2021-09-27

Jak założyć firmę jednoosobową? Poradnik

Jeśli myślałeś kiedyś o założeniu firmy, ten poradnik jest dla Ciebie!

Jak założyć firmę jednoosobową? Poradnik

Chcesz założyć firmę, ale nie wiesz, od czego zacząć? Warto uporządkować sobie informacje na ten temat, aby wiedzieć, jak działać krok po kroku. Niekoniecznie musisz odwiedzać księgową, aby założyć firmę jednoosobową. Sprawdź, co należy zrobić.

Samozatrudnienie krok po kroku

Tak naprawdę założenie własnej działalności gospodarczej nie trwa długo. Jednak samo zgłoszenie do CEIDG wymaga podania pewnych danych, które trzeba już wcześniej sobie przygotować. Ponadto trzeba zapoznać się z obowiązkami, jakie płyną z bycia przedsiębiorcą.

Jak założyć działalność gospodarczą jednoosobową krok po kroku?

  • 1
    Zastanów się nad formą przedsiębiorstwa, może niekoniecznie jednoosobowa działalność jest dla Ciebie?
  • 2
    Wybierz formę opodatkowania i zastanów się, czy będziesz podatnikiem VAT.
  • 3
    Zdecyduj, jak będzie się nazywać Twoja firma oraz jaki będzie jej adres.
  • 4
    Wybierz kody PKD.
  • 5
    Zastanów się nad prowadzeniem księgowości, czy będziesz robić to samodzielnie, czy wynajmujesz biuro podatkowo-rachunkowe?
  • 6
    Zarejestruj firmę i załóż rachunek bankowy firmowy (opcjonalnie).
  • 7
    Spisz wszystkie stałe koszty firmowe.
  • 8
    Wyrób pieczątkę firmową.

To ważne!

Rejestracja działalności gospodarczej jest darmowa. Na podane dane mogą jednak przychodzić informacje na temat tego, że masz dokonać opłaty w podanej wysokości, które są próbą naciągania. Za wniosek czy wpis do CEIDG w Polsce się nie płaci. Jeśli masz jakieś wątpliwości, skontaktuj się wcześniej z księgową.

W dalszej części artykułu przedstawiamy więcej informacji na temat tego, jak założyć firmę jednoosobową.

Jednoosobowa działalność gospodarcza, a może inna forma?

Zanim dowiesz się dokładnie, jak założyć firmę jednoosobową, przemyśl też inne formy. Wśród rodzajów działalności gospodarczych są też spółka cywilna, handlowa (kapitałowa albo osobowa), jawna, partnerska, komandytowa lub komandytowo-akcyjna, z ograniczoną odpowiedzialnością albo akcyjna. Każda z nich różni się od siebie odpowiedzialnością do zobowiązania, formą opodatkowania, księgowością (uproszczoną lub pełną) oraz kapitałem. Przykładowo, zakładając spółkę komandytowo-akcyjną, konieczny jest wkład minimum 50 000 złotych, a wartość akcji to minimum 1 grosz. Jeśli chodzi o odpowiedzialność za zobowiązania, w większości przypadków jest ona solidarna, czyli mają tu znaczenie wszyscy wspólnicy. Nie zawsze jednak tak jest. W przypadku spółki akcyjnej, spółka działa na zasadzie własnych aktywów, więc stratę ponoszą akcjonariusze, wiedząc o tym, że ryzykują utratę posiadanych akcji. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością także odpowiada swoimi aktywami, ale członkowie zarządu także nie pozostają tu bez znaczenia.

Dopasujemy ubezpieczenie firmowe do Twoich potrzeb. Zostaw kontakt, a zadzwonimy do Ciebie.

W każdej spółce z wyłączeniem akcyjnej i z ograniczoną odpowiedzialnością, do założenia firmy konieczne są dwie osoby. Umowę najczęściej spisuje się w formie pisemnej albo aktu notarialnego. Ograniczenia dotyczą także nazwy. Na pewno spotkałeś się podczas płacenia rachunków czy faktur z wybraną nazwą firmy, a także wyrażeniem "spółka z o.o." albo "spółka akcyjna". W większości przypadku konieczny jest wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. Jeśli chcesz wiedzieć, jak założyć firmę, najlepiej zapoznać się ze szczegółowymi informacjami na temat każdego rodzaju spółki, aby dopasować ją do swojego profilu działalności.

Założenie firmy jednoosobowej - wady i zalety

Alternatywą dla spółek jest oczywiście założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Charakteryzuje się tym, że rejestracja jest bardzo prosta, właściwie można wszystkie formalności załatwić tego samego dnia. Jak sama nazwa wskazuje, zakładanie firmy jednoosobowej wymaga jednego właściciela. Nie jest też potrzebny kapitał zakładowy, co jest dużym uproszczeniem. Nie musisz mieć dużego budżetu, aby założyć działalność gospodarczą, jednak musisz brać pod uwagę comiesięczne koszty. O nich wspomnimy w dalszej części artykułu, bo na początku prowadzenia własnej firmy, jest możliwość skorzystania z ulg. Jeśli chodzi o księgowość, w przypadku jednoosobowej działalności, ma ona formę uproszczoną, ale jest to uzależnione od obrotów. Odpowiedzialność za zobowiązania oczywiście bierze na siebie właściciel firmy, co często jest uznawane za wadę. Jeśli przedsiębiorstwo wpadnie w długi, liczy się także majątek małżonka, chyba że jest prawnie ustalone inaczej.

Co ciekawe, zanim dowiesz się, jak założyć jednoosobową firmę, dowiedz się, jak wygląda sytuacja z otrzymaniem dotacji unijnych i dofinansowania z urzędu pracy. Z reguły trwa to trochę dłużej niż założenie przedsiębiorstwa, dlatego warto wziąć to pod uwagę odpowiednio wcześnie. Prościej mają tu osoby bezrobotne, ale niewykluczone, że pracownicy na etacie także otrzymają dofinansowanie. Wszystko zależy od konkretnego programu, dlatego warto wybrać się do doradcy albo zadzwonić do urzędu pracy. W prosty sposób możesz też zawiesić firmę jednoosobową albo ją zlikwidować. Pamiętaj o tym, że nie podlega ona dziedziczeniu.

Co jest potrzebne do założenia firmy? Wybór formy opodatkowania

Jeśli już wiesz, że chcesz założyć firmę jednoosobową, teraz czas na wybór formy opodatkowania. To jedna z ważniejszych decyzji, ale nie oznacza to, że potem nie będziesz mógł tego zmienić. Wszystko jednak zależy od rodzaju biznesu, a przede wszystkim przewidywanego przychodu. Do wyboru masz zasady ogólne, podatek liniowy, kartę podatkową i ryczałt. Podstawową formą opodatkowania są zasady ogólne. Dużą zaletą jest fakt, że w jednym zeznaniu, można ująć dochody z różnych źródeł, rozliczać się wraz z współmałżonkiem oraz korzystać z wielu ulg, w tym rehabilitacyjnej, wydatków na Internet, na dzieci czy termomodernizacyjnej. Podatek, jaki trzeba zapłacić to określony procent dochodu. Przypomnijmy, że dochód to przychód pomniejszony o koszty, dlatego te są w jednoosobowej działalności bardzo ważne. Stawki podatku są dwie: 18% (przy dochodach niższych niż 85 528 zł) i 32% (przy dochodach wyższych niż 85 528 zł). Konieczne jest tu prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów. Od przychodu można też odjąć składki ZUS.

Ubezpiecz samochód osobowy, dostawczy do 3.5 t lub przyczepkę

  • Wiele towarzystw do wyboru,
  • Kompleksowa ochrona Twojego auta,
  • Pełne wsparcie doradców.

W przypadku podatku liniowego ustalona jest stała stawka podatku 19%, którą oblicza się na podstawie dochodu. To może być duże ułatwienie, bo nie ma progu dochodu, od którego zmienia się stawka podatku. Nie ma tu jednak miejsca na ulgi podatkowe, a także rozliczanie się z małżonkiem. Trzeba też prowadzić Księgę Przychodów i Rozchodów. 

Karta podatkowa jest przeznaczona dla przedsiębiorców, którzy mają niewielką firmę. Nie ma tu podstawy opodatkowania, bo wysokość podatku, który płaci się za każdy rok, jest zależna od wielu czynników, w tym liczby pracowników i lokalizacji. W praktyce przedsiębiorca składa PIT-16 i czeka na decyzję Urzędu Skarbowego. W przypadku karty podatkowej nie trzeba składać zeznań podatkowych czy prowadzić Księgi Przychodów i Rozchodów. Konieczne jest jednak prowadzenie dokumentacji w rzetelny sposób, a na żądanie klienta, wydanie faktur i rachunków. Z karty podatkowej mogą skorzystać osoby, które prowadzą działalność usługową, wytwórczo-usługową, związaną z handlem żywnością, napojami, wyrobami tytoniowymi i kwiatami. Ponadto na liście są też gastronomia, transport, edukacja i przedsiębiorstwa, które handlują artykułami nieżywnościowymi oprócz paliw, środków transportu i elementów mechanicznych. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jeśli zastanawiasz się, jak założyć firmę jednoosobową na ryczałcie i czy to opłacalne, warto wiedzieć, że mogą z niego korzystać przedsiębiorcy, którzy rocznie notują przychód mniejszy niż 644 640 zł. W odróżnieniu od poprzednich form ważny jest tu przychód, a nie dochód. Można jednak odliczyć od niego ulgi, składkę ZUS czy nawet darowiznę. Stawki podatku różnią się od wybranego rodzaju działalności, wynoszą 20%, 17%, 8,5%, 5,5%, 3%.

Jak założyć działalność gospodarczą jednoosobową? Krok po kroku

Rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej jest konieczna, aby prowadzić czynność zarobkową w Polsce. Każdy stały przychód musi być formalnie wpisany w Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej.

Co jest potrzebne do założenia firmy?

  • Nazwa firmy - w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, nazwa musi zawierać imię i nazwisko.
  • Adres firmy - lokal albo nieruchomość, do której masz akt własności, prawo użytkowania, wynajmujesz albo użyczasz.
  • Kod PKD - określenie charakteru działalności za pomocą specjalnego kodu głównego (wymagany), a także dodatkowych (dobrowolne).
  • Pozwolenia - sprawdź, czy charakter Twojej działalności wymaga pozwoleń, określonego sprzętu czy warunków lokalowych.
  • Forma opodatkowania - na podstawie zebranych informacji, zdecyduj się na jedną formę opodatkowania dochodów.
  • VAT - niektórzy przedsiębiorcy muszą płacić ten rodzaj podatku. Zwolnieni z tego obowiązku są działalności, które nie przekraczają sprzedaży 200 tysięcy rocznie, a także sprzedają towary i usługi zwolnione z VAT.
  • Prowadzenie księgowości - sposób przechowywania faktur, rachunków i wszelkich dokumentów związanych z firmą.
  • Rachunek bankowy - może być to konto firmowe albo prywatne. Niektóre transakcje nie mogą być przeprowadzane w formie gotówkowej, dlatego trzeba mieć własny rachunek bankowy.

Jak rozpocząć własną działalność? Co trzeba zrobić?

Rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej to nic innego jak złożenie wniosku do Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej. Wniosek można wypełnić online, wybrać się do księgowej albo do oddziału banku, gdzie od razu założysz konto firmowe. Wniosek CEIDG-1 możesz też złożyć we właściwym urzędzie gminy. 

Do założenia własnej działalności, a konkretniej złożenia wniosku, niezbędne są dane takie jak:

  • imię, nazwisko, imiona rodziców, data i miejsce urodzenia,
  • dane z dokumentu tożsamości,
  • PESEL,
  • obywatelstwo,
  • adres zamieszkania i firmy,
  • nazwa działalności gospodarczej docelowa i skrócona,
  • kody PKD,
  • liczba pracowników,
  • data rozpoczęcia działalności,
  • informacje o ubezpieczeniu w ZUS,
  • dane urzędu skarbowego.

Wniosek do CEIDG jednocześnie jest zgłoszeniem o uzyskanie rejestru REGON, NIP-u, oświadczeniem o wybranej formie opodatkowania, a także zgłoszeniem do ZUS-u. 

Jak założyć działalność przez Internet? Wystarczy wejść na stronę internetową biznes.gov.pl. Przygotuj sobie niezbędne dokumenty. W przypadku rejestracji działalności gospodarczej przez Internet, wraz z wnioskiem, możesz też wysłać dokumenty do ZUS i Urzędu Skarbowego. Obowiązkowo trzeba zalogować się przez Profil Zaufany albo e-Dowód. Można też załatwić sprawę online, rejestrując się za pomocą e-mail. 

Własna działalność - koszty

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, comiesięczne koszty prowadzenia działalności gospodarczej to przede wszystkim podatki i ZUS. Mikroprzedsiębiorstwa prowadzone przez jedną osobę, mogą skorzystać z ulgi na start, a także preferencyjnych warunków, jeśli pracuje ona na umowę o pracę i zarabia co najmniej 2250 zł brutto. Opłaty na ZUS to nic innego jak składki emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe (dobrowolne) oraz Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Wraz z chorobowym w 2021 roku przedsiębiorca musi zapłacić 1457,49 zł. Przedsiębiorcy od 7. do 30. miesiąca prowadzenia działalności płacą mały zus dla nowych firm z chorobowym 647,59 zł i bez chorobowego 627,01 zł.

Jeśli chcesz skorzystać z Ulgi na start, opłacasz tylko składkę zdrowotną, która wynosi 381,81 złotych. Wyższe koszty są wtedy, kiedy przedsiębiorca chce zatrudnić pracowników. Za każdego z nich trzeba zapłacić dodatkową składkę. Sprawdź też nasz artykuł: Wysokość składek ZUS w 2021 roku. Do tego trzeba doliczyć też koszty księgowości, jeśli wynajmujesz biuro rachunkowe, jednak jest to dobrowolne. Warto też wziąć pod uwagę w kosztach czynsze za lokal, abonament za telefon, opłaty za samochód (jeśli jest). Koszty prowadzenia firmy jednoosobowej można ograniczyć do minimum, jednak jeśli wybierzesz formę opodatkowania, w której są one istotne do obliczenia podatku, lepiej mieć comiesięczne opłaty.

Ubezpieczenie firmy - kiedy warto je wykupić?

Jeśli chcesz ubezpieczyć wyposażenie lokalu czy też flotę, sprawdź ubezpieczenie firmy. Jest ono dopasowane do profilu działalności, dlatego niezależnie od tego, czy prowadzisz salon kosmetyczny, działalność transportową czy też posiadasz towar w swoim sklepie, przyda się odpowiednia ochrona. Niektóre zawody wymagają też wykupienia obowiązkowego OC. 

Kupuj taniej ubezpieczenie w CUK!

Oszczędzaj na ubezpieczeniu, zadzwoń do naszego doradcy albo odwiedź placówkę CUK Ubezpieczenia.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku