2024-09-10

Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek na basenie?

Sprawdź, jakie kroki należy podjąć, aby uzyskać odszkodowanie za wypadek na basenie.

Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek na basenie?

Przytrafił Ci się wypadek na basenie, w wyniku którego doszło do złamania ręki, wstrząśnienia mózgu, pęknięcia kostki albo innego urazu? A może zaszkodził Ci nadmiar chloru lub zanieczyszczona woda? Sprawdź, kiedy należy Ci się odszkodowanie za to zdarzenie oraz co zrobić, aby je otrzymać.

Najważniejsze informacje:

  • Za wypadek na basenie należy Ci się odszkodowanie z wyjątkiem sytuacji, w których przyczyną były siła wyższa lub wyraźna wina poszkodowanego.
  • Oprócz odszkodowania możesz dochodzić również innych roszczeń, w tym zadośćuczynienia za doznaną krzywdę w postaci cierpień fizycznych i psychicznych, zwrotów kosztów leczenia, a nawet utraconych korzyści majątkowych związanych z utratą pracy czy długim zwolnieniem lekarskim.
  • Odszkodowanie za wypadek na basenie możesz otrzymać od zarządcy basenu w wyniku postępowania sądowego, ale też z tytułu posiadanej polisy NNW lub ubezpieczenia na życie.
  • Aby udowodnić skutki zdrowotne upadku na basenie, zbierz dokumentację medyczną, zdjęcia z miejsca zdarzenia, relacje świadków oraz rachunki potwierdzające poniesione koszty.

Kiedy należy się odszkodowanie za wypadek na basenie?

Nawet w najmniej oczekiwanym momencie może dojść do drobnego zdarzenia na basenie, które będzie miało wpływ na Twoje zdrowie i samopoczucie. Najpopularniejszymi incydentami, do których dochodzi właśnie w tym miejscu, są poślizgnięcia oraz upadki. Obszar wokół wody jest często śliski, dlatego może dojść do złamań kończyn czy pęknięć stawów. Ponadto wszelkie ostre przedmioty, nieodpowiednio ustawione wyposażenie, niepoprawne działanie poszczególnych elementów basenu albo zły stan techniczny płytek ceramicznych mogą doprowadzić do poważnych skaleczeń skóry.

Do wypadków na basenie dochodzi też podczas nurkowania oraz skoków do wody. Może być to niebezpieczne zarówno dla głowy, jak i kręgosłupa. Ponadto większe aquaparki oraz kąpieliska mogą mieć zjeżdżalnie, na których również może dochodzić do licznych urazów ciała.

Sam stan wody również czasami powoduje choroby oraz złe samopoczucie. Nadmiar chloru lub zanieczyszczenia mogą być naprawdę szkodliwe. Czasem są to drobne dolegliwości takie jak łzawienie oczu, podrażnienie skóry, a innym razem dość poważne zatrucia mające wpływ na dalsze zdrowie.

Jeśli doszło do wypadku na basenie, odszkodowanie lub zadośćuczynienie pozwala na pokrycie szkód związanych z leczeniem, rehabilitacją czy też po prostu finansową rekompensatą. Z pierwszym świadczeniem mamy do czynienia wtedy, kiedy chodzi o naprawę powstałych szkód, a z drugim – jeśli doszło do krzywdy doznanej u poszkodowanego np. depresji czy załamania psychicznego. Czasem wypadek na basenie, kiedy osoba mogła utonąć lub wpadła niespodziewanie do wody, może być traumatyczny.

W większości przypadków należy się odszkodowanie poszkodowanemu, a w niektórych nawet zadośćuczynienie za doznane krzywdy psychiczne.

Poza tym możesz ubiegać się o zwrot kosztów za:

  • leczenie, rehabilitację i materiały pomocnicze,
  • sprzęt rehabilitacyjny,
  • utracone korzyści majątkowe związane z niezdolnością do pracy (chwilową albo stałą).

Każda sytuacja musi być potraktowana indywidualnie.

Kto ponosi odpowiedzialność za wypadek na basenie?

Ze względu na to, że baseny, aquaparki oraz kąpieliska są miejscami publicznymi i spełniają wymogi wynikające z art. 435 Kodeksu Cywilnego co do ich działania (chodzi tu o wprawianie w ruch za pomocą sił przyrody), to ponoszą odpowiedzialność za powstałe tam szkody. Wyjątkami są sytuacje, do których doszło w wyniku siły wyższej lub wyraźnej winy poszkodowanego. W większości przypadków jednak za wypadek na basenie odpowiada przedsiębiorstwo prowadzące działalność, a konkretniej jest to odpowiedzialność na zasadzie ryzyka.

Każde kąpielisko powinno mieć wykupione stosowne ubezpieczenie, dlatego odszkodowanie za wypadek na basenie nie jest bezpośrednio wypłacane przez firmę, tylko przez ubezpieczyciela. W niektórych przypadkach może jednak dojść do nieprzyjemnych sytuacji, w których przedsiębiorstwo będzie unikało odpowiedzialności. Właśnie dlatego tak ważne są dowody potwierdzające negatywne skutki zdarzenia, do którego doszło podczas wizyty na basenie. Warto też w jasny sposób udowodnić, że na wypadek nie miała wpływu żadna siła wyższa ani zaniedbanie ze strony poszkodowanego. Czasem na rozwiązanie sprawy może mieć np. brak znaku ostrzegawczego przed niebezpiecznie śliskim podłożem.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, do której doszło w szkole podczas zajęć grupowych na basenie. Kiedy dojdzie do uszkodzenia ciała lub poważnego urazu to odpowiedzialność prawną za dziecko ponosi szkoła oraz zarządzający ją organ.

Wypadek na basenie – co robić?

Każdy, nawet najmniejszy wypadek na basenie, wiąże się z dużym stresem i może generować poczucie zdezorientowania. Postaraj się jednak zachować spokój, aby sobie pomóc.

Oto kilka podstawowych kroków:

  • 1
    Zgłoś incydent do obsługi basenu jak najszybciej.
  • 2
    Wezwij pomoc, udzielając szczegółowych informacji na temat tego, jak doszło do wypadku na basenie oraz jakie są Twoje obrażenia.
  • 3
    Wypełnij stosowne dokumenty (np. formularz zgłoszenia wypadku od obsługi kąpieliska), a także zbierz zeznania świadków, którzy widzieli zdarzenie.
  • 4
    Jeśli to możliwe, zatrzymaj wszystkie dowody, np. rozerwane ubrania. Zrób też zdjęcia miejsca wypadku.

A jak wygląda procedura wypadku na basenie w szkole? Działania są tu ściśle określone. Najpierw musi zostać udzielona pomoc dziecku, a także należy powiadomić rodziców o zdarzeniu. Dyrektor lub pracownik BHP wypełnia dokumenty oraz powołuje tzw. zespół ds. ustalenia przyczyn wypadku. W razie konieczności może być powiadomiony kurator oświaty albo inspektor sanitarny. Protokół wypadku na basenie oraz dokumentacja medyczna mogą być przydatne do późniejszej wypłaty odszkodowania. Przydatne jest tu ubezpieczenie wypadkowe dziecka, ale nie tylko. W dalszej części omawiamy, z jakiego tytułu można uzyskać odszkodowanie.

Co zrobić, aby otrzymać odszkodowanie za wypadek na basenie?

Pierwszym krokiem jest rzetelna ocena sytuacji. Trzeba znaleźć przyczynę zdarzenia, w wyniku którego doszło np. do urazu, skręcania czy poważnego złamania. Jeśli wypadek na basenie wydarzył się w związku z siłą wyższą albo nieprawidłowym zachowaniem poszkodowanego, trudno będzie otrzymać odszkodowanie. Natomiast szkody powstały z innej przyczyny nie powinny stanowić bariery.

Uwaga!

Pamiętaj o tym, że musi dojść do urazu, uszkodzenia ciała albo trwałego uszczerbku na zdrowiu, aby otrzymać odszkodowanie za wypadek na basenie. To oznacza, że przydadzą się dokumenty medyczne potwierdzające Twój stan zdrowia. Jeśli dodatkowo doszło do krzywdy natury psychicznej, zbierz informacje od psychiatry lub innego lekarza. Podczas postępowania odszkodowawczego przydadzą się dowody, które będą potwierdzały szkody.

Kolejnym krokiem jest ustalenie, z jakiego tytułu możesz otrzymać odszkodowanie. W praktyce masz kilka możliwości:

  • Możesz rozpocząć roszczenie odszkodowawcze wobec przedsiębiorcy prowadzącego basen, aquapark czy kąpielisko. Wiąże się to z udowodnieniem swoich racji w sądzie.
  • Mając ubezpieczenie NNW indywidualne, jak najszybciej skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem. Rozpocznie się procedura wypłaty odszkodowania za doznane szkody na podstawie dostarczonych informacji.
  • Jeśli posiadasz polisę na życie, zgłoś zdarzenie do swojego ubezpieczyciela. Za uszczerbek na zdrowiu należy Ci się wypłata świadczenia zgodnie z warunkami umowy.
  • Gdy do wypadku doszło w ramach zajęć uczniów to należy się odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia szkolnego NNW. Warto porozumieć się z pracownikami szkoły, kto musi zgłosić zdarzenie.
  • Jeśli dziecko ma wykupione szkolne ubezpieczenie to możesz zgłosić zdarzenie samodzielnie w wybranej firmie.

Poszkodowany może skorzystać z kumulacji świadczeń w przypadku wystąpienia zdarzenia, które jest objęte polisą ubezpieczeniową. Przykładem może być ubezpieczenie na życie oraz NNW.

Co ciekawe, w wielu sytuacjach możesz starać się o wypłaty świadczenia z tytułu dwóch posiadanych polis dla swojego dziecka. To możliwe, jeśli np. masz wykupione dla dziecka ubezpieczenie grupowe w szkole, a dodatkowo posiadasz indywidualną polisę NNW.Wypłata nastąpi z dwóch źródeł w wyniku jednego zdarzenia. W niektórych sytuacjach możliwe jest też skorzystanie z OC szkoły oraz odszkodowania dla dziecka z ZUS-u. Szczegóły zostały opisane w naszym artykule: Co zalicza się do nieszczęśliwego wypadku w szkole?.

Gdzie kupić ubezpieczenie od wypadków na basenie?

Aby przygotować się na każdą ewentualność warto mieć wykupione ubezpieczenie NNW indywidualne. Upadek na basenie to tylko jedna z wielu sytuacji, do których może dojść w ciągu codziennych aktywności. Dzięki dobrze skonstruowanej polisie możesz otrzymać zwrot kosztów za leczenie i rehabilitację, co było następstwem wypadku. Świadczenie jest również wypłacane uposażonemu (uprawnionej do wypłaty) w razie śmierci ubezpieczonego. Jeśli chcesz jak najlepiej dopasować zakres ochrony do swoich potrzeb to porównaj oferty w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych. Możesz to zrobić komfortowo i błyskawicznie z pomocą CUK Ubezpieczenia.

Poza tym uszczerbek na zdrowiu jest często zawarty w zakresie ochrony polisy na życie. Ta ma na celu zapewnić wsparcie finansowe w trudnych sytuacjach życiowych. Ubezpieczenia tego typu często są proponowane przez pracodawców, jednak ich zakres ochrony może być ograniczony i mieć taki sam wymiar dla każdego pracownika. Warto samodzielnie porównać oferty na rynku oraz wybrać najbardziej atrakcyjną opcję. Dzięki CUK Ubezpieczenia szybko podejmiesz decyzję, a w razie wątpliwości, doradcy pomogą w wyborze.

Ile może wynieść odszkodowanie za wypadek na basenie?

Wysokość odszkodowania za wypadek na basenie jest uzależniona od kilku czynników. Pierwszy z nich ma oczywiście związek z obrażeniami i urazami, do których doszło w wyniku zdarzenia. Wiele zależy od skali negatywnego wpływu na zdrowie, a także poniesionych dodatkowych kosztów za leki, sprzęt ułatwiający chodzenie, rehabilitację czy materiały opatrunkowe.

Do tego trzeba wziąć pod uwagę krzywdę psychiczną, np. ból, cierpienie, stres, długotrwały lęk, a nawet depresja. Do kwoty odszkodowania należy doliczyć również koszty pośrednie. Wśród nich są utracone dochody oraz czas, w których dana osoba nie mogła wykonywać obowiązków zawodowych. Właśnie dlatego odszkodowania za wypadek na basenie mogą wynosić od kilkuset złotych aż do kilku tysięcy złotych. Każdy przypadek traktowany jest indywidualnie, a zdarzenie mogło wywołać różne skutki zdrowotne oraz wpływ na codzienne życie.

Jeśli natomiast masz wykupioną polisę na życie, a do urazu doszło np. poprzez poślizgnięcie na basenie, odszkodowanie zostanie wypłacone w zależności od danej oferty. Przeczytaj dokładnie Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Towarzystwa często dołączają tabelę, w której są wyraźne kwoty w zależności od rodzaju poniesionych szkód albo udział procentowy (np. inne stawki są za zwichnięcie i uraz głowy).

Jakie dokumenty trzeba przedstawić, żeby uzyskać odszkodowanie za upadek na basenie?

Dokumenty zebrane po upadku na basenie są bardzo istotne w świetle całego postępowania odszkodowawczego. Nie ma znaczenia, z jakiego tytułu będziesz ubiegać się o to świadczenie. Zawsze musisz udowodnić, że doszło do wypadku i w związku z tym odczuwasz jego skutki. Powinieneś też wskazać przyczynę tego zdarzenia.

Przygotuj:

  • Formularz, oświadczenie lub protokół powypadkowy – najlepiej spisać taki dokument od razu po zdarzeniu, najlepiej w obecności kogoś z obsługi obiektu. Warto zadbać o to, aby znalazły się tam informacje na temat miejsca, czasu i okoliczności zdarzenia.
  • Dokumentację medyczną – jest niezbędna, aby wykazać, że doznałeś obrażeń w wyniku wypadku na basenie. Powinna obejmować wszelkie diagnozy, wyniki badań, karty leczenia szpitalnego, opisy zaleceń lekarskich. Dokumentacja medyczna pomoże udowodnić, że wypadek miał bezpośredni wpływ na Twoje zdrowie i życie, co jest kluczowe w procesie dochodzenia odszkodowania.
  • Notatkę policyjną (jeśli funkcjonariusze byli wezwani na miejsce) – gdy wypadek był na tyle poważny, że wymagał interwencji policji, notatka policyjna może stanowić cenny dowód w procesie odszkodowawczym. Zawiera ona oficjalny zapis zdarzenia oraz warunków, które mogły przyczynić się do wypadku na basenie, a także informacje o osobach w niego zaangażowanych.
  • Zwolnienia lekarskie i skierowania – to uzupełnienie dokumentacji medycznej, które określają czas, w którym poszkodowany nie był zdolny do pracy.
  • Dokumenty potwierdzające zakup sprzętu rehabilitacyjnego czy materiałów opatrunkowych – to dowody na to, że musiałeś ponieść dodatkowe koszty, które wynikają bezpośrednio z wypadku na basenie. Odszkodowanie może być wtedy wyższe.

FAQ:

  • 1
    Kto odpowiada za bezpieczeństwo na basenie?

    Za bezpieczeństwo na basenie odpowiada zarządca, czyli przedsiębiorstwo prowadzące działalność. Za wszelkie wypadki ponosi on odpowiedzialność na zasadzie ryzyka.

  • 2
    Po jakim czasie można ubiegać się o odszkodowanie?

    Im szybciej zajmiesz się formalnościami związanymi z poślizgnięciem, zatruciem czy upadkiem na basenie, tym lepiej. Jednak w świetle prawa masz na to 3 lata od momentu wystąpienia szkody.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku