W tym artykule:
- Kiedy najlepiej jechać do Kopenhagi?
- Ile dni potrzeba na zwiedzanie Kopenhagi?
- Jak dojechać do Kopenhagi – samochodem, samolotem czy promem?
- Co warto zobaczyć w Kopenhadze?
- Okolice Kopenhagi – co warto zobaczyć?
- Jaki zaplanować budżet na weekend w Kopenhadze?
- Co zjeść w Kopenhadze?
- Jak najlepiej poruszać się po Kopenhadze?
- Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Kopenhagi?
Planujesz wycieczkę do stolicy Danii? Dowiedz się, co zwiedzić w Kopenhadze i jak zaplanować wycieczkę, by zobaczyć najważniejsze zabytki i atrakcje tego pięknego miasta.
Najważniejsze informacje:
- Do Kopenhagi najlepiej wybrać się wiosną i latem, kiedy jest tu ciepło i pogoda sprzyja zwiedzeniu. Warto wiedzieć, że w lipcu i sierpniu jest tu najwięcej opadów.
- Na zwiedzanie Kopenhagi wystarczy 2 dni, jednak jeśli chcesz zobaczyć mniej popularne atrakcje stolicy, lepiej zostać tu dłużej.
- Możesz tu dojechać promem, drogą lądową przez Niemcy (najdłuższa opcja) lub przylecieć samolotem (lot trwa ok. 1,5 godziny).
- Do najpopularniejszych atrakcji Kopenhagi należą m.in.: rezydencje Amalienborg, pałac Christiansborg, zamek Rosenborg, Mała Syrenka czy starówka.
- Ciekawymi atrakcjami dla najmłodszych są: park rozrywki Ogrody Tivoli, Oceanarium Den Bla i Zoo.
- Kopenhaga słynie z muzeów np. Muzeum Thorvaldsena, Królewskiego Lapidarium czy Narodowego Muzeum Danii.
- Co zwiedzać w okolicach Kopenhagi? Polecamy m.in. zamek Frederiksborg, w Helsingør czy skansen w Frilandsmuseet.
- Podczas wizyty w Kopenhadze warto kupić Copenhagen Card, która obejmuje przeróżne atrakcje czy transport komunikacją zbiorową.
Kiedy najlepiej jechać do Kopenhagi?
Zanim dowiesz się, co zwiedzić w Kopenhadze, zaplanuj dokładnie czas wycieczki. Najlepszym okresem na wakacje w Danii są miesiące od maja do sierpnia. Wtedy można liczyć na sporo słońca. Najcieplej jest tu od czerwca do sierpnia. Ze względu na morski klimat często tu jednak pada. Najwięcej deszczu jest w lipcu i sierpniu. Nie obawiaj się jednak, że podczas Twojego pobytu niebo będzie pokryte cały czas chmurami. Nawet jeśli pogoda uniemożliwi Ci spacer po starówce, bogata oferta muzealna sprawi, że z łatwością zaplanujesz deszczowy dzień.
Trzeba pamiętać, że Kopenhaga, to nie tylko stolica kraju z bogatą historią, ale ze względu na obecność kąpielisk, jest miejscem, w którym można odpocząć. Warto więc tu wybrać się tu latem, kiedy temperatura zachęca do przebywania na plaży. Trzeba jednak pamiętać, że na termometrze pojawia się tu w tym okresie średnio 21 st. C, a woda nagrzewa się do temperatury ok. 20 st. C. Są to więc warunki, które przypadną do gustu miłośnikom umiarkowanych klimatów.
Ile dni potrzeba na zwiedzanie Kopenhagi?
Jednym z idealnych miejsc na weekendowy city break jest właśnie Kopenhaga. Wycieczka 3-dniowa to wyjazd, podczas którego można zobaczyć najważniejsze zabytki stolicy Danii, a także odpocząć na łonie natury w jednym z parków czy poznać mniej znane dzielnice Kopenhagi. Jeśli jednak nie możesz wygospodarować na wizytę w Kopenhadze tylu dni, postaraj się zostać tu chociaż 2, by zobaczyć najważniejsze miejsca na mapie stolicy.
Jak dojechać do Kopenhagi – samochodem, samolotem czy promem?
Wszystko zależy od Twoich preferencji i budżetu. Jeśli zdecydujesz się na wycieczkę objazdową po Danii, warto jechać swoim samochodem. I tu są dwie możliwości podróży. Zakładając dłuższy wyjazd i zwiedzanie kraju, możesz się dostać tu lądem, korzystając z granicy między Niemcami a Danią. By skrócić czas podróży, postaw na przeprawę promową. Przewoźnicy oferują transport do szwedzkiego Ystad i do Trelleborga, skąd dalej możesz wybrać się w dalszą podróż. Będziesz musiał się kierować na przeprawę mostową Oresundbroen.
Jeśli planujesz szybki city break po Kopenhadze, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie lot samolotem. To najszybszy sposób na transport do stolicy Danii. Lot trwa średnio 1,5 godziny.
Co warto zobaczyć w Kopenhadze?
Tak naprawdę każdy znajdzie tu coś dla siebie. Kopenhaga to zagłębie muzeów, zamków oraz pałaców i innych imponujących zabytków, a to wszystko okraszone nadmorskim klimatem. Nie brakuje tu terenów zielonych, zamkniętych w pięknych parkach. Oto co zwiedzać w Kopenhadze.
Zobacz także, co zobaczyć w Norwegii.
Apartamenty królewskie Christiansborg
Zamek, który stał na miejscu pałacu Christiansborg, najpierw był rezydencją biskupa, a następnie, od XV do XVIII wieku, królów. Pierwotna budowla spłonęła, a po odbudowaniu jej znów nastąpił pożar. Pałac, który widzimy dziś, powstał sto lat temu. Obecnie w zamku Christiansborg znajduje się parlament, sąd najwyższy, a inne komnaty są wykorzystywane przez rodzinę królewską. Niektóre z nich można zwiedzać np. salę tronową, salę bankietową, kaplicę królewską, królewskie kuchnie czy stajnie. Ciekawym miejscem jest też stanowisko archeologiczne, które prezentuje ruiny pierwotnych budowli.
Będąc tu, warto oczywiście kupić bilet wstępu, by dogłębnie zwiedzić pałac Christiansborg, jednak warto wiedzieć, że tutejszy punkt widokowy (najwyższy w całej stolicy) jest darmowy.
Wyspa Zamkowa, czyli Slotsholmen
To bardzo charakterystyczne miejsce ze względu na położenie i połączenie z pozostałą częścią miasta. Slotsholmen to ogromna wyspa, na którą wiedzie aż 8 mostów. Na Wyspie Zamkowej zlokalizowane są najważniejsze urzędy i atrakcje.
Jednym z najbardziej znanych obiektów na wyspie był Børsen, czyli zabytkowy gmach giełdy z iglicą w kształcie smoczych ogonów. Budowla długo opierała się różnym katastrofom, jednak w wyniku pożaru, który miał miejsce 16 kwietnia 2024 roku, zawaliła się Smocza Iglica. Warto odwiedzić gmach Biblioteki Narodowej, który ze względu na kolorystykę, nazywany jest Czarnym Diamentem. Wewnątrz można odpocząć w tutejszej kawiarni. Krigsmuseet to miejsce, które z pewnością odwiedzą miłośnicy militariów. Wewnątrz znajduje się muzeum wojskowości, które prezentuje zabytkową broń. W budynku starego browaru otwarto z kolei Lapidarium królewskie. Jeśli tu zajrzysz, będziesz mógł zobaczyć ok. 300 rzeźb i posągów z różnych rezydencji. Muzeum Bertela Thorvaldsena to kolejna pozycja dla miłośników sztuki. Zachwyca już sam budynek – architekt nawiązywał do Pompejów.
Nowa Przystań, czyli Nyhavn
Jeśli jesteś miłośnikiem fotografii, koniecznie zajrzyj do tego barwnego zakątka. W dzielnicy znajdziesz budowle o kolorowych fasadach, na których warto zawiesić oko. Jeśli Twój budżet na to pozwala, możesz zatrzymać się w tutejszej restauracji lub kawiarni. Uwaga jednak na ceny! Te punkty gastronomiczne należą do najdroższych w stolicy. Warto udać się pod adres Nyhavn 17, gdzie funkcjonuje najstarszy na świecie salon tatuażu Tattoo Ole, w którym tatuował się nawet Fryderyk IX.
Czy wiesz, że...
Obecny klimat dzielnicy wcale nie przypomina tego sprzed lat. Niegdyś Nyhavn było miejscem dość mrocznym i podejrzanym. Pełno tu było domów publicznych, a zwykli mieszkańcy raczej nie zapuszczali się w te rejony. Trzeba też pamiętać, że XVIII-wieczna Kopenhaga dorobiła się głównie na handlu niewolnikami.
Zamek Rosenborg
Postawił ją Chrystiana IV jako swoją letnią rezydencję. Podobną funkcję pełnił jeszcze sto lat, po czym powstał tu skarbiec rodziny królewskiej. Warto odwiedzić zamek nie tylko ze względu na możliwość zobaczenia zbiorów muzeum duńskich królów (np. regaliów królewskich, tronu z kłów narwala, mebli, przedmiotów z kości słoniowej, łupów wojennych, a nawet długopisu, którym król Fryderyk VII podpisał pierwszą duńską konstytucję). Obiekt jest przykładem jedynym w swoim rodzaju. Zbudowany został w unikalnym stylu nazywanym duńsko-holenderskim renesansem, czasem mówi się nawet o stylu Rosenborg. Oprócz zwiedzania wnętrza, które zajmie ok. 1-1,5 godziny, warto zatrzymać się w Ogrodach Królewskich, które można zwiedzić bezpłatnie.
Zespół 4 rezydencji, czyli Amalienborg
To oficjalna rezydencja monarchów i ich rodzin od 1974 roku. Amalienborg to nazwa odnosząca się do 4 rezydencji, zlokalizowanych na ośmiobocznym placu z pomnikiem króla Fryderyka V w centrum. Pierwotnie budowle, zaprojektowane przez Nicolai Eigtven w XVIII wieku, przeznaczone były dla 4 arystokratów. Zwiedzać można Pałac Chrystiana VIII, w którym znajduje się muzeum, przybliżające historię duńskiej monarchii. Jeśli będziesz w okolicy w południe, koniecznie przyjdź obejrzeć uroczystą zmianę warty duńskich gwardzistów.
Kościół Marmurowy
Naprzeciwko pomnika Fryderyka V znajduje się Kościół Fryderyka inaczej nazywany Marmurowym Kościołem. Jego budowa rozpoczęła się w 1749 roku. Jednak z powodu śmierci architekta Nicolai Eigtved przerwano ją i ponownie powrócono do prac po ponad stu latach. Charakterystyczna kopuła górująca nad kościołem ma aż 31 metrów. Wchodząc na nią, można podziwiać panoramę miasta.
Starówka
Stare Miasto, choć nie jest imponujących rozmiarów, jest warte odwiedzenia. Budynki tu znajdujące się pochodzą z dwóch ostatnich stuleci. Niestety wcześniejsze spłonęły w pożarach w 1728 i 1795 roku oraz zostały zniszczone podczas brytyjskiej napaści w 1807 roku. Główną ulicą jest Strøget, który jest również najdłuższym tego typu deptakiem w Europie. Jednak to nie one powinny nas najbardziej zainteresować. Na końcu tej ulicy znajduje się plac ratuszowy oraz ratusz zbudowany w stylu duńskiego romantyzmu narodowego. Na uwagę zasługują także:
- stary rynek, który jest najstarszym placem w mieście oraz Fontanna Dobroczynności, która jest najstarszym tego typu obiektem w stolicy;
- najstarsze w mieście domy, znajdujące się przy ulicy Magstræde oraz Snaregade;
- Dom Matthiasa Hansena to przykład stylu duńsko-holenderskiego renesansu, charakteryzującego się bogatym zdobnictwem;
- Gråbrødretorv, czyli brukowany plac z budynkami ozdobionymi kolorowymi fasadami;
- Kościół św. Piotra to przykład ważnego obiektu sakralnego miasta;
- Królewski Nowy Targ, na którym stoi pierwszy w Skandynawii pomnik konny króla Chrystiana V;
- Królewski Teatr, w którym obecnie mieści się siedziba teatru miejskiego;
- Nikolaj Kunsthal, to dawny kościół, w którym znajduje się teraz muzeum sztuki współczesnej.
Okrągła Wieża
Jeśli mało Ci punktów widokowych, skieruj swe kroki ku wybudowanej na zlecenie Chrystiana IV w latach 1637-42 Okrągłej Wieży. Mieści się tu jedno z najstarszych obserwatoriów astronomicznych i meteorologicznych na świecie. Co ciekawe, by dostać się na szczyt, trzeba pokonać rampę o długości 200 m. Podczas projektowania zdecydowano się na takie rozwiązanie, by ułatwić transport książek do zlokalizowanej przy wieży biblioteki. Obecnie na terenie hali znajduje się wystawa sztuki, którą warto zobaczyć.
Katedra Marii Panny
W Katedrze Marii Panny znajdują się imponujące rzeźby Bertela Thorvaldsena. Co ciekawe posąg Chrystusa, znajdujący się tu jest bardzo podobny do tego, który stoi w Kaplicy Potockich w Katedrze Wawelskiej. Nic dziwnego. Wykonał je ten sam autor.
Narodowe Muzeum Danii
Zaglądając, tu można poznać historię Danii, ale wybrać się także w podróż w czasie. Ekspozycje przedstawiają poczynania człowieka na tych terenach od epoki lodowcowej, po czasy nowożytne. Nie zabrakło również ery wikingów!
Glyptoteket
To kolejne nietypowe muzeum. Znajduje się w nim ogród zimowy z imponującymi okazami palm, jednak to nie dla nich przyjdą tu miłośnicy sztuki. Są tu zbiory antyków, a także dzieła impresjonistów i postimpresjonistów.
Kolekcja Davida
To ciekawe muzeum z bezpłatnym wstępem, w którym zobaczyć można dzieła XVIII-wiecznej sztuki europejskiej, wczesnej duńskiej sztuki współczesnej, a także kolekcję poświęconą sztuce islamskiej.
Państwowe Muzeum Sztuki
Zasługuje na uznanie, ponieważ jest największym muzeum sztuki w Kopenhadze. Najważniejszymi dziełami są te stworzone przez Rembrandta, Rubensa, Matisse, Picasso, a także przedstawicieli sztuki duńskiej.
Muzeum Carlsberga
Ci, którzy chcą dowiedzieć się, jak powstaje złoty trunek, mogą udać się do muzeum, zlokalizowanego w dawnym browarze Carlsberga. Zwiedzanie obejmuje nie tylko historyczne hale, największy na świecie zbiór butelek na piwo, a także degustację piwa.
Ogrody Tivoli
Teraz pora na nieco zabawy. Ogrody Tivoli to drugi najstarszy park rozrywki na świecie. Funkcjonuje nieprzerwanie od 1843 roku! Znajdują się tu zabytkowe atrakcje, takie jak diabelski młyn, drewniana kolejka górska czy karuzela łańcuchowa. Dobrze bawić się będą zarówno najmłodsi, jak i dorośli!
Kościół Najświętszego Zbawiciela
Znajdujący się w dzielnicy Christianshavn Kościół Najświętszego Zbawiciela imponuje przede wszystkim wieżą ze spiralnymi schodami. Już samo wejście po 400 stopniach jest atrakcyjne, nie mówiąc już o widoku z samej góry.
Mała Syrenka
Miłośnicy twórczości Hansa Christiana Andersena przyjdą z pewnością oddać mu hołd pod pomnik Małej Syrenki na nabrzeżu Langelinje. To niewątpliwy symbol miasta, który nawiązuje do jednej z baśni. Postać syreny umieszczona na kamieniu, stojącym w wodzie jest jedną z najpopularniejszych atrakcji Kopenhagi. Będąc w okolicy, warto także przyjrzeć się fontannie, która przedstawia boginię Gefion.
Oceanarium Den Bla
To z pewnością miejsce, które pokochają dzieci. Oceanarium zlokalizowane jest na obrzeżach Kopenhagi, ale warto się tu udać zwłaszcza w deszczowy dzień. Na miejscu można obserwować życie rekinów młotów, a także setek gatunków ryb i stworzeń morskich.
Zoo w Kopenhadze
Najmłodsi nie pozwolą ominąć także tej atrakcji Kopenhagi. W jednym z najbardziej nowoczesnych miejsc tego typu na świecie mieszka ok. 4000 zwierząt. Jedną z atrakcji jest możliwość obserwowania pływających niedźwiedzi polarnych.
Christiana
Miejsce, gdzie panuje równość, czyli Wolne Miasto w sercu Kopenhagi przyciąga wielu turystów. Od 1971 roku dawne koszary stały się centrum ruchu hipisowskiego. Władze nadały tej społeczności status niezależnej, jednak nie wszystkim obecność takiej dzielnicy odpowiada.
Plaża Amager
Zwiedzanie miasta warto zakończyć w parku Amager, który słynie z rozpościerającej się na długości 4,6 m plaży. Można tu spacerować, ale także kąpać się z całą rodziną. Miejsce oferuje cudowną lagunę z płytką wodą dla dzieci.
Okolice Kopenhagi – co warto zobaczyć?
Jeśli w Kopenhadze chcesz zatrzymać się na dłużej, mogą zainteresować Cię ciekawe miejsca w okolicy.
Okoliczne plaże
Jedne z piękniejszych plaż w Danii spotkasz na Wybrzeżu Zelandii. Ponieważ plaże są tu piaszczyste, a woda czysta teren zyskał przydomek „zelandzkiej riwiery”. To idealne miejsce na odpoczynek po zwiedzeniu Kopenhagi. Zatrzymaj się w jednej z rybackich wiosek i chłoń spokojną aurę. Jeśli pogoda na to pozwala, zatrzymaj się na tutejszej plaży, by zaznać słońca.
Muzeum Sztuki Współczesnej Luizjana w Humlebaek
Warto zatrzymać się w Humlebaek w Muzeum Sztuki Współczesnej Luizjana. Wystawione są tu dzieła takich artystów, jak: Picasso, Chagall, Munch czy Warhol. To jedne z najchętniej odwiedzanych muzeów w Danii. Jego nazwa pochodzi od imion żon pierwszego właściciela willi, w której mieści się placówka. Każda z trzech jego partnerek miała na imię Luiza.
Rungsted i dom słynnej pisarki
Z kolei w miejscowości Rungsted znajduje się Muzeum Karen Blixen, czyli podróżniczki i pisarki, która napisała powieść „Pożegnanie z Afryką”. Sama okolica także jest przyjemna. Można tu odpocząć z dala od zgiełku miasta i podziwiać piękne nadmorskie widoki.
Skansen w Frilandsmuseet
Do Frilandsmuseet przyjeżdża się głównie, by zwiedzić skansen otwarty w 1897 roku. Są tu drewniane chaty z wyposażeniem, dzięki którym można podejrzeć, jak żyli niegdyś chłopi w Danii. Co ciekawe, skansen jest jednym z największych, ale i najstarszych tego typu miejsc na świecie.
Zamek w Helsingør
Kronborg to wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO zamek położony nad cieśniną Sund. Niegdyś był rezydencją królów, a także garnizonu wojskowego. Teraz mieści się w nim Muzeum Morskie. Warownia pojawia się w utworze Szekspira „Hamlet” pod zmienioną nazwą Elsynor. Właśnie dlatego na terenie zamku wystawiana jest czasem ta sztuka.
Frederiksborg
To najpiękniejszy zamek w Danii. Już samo położenie robi wrażenie. Stoi na kilku wyspach na jeziorze. Jego budowa rozpoczęła się w 1560 roku, za panowania Fryderyka II, jednak ostateczny kształt zamek zyskał na początku XVII wieku. Wnętrze można, a nawet trzeba zwiedzić, jednak warto też przespacerować się alejkami barokowego ogrodu, a także obejrzeć zamek z perspektywy obrzeży jeziora. To stąd Frederiksborg prezentuje się najbardziej widowiskowo.
Zobacz także, co zobaczyć w Finlandii.
Jaki zaplanować budżet na weekend w Kopenhadze?
Kopenhaga uznawana jest za jedno z najdroższych miast na świecie. Warto więc przed wyjazdem odpowiednio zaplanować budżet. Jednak ponieważ w ostatnim czasie ceny w Polsce mocno się podwyższyły, koszty życia w Kopenhadze nie wydają się już tak ogromnie duże. Spójrz na przykładowe ceny usług i produktów spożywczych w Kopenhadze na początku 2025 roku:
- chleb – ok. 13 zł,
- butelka wody (1 l) – ok. 4 zł,
- ser żółty (1 kg) – ok. 52 zł,
- kawa w kawiarni – ok. 24 zł,
- piwo w barze – ok. 31 zł,
- obiad w taniej restauracji – ok. 85 zł,
- paliwo (1 l) – ok. 8 zł.
Planując zwiedzanie Kopenhagi, warto wybrać, choć kilka atrakcji, które można zwiedzić za darmo. Należą do nich m.in.:
- punkt widokowy na wieży w pałacu Christiansborg,
- muzeum sztuki Kolekcja Davida,
- dzielnica Nyhavn,
- Mała Syrenka,
- zmiana warty przed pałacem Amalienborg o godzinie 12:00,
- Biblioteka Królewska,
- Christiana,
- Strøget,
- plaża Amager,
- itd.
Co zjeść w Kopenhadze?
Tradycyjnym przysmakiem, serwowanym zarówno w restauracjach, jak i lokalnych straganach jest Smørrebrød. To nic innego jak tradycyjna kanapka z ciemnego chleba żytniego posmarowana masłem i innymi dodatkami w postaci np. sałaty, kurczaka, tuńczyka, mięsa wołowego, pomidora, ale i np. wędzonego śledzia czy krewetek. Pierwszy raz pojawiła się w lokalu gastronomicznym Ogrodów Tivoli w 1883 roku.
Innym popularnym duńskim przysmakiem jest frikadelle, czyli klopsiki z mięsa mielonego. To tylko przykład mięsnej potrawy. Będąc w Kopenhadze, oprócz dań mięsnych, warto spróbować także ryb, których w nadmorskiej miejscowości jest pod dostatkiem. W Danii często jada się też śledzie przyrządzone na wiele sposobów.
Podczas wizyty w stolicy Danii warto skosztować także tutejszych serów: wędzonych, pleśniowych, żółtych i topionych. Do wyboru masz także wiele wybornych trunków, od tych serwowanych przez browar Carlsberg czy Tuborg, po piwa rzemieślnicze.
Jak najlepiej poruszać się po Kopenhadze?
Większość zabytków historycznego centrum jest zlokalizowana blisko siebie, więc z powodzeniem można zwiedzać je pieszo. Miłośnicy jednośladów z pewnością skorzystają z oferty rowerów miejskich. Jeśli masz natomiast więcej czasu na zwiedzanie Kopenhagi i postanowiłeś odwiedzić inne dzielnice stolicy, postaw na metro lub inny środek komunikacji publicznej.
Jeśli zdecydujesz się na wycieczkę objazdową po kraju Wikingów, sprawdź także, jakie obowiązują przepisy drogowe w Danii.
Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Kopenhagi?
By odwiedzić Danię, turyście wystarczy jedynie dowód osobisty lub paszport. Trzeba pamiętać, by taki dokument miały także dzieci.
Wycieczkę do Kopenhagi najlepiej jest zorganizować, korzystając z karty turystycznej Copenhagen Card. Obejmuje ona aż 90 atrakcji, które warto zobaczyć w stolicy Danii. Nie trzeba też martwić się o listę miejsc do zobaczenia. Wystarczy podążać szlakiem karty. Copenhagen Cart zawiera również komunikację miejską.
Inną ciekawą formą na zaoszczędzenie jest zakup biletu okresowego na komunikację miejską, jeśli zdecydujesz się z niej skorzystać.
Chociaż w Kopenhadze, jak i całym kraju, honorowana jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która zapewnia bezpłatny dostęp do publicznej służby zdrowia, warto zadbać o ubezpieczenie turystyczne do Danii. Pokryje ono np. transport medyczny do kraju, którego nie obejmuje EKUZ. Polisę można kupić, korzystając z kalkulatora ubezpieczeń podróżnych na CUK.pl.
FAQ:
- 1Czy Kopenhaga jest bezpieczna?
Kopenhaga, pomimo swojej wielkości, uznawana jest za jedno najbezpieczniejszych miast na świecie.
- 2Co warto kupić w Kopenhadze na pamiątkę?
Jeśli myślisz o drobnych pamiątkach dla najbliższych, możesz wybierać spośród przedmiotów tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Warto postawić na wyroby rzemieślnicze, takie jak ręcznie robione świece czy przedmioty z drewna tekowego. Porcelana Royal Copenhagen i bursztynowa biżuteria z pewnością zadowoli starszych, zaś młodsi ucieszą się z zestawów klocków LEGO.
- 3Gdzie parkować w Kopenhadze?
By wprowadzić oszczędności w podróżniczym budżecie, lepiej nie parkować w centrum. Nie ma tu darmowych miejsc. To tzw. czerwona strefa, czyli najdroższa. Oprócz niej jest także strefa zielona, niebieska i żółta. Tam, gdzie nie ma oznaczeń stref, parking jest bezpłatny. Dodatkowo bezpłatnie można parkować także w niedzielę.
Oceń artykuł