2021-10-04

Ile kosztuje rezonans magnetyczny prywatnie?

Rezonans magnetyczny to często wykonywane badanie. Sprawdź, ile kosztuje prywatnie! 

Ile kosztuje rezonans magnetyczny prywatnie?

Poznaj ceny rezonansu magnetycznego i czas oczekiwania na badanie w zależności od wybranego modelu ubezpieczenia. Wybierz opcję, która pozwoli Ci szybko wrócić do zdrowia.

Zastanawiasz się, ile kosztuje rezonans magnetyczny prywatnie? Jakie korzyści płyną z indywidualnego ubezpieczenia zdrowotnego? Co zrobić, żeby zatroszczyć się o zdrowie i życie najbliższych podczas wycieczek i codziennej rutyny? Warto poznać alternatywę dla NFZ, które przytłacza formalnościami, wysokością miesięcznych składek i nie gwarantuje szybkiego dostępu do pomocy medycznej oraz wsparcia, gdy choroba uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Nasz poradnik wesprze Cię w wyborze odpowiedniej drogi do wykonania rezonansu magnetycznego. Dowiedz się:

  • Co to jest rezonans magnetyczny?
  • Kiedy i gdzie zrobić rezonans magnetyczny?
  • Jak się przygotować do rezonansu magnetycznego?
  • Jaki jest czas oczekiwania na rezonans magnetyczny?
  • Ile kosztuje rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny prywatnie to oszczędność cennego czasu i wygoda w połączeniu z precyzyjnymi wynikami badań.

Co to jest rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny, a  dokładniej badanie rezonansu magnetycznego (ang. MR – Magnetic Resonance, MRI – Magnetic Resonance Imaging, MRT – Magnetic Resonance Tomography lub NMR – Nuclear Magnetic Resonance) jest jedną z najlepszych, najdokładniejszych, a przy tym nieinwazyjnych metod zaglądania w głąb ludzkiego organizmu. Pozwala na zdiagnozowanie nieprawidłowości w jego anatomicznych strukturach (kości, tkanki miękkie, mózg, serce). Rezonans magnetyczny polega na uzyskiwaniu przekrojów (obrazów tomograficznych) przez określone struktury ciała człowieka, również obrazów przestrzennych (3D).

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Wykonywany jest w specjalnym urządzeniu, które emituje hałas o dużym natężeniu. Czasem stosowane są słuchawki lub zatyczki do uszu, aby zminimalizować towarzyszące badaniu niedogodności. Co ważne, badanie MR jest całkowicie bezpieczne. Nie powoduje żadnych reakcji biologicznych, nie wchodzi w interakcje z przyjmowanymi przez pacjenta lekami, nie wpływa negatywnie na samopoczucie. Po badaniu można prowadzić samochód oraz obsługiwać maszyny. Środki kontrastowe (tzw. rezonans z kontrastem) również nie wchodzą w interakcje z przyjmowanymi lekami.

Jak działa urządzenie do badania rezonansu magnetycznego?

Badanie MR jest tomografią, która wykorzystuje zjawisko jądrowego rezonansu magnetycznego. „Rezonatorem” są w tym przypadku jądra atomów wodoru, zawarte w cząsteczkach wody. To właśnie woda – w różnych proporcjach w stosunku do innych związków chemicznych – znajduje się we wszystkich miękkich tkankach ludzkich. Pod wpływem silnego pola magnetycznego i fal radiowych uzyskuje się różne – w zależności od rodzaju badanej tkanki – sygnały emisji rezonansowej, pochodzące z atomów wodoru. Sygnały te przetwarzane są następnie przez system komputerowy i przekształcane na obraz. Zadaniem radiologa jest właściwe zinterpretowanie obrazu i przekazanie wyników badania.

O możliwościach diagnostycznych aparatu do MR decyduje natężenie wytwarzanego pola magnetycznego. W praktyce klinicznej stosowane są aparaty o natężeniu pola magnetycznego od 0,1 do 3,0 Tesli. Wysokopolowe urządzenia pozwalają na wykonywanie spektroskopii, badań czynnościowych oraz ultraszybkich badań naczyniowych. Ze względu na konstrukcję obudowy, aparaty do badania rezonansu magnetycznego dzielimy na:

  • systemy otwarte – dostęp do pacjenta podczas badania możliwy jest z trzech stron,
  • systemy zamknięte – pacjent wjeżdża do tunelu w obudowie magnesu.

Rodzaje rezonansu magnetycznego

Wyróżniamy wiele rodzajów badań rezonansu magnetycznego, które zależą od badanego odcinka naszego ciała oraz wskazań diagnostycznych. Początkowo obrazowanie MR było wykorzystywane głównie w diagnostyce schorzeń centralnego układu nerwowego, w tym chorób onkologicznych, zapalnych oraz zmian zwyrodnieniowych i degeneracyjnych kręgosłupa. Dzisiaj rezonans magnetyczny to jedna z najczęściej stosowanych i najdokładniejszych metod diagnostycznych w przypadku chorób ciężkich.

Kiedy zrobić rezonans magnetyczny?

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu rezonansu magnetycznego zawsze warto skonsultować się z lekarzem, nawet jeśli zamierzasz wykonać badanie prywatnie. Wskazaniem do rezonansu magnetycznego są:

  • schorzenia centralnego układu nerwowego,
  • choroby układu sercowo-naczyniowego,
  • choroby układu kostno-stawowego,
  • zmiany chorobowe w rejonie twarzoczaszki,
  • patologia tkanek miękkich,
  • szczegółowa diagnostyka sutków,
  • miednica mała, ze szczególnym uwzględnieniem chorób onkologicznych narządów rodnych i gruczołu krokowego,
  • w niektórych przypadkach, MR zaleca się jako badanie uzupełniające do tomografii komputerowej, rozstrzygając wątpliwości diagnostyczne, zwłaszcza w chorobach rejonu jamy brzusznej, w tym wątroby i innych narządów miąższowych.

Chcesz zabezpieczyć finansowo swoich bliskich na każdą ewentualność taką jak: nagły wypadek, niezdolność do pracy czy poważne zachorowanie? Skontaktuj się z nami, a przedstawimy najlepszą ofertę.

Na szczególną uwagę zasługuje rezonans magnetyczny serca (ang. CMR – cardiac magnetic resonance), wykorzystywany na oddziałach kardiologicznych. Często wnosi bowiem nowe informacje do procesu diagnostycznego, zmieniając ostateczne rozpoznanie lub postępowanie z chorym. Możliwość określenia etiologii choroby, dzięki ocenie charakteru włóknienia mięśnia sercowego jest główną zaletą CMR. Za pomocą tego badania ocenia się najczęściej:

  • stopień niedokrwienia mięśnia sercowego,
  • żywotność mięśnia sercowego,
  • wady wrodzone serca,
  • kardiomiopatię,
  • zapalenie mięśnia sercowego,
  • guzy serca,
  • aortę,
  • pień płucny.

Rezonans magnetyczny prywatnie i na NFZ pozwala na uwidocznienie układu naczyniowego bez podania środka kontrastowego, metodą MRA TOF lub precyzyjniej – po podaniu kontrastu dożylnie.

Gdzie zrobić tani rezonans magnetyczny? Cena i region

Jeśli lekarz skierował Cię na rezonans magnetyczny, masz przed sobą dwie drogi. Możesz zgłosić się na bezpłatne badanie do placówki, która ma podpisany kontrakt z NFZ. W tym przypadku musisz jednak liczyć się z tym, że czas oczekiwania na rezonans magnetyczny w NFZ wynosi ok. pół roku, w mniejszych placówkach nawet rok. Możesz też wykonać rezonans magnetyczny prywatnie.

Cena badania będzie zależeć od wielu czynników, m.in. standardu urządzenia, lokalizacji placówki, liczby chorych w danym okresie, użycia tzw. kontrastu. Jednym z najlepszych wyjść z takich sytuacji jest wcześniejsze wykupienie indywidualnego ubezpieczenia zdrowotnego, dzięki któremu zapomnisz o kolejkach do badań, dodatkowych opłatach i wysokich miesięcznych składkach.

Rezonans magnetyczny prywatnie – cena

Zastanawiasz się, ile kosztuje rezonans magnetyczny prywatnie? Cena tego specjalistycznego badania – w zależności od placówki, która dysponuje pracownią diagnostyki obrazowej, wyposażoną w odpowiednią aparaturą oraz określonego przez lekarza rodzaju badania – waha się od 400 do 1200 zł. Poniżej znajdziesz uśrednione ceny rezonansu magnetycznego z podziałem na części ciała, objęte badaniem. 

Rezonans magnetyczny głowy – cena ok. 500-900 zł

Rezonans magnetyczny głowy i okolic (MRI głowy z kontrastem i bez) może obejmować: przysadkę, oczodoły, twarzoczaszkę i szyję. Podstawowy koszt takiego badania to ok. 500-600 zł. Jeśli trzeba przeanalizować przepływ krwi w mózgu, konieczne będzie wykonanie wariantu angio (badanie naczyń), co znacznie podniesie cenę (od 700 do 900 zł). Rezonans magnetyczny głowy zwykle zleca neurolog, gdy pacjent skarży się m.in. na zawroty głowy, ból głowy o niewiadomym pochodzeniu, problemy z równowagą, drgawki. Badanie może wykryć poważne problemy, w tym nowotwory, zwyrodnienia oraz wady rozwojowe u dzieci.

Rezonans magnetyczny kręgosłupa – cena ok. 500-1200 zł

Rezonans magnetyczny kręgosłupa może obejmować odcinek szyjny, piersiowy, LS, miednicę wraz z jamą brzuszną lub 2-3 odcinki kręgosłupa jednocześnie. Cena będzie tu zależała od konieczności podania kontrastu oraz od ilości badanych odcinków.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Rezonans magnetyczny jamy brzusznej – cena ok. 700 zł

Rezonans magnetyczny jamy brzusznej pozwala ocenić m.in. stan nerek, trzustki, śledziony, wątroby, pęcherzyka żółciowego, żołądka, jelit, moczowodów i nadnerczy. Diagnosta skupia się zazwyczaj na obrazowaniu konkretnego narządu oraz na ocenie naczyń i węzłów chłonnych badanego zakresu. Rezonans magnetyczny jamy brzusznej pozwala nie tylko diagnozować nieprawidłowości i oceniać rozległość urazów wewnętrznych, ale również monitorować proces leczenia i rozwoju choroby, przygotować pacjenta do operacji lub przeprowadzić kontrolę po przeszczepie.

Rezonans magnetyczny miednicy – cena ok. 700 zł

Wskazaniem do badania obrazowego miednicy kostnej są problemy natury ginekologicznej lub urologicznej. To jeden z istotnych etapów diagnostyki układu moczowo-płciowego zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Rezonans magnetyczny kończyny górnej – cena ok. 600 zł

Badanie MR kończyny górnej może obejmować: staw barkowy, staw łokciowy, nadgarstek, dłoń, kość ramienną, kość przedramienną.

Rezonans magnetyczny kończyny dolnej – cena ok. 600 zł

Badanie rezonansu magnetycznego kończyny dolnej obejmuje: staw biodrowy, staw kolanowy, staw skokowy, stopę, udo, podudzie. Jeśli niezbędny będzie rezonans z kontrastem, cena badania wzrośnie, a Twoje przygotowania będą wymagały dłuższego wstrzymania się od spożywania posiłków oraz picia wody i napojów lub stawienia się do placówki na czczo.

Jak się przygotować do rezonansu magnetycznego?

Pamiętaj, że sam rezonans magnetyczny jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym, trwającym ok. 20-60 min. Jak się do niego przygotować? Przede wszystkim, zgłoś się do rejestracji, aby ustalić termin badania. Weź ze sobą dowód osobisty. Technik, wykonujący badanie, poinstruuje Cię, jak ułożyć się w aparacie. Wymagane jest leżenie bez ruchu w określonej pozycji. W zależności od rodzaju badania, nie należy jeść i pić co najmniej 3-5 godz. przed badaniem – zwłaszcza, że może pojawić się konieczność podania kontrastu, warto jednak uzgodnić to już podczas rejestracji.

Zabierz ze sobą wcześniejsze wyniki badań (TK, MR, RTG, USG), dokumentację medyczną oraz zaświadczenia lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonania rezonansu magnetycznego, jeśli masz wszczepione jakiekolwiek implanty. Twoje ubranie musi być pozbawione elementów metalowych (guziki, cekiny, pasek, zegarek, spinki, biżuteria itp.), a do pomieszczenia, w którym zostanie wykonany rezonans magnetyczny nie możesz wnosić metalowych przedmiotów, telefonu komórkowego, kart magnetycznych, urządzeń elektronicznych.

Przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego to:

wykluczające z badania, przeciwwskazania bezwzględne:

  • rozrusznik serca,
  • neurostymulatory (np. słuchowe),

wymagające dostarczenia dokumentacji leczenia operacyjnego, przeciwwskazania względne:

  • metaliczne implanty ortopedyczne,
  • sztuczna zastawka serca,
  • klipsy naczyniowe,
  • stabilizatory,
  • druty i śruby.

Implanty zębowe nie stanowią przeszkody do wykonania rezonansu magnetycznego, jednak na wszelki wypadek poinformuj lekarza prowadzącego o wszystkich zmianach w Twoim organizmie.

Rezonans magnetyczny najtaniej z ubezpieczeniem zdrowotnym

Jeśli zależy Ci na czasie, potrzebujesz gwarancji uzyskania szybkiej i profesjonalnej pomocy medycznej w razie choroby lub wypadku, zatroszcz się o siebie i najbliższych, wybierając indywidualne ubezpieczenie zdrowotne. Skrojona idealnie na miarę Twoich potrzeb polisa obejmuje pakiet świadczeń, dzięki którym dostaniesz się do specjalisty oraz na badania bez kolejki, skoncentrujesz się w pełni na zregenerowaniu sił i zapomnisz o finansach, nawet jeśli czeka Cię dłuższa hospitalizacja. Świadczenie szpitalne to dodatkowe środki za czas spędzony na oddziale, które mogą pomóc również w zorganizowaniu opieki medycznej po powrocie do domu.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne umożliwia dostęp do właściwej opieki medycznej, sprawne zorganizowanie leczenia, umówienie domowej wizyty lekarza i pielęgniarki, bezpłatne korzystanie z transportu medycznego między placówkami a domem. To poczucie bezpieczeństwa, którego potrzebujesz w trudnej sytuacji życiowej.

Bogata oferta CUK Ubezpieczenia pozwoli Ci również zatroszczyć się o najbliższych, gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku lub choroby w kraju i za granicą. Świadczenia wypadkowe NNW to odszkodowania, dzięki którym leczenie i powrót do zdrowia po niespodziewanych urazach w kraju upłyną bez martwienia się o finanse. Z dodatkowym ubezpieczeniem turystycznym zaś bezpiecznie wyruszysz na wycieczkę z całą rodziną za granicę. Polisa pokryje wszelkie koszty leczenia w podróży, na które składają się najczęściej: wizyty lekarskie (domowe i specjalistyczne), badania, pobyt w szpitalu oraz związane z nim zabiegi i operacje, transport medyczny, zakup leków, środków opatrunkowych i innych akcesoriów.

Weź zdrowie rodziny we własne ręce, wybierając sprawdzone ubezpieczenie na życie i zdrowie – na dogodnych warunkach, z optymalną wysokością składki i gwarancją szybkiej pomocy, gdy najbardziej tego potrzebujesz.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku