Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2020-08-25

Grupowe ubezpieczenie na życie - wady i zalety

Zobacz czy warto wybrać grupowe ubezpieczenie na życie.

Twój pracodawca proponuje Ci grupowe ubezpieczenie na życie? Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź jakie są jego zalety oraz wady. Dzięki temu, dowiesz się czy tego typu rozwiązanie jest dla Ciebie opłacalne.

Czym jest grupowe ubezpieczenie na życie?

Czym jest grupowe ubezpieczenie na życie?

Grupowe ubezpieczenia na życie, zupełnie tak jak indywidualne, mają na celu chronić Cię i wspierać w trudnych sytuacjach. Mają ogromny wpływ na Twoją przyszłość. Przykładem jest polisa, w której uwzględniono w zakresie ochrony poważne zachorowanie. W momencie kiedy niespodziewanie zdiagnozują u Ciebie chorobę, która objęta jest ubezpieczeniem, otrzymasz wypłatę świadczenia. Tego typu zabezpieczenie jest nieocenionym wsparciem, jeśli będzie np. potrzebny sprzęt rehabilitacyjny, prywatne wizyty u lekarza czy rehabilitacja. Koszty związane z leczeniem mogą przerosnąć Twoje oczekiwania oraz domowy budżet.

Jednak podstawowe grupowe ubezpieczenie na życie ma chronić przede wszystkim na wypadek Twojej śmierci. Zabezpieczasz w ten sposób swoich bliskich, wskazanych w umowie jako uposażonych. Otrzymają oni wypłatę świadczenia, które mogą przeznaczyć na dowolny cel.

Ubezpieczenie grupowe czy indywidualne? Co wybrać?

Zastanawiasz się czym się różni grupowe ubezpieczenie od indywidualnego? Pierwsze najczęściej proponowane jest przez pracodawcę każdemu współpracownikowi. Masz zatem szansę ubezpieczyć się na wypadek śmierci (lub ewentualnie innych zdarzeń) w wybranym przez pracodawcę towarzystwie. Najczęściej jest ona opłacana przez samego pracodawcę lub po prostu ustalona suma jest odciągana z Twojego wynagrodzenia.

Natomiast indywidualną polisę na życie musisz znaleźć samodzielnie. Niezależnie od tego, gdzie zdecydujesz się podpisać umowę, możesz decydować o tym, jaki dokładnie zakres ochrony Cię interesuje oraz jaką ofertę wybierzesz, porównując ceny.

Cena zbiorowego ubezpieczenia na życie waha się od 50 do kilkuset złotych miesięcznie. Za taką składkę możesz otrzymać nawet kilkanaście zdarzeń objętych ochroną. Jednak sumy ubezpieczenia mogą znacznie się różnić na Twoją niekorzyść, o czym wspominamy w dalszej części tekstu.

Wady i zalety ubezpieczeń grupowych na życie

Na pierwszy rzut oka, grupowe ubezpieczenie na życie może okazać się komfortowym rozwiązaniem. Nie musisz szukać ofert na własną rękę, pracodawca proponuje Ci gotowy zakres ochrony, a płatnościami zajmuje się sam lub co miesiąc dostaniesz po prostu niższą wypłatę. Nie musisz zatem pamiętać o przelewach.

W polisach grupowych często nie są wymagane długie i szczegółowe ankiety medyczne. Właśnie dlatego, zaoszczędzisz na tym czas. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe uwzględniają w tzw. "grupówkach" krótszą karencję na niektóre zdarzenia. Oznacza to, że nie musisz czekać kilku czy kilkunastu miesięcy na wzięcie pełnej odpowiedzialności za zdarzenia objęte umową. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Co to jest okres karencji w ubezpieczeniach?

Jednocześnie zaletą i wadą jest gotowy pakiet ryzyk oraz jednakowa suma ubezpieczenia dla każdego pracownika. Dlaczego tak jest? Dla niektórych osób to po prostu komfort, ale dla innych duży minus. Niektóre oferty, które są aktualnie na rynku ubezpieczeń, mają możliwość indywidualnego rozszerzenia ochrony w ramach ubezpieczenia grupowego. Rekomendujemy jednak porównanie zakresu ochrony oraz cen w wielu towarzystwach. Dzięki temu, możesz dopasować ofertę do swoich potrzeb i uwzględnić np. transport medyczny, polisę zdrowotną czy rozszerzenie na wypadek zachorowania na raka. Jeśli chcesz jednocześnie chronić swoje życie i zdrowie, a także oszczędzać pieniądze na przyszłość, także masz ograniczone możliwości. W indywidualnych ubezpieczeniach na życie masz taką opcję.

Wadą grupowych ubezpieczeń na życie może być też niższa suma ubezpieczenia. Oznacza to, że w razie śmierci, Twoi bliscy otrzymają mniejszą kwotę świadczenia. Warto zatem zwrócić uwagę na ten element polisy. Co za tym idzie - cena za polisę także jest niższa. Musisz zatem odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest dla Ciebie ważniejsze.

Co obejmuje grupowe ubezpieczenie na życie?

Tak jak wspominaliśmy, zakres ochrony w grupowym ubezpieczeniu na życie obejmuje gotowy pakiet ryzyk. Jest ich kilka, a nawet kilkanaście, w zależności od tego, z jakim ubezpieczycielem podejmie współpracę Twój pracodawca. Na zakres ochrony nie masz wpływu ani przed podpisaniem umowy ani w trakcie jej trwania.

Co ciekawe, do grupowego ubezpieczenia na życie (tak jak w przypadku indywidualnego) możesz też dopisać swoich bliskich - małżonka, dzieci, a także rodziców czy teściów. Koniecznie dowiedz się czy masz taką możliwość.

Ubezpieczenie indywidualne a grupowe - porównaj ceny!

Jeśli nadal nie możesz się zdecydować na to, która opcja jest dla Ciebie korzystniejsza, skorzystaj z naszych porad. Najważniejsze jest sprawdzenie adekwatności ceny do zakresu ochrony oraz sumy ubezpieczenia. Sprawdź, czy na liście ryzyk są takie, które Cię interesują. Koniecznie zobacz, jakie ceny proponują towarzystwa za ubezpieczenie indywidualne. Korzystając z ofert multiagencji, nie musisz wybierać się do każdego ubezpieczyciela osobno. Wystarczy, że podasz podstawowe dane, a następnie porównasz zakres ochrony oraz ceny składek. Zobacz też czy niska cena w grupowym ubezpieczeniu u pracodawcy idzie w parze z niską sumą ubezpieczenia. W ten sposób, będzie Ci łatwiej podjąć decyzję czy wybrać ubezpieczenie grupowe czy indywidualne.

Ubezpieczenie grupowe i indywidualne jednocześnie - czy to możliwe?

Jeśli grupowe ubezpieczenie spełnia Twoje podstawowe potrzeby, możesz oczywiście zgodzić się na takie rozwiązanie. Jednak jeśli stwierdzisz, że potrzebujesz kompleksowej ochrony dla Ciebie i rodziny, warto wykupić także indywidualną polisę na życie. Dopasujesz ją do swojego stylu życia oraz zabezpieczysz się na wypadek zagrożenia zdrowia. Nawet jeśli dojdzie do zdarzenia objętego ochroną zarówno w jednym, jak i w drugim ubezpieczeniu - otrzymasz wypłatę świadczenia ze wszystkich posiadanych polis.

Porównaj ceny w CUK

Nie przepłacaj za ubezpieczenie na życie. Porównaj ceny kontaktując się z naszym doradcą przez infolinię lub odwiedzając jedną z naszych placówek.