W tym artykule:
- Zwiedzanie Turcji na własną rękę czy all inclusive – co wybrać?
- Turcja – najważniejsze atrakcje turystyczne
- Gdzie warto pojechać w Turcji? Atrakcje przyrodnicze
- Turcja – atrakcje dla dzieci
- Czy warto zwiedzać Turcję samochodem?
- Kiedy najlepiej jechać do Turcji?
- Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Turcji?
- Ile kosztują wakacje w Turcji?
Tegoroczny urlop spędzisz w Turcji? Jeśli organizujesz wakacje na własną rękę, koniecznie zajrzyj tu i dowiedz się, co zwiedzić w Turcji, jakie są atrakcje przyrodnicze tego kraju oraz o czym pamiętać, organizując wycieczkę!
Najważniejsze informacje:
- Co zwiedzić w Turcji? Przede wszystkim atrakcje turystyczne Stambułu, czyli Hagia Sophia, Błękitny Meczet, Pałac Topkapı, czy Wielki Bazar. Na uznanie zasługują także inne miejsca, takie jak ruiny starożytnych miast, takich jak Efez, Pergamon czy Troja. Warto też udać się do stolicy kraju – Ankary.
- Do tureckich atrakcji przyrodniczych należą m.in. dolina Kapadocji, Wodospady Duden, wapienne osady w Pamukkale, jezioro Van czy parki narodowe.
- Będąc na wakacjach z dziećmi, odwiedź Delfinarium Sealanya lub Oceanarium w Antalyi, Riwierę Turecką czy udaj się na rejs statkiem pirackim.
- Zwiedzając Turcję na własną rękę, można przede wszystkim poznać kraj dogłębniej, niż korzystając z oferty all inclusive. Warto mieć swój samochód lub wynająć go w Stambule, po przylocie do kraju.
- Jeśli nastawiasz się na zwiedzanie Turcji, wybierz się tu poza sezonem, czyli w maju lub październiku, gdy nie ma upałów i turystów. Osoby nastawiające się na odpoczynek na plaży wybierają się tu od czerwca do września.
- Wyjeżdżając do Turcji, trzeba mieć przy sobie paszport lub dowód osobisty, liry tureckie lub euro/dolary, a także zadbać o dobre ubezpieczenie podróżne.
Zwiedzanie Turcji na własną rękę czy all inclusive – co wybrać?
Chociaż wielu Polaków korzysta podczas wakacji z oferty all inclusive, nie jest to jedyna opcja na wakacje w Turcji. Zwiedzanie na własną rękę to forma, na którą decydują się osoby ceniące sobie niezależność i pragnące zobaczyć kraj od innej niż tylko hotelowej strony. Podczas tak zorganizowanej wycieczki nie gonią terminy fakultatywnych wycieczek, nie trzeba realizować z góry założonego planu. Taka forma wypoczynku zakłada większą swobodę. Warto pamiętać, że Turcja to ogromny kraj, więc by zwiedzić go wzdłuż i wszerz trzeba zaplanować dłuższy urlop. Trzeba też podkreślić, że chociaż zwiedzanie Turcji na własną rękę wiąże się z dużą swobodą, trzeba wiele rzeczy zaplanować samodzielnie. Pod tym względem dla wielu osób wygodniejsza jest formuła oferty all inclusive. Biuro podróży zapewnia pomoc oraz opiekę polskiego rezydenta, a podczas podróży indywidualnej turyści są zdani sami na siebie.
Jeśli zależy Ci na spokoju oraz wystarczy Ci poznanie Turcji od strony nadmorskiego kurortu, a także zadowolisz się kilkoma fakultatywnymi wycieczkami, to polecamy Ci raczej wyjazd do Turcji w formie all inclusive. Jednak, gdy korci Cię, by poznać lokalną kulturę i tutejszych mieszkańców, a także cenisz sobie elastyczność i możliwość wprowadzenia zmian w programie wycieczki, zdecyduj się na zwiedzanie Turcji na własną rękę! Z naszymi mini przewodnikiem dowiesz się, co zwiedzić w kraju Orientu.
Turcja – najważniejsze atrakcje turystyczne
Usiądź wygodnie i przenieś się do zróżnicowanego kraju, pełnego starożytnych zabytków, pięknej scenerii i nadmorskich kurortów. Turcja to idealny kraj na urlop. Można tu odpocząć, wygrzewając się w promieniach słonecznych, ale i poznać zupełnie odmienną od europejskiej kulturę. Oto najważniejsze atrakcje turystyczne Turcji.
- 1Stambuł
Meczet Hagia Sophia w Stambule, czyli jeden najpiękniejszych budynków na całym świecie, jest pozostałością po Cesarstwie Bizantyjskim. Chociaż zbudowano go w 537 roku n.e., nadal uznawany jest za największy kościół na świecie.
Błękitny Meczet to kolejny po Hagia Sophia obiekt sakralny, który koniecznie trzeba zobaczyć, będąc w Stambule. Swój przydomek meczet zyskał dzięki sali modlitewnej, która pokryta jest ogromną ilością drobnych płytek w niebieskim kolorze.
Wielki Bazar to kolejne miejsce w Stambule, które trzeba odwiedzić, by móc zatopić się w niezwykłym świecie, pełnym pięknej ceramiki, ręcznie tkanych dywanów i innych wyrobów. Na pewno znajdziesz tu nieziemską pamiątkę z podróży! Bazar składa się z aż 4000 sklepów, posterunku policji, banków, poczty, kawiarni oraz meczetu.
Pałac Topkapı w Stambule to miejsce, które przenosi do świata sułtanów i ich życia. Najciekawszym obiektem jest budynek Rady Cesarskiej, a także pokoje Haremu. Na uwagę zasługuje również okolica pałacu, obecne ogrody publiczne.
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7Ankara
Mauzoleum Mustafy Atatürka to jedna z atrakcji Ankary, czyli stolicy Turcji. To grobowiec i budowla wzniesiona na cześć założyciela Republiki Turcji, jednocześnie pierwszego prezydenta i Marszałka Turcji, czyli Mustafy Kemala Atatürka. Jego ciało spoczęło tu 10 listopada 1953 roku. Oprócz tego warto także zobaczyć ruiny świątyni bogini Romy i cesarza Augusta czy przespacerować się ulicami dzielnicy Ulus, gdzie roi się od kramów i sklepików, w których można kupić pamiątki z Turcji.
- 8Perge
To starożytne miasto, którego powstanie datuje się na w XIII wieku p.n.e. Według podań historycznych, to w Perge wygłosił swoje pierwsze kazanie św. Paweł. Warto wybrać się tu ze względu na dobrze zachowane ruiny teatru z II wieku p.n.e., stadion grecko-rzymski, ruiny agory, łaźnię i gimnazjon oraz odrestaurowany łuk triumfalny.
- 9
- 10Mamure Kalesi
Tę twierdzę muszą koniecznie zobaczyć miłośnicy tego typu budowli. Mamure Kalesi z XII wieku jest najlepiej zachowaną twierdzą w rejonie Morza Śródziemnego. Ma aż 36 wież, których nie tknął ząb czasu. Pierwotnie zbudowano ją, by chronić się przed piratami, jednak był okres, gdy twierdza pełniła funkcję hotelu.
- 11Safranbol
Jest jednym z przykładów miasta z najlepiej zachowanym budownictwem okresu osmańskiego. Właśnie dlatego w 1994 roku wpisano je na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Charakterystycznym elementem krajobrazu są bielone domy kryte dachówką, z drewnianymi elementami oraz dużymi oknami. Podczas wizyty tu trzeba zobaczyć Meczet Koprulu Mehmed Paşa z XVII wieku, łaźnię turecką czy Rynek Eski Carsi.
- 12
- 13Kayaköy
Wieś położona niedaleko omawianego już miasta Fethiye nazywana jest miastem duchów, ponieważ… miejscowość opustoszała po wojnie grecko-tureckiej. Turystów przyciągają tu ruiny budynków, niegdyś mieszkalnych. Na liście UNESCO, wioska została uznana jako World Friendship Village, a status ten wiąże się z tym, że zachowany zostanie jej niezamieszkany charakter.
Gdzie warto pojechać w Turcji? Atrakcje przyrodnicze
Starożytne budowle, ruiny i pozostałości miast tętniących życiem tysiące lat temu to tylko niektóre z pozycji obowiązkowych podczas wycieczki do Turcji. Atrakcje przyrodnicze poruszą serca tych, którzy uwielbiają spędzać czas w otoczeniu natury. Poznaj 10 pozycji, które warto uwzględnić w planie wycieczki.
- 1
- 2Dolina Motyli
Dolina położona u stóp Góry Babadag, okalana jest wąwozem, który oddziela ją od reszty świata. Od czerwca do września bytują tu motyle, w tym przepiękny motyl tygrysi. By się tu dostać, trzeba skorzystać z łodzi motorowej, która kursuje z turystycznej miejscowości Ölüdeniz. Jadnak, aby dotrzeć do miejsca, w którym stacjonują motyle, trzeba przebyć długą wędrówkę. Bez odpowiedniego obuwia się więc nie obędzie!
- 3Wodospady Duden w Antalya
To dwa cuda przyrodnicze, które koniecznie trzeba odwiedzić. Górny Wodospad Duden nazywany jest również Wodospadem Aleksandra ze względu na legendę o tym, że Aleksander Wielki zatrzymał się obok niego, by mogły napić się wody jego spragnione konie. Obok tego wodospadu znajduje się także jaskinia, którą również można zwiedzić. Z kolei drugi, Dolny Wodospad Duden można oglądać również podczas rejsu łodzią.
- 4
- 5Kapadocja
To miejsce, dla którego wielu decyduje się na odwiedzenie Turcji. Lot balonem, piesze wędrówki, spacer po wioskach i domach wykutych w zboczach wzgórz, spędzenie nocy w hotelowym pokoju, który zaadaptowany został w… jaskini – to tylko niektóre z aktywności, o których nie zapomnisz do końca życia!
- 6Jezioro Van
Jest największym jeziorem w Turcji, malowniczo położonym i dziewiczym. Dobrym pomysłem na zwiedzanie jest objazd jeziora oraz wizyta w miejscowości Van, gdzie można zwiedzić zamek Vankale i stare grobowce. Na wschód od jeziora znajduje się z kolei Góra Ararat, czyli miejsce, w którym według Biblii osiadła Arka Noego po zakończeniu potopu.
- 7
- 8
- 9
- 10
Turcja – atrakcje dla dzieci
Wyjeżdżasz z całą rodziną i chcesz zapewnić niezapomniane wrażenia także najmłodszym? W takim razie koniecznie odwiedź:
- Riwierę Turecką, która uznawana jest za świetne centrum zabaw dla dzieci, ale i dorosłych,
- Delfinarium Sealanya w Alanyi, gdzie można nie tylko oglądać te przepiękne ssaki, ale i z nimi popływać,
- Oceanarium w Antalyi, uznawane za jedno z największych oceanariów na świecie.
Dzieciaki będą również cieszyć się ze wspólnego rejsu statkiem (może nawet tym stylizowanym na piracki?), a także raftingu, czyli spływu pontonem czy kajakiem.
Czy warto zwiedzać Turcję samochodem?
Jeśli jesteś nastawiony na relaks na tureckiej plaży, samochód może się wcale nie przydać. Jednak osobom, które chcą w Turcji zwiedzić atrakcje turystyczne, czy zajrzeć w różne kąty tego kraju, własny lub wynajęty samochód na pewno się przyda! Dzięki temu można poznać Turcję nie tylko znad hotelowego basenu czy podczas kilku wycieczek fakultatywnych, ale też zobaczyć, jak różnorodny i piękny jest ten kraj!
Trzeba jednak pamiętać, że jadąc z Polski do Turcji własnym środkiem transportu, nastawić się trzeba na trasę, trwającą ponad dobę. Jak dojechać do Turcji z Polski? Najpierw należy kierować się na Czechy, Słowację (w okolicach Bratysławy), Węgry, Serbię, a następnie jechać do Bułgarii, by wtedy dostać się do Turcji.
Kiedy najlepiej jechać do Turcji?
W tym przypadku także wszystko zależy od Twoich preferencji. Jeśli planujesz szeroko zwiedzić Turcję na własną rękę, warto wybrać się tu przed sezonem turystycznym np. w maju lub październiku. W tym okresie jest tu ciepło, ale nie upalnie, czyli w sam raz, by poznawać różne zakątki Turcji. Średnia temperatura w dzień wynosi tu wtedy 23°C. Jeśli chcesz popływać, musisz liczyć się raczej z temperaturą wody bliższą wodzie w Bałtyku latem. W maju wynosi ona średnio 19°C, a październiku 15°C.
A może wolisz się wygrzać? W takim razie polecamy wizytę w Turcji w czerwcu, lipcu lub sierpniu, a nawet we wrześniu. Trzeba się nastawić jednak na upał i temperaturę oscylującą wokół 30°C. Z taką pogodą wiąże się oczywiście także cieplutka, przyjemna woda!
A może chciałbyś wybrać się tu zimą? W takim razie zobacz nasz artykuł o nartach w Turcji i poznaj najważniejsze ośrodki narciarskie w tym kraju!
Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Turcji?
Jeśli zdecydowałeś się na zwiedzanie Turcji na własną rękę, musisz się do wyjazdu odpowiednio przygotować. Sam plan wycieczki nie wystarczy. Musisz rozważyć jeszcze różne kwestie techniczne, o których przeczytasz poniżej.
Jaki dokument jest potrzebny, żeby wjechać do Turcji?
Jeśli jedziesz na wakacje z całą rodziną, upewnij się, że wszyscy mają odpowiednie dokumenty. Do wjazdu na teren Turcji uprawnia:
- paszport, także tymczasowy, który jest ważny minimum 150 dni od momentu wjazdu,
- ważny przez cały okres pobytu dowód osobisty, który jest dokumentem akceptowalnym w przypadku wyjazdów turystycznych.
Jako turysta nie musisz wyrabiać wizy.
Która godzina w Turcji? Pamiętaj o zmianie czasu!
W całej Turcji obowiązuje ta sama strefa czasowa. Różnica czasu między Polską a Turcją zimą wynosi +2 godziny, a gdy u nas jest czas letni, +1 godzina. Przez cały rok stosowany jest tu Wschodnioeuropejski Czas Letni (EEST). Nie ma zmiany czasu.
Jaka waluta obowiązuje w Turcji?
Podczas podróży po Turcji będziesz potrzebował tutejszej waluty – liry tureckiej (TRY). Jest bez problemu dostępna w polskich kantorach, jednak bardziej opłaca się wymienić walutę, będąc w Turcji. Decydując się na wymianę na miejscu, w tureckich kantorach czy bankach, warto zabrać ze sobą euro, dolary lub funty.
Oprócz tureckiej waluty turysta może się posługiwać w wielu ośrodkach turystycznych euro lub dolarami. W takich miejscach jak hotele czy duże restauracje można płacić kartą – Visą lub MasterCard. Jednak poza ośrodkami turystycznymi przyda się gotówka i turecka waluta.
Czy wakacje w Turcji są bezpieczne?
O bezpieczeństwie w Turcji pisaliśmy już w innym artykule poradnikowym. Kurorty są bezpiecznym miejscem dla turystów. Trzeba jednak podkreślić, że ważnym punktem planowania wakacji jest wybór odpowiedniego ubezpieczenia do Turcji. To bardzo ważne, by wykupić odpowiednie ubezpieczenie kosztów leczenia, by być zabezpieczonym na wypadek np. zatrucia pokarmowego, do którego może dojść w egzotycznym kraju. Jednak dobre ubezpieczenie turystyczne powinno też składać się m.in. z assistance w podróży, OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenia bagażu. Jeśli szukasz odpowiedniej polisy turystycznej i chcesz najpierw przeanalizować dostępne opcje, by wybrać tę najbardziej dopasowaną do swoich potrzeb, to zapraszamy do porównywarki polis podróżnych na CUK.pl!
Jak zachować się w Turcji?
Będąc na wakacjach w Turcji, trzeba pamiętać o tym, że lokalna ludność jest przeniknięta inną kulturą. Na przykład Turcy uważają za niegrzeczne wydmuchiwanie nosa w miejscu publicznym. W restauracjach czy kawiarniach mile widziane są napiwki.
W ośrodkach kultu religijnego obowiązuje odpowiedni strój. Panie muszą zakrywać nogi, ramiona i włosy, a panowie prezentować skromny ubiór. Przed wejściem do meczetu ściąga się także buty. Trzeba pamiętać, że w Turcji religią dominującą jest islam, który wiąże się z określonymi zasadami. Poza kurortami turystycznymi należy więc wystrzegać się okazywania czułości, picia alkoholu oraz wdawanie się z lokalną ludnością w tematy polityczne i religijne.
Ile kosztują wakacje w Turcji?
Planując budżet na wakacje w Turcji, miło się zaskoczysz. Chociaż dla Turcji nie jest to sytuacja korzystna, to od jakiegoś czasu, z powodu sytuacji ekonomicznej tego kraju, Polacy płacą tu naprawdę niewiele. Dlaczego Turcja jest tania? Powodem jest głównie wzrost inflacji (na poziomie aż 65%), a także słaba waluta. Dzięki temu podczas wakacji w Turcji Polacy nie muszą wydawać fortuny, a mogą zwiedzić naprawdę dużo, wejść do wielu muzeów, rozkoszować się tutejszą kuchnią czy robić zakupy w lokalnych sklepach i bazarach.
FAQ:
- 1Czego nie jeść w Turcji?
Podczas wakacji należy wystrzegać się surowych warzyw i owoców oraz picia nieprzegotowanej wody.
- 2Co przywieźć z Turcji?
Wśród pamiątek, które warto zabrać z Turcji, wymienić należy turecką herbatę wraz z pięknymi zastawami i ceramiką, turecką kawę oraz akcesoria do jej parzenia, przyprawy, słodycze, ręcznie robione dywany, biżuterię czy wyroby skórzane, a także pashminy, czyli eleganckie szale.
Oceń artykuł