawędzi, nawet jeżeli będą musieli wjechać na awaryjny pas. Za pomoc może służyć tu zasada prawej ręki. Układając dłoń w odwróconą literę "L" widzimy odległość między palcami, a kciukiem, która właśnie obrazuje korytarz życia.

Kiedy kierowcy powinni tworzyć korytarz życia?

Błędnie uważa się, że korytarz ratunkowy należy tworzyć, gdy nadjeżdża karetka, straż pożarna czy też radiowóz. W rzeczywistości poruszając się po autostradzie lub po drodze szybkiego ruchu należy zjechać na bok, tworząc przejazd dla pojazdów służb ratowniczych od chwili, gdy droga zacznie się korkować.

Regulacje dotyczące korytarza życia

Zasady dotyczące korytarza ratunkowego zostały prawnie uregulowane w wielu krajach Unii Europejskiej, m.in. w Niemczech, Czechach czy też w Szwajcarii. Z dniem 6 grudnia 2019 r. ta prosta metoda tworzenia wolnego przejazdu dla pojazdów ratowniczych zaczęła obowiązywać także u nas. W Polsce obowiązek tworzenia korytarza uregulowano po raz pierwszy w kodeksie drogowym poprzez Ustawę z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym. 
Powyższy akt prawny wprowadził również zasadę jazdy na suwak, zgodnie z którą kierowca poruszający się po pasie, który się nie kończy obowiązany jest wpuścić jeden pojazd jadący po kończącym się pasie. Więcej na ten temat możesz przeczytać w tym artykule: "Jazda na suwak - jak wygląda i co grozi za niestosowanie się?"

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Dlaczego wprowadzono zasadę korytarza życia?

Korytarz ratunkowy to prosta zasada, która pomaga sprawniej nieść pomoc osobom poszkodowanym w wypadkach. Dzięki wprowadzeniu jednoznacznych zasad w zachowaniu się kierowców w sytuacji, gdy zachodzi potrzeba umożliwienia służbom łatwego dojazdu do wypadku, ratownicy, strażacy, policjanci zyskują cenny czas, aby nieść pomoc ofiarom zdarzeń drogowych. Szczególnie ważne jest, aby pamiętać o tworzeniu korytarza życia na drogach wielopasmowych, po których porusza się wiele samochodów i błędne ustawienie kilku z nich może zablokować przejazd odpowiednim służbom ratowniczym.

Zachowaj ostrożność

Pamiętaj, aby w każdej sytuacji myśleć rozsądnie. Nigdy nie traktuj korytarza życia jako miejsca do zawracania na drodze w celu dojechania do poprzedniego zjazdu. Takie manewry stwarzają jedynie większe zagrożenie na drodze i zmniejszają szanse osób poszkodowanych w wypadkach. Warto zatem podchodzić do tego poważnie i przestrzegać zasad regulujących tworzenie korytarza życia. W niektórych krajach europejskich już w sytuacji, gdy podczas zatoru na autostradzie kierowca nie zjedzie do krawędzi drogi, grożą mu mandaty do kilkuset Euro. Należy zatem zawsze zachować ostrożność i stosować się do zasad ruchu drogowego.

Chcesz się czuć bezpiecznie na drodze?

Wybierz odpowiednie ubezpieczenie OC i NNW - skorzystaj z kalkulatora online! Możesz też przyjść do placówki na spotkanie z doradcą ubezpieczeniowym bądź zadzwonić na infolinię

Oceń artykuł

0
(0)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku