2022-04-01

Co zamiast Endomondo? – podpowiadamy, jaki zamiennik wybrać

Jak dalej monitorować swoje osiągnięcia sportowe?

Co zamiast Endomondo? – podpowiadamy, jaki zamiennik wybrać

Aplikacje do pomiaru parametrów w czasie uprawiania sportu to oryginalny sposób na to, by kontrolować swoje postępy. Pomagają stopniową zwiększać aktywność fizyczną i budować zdrowe nawyki. Niezależnie od tego, jaką dyscyplinę preferujemy, będą stanowiły idealny gadżet do monitorowania progresu.

W tym artykule podpowiadamy, czym zastąpić popularne Endomondo, które jakiś czas temu zniknęło z rynku. Obecnie istnieje bowiem szeroki wybór zarówno płatnych, jak i darmowych aplikacji do kontrolowania swojego treningu przy pomocy najnowocześniejszych technologii wykorzystujących GPS, mapy itp. Monitorują one nie tylko ilość przebytych kilometrów, ślad trasy, prędkość, czy pokonaną wysokość. Informują także użytkownika o jego tętnie, spalonych kaloriach czy progresie od momentu rozpoczęcia treningów.

Warto więc o nich pomyśleć, rozpoczynając przygodę z jakąkolwiek aktywnością. Poniżej podpowiadamy, jaką aplikację wybrać zamiast Endomondo.

Nie tylko Endomondo — szeroki wybór aplikacji do biegania i na rower

Poza Endomondo do wyboru jest wiele różnych aplikacji, które cieszą się uznaniem amatorów sportu na całym świecie. Większość z nich jest na tyle rozbudowana
i wielofunkcyjna, że zapewnia odpowiednią kontrolę parametrów podczas uprawiania rozmaitych dyscyplin sportowych, a nie tylko samego biegania czy jazdy na rowerze. Co najważniejsze, działają tak samo sprawnie zarówno w systemie Android, jak i iOS.

Choć wielu użytkowników aplikacji doznało wielkiego rozczarowania, gdy twórcy Endomondo poinformowali, że ich platforma przestanie funkcjonować, mnogość dostępnych alternatyw z pewnością zaspokoiła potrzeby amatorów joggingu czy jazdy na rowerze.

Choć sami twórcy aplikacji Endomondo zaproponowali swoim użytkownikom łatwe przeniesienie danych treningu i korzystanie z aplikacji MapMyRun, która działa na podobnych zasadach, to wielu z nich zdecydowało się korzystać z zupełnie innych aplikacji. W artykule przedstawiamy niektóre z nich.

Na jakie funkcje zwrócić uwagę przy wyborze aplikacji?

  • monitorowanie rozwoju formy
  • zapisu danych treningowych
  • precyzyjna analiza postępów
  • tworzenie celów treningowych
  • rejestr spalonych kalorii, prędkości, pokonanego dystansu
  • korzystanie z map GPS i tworzenie śladu GPX
  • otrzymywanie wskazówek głosowych
  • język aplikacji
  • możliwość udostępniania osiągnięć w serwisach społecznościowych
  • monitorowanie parametrów zdrowotnych
  • łatwość obsługi i intuicyjny interfejs

Pace Control — polska aplikacja dla biegaczy i rowerzystów

Pace Control to bezpłatna platforma z polskim rodowodem. Wyróżnia ją szereg oryginalnych opcji, które z pewnością zaciekawią pasjonatów joggingu. Aplikacja działa dość intuicyjnie, co stanowi jej niewątpliwy atut. Z uwagi na fakt, że jest wyjątkowo łatwa do opanowania, warto rozważyć ją, poszukując alternatywy dla Endomondo.

Aplikacja dedykowana Androidom zapewnia wszelkie niezbędne opcje osobom, które chcą rozpocząć lub kontynuować swoją przygodę z bieganiem. Umożliwia także podjęcie aktywności w trybie rywalizacji — dzięki temu każdy z użytkowników będzie mógł zaplanować prawdziwe zawody ze swoim towarzyszem treningu.

Aplikacja oferuje też komunikaty głosowe w języku polskim, które uatrakcyjniają podejmowaną aktywność. Dzięki swojej uniwersalności i łatwej obsłudze w rodzimym języku zyskała spore grono zwolenników wśród biegaczy i rowerzystów.

GPS Sports Tracker PL — kolejna propozycja w języku polskim

Kolejną alternatywną aplikacją, która z powodzeniem sprawdzi się zamiast Endomondo będzie GPS Sports Tracker. Jest ona przeznaczona do wielu aktywności fizycznych, takich jak treningi fitness, bieganie czy jazda na rowerze. Będzie przydatna również podczas wypraw w góry. Niezależnie od tego, jaką dyscyplinę sportu wybierze użytkownik, z pewnością ułatwi mu osiąganie zamierzonych celów treningowych.

Program gwarantuje przeglądanie historii i dokładną analizę swoich dotychczasowych aktywności. Na tej podstawie tworzona jest statystyka, która zapewni lepsze efekty treningu. Platforma do działań wykorzystuje moduł GPS w urządzeniu mobilnym, co umożliwia śledzenie trasy na Mapach Google lub OpenStreetMap.

Aplikację wyróżniają też jasne komunikaty głosowe oraz zmienne tło, które
z łatwością dopasować można zarówno do naturalnego światła dziennego, jak i do warunków nocnych czy sztucznego oświetlenia.

Strava — najpopularniejsza alternatywa wśród biegaczy

Jest to obecnie jedna z najczęściej wybieranych przez pasjonatów biegania alternatyw, wśród których znajdują się także dotychczasowi użytkownicy Endomondo. Początkowo z platformy korzystali rowerzyści, ale z czasem została zdominowana przez biegaczy. Często wspominają o niej na przykład maratończycy rozmawiający na forum lub w grupach tematycznych. Jeśli w dyskusji pada pytanie: „co wybrać zamiast Endomondo do biegania?”, to z dużą dozą prawdopodobieństwa odpowiedzią będzie właśnie Strava.

Choć w pakiecie podstawowym jest to bezpłatna aplikacja, to jej twórcy oferują także wariant premium, który otwiera nowe przydatne opcje dla użytkowników — to na nie najczęściej decydują się zapaleni biegacze, którzy np. przygotowują się do udziału w sportowym evencie.

Aplikacja jest dedykowana zarówno na smartfony, jak i smartwatche. Dzięki płatnej wersji możliwe jest ponadto przeglądanie historii treningów oraz planowanie indywidualnych tras.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Zeopoxa Bieganie & Jogging — dobry wybór dla początkujących

Jest to wyjątkowo prosta w działaniu aplikacja posiadająca wszelkie opcje dedykowane osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z bieganiem lub chodzeniem i nie potrzebują zaawansowanych rozwiązań.

Do niewątpliwych walorów tej platformy zaliczyć należy: możliwość obliczania wskaźnika BMI, ustawianie dowolnego celu (spalane kalorie, kilometry do przebycia itp.), a także całkowicie darmowy dostęp niezależnie od czasu korzystania z aplikacji.

Jeśli nie wiemy jeszcze, czy zwiążemy się z treningami na dłużej, a chcemy w tym czasie monitorować swoje cele bez zobowiązań, to Zeopoxa będzie idealnym wyborem na start. Doskonale sprawdzi się także dla osób, które planują przez jakiś czas jedynie spacerować lub uprawiać nordic walking. Przydaje się do dokładnej rejestracji trasy, co pozwala z łatwością odtworzyć ją w dowolnym momencie.

RunKeeper — aplikacja na Android i iOS

Ta bezpłatna aplikacja o intuicyjnym interfejsie dedykowana jest zarówno platformom Android, jak i iOS. Łączy się z portalem runkeeper.com, który umożliwia śledzenie swoich osiągnięć na dowolnym urządzeniu stacjonarnym lub mobilnym.

Aplikacja w wariancie płatnym zapewnia także gotowe plany treningowe, co z pewnością docenią bardziej zaawansowani użytkownicy. Dostępne są jednak także podstawowe funkcje dla osób początkujących, więc każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Tak jak wiele innych aplikacji do monitorowania dowolnej aktywności fizycznej prowadzonej w terenie.

RunKeeper korzysta z modułu GPS, co gwarantuje precyzyjny pomiar prędkości przemieszczania się oraz zapis przebytej trasy. Mimo swojej nazwy nie jest dedykowana jedynie biegaczom. Świetnie sprawdzi się także w czasie chodzenia, nordic walkingu czy nawet jazdy na rowerze. Jest dobrą opcją dla tych, którzy chcą sprawdzić, czy osiągnęli swój dzienny limit kroków w danym dniu.

MapMyRun — popularny następca Endomondo

Rekomendowany przez twórców Endomondo program MapMyRun wyróżnia wiele dodatkowych rozwiązań, których nie posiadają inne aplikacje. Należy wiedzieć, że występuje w wariancie płatnym. Jeśli jednak użytkownik zdecyduje się na tę opcję, będzie miał możliwość korzystania z bardzo precyzyjnych modułów, takich jak np. czas kontaktu stóp z podłożem i pomiar kąta ich uderzenia.

Aplikacja gwarantuje właściwie wszystko to, co Endomondo. Dedykowana jest więc zarówno biegaczom, jak i fanom jazdy rowerem. Dzięki niej zmierzymy dystans przebytych kilometrów i czas pokonania trasy, a także ilość spalonych kalorii. W programie można dodawać znajomych i toczyć z nimi rywalizacje oraz wyznaczać cele treningowe. Zapewnia ona ponadto spersonalizowane wskazówki trenerskie.

MapMyRun w łatwy sposób łączy się ze znanymi serwisami, co pozwoli dzielić się sportowymi rekordami w mediach społecznościowych. Aplikację można zsynchronizować ze smartwachem, zwięszkając komfort treningów. Zapewnia również eksport tras w formie plików GPX do innych serwisów.

Google Fit — prosta obsługa i komfort treningu

Google Fit uchodzi obecnie za jedną z najpopularniejszych aplikacji do analizy aktywności fizycznej. Jest niezwykle uniwersalna i łatwa w obsłudze. Mogą z niej korzystać zarówno posiadacze Androida, jak i iOS. Program dokładnie monitoruje aktywność rowerową lub pieszą. Rejestruje przebyte odległości, podając czas przejazdu i szlak zapisany na mapie.

Z aplikacji chętnie korzystają także biegacze i miłośnicy aerobiku. Google Fit przechowuje informacje o wszelkich podejmowanych aktywnościach na urządzeniach mobilnych i zegarkach. Pozwala dokładnie śledzić swoje trasy, by się nie zgubić nawet w zupełnie nowym terenie. Dzięki aplikacji możliwe jest precyzyjne wyznaczanie celu, porównywanie swoich dotychczasowych aktywności wraz z oceną postępów, a także przeglądanie danych z innych aplikacji sportowych połączonych
z Google Fit.

Platformę wyróżnia brak opłat i intuicyjny interfejs. Jest gotowa do pobrania w sklepach z aplikacjami.

Czym kierować się przy wyborze aplikacji monitorującej aktywność?

Podstawowym kryterium, jakie użytkownik powinien wziąć pod uwagę, dokonując wyboru odpowiedniej aplikacji do pomiarów aktywności, jest poziom zaawansowania. Osoby, które regularnie uprawiają daną dyscyplinę, taką jak bieganie czy jazda na rowerze, pewnie jako pierwsi zadali sobie pytanie: Co zamiast Endomondo? W momencie, gdy platforma zniknęła z rynku, jej twórcy od razu zaproponowali alternatywę. Zapewnili też możliwość przeniesienia zapisu dotychczasowych osiągnięć treningowych do innych serwisów. Użytkownicy, którym zależało na rejestrze własnych rekordów i ciągłości treningów, w większości podążyli za wskazówkami znalezionymi w Internecie. Z czasem jednak pojawiło się tak wiele alternatywnych programów służących do pomiaru aktywności, że każdy mógł dopasować dla siebie tę idealną. Poszukując jej, warto odwiedzić na przykład internetowe fora tematyczne tworzone przez miłośników biegania, jazdy na rowerze czy nordic walking. Doświadczenia innych osób z pewnością ułatwią wybór. 

Nowe aplikacje, które wiodą prym wśród amatorów sportu, czekają na pobranie w sklepach z aplikacjami. Większość z nich jest całkowicie darmowa. Możliwość korzystania  z bezpłatnej opcji monitorowania postępów treningu jest dla wielu użytkowników pretekstem do realnej zmiany trybu życiu. Wzrost osiągnięć, który rejestruje aplikacja, stanowi w tym wypadku czynnik motywujący. Wraz z upływem czasu, kiedy korzystając z platformy mamy wobec siebie większe wymagania i pragniemy precyzyjnie opracowywać dalsze plany treningowe, warto rozważyć zaawansowane, płatne aplikacje w wariantach premium. Zagwarantują one dokładną analizę dotychczasowych osiągnięć, tworząc dla nas plany do realizacji. Dzięki nim powracać można również do ulubionych tras lub form treningów. Przeanalizują za nas takie parametry, jak tempo czy długość kroku i zasugerują zmiany wiodące do osiągnięcia wymarzonego celu.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku