W tym artykule:
- Co to jest chip dla psa?
- Co daje czipowanie psa?
- Jak wygląda i ile trwa zabieg czipowania?
- Jakie dane należy podać przy rejestracji czipa?
- Czy czipowanie psa jest obowiązkowe w Polsce?
- Psi paszport a czip – co należy wiedzieć?
- Ile kosztuje i gdzie można kupić czip psa?
- Jak odczytać dane z chipa psa?
- Czip dla psa a skutki uboczne
- Ubezpieczenie psa a wszczepiony chip
Każdy opiekun chce dla swojego psa jak najlepiej. W ostatnich latach pojawiło się dość nowoczesne rozwiązanie, jakim jest czipowanie. Głównym jego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa i możliwość rozpoznania pupila, kiedy ten się zgubi, ale pojawiło się też wiele wątpliwości co do bólu zwierzęcia i innych skutków ubocznych. W tym artykule podpowiemy, co daje czipowanie psa, ile kosztuje oraz jakie skutki za sobą niesie.
Najważniejsze informacje:
- Czipowanie psa to jedna z najskuteczniejszych metod identyfikacji pupila. Pomaga w działaniu służb, a także przeciwdziała problemowi bezdomności.
- Wszczepienie chipa dla psa z indywidualnym numerem odbywa się przez lekarza weterynarii. Kolejnym krokiem jest rejestracja danych zarówno zwierzęcia, jak i właściciela.
- Odczytanie unikalnego numeru i informacji pod nim zawartych jest możliwe tylko z użyciem specjalnego skanera, do którego dostęp mają lekarze weterynarii, schroniska, policja oraz Straż Miejska.
- Chip dla psa czasem jest konieczny, np. jeśli planujesz wyjechać za granicę i wyrobić paszport albo ubezpieczyć swoje zwierzę.
Co to jest chip dla psa?
Czipowanie psa to stosunkowo nowy sposób trwałego oznakowania zwierzęcia. Polega na wprowadzeniu pod skórę niewielkiego mikroczipa o rozmiarze ziarnka ryżu, który znajduje się w specjalnej powłoce. Znajduje się na nim unikalny numer identyfikacyjny składający się z 15 cyfr i jest przypisany do konkretnego pupila. To właśnie na nim rejestruje się bardzo ważne dane właściciela. Przede wszystkim jest to numer telefonu. Dzięki temu weterynarz, pracownik schroniska czy służby mogą w łatwy sposób skontaktować się z opiekunem, kiedy pies zostanie odnaleziony po zagubieniu.
Co daje czipowanie psa?
W razie zagubienia się zwierzęcia, bardzo istotną rolę odgrywa czipowanie psa. Baza danych, do której ma dostęp właściwie każdy, może być źródłem szybkiego zidentyfikowania i odnalezienia opiekuna. Wystarczy odczytać 15-cyfrowy numer z pomocą skanera, a następnie go wyszukać w bazie danych. Jak widzisz, czipowanie psa niesie liczne korzyści, zarówno dla opiekuna, jak i zwierzęcia. Znacząco skraca czas poszukiwań, co zmniejsza uczucie stresu oraz niepewności. Nie jest to jednak jedyna zaleta tego rozwiązania.
Czipowanie psa to także element odpowiedzialnej opieki nad zwierzęciem. Dzięki temu prostemu zabiegowi zwiększasz szansę na szybki powrót psa do domu, a jednocześnie wspierasz działania związane z ograniczaniem problemu bezdomności zwierząt. Ten zabieg pozwala odpowiednim służbom działać szybciej i skuteczniej.
Jedną z sytuacji, kiedy zaczipować szczeniaka należy tuż po jego urodzeniu, jest wydanie rodowodu. Wymaga on nadania i podania numeru identyfikacyjnego. Dawniej stosowano w tym celu tatuaże, ale dziś dostępna jest nowsza i bardziej bezpieczna opcja. Drugą sytuacją jest chęć wyjazdu za granicę i wyrobienia tzw. psiego paszportu. Również konieczne jest łatwe zidentyfikowanie zwierzęcia. Czipowanie należy również wykonać, jeśli planujesz wykupić ubezpieczenie psa.
Jak wygląda i ile trwa zabieg czipowania?
Zanim przystąpisz do rejestracji, powinieneś wiedzieć jak wygląda czipowanie psa. To szybki i bezbolesny zabieg wykonywany w gabinecie weterynaryjnym przez uprawnionego do tego lekarza. Mikroczip wprowadza się za pomocą specjalnej grubej igły pod skórę, najczęściej w okolicy karku, np. po lewej stronie szyi albo między łopatkami. Konieczne do tego jest odchylenie sierści na bok lub ewentualnie zgolenie jej w danym miejscu. Plusem jest to, ile trwa czipowanie psa, bo to zaledwie kilka sekund. Przypomina to szybkie wykonanie zastrzyku pod skórę. Pies odczuwa jedynie delikatne ukłucie, podobne do szczepienia.
Co ważne, raz wszczepiony chip dla psa działa przez całe życie zwierzęcia, nie wymaga baterii, konserwacji ani wymiany. Nie ma też ryzyka, że zostanie uszkodzony, np. pęknięty. Dzięki czemu jest rozwiązaniem trwałym i bezobsługowym.
Jakie dane należy podać przy rejestracji czipa?
Każdy właściciel powinien wiedzieć, jak zaczipować psa oraz z czym się to wiąże. Sam zabieg wszczepienia chipa pod skórę to jeszcze nie wszystko. Trzeba zarejestrować na nim ważne dane, które przydadzą się podczas poszukiwań zaginionego pupila. Najczęściej robi to dokładnie ta sama osoba, która dokonuje czipowania, czyli lekarz weterynarii. Wszystkie podane dane powinny trafić do Europetnet, czyli grupy stowarzyszeń krajowych i lokalnych z siedzibami w całej Europie.
To ważne!
Upewnij się, czy przeprowadzony proces czipowania zakończył się rejestracją danych. Tylko wtedy masz pewność, że odczytanie indywidualnego kodu pozwoli na udostępnienie informacji kontaktowych do właściciela. Jeśli tak się nie stało, musisz dopełnić formalności samodzielnie.
W Polsce umowę z Europetnet umowę podpisała Międzynarodowa Baza Danych Safe Animal oraz Polskie Towarzystwo Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt, stąd też są najczęściej wybierane przez lekarzy weterynarii.
To ważne!
W Polsce jest wiele baz danych, które działają niezależnie od siebie, a niektóre z nich działają wyłącznie na informacjach zebranych przez swoje organizacje. Warto się zastanowić, gdzie zarejestrować chip psa za darmo lub za niewielką opłatą. Pomocna będzie informacja od lekarza weterynarii, który wykonuje zabieg czipowania psa.
Do rejestracji potrzebne Ci będą niezbędne dane, takie jak:
- imię i nazwisko właściciela,
- adres zamieszkania,
- adres mailowy i telefon,
- imię zwierzęcia,
- gatunek, płeć, rasa i maść psa,
- rodzaj sierści oraz znaki szczególne,
- data urodzenia psa,
- numer tatuażu (jeśli posiada),
- numer paszportu (jeśli posiada),
- data szczepienia.
Następnie lekarz weterynarii wpisuje datę wykonania iniekcji oraz numer mikroczipa i rejestracja jest zakończona.
Niektóre organizacje posiadające bazy danych umożliwiają łatwe formy kontaktu (np. wiadomości SMS), a także proste w uzupełnieniu formularze dla osób, które odnalazły zgubione zwierzę. W ten sposób mogą udzielić dokładnych informacji na temat lokalizacji i stanu zdrowia psa. Część usług dodatkowych jest płatna.
Czy czipowanie psa jest obowiązkowe w Polsce?
Na ten moment w Polsce nie ma obowiązku czipowania psa. Jednak pod koniec 2024 roku został opublikowany projekt ustawy o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów, która ma wprowadzić obowiązkową elektroniczną rejestrację. Takie rozwiązanie ma ułatwić działanie służb oraz schronisk, aby przeciwdziałać bezdomności. Od 2025 roku czipowanie psów i kotów będzie obowiązkowe dla wszystkich zwierząt, które urodziły się po wejściu w życie nowych przepisów, a także tych, które trafiają do schronisk, są sprzedawane albo oddawane do adopcji. Najpóźniej musi się to odbyć w dniu obowiązkowego szczepienia przeciw wściekliźnie. W przypadku starszych zwierząt, opiekun będzie mógł dobrowolnie wszczepić mikroprocesor u weterynarza. Ponadto niektóre gminy prowadzą akcje społeczne, które informują o tym, jak działa chip dla psa, a także zachęcają do takiego działania.
Psi paszport a czip – co należy wiedzieć?
Jako właściciel musisz też wiedzieć, kiedy zaczipować psa. Na pewno powinieneś zainteresować się tym tematem podczas planowania wyjazdu za granicę. Od 1 października 2024 roku psy, koty i fretki, muszą posiadać psi paszport. Jest on niezbędny do legalnego podróżowania między krajami. Do wyrobienia paszportu, konieczne jest oznakowanie zwierzęcia. Właśnie dlatego trzeba wszczepić mu chip, chyba że pies ma tatuaż wykonany przed 3 lipca 2011.
Ile kosztuje i gdzie można kupić czip psa?
Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje czipowanie psa, to musisz wiedzieć, że jest to jednorazowy wydatek. Mikroprocesor działa przez całe życie, więc jest to dobra inwestycja w przyszłość. Ceny różnią się w zależności od tego, jak wygląda chip dla psa. W teorii mniejszy mikroprocesor oznacza mniej odczuwalny zabieg, jednak to wszystko zależy od charakteru i indywidualnych odczuć zwierzęcia. Do tego różnice są podyktowane regionem i ofertą konkretnych przychodni weterynaryjnych. Zatem ile kosztuje chip dla psa? Całkowity koszt może rozpoczynać się od kilkudziesięciu złotych i kończyć nawet na 200 złotych.
To ważne!
Zorientuj się w swoim regionie, gdzie zarejestrować chip psa za darmo wraz z bezpiecznym wszczepieniem mikroprocesora pod skórę. Samorządy organizują często akcje społeczne, które mają na celu zachęcić opiekunów do podjęcia tej decyzji i ograniczyć związane z tym koszty.
Jak odczytać dane z chipa psa?
Posiadasz już chip psa? Jak odczytać dane, które zostały tam zarejestrowane? Potrzebny jest do tego specjalny czytnik, który odczytuje kod mikroprocesora z bliska. W takie urządzenia wyposażone są głównie gabinety weterynarii, schroniska, komisariaty policji oraz straży miejskiej. Po poznaniu indywidualnego numeru przypisanego do konkretnego zwierzęcia, trzeba wyszukać go w bazie danych, aby poznać zarejestrowane informacje. Wśród nich są imię i nazwisko właściciela, a także dane kontaktowe.
To ważne!
Wiedząc, co daje czipowanie psa, musisz pamiętać o aktualizacji danych. Jeśli zmieni się numer telefonu albo nazwisko właściciela, koniecznie trzeba to zgłosić.
Czip dla psa a skutki uboczne
Wiesz już, co to jest chip dla psa i jakie są jego korzyści. Pewnie zastanawiasz się, czy ma on negatywne skutki uboczne dla Twojego pupila. Dobrze wykonany zabieg nie powoduje żadnych dolegliwości ani podrażnienia. Warto jednak sprawdzić, czy dany chip spełnia wymagania normy ISO 11784/11785. Gdzie zaczipować psa, aby mieć pewność bezpieczeństwa i zdrowia dla swojego pupila? Wybierz gabinet z doświadczonym personelem, który zapewni sterylne warunki oraz wysoką jakość usług.
Zastanawiasz się też, czy czipowanie psa boli? Mamy dobrą wiadomość. Nie jest ono bolesne dla Twojego pupila, trwa tylko chwilę, ale może być nieprzyjemne. Miejsce po wkłuciu jest wrażliwe na dotyk i może sprawiać delikatny dyskomfort przez jakiś czas. Twój pies jest wyjątkowo wrażliwy? Uprzedź o tym lekarza weterynarii, może wtedy zastosuje on miejscowe znieczulenie.
Jeśli chodzi o bezpieczne czipowanie psa, skutki uboczne mogą pojawiać się po pewnym czasie w formie przemieszczania się samego mikroprocesora. Odległości te jednak są niewielkie, więc nie sprawia to kłopotów zdrowotnych ani nie przeszkadza w sprawnym działaniu.
Chcesz wiedzieć więcej na temat pielęgnacji swojego pupila? Zobacz nasz artykuł, jak myć psu zęby?
Ubezpieczenie psa a wszczepiony chip
Zależy Ci na kompleksowej ochronie dla Twojego pupila? Zastanawiasz się, czy można ubezpieczyć zwierzęta domowe? W każdej chwili możesz wykupić polisę, która pokrywa koszty leczenia weterynaryjnego, a także zapewnia wypłatę świadczenia w razie kradzieży i rabunku. W ramach zakresu ochrony wypłacane jest odszkodowanie za śmierć psa. Ponadto, jeśli Twój energiczny pupil wyrządzi szkodę osobową albo majątkową, nie musisz ponosić odpowiedzialności finansowej ze swojej kieszeni. Taką polisę wykupisz komfortowo, szybko i sprawnie w CUK Ubezpieczenia.
Jeśli chcesz kupić ubezpieczenie psa, musi mieć on wszczepiony chip. To jeden z warunków zawarcia polisy. Jest to jednak opłacalna inwestycja, bo nie tylko dopełnisz formalności, ale w razie zaginięcia, możesz liczyć na szybszą i sprawniejszą pomoc.
FAQ:
- 1Kiedy najlepiej zaczipować psa?
Najlepiej zaczipować psa od razu po jego urodzeniu, kiedy ma cienką i elastyczną skórę, a sierść nie jest zbyt gruba.
- 2Jak wygląda chip dla psa?
Chip dla psa składa się z mikroprocesora oraz szklanej kapsułki, która chroni zawartość przed uszkodzeniem. Rozmiar różni się od producenta, ale najmniejsze warianty na rynku mają zaledwie 12 mm długości.
Oceń artykuł