Czy wiesz, że o zęby czworonoga powinieneś dbać tak jak o swoje? Dzięki temu można uniknąć zabiegów w jamie ustnej psa, które trzeba wykonywać w znieczuleniu. Dowiedz się, jak myć psu zęby, jakich produktów do tego używać oraz jak często to robić!
Najważniejsze informacje:
- By ograniczyć osadzanie się płytki nazębnej, trzeba szczotkować psu zęby, używając do tego specjalnej pasty. Przeciwdziała to także rozwojowi wielu chorób ogólnoustrojowych.
- Czynność tę należy wykonywać raz dziennie, a jeśli jest to niemożliwe przynajmniej co 2-3 dni.
- Do mycia zębów psa należy używać specjalnych preparatów: klasycznych szczoteczek lub nakładek na palec oraz pasty do zębów. Niektóre mogą być zlecone przez weterynarza i pełnić funkcję leczniczą.
- Mycie zębów psa pozwala pozbyć się płytki nazębnej. Usuwanie kamienia nazębnego to z kolei zabieg, który wykonuje się pod narkozą u weterynarza. Może kosztować od 100 do 400 zł.
- Jak myć psu zęby? Nałóż niewielką ilość pasty na palec lub szczoteczkę. Unieś wargę psa i kolistymi ruchami rozprowadź pastę, powtarzając czynność po drugiej stronie pyska. Umyj szczoteczkę.
Czy psom powinno się myć zęby?
Tak! To sposób na zapobieganie wielu chorobom stomatologicznym, a nawet ogólnoustrojowym czworonogów. Trzeba wiedzieć, że bakterie, złuszczone komórki nabłonka, białka, związki wapnia, fosfor czy resztki pokarmowe w początkowej fazie mają formę miękkiego osadu (płytki nazębnej), który łatwo jest wyczyścić, używając szczoteczki do zębów i specjalnej pasty dla czworonogów. Jeśli zaniedba się ten podstawowy zabieg pielęgnacyjny, powstaje twardy kamień nazębny, który można usunąć tylko u specjalisty. Im go więcej, tym więcej bakterii gromadzi się w jamie ustnej czworonoga. W efekcie może to doprowadzić do chorób, a nawet ubytków zębów.
Ważne!
Mycie zębów psu nie może być zastąpione podawaniem mu twardych kości, gryzaków czy produktów stomatologicznych. Może to być dodatkowa forma pozbywania się kamienia nazębnego, ale nie jedyna. Jeśli Twój psiak będzie często gryzł kości, może mieć problemy nie tylko ze strony układu pokarmowego, ale także poranione dziąsła, starte korony zębów, pęknięte szkliwo, a nawet złamany ząb. Właśnie dlatego z taką formą profilaktyki należy być ostrożnym. Zamiast tego regularnie myj zęby psa!
Co ile myć psu zęby?
Regularnie, czyli jak często? Szczotkować zęby psu należy codziennie! Nie wiedziałeś? Mycie zębów psa powinno wejść Ci w nawyk tak jak dbanie o własną higienę jamy ustnej. Najlepiej byłoby, gdybyś oczyścił zęby swojemu czworonogowi po każdym jego posiłku. Jednak realistycznie patrząc na to zadanie – wystarczy raz dziennie lub na 2-3 dni, jeśli Twój pupil bardzo nie lubi tej czynności.
Dlaczego warto myć psu zęby?
Trzeba to robić, ponieważ jest to najtańszy i najskuteczniejszy sposób usuwania osadu i zapobiegania powstawaniu kamienia nazębnego. Czyszczenie jamy ustnej, by pozbyć się bakterii to profilaktyka zdrowotna. Mikroorganizmy gromadzące się na zębach mogą przenikać do krwioobiegu i być przyczyną pogorszenia stanu zdrowia całego organizmu. Na liście chorób znajduje się m.in. bakteryjne zapalenie wsierdzia, nerek czy chorób układu oddechowego, nie mówiąc już o chorobach przyzębia. Mówi się, że to najbardziej rozpowszechniona choroba psów, która dotyka nawet 85% osobników powyżej trzeciego roku życia. By pies nie miał problemów zdrowotnych, koniecznie jest dbanie o higienę jego jamy ustnej.
Ważne!
Ubezpieczenie dla psa to produkt, który zapewnia m.in. pokrycie kosztów usług weterynaryjnych. Dzięki niemu można leczyć swojego ukochanego zwierzaka niezależnie od aktualnego stanu portfela. Niektóre polisy dostępne na rynku zapewniają również świadczenie za śmierć psa. W CUK Ubezpieczenia możesz kupić polisę od Petcover. Warto wiedzieć, że przed podpisaniem umowy wymagane jest chipowanie psa. Nie martw się! Ten zabieg nie jest uciążliwy dla czworonoga, a pozwala przeprowadzić skuteczną jego identyfikację.
Czym myć psu zęby?
Zanim przejdziemy do techniki mycia zębów psa, dowiedzmy się, czego trzeba używać. Na pewno wystrzegać się trzeba używania produktów przeznaczonych dla ludzi. Szczoteczka używana przez człowieka może boleśnie uszkodzić dziąsła psa. Z kolei pasty mogą zawierać niebezpieczne dla czworonogów składniki, takie jak ksylitol. Na rynku znajdziesz wiele gotowych zestawów, składających się ze szczoteczek oraz past do zębów dla czworonogów.
Jaką szczoteczkę dla psa wybrać?
Twój pupil musi mieć specjalną szczoteczkę z delikatnym włosiem czy wypustkami, które nie podrażnią jego dziąseł. Dostępne na rynku produkty są dostosowane do kształtu zębów czworonogów. Niektóre z nich wyposażone są na przykład w podwójną, a czasem nawet potrójną główkę, dzięki czemu włosie obejmuje ząb i czyści zarówno powierzchnię zewnętrzną, jak i wewnętrzną. Ważny jest też agronomiczny uchwyt. Nie każdy pies toleruje ten zabieg pielęgnacyjny, a więc bardzo ważne jest, by korzystać ze szczoteczki, która zapewni łatwe manewrowanie, by dostać się do trudno dostępnych miejsc.
Tańszym rozwiązaniem jest szczoteczka dwustronna. Większa głowica przeznaczona jest do czyszczenia zębów przednich. Zadaniem mniejszej jest natomiast wyczyszczenie trudno dostępnych zębów trzonowych. Można nią zastosować także w przypadku szczeniaczków czy mniejszych ras zwierząt.
Szczoteczki klasyczne nie są polecane dla tych czworonogów, które nie tolerują zabiegu mycia zębów. Wtedy zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest silikonowa nakładka na palec. Jest doskonała na początek! Nawet jeśli pies szarpnie głową podczas czyszczenia zębów, żaden element takiej szczoteczki nie sprawi mu bólu, ponieważ z reguły wykonane są z miękkiego silikonu. Nakładka na palec umożliwia precyzyjne ruchy i manewry, nawet jeśli mamy do czynienia z dużym „wiercipiętą”.
Ważne!
Zarówno silikonową nakładkę, jak i klasyczną szczoteczkę do zębów dla psa należy wymieniać co jakiś czas!
Jaką pastę do zębów dla psa kupić?
Na rynku dostępna jest masa produktów tego typu. Zadaniem niektórych jest odświeżenie oddechu oraz profilaktyka chorób zębów, inne zaś mają funkcję leczniczą i polecane są przez lekarzy weterynarii. Skład past do zębów może być różny. Mogą zawierać:
- drobinki, których zadaniem jest mechaniczne ścieranie płytki nazębnej,
- specjalne wyciągi z roślin o działaniu przeciwbakteryjnym,
- olejki, których zadaniem jest odświeżanie oddechu,
- enzymy, które rozkładają resztki jedzenia i zapobiegają w ten sposób rozwojowi bakterii,
- chlorheksydynę, czyli substancję stosowaną w leczeniu zapalenia dziąseł,
- fosforan wapnia, który ma zmniejszać odkładanie się kamienia nazębnego,
- dodatki smakowe np. wątróbki, kurczaka, wołowiny czy sera, które zachęcają psa do zabiegu.
Ciekawą alternatywą dla czworonogów, których nie da się przekonać do mycia zębów, są pasty enzymatyczne. Wystarczy jedynie posmarować nimi dziąsłach psa. Pies językiem rozprowadzi produkt po zębach. Pasta enzymatyczna, przywierając do zębów, rozprawia się z bakteriami.
Jak przyzwyczaić psa do mycia zębów?
Najlepiej, by już mały szczeniak zapoznał się ze szczoteczką do mycia zębów i pastą. Dzięki temu szybko zacznie tolerować szczotkowanie swoich małych „kłów”, a dzięki smakowym pastom dla psa, może zabieg nawet polubić!
Pierwsza zasada przyzwyczajania psa do mycia zębów to: nie spiesz się. Nałóż niewielką ilość pasty do zębów na palec i zbliż do psa, by mógł ją obwąchać i posmakować.
Na początku wystarczy jedynie posmarować pastą psu zęby, używając do tego palca. Po kilku dniach można przerzucić się na silikonową nakładkę z wypustkami. Dopiero gdy pupil zaakceptuje tę formę zabiegów, można przejść do klasycznych szczoteczek, a także tych z dodatkowymi głowicami, które umożliwią wyczyszczenie każdego zakamarka jamy ustnej.
Jak umyć psu zęby?
Przed rozpoczęciem zabiegu, przeczytaj informacje na temat dokładnego stosowania pasty do zębów. Jest to szczególnie ważne w przypadku past przepisywanych przez weterynarza.
Najczęściej będziesz musiał postępować według następujących kroków:
- nałóż pastę na palec lub szczoteczkę,
- jedną ręką chwyć szczoteczkę, drugą – podnieś wargę psa,
- rozprowadź pastę na zębach czworonoga kolistymi ruchami (ok. 30 sekund),
- powtórz czynność po drugiej stronie pyska psa,
- zwróć uwagę na to, by pies przez kilka minut nie pił wody (może to doprowadzić do wypłukania pasty),
- umyj nakładkę lub szczoteczkę.
Mycie zębów psa – w domu czy u weterynarza?
Mycie zębów psa powinno być stałą czynnością pielęgnacyjną Twojego pupila. Jednak jeśli płytka nazębna przekształci się w twardy kamień nazębny, domowe sposoby nie wystarczą. Lekarz weterynarz może zalecić zabieg leczniczo-profilaktyczny, który wykonuje się pod narkozą. Przy pomocy skanera z ultradźwiękami usuwa się kamień z każdego zęba osobno, a także poleruje się i zabezpiecza korony zębowe.
Ile kosztuje czyszczenie zębów psa u weterynarza?
Cena takiej usługi waha się, w zależności od różnych czynników, od 100 do 400 zł. Wszystko zależy m.in. od rasy psa (u mniejszych zabieg trwa krócej, a więc jest tańszy), stanu zębów oraz powierzchni pokrytej kamieniem, a także miejsca wykonania (renomowane kliniki w większym mieście policzą sobie więcej niż te mniejsze).
FAQ:
- 1Czy można myć psu zęby pastą dla ludzi?
Nie. Jeśli zastanawiasz się, jak myć psu zęby i przyszło Ci do głowy, by użyć szczoteczki czy pasty do zębów dla ludzi, porzuć ten pomysł. Twarde włosie może podrażnić dziąsła Twojego pupila, z kolei preparat, który używasz do czyszczenia swoich zębów, może być niebezpieczny dla psa. Pasty dla ludzi zawierają często ksylitol, toksyczny dla psów. Mają także zapach i smak drażniący czworonogów.
- 2Jak wyczyścić psu zęby z kamienia?
Usuwanie kamienia nazębnego to zabieg, który wykonuje weterynarz. Wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. By zapobiec powstawaniu twardego kamienia, należy regularnie myć zęby psa w domowych warunkach.
Oceń artykuł