2019-08-22

Czy warto mieć OC przewoźnika?

Jak przewoźnik może ochronić się od odpowiedzialności za szkody? Czy Twoja firma powinna mieć OC przewoźnika?

Czy warto mieć OC przewoźnika?

Ubezpieczenie OC przewoźnika ma na celu ochronę ubezpieczonego w razie kłopotów z dostawą towaru. Ubezpieczenie to zapewnia odszkodowanie, jeśli z winy firmy transportowej doszło do uszkodzenia, utraty mienia lub spóźnienia, o które nietrudno podczas dostaw. Jesteś przewoźnikiem? Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu, które chroni Twój biznes!

Co chroni ubezpieczenie OC przewoźnika drogowego?

Zgodnie z ustawą „Prawo przewozowe” oraz „Konwencją o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów” (CMR) przewoźnik jest odpowiedzialny finansowo za przewożony towar. Jednak można się przed tym zabezpieczyć, wykupując OC przewoźnika. Ubezpieczenie takie chroni przed skutkami finansowymi:

 • całkowitego lub częściowego uszkodzenia transportowanego towaru
 • utraty towaru,
 • opóźnienia w dostawie, które powoduje szkody finansowe po stronie klienta.

Jaki jest zakres ubezpieczenia OC przewoźnika drogowego?

OC przewoźnika, nazywane także OCPD, chroni ubezpieczonego w przypadku wielu zdarzeń. Przykłady sytuacji, w których chroniony jest przewoźnik w ramach OC to:

 • koszty związane z ekspertyzami, które pozwalają oszacować przyczyny i rozmiar szkód;
 • koszty poniesione przez firmę, aby zmniejszyć lub zapobiec szkodzie (np. przeładunek);
 • koszty dodatkowego, nieplanowanego przechowywania ładunku.

Należy jednak pamiętać, że ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za straty, które zaistniały z przyczyn niezależnych, czego przykładem są szkody powstałe na skutek klęsk żywiołowych. Aby zabezpieczyć się na takie sytuacje, właściciel towaru lub przewoźnik powinien wykupić ubezpieczenie CARGO.

Prowadzisz firmę związaną z transportem drogowym? W takim razie potrzebujesz OC przewoźnika, dzięki któremu zyskujesz ochronę towarów oraz wsparcie w razie strat finansowych. Wszystko to w trosce o Twoje dobro. Wybierz polisę w CUK Ubezpieczenia, która spełnia Twoje potrzeby.

W jakich sytuacjach przyda się OC przewoźnika?

Warto pamiętać, że OC przewoźnika działa w wielu sytuacjach. Ubezpieczeniem objęte są straty, do których dojdzie na postoju spowodowanym przez kontrolę drogową, wypadek lub awarię środka transportu, podczas udzielania pierwszej pomocy czy też wskutek nagłej choroby kierowcy, która zmusza go do przerwania jazdy.

Zakres OC przewoźnika można rozszerzyć i dostosować do potrzeb ubezpieczonego - warto go dostosować do profilu oferowanych usług transportowych. Zakres rozszerzenia zależy od ubezpieczyciela i może obejmować przewóz leków, usunięcie pozostałości po szkodzie, skutki rozboju itp.

Kto powinien skorzystać z ubezpieczenia OC przewoźnika drogowego?

OC przewoźnika jest przeznaczone dla wszystkich firm, dla których przewóz towarów jest podstawową działalnością zarobkową. Producent wyrobów, który chce je samodzielnie przetransportować, nie może skorzystać z takiego ubezpieczenia (dla niego odpowiednie będzie ubezpieczenie CARGO).

Ubezpieczenie OCPD nie jest obowiązkowe, ale często zdarza się, że bardziej świadomi klienci korzystający z usług firmy transportowej wymagają jego posiadania.

Zalety posiadania ubezpieczenia OC przewoźnika drogowego

Jest wiele zalet posiadania OC przewoźnika drogowego. Do jego głównych atutów należy: 

 • zabezpieczenie przewoźnika w przypadku wyrządzenia szkód, za które ponosi odpowiedzialność zgodnie z przepisami prawa;
 • zwiększenie wiarygodności przewoźnika w oczach klienta;
 • zwiększenie poczucia bezpieczeństwa - zarówno firmy transportowej, jak i jej klientów.

OC przewoźnika, chroni od nieprzewidzianych trudności podczas pracy. Odpowiedzialność za transportowane, często bardzo kosztowne towary, spoczywa na przewoźniku. Takie stresujące sytuacje są w pracy przewoźnika codziennością. Dlatego warto zadbać o spokojną głowę i zdecydować się na zakup polisy OC przewoźnika.

Potrzebujesz OC przewoźnika?

Chcesz poznać ofertę na OC przewoźnika? Zapraszamy do jednej z ponad 300 placówek CUK Ubezpieczenia, gdzie nasi doradcy przedstawią Tobie ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb. Możliwy jest też telefoniczny kontakt z doradcą pod numerem telefonu 22 27 00 337.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku