2024-08-29

Co to jest Segway i jak powinno się nim jeździć?

Praktyczne porady na temat użytkowania Segwaya.

Co to jest Segway i jak powinno się nim jeździć?

Interesujesz się tematem urządzeń transportu osobistego? Dowiedz się, co to jest Segway, jak się na nim jeździ i jakie uregulowania prawne obowiązują ten pojazd.

Najważniejsze informacje:

  • Segway to Urządzenie Transportu Osobistego, który wygląda jak deskorolka elektryczna. Sterowanie nim ułatwia drążek kierujący, a duże koła zwiększają komfort jazdy.
  • Najważniejszymi elementami tego urządzenia są czujniki pochylenia, żyroskop oraz mikroprocesor.
  • Sterowanie polega na balansowaniu ciałem. Na przykład, by zmienić kierunek jazdy, trzeba skręcić tułów.
  • Zasady poruszania się Segwayem reguluje znowelizowana ustawa Prawo o ruchu drogowym, która weszła w życie 20 maja 2021 r.
  • Według przepisów, pojazd ten nie może jechać jezdnią. Zobowiązany jest do jazdy drogą dla rowerów z prędkością do 20 km/h, a jeśli takiej nie ma, chodnikiem lub drogą dla pieszych z zachowaniem odpowiednich zasad m.in. ustąpienie pierwszeństwa pieszym czy jazda z prędkością zbliżoną do tej, którą idą piesi (4-6 km/h).
  • Dzieci do lat 10. jeździć mogą tym urządzeniem tylko w strefie zamieszkania pod okiem rodziców. Od 10 do 18 lat obowiązuje karta rowerowa, prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Pełnoletni nie muszą legitymować się żadnym dokumentem, by jeździć Segwayem.
  • Nie można jechać tym urządzeniem w stanie po spożyciu alkoholu oraz nietrzeźwości.
  • Segway nie jest pojazdem mechanicznym w świetle prawa, a więc niewymagane jest w jego przypadku ubezpieczenie OC.

Segway – co to za urządzenie?

Najprościej mówiąc, to dwukołowy dwuśladowiec, produkowany przez amerykańską firmę Segway Inc. Pojazd można zaliczyć do UPO, czyli Urządzeń Transportu Osobistego, ponieważ napędzany jest elektrycznie, nie ma siedzenia oraz pedałów.

Wygląda jak elektryczna deskorolka, jednak różni się obecnością drążka, pełniącego funkcję kierownicy. Pojazd ten ma również znacznie większe koła niż tradycyjna deskorolka. Wszystko po to, by wygodnie było poruszać się nim w przestrzeni miejskiej. Kierownica ułatwia sterowanie i prawidłowy balans, z kolei spore koła mają tłumić wibracje podczas jazdy na kostce brukowej czy pomóc w pokonywaniu przeszkód, takich jak krawężniki czy drobne kamienie. Chociaż Segway jest raczej pojazdem sporych rozmiarów, producent zadbał o to, by można go było wygodnie przechowywać. Zazwyczaj kierownica jest składana, a całość waży, w zależności od modelu, ok. 13-50 kg, więc można go w razie czego schować np. w piwnicy.

Sprawdź, czym są urządzenia wspomagające ruch.

Jak działa Segway?

Podstawą działania urządzenia jest równowaga. Za jej utrzymanie odpowiadają czujniki pochylenia czy żyroskop, a także mikroprocesor. Żeby zmienić kierunek jazdy, kierująca nim osoba musi skręcić tułów. Taki ruch skutkuje zachwianiem równowagi, a komputer, by do niej powrócić, kieruje pojazd tak, by ją odzyskać.

To pojazd elektryczny z dwoma silnikami (po jednym na każde koło), zasilany wydajnymi akumulatorami, które na płaskim terenie pozwolą na jazdę do ok. 30-40 km. W zależności od modelu można pojazdami tej marki osiągnąć prędkość do 25 km/h. Waga kierującego nie powinna przekraczać 85-110 kg.

By ułatwić sterowanie tym Urządzeniem Transportu Osobistego, można połączyć się ze smartfonem i korzystać z bezprzewodowego pilota czy włączyć blokadę antykradzieżową.

Czy Segwayem można jeździć po drogach publicznych?

By odpowiedzieć na to pytanie, trzeba sięgnąć do przepisów prawa drogowego. Rosnąca popularność UTO, doprowadziła do nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, która weszła w życie 20 maja 2021 r.

Osoba, która porusza się na UTO, czyli także na Segwayu jest zobowiązana do korzystania z drogi dla rowerów, jeśli taka istnieje w kierunku, w którym chce się wybrać. Jeśli jej natomiast nie ma, może poruszać się chodnikiem lub drogą przeznaczoną dla pieszych.

Według znowelizowanej ustawy nie można Segwayem jechać po jezdni, chyba że wyznaczony został na niej przejazd dla rowerów. Nie można także przewozić dodatkowych osób, transportować zwierząt czy holować innych pojazdów.

Z jaką prędkością można jeździć Segwayem?

Maksymalna prędkość, jaką można poruszać się według przepisów Segwayem to 20 km/h. Z kolei tam, gdzie poruszają się piesi, osoba kierująca tym Urządzeniem Transportu Osobistego musi dostosować się do zasad:

  • jazda z prędkością, zbliżoną do prędkości pieszego (4-6 km/h),
  • zachowanie szczególnej ostrożności,
  • ustąpienie pierwszeństwa pieszemu,
  • nieutrudnianie ruchu pieszemu.

Ważne!

Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu lub poruszanie się Segwayem po chodniku czy drodze dla pieszych z prędkością większą niż piesi jest wykroczeniem.

Czy na Segway obowiązuje prawo jazdy?

Jeśli chodzi o dzieci, które nie ukończyły 10. lat, to Segwayem mogą poruszać się wyłącznie w strefie zamieszkania, pod opieką dorosłych. Osoby w wieku od 10 do 18 lat muszą mieć takie same uprawnienia, jak w przypadku jazdy rowerem po drogach publicznych. Obowiązuje ich więc jeden z tych dokumentów:

  • karta rowerowa,
  • prawo jazdy kategorii AM,
  • prawo jazdy kategorii A1,
  • prawo jazdy kategorii B1,
  • prawi jazdy kategorii T.

Osoby pełnoletnie nie potrzebują takich dokumentów, by legalnie poruszać się tym urządzeniem, zaliczanym do UTO.

Ważne!

Przepisy nie mówią o tym, że wymagane jest noszenie kasku, podczas jazdy Segwayem. Jest on jednak wskazany, by zwiększyć bezpieczeństwo jazdy na tym urządzeniu, podobnie jak w przypadku roweru, hulajnogi czy deskorolki.

Czy można prowadzić Segway po alkoholu?

Nie. Jazda Segwayem po spożyciu alkoholu, jak i w stanie nietrzeźwości jest zakazana. Przypomnimy: pierwsza sytuacja ma miejsce, gdy stężenie alkoholu we krwi wynosi między 0,2 i 0,5 promila (czyli od 0,1 do 0,25 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza), druga natomiast, gdy we krwi jest więcej niż 0,5 promila alkoholu (czyli zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg).

Ważne!

Jazda Segwayem po kilku drinkach traktowana jest jako wykroczenie. Mandat może wynosić 2,5 tys. zł w przypadku jazdy w stanie nietrzeźwości. To nie wszystko. Kierowca, zamiast mandatu, może zostać aresztowany, a sąd może orzec wobec niego zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne. Za prowadzenie tego typu pojazdu w stanie po spożyciu alkoholu grozi mandat karny w wysokości przynajmniej 1 000 zł.

Czy dla Segwaya trzeba mieć ubezpieczenie?

W Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych nie zdefiniowano Segwaya jako pojazdu mechanicznego, w związku z czym nie jest wymagane w przypadku tego urządzenia obowiązkowe ubezpieczenie OC. Niektórzy ubezpieczyciele przygotowują jednak oferty dla właścicieli takich pojazdów. Takie polisy obejmują m.in. ochronę w razie kradzieży, kolizji, ubezpieczenie NNW czy OC w życiu prywatnym itd. 

FAQ:

  • 1
    Czy łatwo jest utrzymać równowagę na Segwayu?

    Jazda Segwayem nie jest trudna. Ze względu na innowacyjny projekt i działanie komputera, zachowanie równowagi na tym urządzeniu jest nawet prostsze niż na rowerze czy deskorolce.

  • 2
    Kto wymyślił Segway?

    Segway Inc. został założony w 1999 r. przez amerykańskiego wynalazcę Deana Kamena.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku