Najbliższy urlop spędzasz w Finlandii? Planujesz zwiedzać także Helsinki? Atrakcje, zabytki i ciekawe miejsca opisujemy w tym artykule. Zatem rozsiądź się wygodnie, weź notatnik w dłoń i zaplanuj z nami udaną wycieczkę.
Najważniejsze informacje:
- Helsinki to kameralne miasto. By je zwiedzić, wystarczy jeden, dwa dni. By zobaczyć nietypowe atrakcje Helsinek, poświęć 4-5 dni na wycieczkę.
- Najlepsza pogoda na wizytę w stolicy Helsinek jest w miesiącach letnich (od czerwca do września).
- Do Helsinek można polecieć samolotem, ale i dostać się tu promem.
- Zwiedzając Helsinki, można mieć wrażenie, że króluje tu niespójność. W rzeczywistości atrakcje miasta odzwierciedlają jego historię. Nowoczesne instalacje (np. Bad Bad Boy) mieszają się tu z budowlami, które nawiązują do rosyjskiej architektury i zabytków (np. Sobór Zaśnięcia Matki Bożej).
- Jeśli masz do dyspozycji 4-5 dni na zwiedzanie Helsinek, możesz skorzystać z bogatej oferty muzealnej oraz spacerować po terenach zielonych.
Kiedy najlepiej jechać do Helsinek?
Helsinki to stolica Finlandii, a w kraju tym występuje klimat umiarkowany chłodny. Latem średnia temperatura powietrza wynosi tu 17°C. W miesiącach zimowych termometry pokazują średnio -9°C. Najcieplej w Helsinkach jest w lipcu, kiedy jest tu 18°C. Najlepiej zwiedzać Helsinki w czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu.
Ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie Helsinek?
Stolica Finlandii to idealne miejsce na tzw. city break, czyli krótki wyjazd. Na zwiedzanie Helsinek wystarczą 2 dni. Zdążysz wtedy zapoznać się z najważniejszymi zabytkami. Wszystko dlatego, że Helsinki to kameralne miasto. Jednak, jeśli chcesz poznać także nietypowe atrakcje Helsinek czy zwiedzić muzea, których jest pełno w stolicy, zaplanuj na wycieczkę 4-5 dni.
Jak dojechać do Helsinek?
Jeśli wybierasz się na krótki city break, najprostszym rozwiązaniem będzie lot samolotem do Helsinek z Krakowa, Warszawy czy Poznania. Lot trwa ponad 1,5 godziny, chyba że chodzi o jazdę z przesiadką, która może zająć nawet 3 h.
Jednak to nie jest jedyna droga transportu. Do stolicy Helsinek można dostać się promem, który kursuje z portu w Gdyni do Hanko. Przeprawa trwa około 20 godzin. Z wybrzeża Finlandii wystarczy jechać ok. 2 h do Helsinek.
Niektórzy decydują się także na dojazd do Helsinek samochodem. Wtedy z Polski kierują się w kierunku Litwy, Łotwy, a następnie w Tallinie w Estonii wjeżdżają na prom. Podczas takiej podróży można zwiedzić ciekawe lokalizacje. Inną dostępną opcją jest także podróż autokarem z Warszawy do Tallina, a później przesiadka na prom.
Jak poruszać się po Helsinkach?
Główne atrakcje Helsinek znajdują się w centrum i są zlokalizowane blisko siebie więc podczas zwiedzania najwygodniej poruszać się piechotą.
Jeśli wybrałeś się do stolicy Helsinek bez własnego środka transportu, a planujesz dogłębne zwiedzanie i wizytę w oddalonych od centrum miejscach, możesz skorzystać z atrakcyjnej oferty Helsinki Card, czyli karty miejskiej. Umożliwia ona poruszanie się po stolicy różnymi środkami transportu, a także darmowy wstęp do atrakcji czy przejazd łodzią i turystycznym autobusem. W ramach karty można podróżować po całej aglomeracji Helsinek. Infrastruktura jest dobrze rozbudowana. Poruszać się tu można metrem, autobusem, tramwajem, a chcąc zwiedzić dalsze rejony, także pociągami podmiejskimi.
Jak dostać się z lotniska Helsinki-Vantaa do centrum miasta?
Lotnisko znajduje się 18 km od stolicy. Po przylocie, do centrum stolicy można dostać się autobusem, pociągiem lub w ostateczności taksówką.
Co warto zobaczyć w Helsinkach?
Stolica Finlandii nieco odbiega od innych skandynawskich miast. Jest tu ciekawie, głośno i chociaż nie ma tu wielu zabytków, jak w innych europejskich stolicach, na pewno turysta nie będzie się tu nudził. Oto najważniejsze atrakcje Helsinek:
- 1Sobór Zaśnięcia Matki Bożej
Inna nazwa tego zabytku sakralnego to Sobór Uspieński. To najważniejsza w stolicy świątynia Fińskiego Kościoła Prawosławnego oraz największa prawosławna katedra w Europie Zachodniej. Czerwona budowla ze złotymi kopułami jest punktem charakterystycznym na mapie Helsinek. Całość nawiązuje symboliką do Jezusa i dwunastu apostołów. Sobór Uspieński jest symbolem wpływów rosyjskich. Zaprojektował go rosyjski architekt Aleksiej Gornostajew, a we wnętrzu znajduje się siedem zabytkowych dzwonów, które podarowali mieszkańcy Moskwy.
- 2Plac Targowy – Kauppatori
To urokliwie położony skwer handlowy, odwiedzany tłumnie przez turystów, spragnionych pamiątek z Helsinek. Można tu kupić lokalne specjały, owoce, warzywa, a także rękodzieło w postaci ciepłych swetrów, rękawiczek, czapek czy też wyrobów ze skóry. Jeśli odwiedzasz Helsinki jesienią, przyjdź tu i weź udział w targu śledziowym. Na Placu Targowym znajduje się także ważny zabytek Helsinek. To postawiony tu w 1835 roku obelisk, zwany „Wykałaczką”, który miał upamiętnić wizytę cara Mikołaja I i carycy Aleksandry Fiodorowny.
- 3Nabrzeże portowe
Podczas zwiedzania Helsinek nie można ominąć także tutejszego portu. Atrakcjami tego miejsca jest m.in. koło widokowe SkyWheel Helsinki czy Flytour Helsinki, która oferuje przejażdżkę 4D po stolicy. Nabrzeże portowe pełne jest restauracji, które serwują pyszne dania rybne, a w samym porcie pełno jest łódek i statków pasażerskich.
- 4Stara Hala Targowa Vanha Kauppahalli
Kolejnym punktem, skupionym wokół handlu jest hala targowa, zbudowana w 1889 roku. Wewnątrz jest pełno stanowisk z wyrobami artystycznymi, pamiątkami, fińskimi przysmakami, a także serami, słodyczami i produktami typowo skandynawskimi, jakimi są np. mięso z niedźwiedzia, łosia, renifera.
- 5Plac Senacki
Zwiedzanie Helsinek nie może odbyć się bez wizyty na placu Senackim. Znajdują się tu ważne zabytki takie jak: pomnik cara Aleksandra II, Katedra w Helsinkach, siedziba premiera Finlandii i inne gmachy państwowe, fiński uniwersytet czy biblioteka.
Katedra Helsińska, czyli luterański kościół jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków stolicy Finlandii. Biała świątynia z zielonymi kopułami, ozdobiona jest figurami dwunastu apostołów. Neoklasycystyczna budowla finansowana była przez cara Rosji Mikołaja I. Prace trwały od 1820 roku, a oficjalne zakończenie budowy miało miejsce w 1952 roku. To miejsce modlitw, uroczystości religijnych, koncertów, a także specjalnych wydarzeń. Katedrę licznie odwiedzają turyści. Wewnątrz warto zwrócić uwagę na figurę Martina Luthera Kinga czy ołtarz z malowidłem Chrystusa. Można tu też odpocząć. W krypcie znajduje się kawiarnia.
Na środku Placu Senackiego stoi pomnik, który jest symbolem, przypominającym o związkach Finlandii z Rosją. To rzeźba Cara Aleksandra II, który swego czasu ufundował wiele obecnych zabytków Helsinek.
- 6Kościół Temppeliaukio
To kolejny sakralny zabytek Helsinek, który przykuwa uwagę turystów. Ten luterański kościół został wykuty w skale! Zbudowany w 1969 roku budynek uważany jest przez wielu za jeden z najciekawszych kościołów na świecie. Szukając go podczas zwiedzania Helsinek, można się nieco zdziwić. Na zewnątrz widoczna jest tylko spora kopuła tego kościoła. Dopiero wewnątrz prezentuje się w całej okazałości. Szczególny klimat budowla zawdzięcza szklanym panelom (jest ich aż 180), przez które wpadają do środka promienie słoneczne.
- 7
- 8Zabytkowy Budynek Dworca Kolejowego
To secesyjna budowla, która zachwyca przede wszystkim czterema granitowymi rzeźbami, które stanęły przy bramie głównej. Postacie trzymają w rękach lampy. Całość najbardziej zjawiskowo wygląda wieczorem, gdy budynek jest podświetlony. Kule, będące częścią rzeźb mają dać turystom poczucie bezpieczeństwa.
Przy budynku dworca znajdują się też inne atrakcje Helsinek, które warto odwiedzić. Muzeum Kiasma prezentuje sztukę współczesną. Nietypowy jest już sam gmach, a zwiedzanie wystaw to idealny pomysł na zwiedzanie Helsinek, jeśli dysponujesz czasem dłuższym niż jeden dzień. Kolejne miejsce warte polecenia to Ateneum ze sztuką fińską, ale i zagraniczną.
- 9Luterańska kaplica Kamppi
To miejsce, inaczej nazywane Kaplicą Ciszy, wybudowano z drewna w 2012 roku. Urządzona jest w minimalistycznym stylu. Prezentuje się tak zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. W środku jest tylko ołtarz i dwa rzędy ławek o prostej budowie. W suficie znajdują się delikatne świetliki, przez które wpada światło, stwarzające niezwykły klimat. Atmosfera zadumy jest podtrzymana poprzez zakaz robienia zdjęć. Każdy może wejść do Kaplicy Ciszy i oddać się zadumie. To nietypowe miejsce w środku miasta jest naprawdę warte odwiedzenia!
- 10Twierdza Suomelinna
Tak zwana Twierdza Fińska powstała, by bronić miasta od strony morza. Obecnie nie pełni już funkcji militarnych. W 1991 r. została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest ciekawie położona – na grupie sześciu wysp. By się tu dostać, trzeba wsiąść na prom, który rusza z Placu Targowego Kauppatori.
Na miejscu warto zwiedzić muzeum wojskowe, zobaczyć morską szkołę wojskową czy też odpocząć w tutejszej restauracji, czy kawiarni. Planując zwiedzanie Helsinek latem, koniecznie sprawdź, czy nie odbywa się na terenie twierdzy ciekawe wydarzenie.
- 11Park Esplanadi
Składa się z dwóch alei, przy których znajdują się ekskluzywne i drogie restauracje, kawiarnie i sklepy, takie jak te z fińską ceramiką. Znajduje się tu także słynna restauracja Kappela. Jest nie tylko najstarsza i najsłynniejsza, ale także jedna z najdroższych. W centrum parku stoi statua Johana Ludwiga Runeberga, który był autorem hymnu Finlandii.
- 12
- 13Pomnik Lightbringer
Ten obiekt jest nierozerwalnie związany z historią miasta, ale i całej Finlandii. Powstał, by upamiętnić Wojnę Zimową (1939/1940). Ma przypominać o wszystkich tych, którzy zginęli podczas tego okresu.
- 14Stadion Olimpijski
To miejsce godne polecenia dla miłośników sportu. Obiekt powstał na rzecz Letnich Igrzysk Olimpijskich 1952 i działa do dziś. Odbywają się tu nie tylko sportowe imprezy, ale też i koncerty. Przed stadionem stoi pomnik najsłynniejszego lekkoatlety Finlandii, czyli Paavo Nurmi. Mówi się, że człowiek ten ścigał się nawet z pociągami!
- 15Biblioteka w Helsinkach (Oodi)
Obiekt nie jest jedynie zbiorem książek. Ogromny gmach przyciąga miłośników literatury, ale jest też centrum rozwoju talentów, miejscem wymiany poglądów oraz relaksu. Budowla powstała w ramach obchodów stulecia niepodległości Finlandii. Jest tu część biblioteczna, kino, sala wielofunkcyjna oraz restauracja.
- 16Bad Bad Boy
Szukasz nietypowych atrakcji Helsinek? Ten pomnik można do takich zaliczyć. Nie jest to rzeźba słynnego artysty, czy człowieka, który zapisał się w historii kraju lub miasta. To obiekt sztuki współczesnej. Przedstawia „chłopca” o zdziwionej twarzy, który… oddaje mocz na ulicy. To oryginalna instalacja i fontanna w jednym.
- 17
Planujesz wizytę w pozostałych miastach tego skandynawskiego kraju? Sprawdź, co zobaczyć w Finlandii.
Nietypowe atrakcje Helsinek
Planujesz zostać dłużej w stolicy Finlandii niż tylko 2 dni? W takim razie możesz skorzystać z bogatej oferty muzealnej czy pospacerować po wielu terenach zielonych.
W stolicy jest ponad 30 muzeów. Miłośnicy sztuki będą mieli więc tu co robić. Do nietypowych atrakcji Helsinek można zaliczyć m.in.:
- Amos Rex, czyli nowoczesne muzeum sztuki i architektury,
- Muzeum Architektury i Designu, prezentujące fińskie wzornictwo,
- Muzeum Seursaari, które znajduje się w pięknym otoczeniu przyrody,
- HAM, czyli Helsińskie Muzeum Sztuki, w którym można m.in. obejrzeć wystawę poświęconą autorce historii o muminkach – Tove Jansson,
- Muzeum Hoteli i Restauracji, w którym można poznać m.in. historię turystyki w Finlandii,
- i wiele innych.
Choć to największe pod względem liczby ludności miasto, w Helsinkach znajdziesz nie tylko zabytki i perełki architektoniczne, ale też wiele parków. Tereny zielone stanowią około 40% stolicy Finlandii. Do tych alternatywnych należą m.in.:
- Kallio Church Park to park, który zlokalizowany jest wokół kościoła,
- Lammassaari, czyli wyspa niedaleko centrum Helsinek, jest oazą spokoju oraz domem dla wielu ptaków i roślin,
- Winter Garden to piękny ogród położony w historycznym budynku,
- i wiele innych.
Co warto wiedzieć, przed wyjazdem do Helsinek?
Jeśli już zaplanowałeś wycieczkę po Helsinkach, to teraz pora na parę kwestii technicznych. Oto najważniejsze informacje praktyczne, dotyczące wjazdu na teren Finlandii:
- granicę można przekroczyć z paszportem (także tymczasowym), jak i dowodem osobistym (nie ma wymagań, co do minimalnego okresu ważności);
- podczas wyjazdu do Helsinek nie jest potrzebna wiza;
- nie ma dodatkowych wymagań wjazdowych.
Warto wiedzieć, że stolica Helsinek nie należy do miast tanich. Ceny zakwaterowania czy wyżywienia mogą odbiegać od tych, znanych z Europy Środkowej.
Gdzie nocować w Helsinkach?
Jeśli zdecydujesz się na hotel lub hostel w centrum miasta, zaoszczędzisz czas na dojazdy do głównych atrakcji Helsinek, jednak musisz liczyć się z wyższymi cenami niż na obrzeżach. W stolicy Finlandii łatwo znaleźć zarówno hotel oferujący bardzo wysoki standard usług, jak i tańsze pensjonaty czy hostele. Jednak i tu, i tu można cieszyć cię dobrą obsługą. Warte rozważenia jest także wynajęcie apartamentu. Można wtedy sporo zaoszczędzić, przygotowując posiłki na miejscu.
Gdzie zjeść tanio w Helsinkach?
Najtaniej będzie wybrać się na posiłek na tutejsze targi np. do Starej Hali Targowej lub Plac Targowy. Lokalne produkty są w tu w dość przystępnych cenach. Wizyta w takich miejscach łączy zwiedzanie z poznawaniem smaków tutejszej kuchni.
Jakie ubezpieczenie kupić do Helsinek?
Chociaż obowiązuje tu karta EKUZ, warto zadbać ubezpieczenie turystyczne do Finlandii. Taką polisę dobiera się indywidualnie. Inną polisę będą potrzebowały osoby, które jedynie zwiedzają Helsinki, a inną te, które chcą także spędzać czas aktywnie. Jednak w każdym przypadku podstawą polisy jest ubezpieczenie kosztów leczenia w podróży. Warto zadbać także o OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie bagażu czy assistance w podróży.
Zastanawiasz się, ile będzie kosztować polisa turystyczna do Helsinek? Zajrzyj do naszego kalkulatora ubezpieczeń podróżnych i dowiedz się więcej.
FAQ:
- 1Co warto przywieźć z Helsinek?
Stolica Finlandii słynie z mięsa reniferów. Można przywieźć ze sobą konserwy, ale i inne przysmaki, czyli cukierki salmiakki, fiński likier malinowy, przetwory z maliny moroszki, zwanej nordycką czy akcesoria związane z Muminkami.
- 2Czy w Helsinkach jest drogo?
Szacuje się, że koszt życia w stolicy Finlandii jest w 2025 roku 75% wyższy niż w Polsce.
- 3Czy Helsinki są bezpieczne?
Finlandia uznawana jest za jedno z najbezpieczniejszych krajów Europy, jednak warto uważać w większych miastach, takich jak Helsinki, na kradzieże kieszonkowe.
Oceń artykuł