2020-08-22

Jak napisać rezygnację z ubezpieczenia na życie?

Chcesz zrezygnować z polisy na życie? Sprawdź, jak poprawnie napisać pismo.

Jak napisać rezygnację z ubezpieczenia na życie?

Zdecydowałeś się na rezygnację z ubezpieczenia na życie? A może zastanawiasz się czy możesz wypowiedzieć umowę u dotychczasowego ubezpieczyciela? W tym artykule dowiesz się, kiedy musisz to zrobić oraz jak napisać rezygnację.

Kiedy możesz zrezygnować z ubezpieczenia na życie?

Polisy na życie podpisywane są z reguły na więcej niż 12 miesięcy. Niektóre z nich mogą trwać nawet przez 30 lat, dlatego w momencie podpisywania umowy, niektórych sytuacji życiowych nie przewidzisz. Powodów, dla których konieczna jest rezygnacja z ubezpieczenia na życie jest bardzo dużo. Zazwyczaj są to indywidualne przyczyny, np. spowodowane nagłym poszukiwaniem oszczędności w budżecie domowym.

Sytuacją, w której możesz złożyć wypowiedzenie polisy na życie jest znalezienie atrakcyjniejszej oferty. Właśnie dlatego takie istotny jest wybór, oferty dopasowanej do Twoich potrzeb oraz porównywanie cen i zakresów ochrony. Wtedy unikniesz sytuacji, w której stwierdzisz, że musisz zrezygnować z umowy, bo znalazłeś lepszą opcję.

Rezygnacja z ubezpieczenia na życie często ma miejsce, kiedy zakres ochrony nie jest wystarczający lub cena za składkę okazuje się zbyt przytłaczająca i obciążająca budżet domowy. Szukanie oszczędności jest konieczne, szczególnie przy trudnych życiowych sytuacjach, które mogą przytrafić się każdemu w czasie trwania ubezpieczenia na życie.

Rozwiązanie umowy ubezpieczenia - kiedy to zrobić?

Pierwszym krokiem, które warto zrobić, jest przeczytanie warunków rozwiązania umowy z ubezpieczycielem. Tam powinny być zawarte informacje o tym, jaki jest okres wypowiedzenia. Jeśli taki czas nie jest wskazany, oznacza to, że wypowiedzenie umowy działa ze skutkiem natychmiastowym.

Bez większych konsekwencji możesz odstąpić od umowy w terminie 30 dni (lub 7 dni w przypadku działalności gospodarczej) od momentu podpisania umowy trwającej dłużej niż 6 miesięcy. Nie musisz podawać powodu, jednak konieczne może być zapłacenie składki za okres, w którym ubezpieczyciel udzielał Ci ochrony.

Uwaga!

Rezygnację z umowy polisowej możesz złożyć w dowolnym momencie. Jednak towarzystwo ma prawo wyznaczyć pewne konsekwencje, np. potrącenie części uzbieranych środków w polisie ochronno-oszczędnościowej.

Wypowiedzenie polisy na życie - wzór dokumentu

Większość towarzystw ubezpieczeniowych udostępnia gotowy wzór swoim klientom, np. na swojej stronie internetowej. Rezygnację często można złożyć online. Sprawdź jednak czy formularz rezygnacji z polisy zawiera takie dane jak:

  • imię, nazwisko, PESEL i adres zamieszkania ubezpieczonego,
  • PESEL ubezpieczonego,
  • numer polisy na życie,
  • aktualna data i czytelny podpis.

Jeśli miałeś wykupioną polisę ochronno-oszczędnościową i masz zgromadzone pewne środki, zaznacz w wypowiedzeniu, w jaki sposób towarzystwo ma Ci je przekazać. Podaj numer konta bankowego.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Nie zawsze rezygnacja z polisy na życie jest konieczna!

Jeśli masz chwilowe problemy finansowe i wiesz o tym, że już niedługo wyjdziesz na prostą, nie musisz od razu rezygnować z polisy na życie. Skontaktuj się ze swoim doradcą ubezpieczeniowym i wspólnie zastanówcie się, co możesz zrobić, aby zaoszczędzić. Przykładowo, jeśli masz umowy dodatkowe, możesz z nich zrezygnować. Dzięki temu, nie zrezygnujesz w całości z polisy na życie i będziesz mógł liczyć na podstawową ochronę. Jeśli Twój budżet ulegnie poprawie, możesz ponownie zastanowić się nad rozszerzeniem ochrony.

Jedną z możliwości jest także zawieszenie ochrony na określony czas. Więcej na ten temat dowiesz się u swojego ubezpieczyciela. Zbyt szybka decyzja o rezygnacji z umowy może nie być dla Ciebie opłacalna.

Rezygnacja z polisy na życie przez towarzystwo ubezpieczeniowe

Polisę na życiemoże także wypowiedzieć samo towarzystwo ubezpieczeniowe. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce, kiedy ubezpieczony nie opłaca składki w terminie albo minęło już sporo czasu, w którym nie uregulował zaległości finansowych. Zostaniesz o tym poinformowany telefonicznie, e-mailowo lub listownie.

Oszczędzaj na polisie na życie!

Zapoznaj się z superofertami ubezpieczenia na życie w CUK Ubezpieczenia! Zadzwoń na infolinię lub odwiedź jedną z naszych placówek

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku