2023-03-08

Kolizja pożyczonym samochodem. Szkoda a ubezpieczenie OC

Sprawdź, jakie mogą być konsekwencje, gdy sprawca wypadku nie jest właścicielem pojazdu.

Kolizja pożyczonym samochodem. Szkoda a ubezpieczenie OC

Na drodze często dochodzi do kolizji czy wypadków, które nie są spowodowane przez właściciela pojazdu. Jazda nie swoim samochodemnie jest niczym dziwnym. Często pożyczamy auto od rodziny czy znajomych. Musimy jednak liczyć się z tym, że podczas jazdy pożyczonym samochodem możemy spowodować szkodę. Sprawdź, kto traci zniżki – kierowca czy właściciel, bo to wbrew pozorom nie jest takie oczywiste. Dowiedz się też kto zgłasza szkodę – właściciel czy kierujący pojazdem.

Przed wyjazdem na drogę pożyczonym pojazdem koniecznie sprawdź, czy samochód posiada ubezpieczenie OC. Pamiętaj, że konsekwencje prawne i finansowe spowodowane brakiem obowiązkowego ubezpieczenia OC mogą być dotkliwe zarówno dla Ciebie, jak i dla właściciela pożyczonego pojazdu. Dowiedz się, jakie mogą być skutki prawne związane ze spowodowaniem wypadku pożyczonym autem oraz co zrobić, żeby się przed nimi zabezpieczyć.

Zanim pożyczysz samochód, sprawdź polisę OC!

Ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym dla wszystkich pojazdów mechanicznych, które są zarejestrowane w Polsce. To właściciel pojazdu odpowiada za to, żeby spełnić ustawowy obowiązek. Wypożyczając pojazd od znajomych najczęściej nie pamiętamy o tym, by sprawdzić, czy posiada on aktywną polisę OC. Najczęściej zakładamy, że ubezpieczenia pojazdu jest tak oczywistą rzeczą, że nie ma sensu o to pytać. Niestety zdarzają się sytuacje, w których właściciel pojazdu zapomniał lub celowo nie wykupił ubezpieczenia dla swojego samochodu.

To ważne!

Wyjeżdżając na drogi zawsze sprawdź, czy samochód, którym się poruszasz posiada ważne ubezpieczenie OC. Nie musisz pytać o to właściciela auta – wystarczy, że na stronie UFG wpiszesz numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu, a dowiesz się, czy jest on ubezpieczony.

Zastanawiasz się, czy jazda bez dowodu rejestracyjnego nie swoim samochodem jest zgodna z prawem? Według obecnie obowiązujących przepisów podczas kontroli nie musisz mieć przy sobie ani dowodu rejestracyjnego, ani dokumentów potwierdzających ważność OC. Policja weryfikuje te dane online w CEPiK, czyli w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Czy OC ochroni mnie od odpowiedzialności, skoro nie jestem właścicielem auta?

Pożyczając pojazd zastanawiasz się nieraz nad tym, czy w przypadku kolizji z Twojej winy konsekwencje jej konsekwencje będą mocno obciążające? Jeżeli pojazd posiada ubezpieczenie OC, nie musimy się martwić. Zgodnie z art. 35 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, ochrona OC działa w stosunku do każdej osoby, która kieruje pojazdem mechanicznym w trakcie trwania polisy i wyrządzi szkodę w związku z ruchem tego pojazdu.

Oznacza to, że jazda nie swoim samochodem nie ma wpływu na wypłatę odszkodowania, jeżeli będziesz sprawcą kolizji pożyczonym pojazdem. Nie ma znaczenia, że to nie Twoje auto. Polisa OC zadziała również w sytuacji poważniejszego zdarzenia drogowego – jeśli sprawca wypadku nie jest właścicielem pojazdu, poszkodowani otrzymają odszkodowanie.

Z czyjego ubezpieczenia OC wypłacane jest odszkodowanie?

Zastanawiasz się z czyjego ubezpieczenia zostanie wypłacone odszkodowanie oraz kto traci zniżki – kierowca czy właściciel? Odszkodowanie zostanie wypłacone z OC pojazdu, którym poruszał się sprawca kolizji lub wypadku drogowego – tę kwestię regulują przepisy.

Co dzieje się ze zniżkami? Czy jeżeli jesteś właścicielem pojazdu, którym została wyrządzona szkoda przez inną osobę tracisz uzbierane zniżki? Niestety tak. W razie wypadku, to Ty jako posiadacz pojazdu poniesiesz konsekwencje w postaci wyższej składki za ubezpieczenie OC w kolejnym roku ubezpieczeniowym. Złe wieści mamy również dla kierującego pożyczonym pojazdem. Jeżeli spowodowałeś wypadek nie swoim autem, Ty również będziesz miał zaraportowaną szkodę w UFG. Jeżeli posiadasz swoje samochody musisz się liczyć ze wzrostem składki ubezpieczeniowej, podobnie jak właściciel pojazdu, którym się poruszasz.

Znajomy pożyczył ode mnie samochód i spowodował wypadek. Czy musi mi wypłacić odszkodowanie?

Jak wspominaliśmy wcześniej odszkodowanie dla poszkodowanych osób trzecich za wyrządzone szkody zostanie wypłacone z OC właściciela pojazdu, którym została wyrządzona szkoda, nawet w sytuacji, gdy sprawca wypadku nie jest właścicielem pojazdu. Czy w takiej sytuacji Ty, jako właściciel, możesz ubiegać się o odszkodowanie od znajomego, który pożyczył od Ciebie samochód? Niestety nie ma przepisów, które nakazywałyby wypłacenie odszkodowania za straty związane np. z utratą zniżek. W tej sytuacji możemy liczyć tylko na dobrą wolę sprawcy wypadku.

Czy mogę pozwać znajomego, któremu pożyczyłem auto i spowodował wypadek?

Podczas kolizji najczęściej dochodzi nie tylko do uszkodzeń poszkodowanego pojazdu, ale również często uszkodzony jest samochód, którym poruszał się sprawca. Jeżeli jako właściciel pojazdu, którym została wyrządzona szkoda nie posiadasz ubezpieczenia AC, to szkody w swoim samochodzie będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni. Jeżeli znajomy, który Twoim samochodem wyrządził szkodę miga się od odpowiedzialności i nie chce polubownie załatwić sprawy, możesz skierować sprawę do sądu. Sprawa cywilna o uszkodzenie samochodu może okazać się dobrym rozwiązaniem. Możesz domagać się wyrównania strat z tytułu kosztów poniesionych na naprawę pojazdu. Mówimy tu oczywiście o sytuacji, w której sprawca wypadku nie jest właścicielem samochodu a samochody po kolizji wymagają naprawy.

Jaka jest odpowiedzialność kierowcy auta bez ważnego OC?

Jeżeli spowodujesz wypadek lub kolizję, a gdy pojazd, którym się poruszasz nie posiada ważnego OC, sprawy zaczynają się komplikować. Zarówno dla właściciela pojazdu, jak i dla kierowcy jest to nie lada kłopot. W takiej sytuacji odszkodowanie poszkodowanemu wypłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Nie oznacza to jednak, że brak ubezpieczenia OC ujdzie Ci na sucho. UFG zwróci się zarówno do kierowcy, jak i do właściciela pojazdu o zwrot wypłaconego odszkodowania – będzie mieć miejsce tzw. regres ubezpieczeniowy. Oznacza to, że wysokość wpłaconego odszkodowania będziecie musieli pokryć z własnej kieszeni.

Właściciel pojazdu, który nie posiadał obowiązkowego ubezpieczenia OC otrzyma również wysoką karę za brak polisy. Kary za brak OC w 2023 roku są bardzo wysokie i mogą wynosić nawet 6980 zł w przypadku samochodów osobowych.

Jak widzisz, konsekwencje prawne związane z brakiem ubezpieczenia OC są bardzo kłopotliwe. Czy wyjeżdżasz na polskie drogi, czy planujesz wyjazd za granicę pożyczonym samochodem koniecznie sprawdź, czy auto posiada obowiązkowe ubezpieczenie OC pojazdów mechanicznych. Pozwoli Ci to uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i ponoszenia kosztów związanych z wypłaconym odszkodowaniem.

Jakie są wady pożyczania samochodu znajomym czy rodzinie?

Patrząc na zagrożenia, jakie niesie ze sobą pożyczenie pojazdu znajomym czy rodzinie to właściciel auta ma najwięcej do stracenia. Niestety w sytuacji, gdy sprawca wypadku nie jest właścicielem pojazdu i tak jako właściciel tracisz przyznane zniżki, pomimo tego, że do zdarzenia doszło nie z Twojej winy.

Jazda nie swoim samochodem dla kierującego pojazdem również może przynieść nieprzyjemne konsekwencje. Jeżeli wsiadając do auta znajomego nie sprawdzisz, czy pojazd jest ubezpieczony i dojdzie do szkody z Twojej winy, będziesz musiał ponieść konsekwencje związane z regresem ubezpieczeniowym na równi z właścicielem pojazdu. 

Nie zapominajmy o szkodach w aucie, które wyrządziłeś właścicielowi pożyczonego samochodu. Oddajesz mu auto po wypadku? Co dalej? W tej sytuacji jako kierujący powinieneś spróbować dojść do porozumienia z właścicielem auta co do kosztów naprawy samochodu. Jeżeli to się nie uda, może Cię czekać proces cywilny

Pamiętaj, że wypożyczając pojazd musisz liczyć się z tym, że może dojść do odwrotnej sytuacji niż te, które zostały opisane wyżej. Może okazać się, że znajomy, któremu pożyczyłeś samochód jest osobą poszkodowaną w wypadku. Kto zgłasza szkodę? Właściciel czy kupujący? Co do zasady szkodę powinien zgłosić właściciel polisy, czyli w tym przypadku właściciel pojazdu. W tej sytuacji żaden z Was nie traci zniżek a odszkodowanie jest wypłacone z OC sprawcy wypadku. Niestety takie zdarzenia wiążą się z ogromnym stresem, ponieważ jadąc nie swoim autem, bardziej martwią nas takie sytuacje.

Co warto zapamiętać?

Najważniejszą kwestią, o którą warto zadbać pożyczając auto od znajomych jest sprawdzenie, czy ubezpieczenie OC jest aktywne. Obowiązek ubezpieczenia pojazdu leży po stronie właściciela, natomiast nieprzyjemne konsekwencje związane z brakiem ubezpieczenia w razie szkody dotkną również kierującego pojazdem.

Właściciel pojazdu, w którym wyrządziłeś szkodę może Cię pozwać w związku z wyrządzonymi uszkodzeniami, które wymagają naprawy. Czy to poruszając się swoim, czy cudzym pojazdem, zawsze staraj się zachować bezpieczeństwo na drodze. Pozwoli Ci to czuć się bezpiecznie i uniknąć trudnych sytuacji związanych z wypadkiem lub kolizją.

Zastanawiasz się również kto odpowiada za brak przeglądu? Kierowca czy właściciel? Odpowiedź jest prosta. Dbanie o pojazd, kupno ubezpieczenia czy wykonanie okresowych przeglądów należy do właściciela pojazdu. Ty, jeśli wypożyczasz pojazd powinieneś dowiedzieć się, czy takie obowiązki zostały przez właściciela spełnione.
 

Porównaj ceny OC z CUK Ubezpieczenia

W wypadku uczestniczą najczęściej dwie strony: sprawca i poszkodowany. Nawet jeżeli sprawca wypadku nie jest właścicielem pojazd, samochód musi posiadać ubezpieczenie OC. Nie czekaj i już dziś sprawdź ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC w wielu towarzystwach. Poznaj różne oferty, które porównasz za pomocą naszego kalkulatora. Jeżeli cenisz sobie kontakt z doradcą, zadzwoń na infolinię lub przyjdź do jednej z placówek CUK. Wybierz dla siebie najkorzystniejszą ofertę i zabezpiecz się na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.

Oceń artykuł

4.67
(3)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku