W tym artykule:
Wybierasz się na planowany zabieg? A może trafiłeś niespodziewanie do szpitala i zastanawiasz się, co bliscy powinni przywieźć Ci do szpitala?
Najważniejsze informacje:
- Jadąc do szpitala, najlepiej spakować się w walizkę na kółkach, co ułatwi transport pakunków.
- Co zabrać do szpitala? Przede wszystkim dokument tożsamości, skierowanie oraz dokumentację medyczną czy książeczkę zdrowia w przypadku dziecka.
- W walizce powinny znaleźć się wygodne ubrania (dresy, koszulki), obuwie (najlepiej klapki), bielizna, skarpetki, bluza, piżama. Szlafrok nie jest wcale konieczny, jeśli wybierasz się do szpitala latem.
- Wśród przyborów toaletowych nie może zabraknąć mydła lub żelu do mycia, ręczników, klapków pod prysznic, grzebienia, antyperspirantu, szczotki do zębów i pasty.
- Jeśli są używane, trzeba spakować okulary lub soczewki kontaktowe czy aparaty słuchowe oraz przybory dodatkowe.
- Warto zabrać ze sobą telefon oraz ładowarkę, a także książki, krzyżówki czy gazety, by umilić sobie czas spędzony w szpitalu.
- Pakując torbę dla dziecka, warto dorzucić ulubione zabawki, książki czy przedmioty, które umilą czas podczas pobytu w placówce. Niemowlętom czy małym dzieciom trzeba spakować pieluchy, czy chusteczki nawilżane. Można też zabrać własne mleko modyfikowane, jednak nie jest to konieczność, ponieważ szpital zapewnia takie produkty.
W co się spakować do szpitala?
Zacznijmy od tego, jaka torba najbardziej sprawdzi się w szpitalu. Wszystko zależy od Twoich preferencji i celu wizyty. Jeśli wybierasz się na zabieg chirurgiczny, najlepiej postawić na walizkę na kółkach. Taki bagaż będzie łatwo przetransportować bez użycia siły. Jeśli po wypisie odbierze Cię bliska osoba, będzie mogła skupić się na wsparciu Cię podczas wchodzenia do windy czy samochodu bądź taksówki, nie martwiąc się ciężkim plecakiem. Także pielęgniarkom, które muszą pomóc przetransportować się obolałemu pacjentowi, wygodniej jest prowadzić walizkę na kółkach. To pierwszy powód, dla którego lepiej postawić na taką torbę.
Po drugie, w walizce łatwiej jest utrzymać porządek podczas pobytu w szpitalu. Często wyposażone są one w wygodne przegródki do przechowywania, co pozwala łatwo zagospodarować przestrzeń. W plecaku czy mniejszej torbie trudniej zachować taki ład. Warto wybrać niewielką walizkę, zwłaszcza jeśli hospitalizacja ma być krótka. Taka torba zajmie mniej miejsca i łatwo można umieścić ją pod łóżkiem.
Jak się przygotować do pobytu w szpitalu?
Najlepiej listę tego, co zabrać do szpitala zrobić dużo wcześniej przed planowaną datą zabieguczy pobytu. Za kompletowanie walizki czy torby warto zabrać się minimum 3 dni przed wyjazdem, a najlepiej zacząć myśleć o tym jeszcze wcześniej. Może się okazać, że trzeba dokupić jeszcze jedną piżamę odpowiednią do warunków termicznych, panujących w szpitalu czy gumowe klapki pod prysznic. Jeśli zaczniesz spisywanie listy z odpowiednim wyprzedzeniem, będziesz mógł dokupić potrzebne rzeczy bez zbędnego stresu, że nie zdążysz się spakować.
Jakie dokumenty zabrać do szpitala?
To jedna z ważniejszych pozycji na liście pt. „Co zabrać do szpitala?”. Bez dokumentu tożsamości możesz nie być przyjęty na oddział. Dowód osobisty warto spakować tak, by był zawsze pod ręką.
Przy planowanym pobycie, konieczne jest też zabranie skierowania do szpitala, wystawionego przez lekarza specjalistę. Warto spakować je do teczki, by ich nie zgubić. Koniecznie zabrać trzeba też ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną, by ułatwić lekarzom prowadzenie leczenia. Mogą być to karty informacyjne wydane po wcześniejszych hospitalizacjach, wyniki badań obrazowych czy laboratoryjnych itd.
Jeśli korzystasz z prywatnej opieki medycznej i w ramach takiej polisy zdrowotnej udajesz się do szpitala, warto mieć także przy sobie potwierdzenie ubezpieczenia.
Co spakować do szpitala?
Co wziąć do szpitala oprócz dokumentów? W pierwszej kolejności spakuj wygodne spodnie dresowe lub legginsy oraz kilka koszulek. Przyda się też ciepła bluza, jeśli pobyt ma odbyć się w okresie jesienno-zimowym. Oprócz ubrań weź ze sobą bieliznę i skarpetki. Na noc przyda się piżama oraz lekki szlafrok. Wygodne kapcie czy buty będą niezbędne, by poruszać się po oddziale.
Trzeba się wyposażyć także w przybory toaletowe, pozwalające zadbać o higienę. Ręczniki (najlepiej kilka o różnej wielkości), gumowe klapki pod prysznic, żel do mycia lub mydło, szczoteczka do zębów i pasta, grzebień do włosów czy antyperspirant to absolutne minimum. Osoby z długimi włosami zabiorą z pewnością suszarkę do włosów, a te dbające o wygląd – pozostałe kosmetyki, takie jak krem do twarzy itd. Przydadzą się także przybory do golenia, a także podpaski lub tampony.
By mieć kontakt z bliskimi, zabierz nie tylko telefon komórkowy, ale także ładowarkę. Warto też spakować tablet, by móc korzystać wygodnie z internetu czy obejrzeć serial, czytnik e-booków, a w przypadku osób, które preferują tradycyjny sposób czytania – książkę czy gazetę.
Nie można zapominać także o rzeczach, z których korzystasz na co dzień. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, upewnij się, że spakowałeś do walizki pojemnik do ich przechowywania oraz płyn, a także ewentualny zapas na kolejne dni. Osoby niesłyszące powinny zabrać ze sobą koniecznie aparaty słuchowe i pudełka do nich.
Co spakować do szpitala dla dziecka?
Wszystko zależy od wieku dziecka. Podstawą jest zawsze książeczka zdrowia dziecka oraz dokumentacja medyczna. Jeśli do czynienia mamy z niemowlęciem lub małym dzieckiem, które nie jest jeszcze odpieluchowane, koniecznie trzeba zabrać ze sobą zapas pieluszek, chusteczki nawilżane i ewentualnie sprawdzony krem na odparzenia, jeśli dziecko ma delikatną skórę. Dla dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym można zabrać zapas własnego produktu, chociaż szpitale udostępniają jednorazowe butelki z pożywieniem. Ponadto niemowlakom warto zabrać gryzaki czy grzechotki. Starsze dzieci na pewno docenią ulubione zabawki, książeczki, kolorowanki czy wyklejanki.
Co zabrać do szpitala na 3 dni, a co na jeden?
Tak naprawdę, to czy wybierasz się na jeden dzień, czy na dłużej nie rzutuje na to, co zabrać do szpitala. Trzeba pamiętać, by spakować więcej par skarpetek, bielizny czy koszulek. Jeśli wybierasz się na dłuższy okres, możesz też wziąć ze sobą kilka książek, by umilić sobie czas. Pamiętaj, że zawsze będziesz mógł skorzystać z pomocy bliskich, którzy mogą przynieść czyste ubrania czy bieliznę, gdy okaże się, że będziesz musiał zostać w placówce dłużej.
Jakie jedzenie zabrać do szpitala?
Zaleca się, by w ciągu dnia spożywać 4-6 posiłków. W szpitalu taka ilość nie jest zazwyczaj podawana, a kolację serwuje się wcześnie, bo ok. 17-18:00. Dlatego wiele osób zabiera ze sobą dodatkowy prowiant. Warto zaznaczyć, ze dietetycy wskazują, by osoby, które przebyły operację chirurgiczną, infekcje, udar mózgu czy zawał serca, a także trafiły do placówki w związku ze złamaniem, spożywały dietę bogatobiałkową, która pozytywnie wpływa na regenerację. Druga zasada brzmi, by stawiać na produkty łatwe do przechowywania, które nie wymagają schłodzenia. Warto postawić na kabanosy, orzechy, batoniki proteinowe itd. Jeśli do dyspozycji pacjentów na oddziale jest lodówka, można wzbogacić swoją szpitalną dietę o kefiry, jogurty, wędliny, produkty rybne itd. Nie można zapominać też o świeżych warzywach i owocach, które są źródłem witamin i składników mineralnych niezbędnych do gojenia ran czy działania układu odpornościowego.
Uwaga!
Pamiętaj, by stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego! Czasem podczas hospitalizacji i po powrocie do domu po zabiegu, zalecona może być specjalna dieta np. gotowane lub pieczone warzywa i owoce, zamiast świeżych.
Nie można zapominać także o wodzie. To ważna pozycja na liście tego, co zabrać do szpitala. Najlepiej spakować małe butelki, by z łatwością je podnieść po przebytym zabiegu.
Wiele osób zabiera do szpitala własne sztućce, talerz i kubek, by móc przygotować sobie samodzielnie dodatkowy posiłek.
Świadczenie w związku z pobytem w szpitalu
Masz indywidualną polisę lub grupowe ubezpieczenie na życie? Wiele osób decyduje się rozszerzenie, czyli ubezpieczanie za pobyt w szpitalu, które zapewnia świadczenie dodatkowe. Czasem można też uzyskać odszkodowanie za przebytą operację chirurgiczną.
Chcesz dowiedzieć się, ile kosztuje taka polisa na życie? Zapraszamy do kalkulatora na CUK.pl!
FAQ:
- 1Czego lepiej nie zabierać do szpitala?
Lepiej nie zabieraj ze sobą wartościowych przedmiotów, dużej ilości gotówki czy drogocennej biżuterii.
- 2Czy w szpitalu trzeba chodzić w piżamie?
Nie ma przymusu chodzenia podczas pobytu w szpitalu w piżamie czy koszuli nocnej. Można zabrać ze sobą strój dzienny, a także przygotować ubrania na noc.
- 3Czy w szpitalu potrzebny jest szlafrok?
Warto go spakować do torby lub walizki, jednak jeśli ze szlafroka nie korzystasz, możesz postawić na wygodną bluzę. Latem grube ubrania czy szlafrok mogą się nie przydać. Poza tym na wielu oddziałach nawet w okresie jesienno-zimowym jest bardzo ciepło, a więc ciepłe okrycia wcale się nie przydają.
Oceń artykuł