W tym artykule:
- Po co wykonuje się USG Dopplera?
- Kiedy warto wykonać USG Dopplera?
- Na czym polega badanie Dopplera?
- Jakie są techniki wykorzystywane w USG Dopplera?
- Jakie są rodzaje USG Dopplera?
- Jaki lekarz kieruje na badanie Dopplera?
- Jak wygląda badanie Dopplera?
- Jak się przygotować do USG Dopplera?
- Jak się przygotować do USG Dopplera przez powłoki brzuszne?
- Czy są jakieś przeciwskazania do wykonania badania?
- Gdzie można zrobić badanie Dopplera?
- Ile kosztuje USG Dopplera?
- Czy prywatne ubezpieczenie zdrowotne pokrywa koszty badania Dopplera?
Jego celem jest ocena stanu żył i tętnic. Jaki lekarz kieruje na badanie USG Dopplera? Jak się do niego przygotować? Ile kosztuje wykonanie go prywatnie? Na te i więcej pytań odpowiedzi szukaj w poniższym artykule.
Najważniejsze informacje:
- Co to jest USG Doppler? To badanie ultrasonograficzne wykrywające nieprawidłowości w tętnicach i żyłach. Dzięki niemu można określić, gdzie krew płynie szybciej, a gdzie wolniej, a także, w którym miejscu się cofa.
- Badanie może dotyczyć różnych powierzchni ciała. Przy pomocy USG Dopplera najczęściej badanymi obszarami jest tętnica nerkowa, udowa, naczynia krwionośne kończyn dolnych, aorta szyjna i aorta brzuszna.
- USG Dopplera jest pomocne w wykrywaniu wielu problemów zdrowotnych np. miażdżycy, tętniaków, zakrzepów, wad serca itd.
- Jak się przygotować do USG Doppler kończyn dolnych? Najlepiej ubrać się w luźne spodnie. Specjalista, wykonujący badanie poprosi Cię o rozebranie się, a podczas wykonywania USG będziesz proszony o zachowanie pozycji stojącej.
- Jeśli badanie ma być wykonywane przez powłoki brzuszne, trzeba dzień wcześniej stosować lekkostrawną dietę, zażyć Espumisan, a 6 godzin przed nie jeść, nie pić słodzonych napojów gazowanych, nie palić tytoniu i żuć gumy.
- Badanie trwa ok. 15-30 minut.
- Zastanawiasz się, jaki lekarz kieruje na badanie dopplerowskie? Może to zrobić każdy specjalista, nawet internista.
- Gdzie można zrobić badanie Dopplera? Jest ono refundowane dla osób, które mają skierowane i wykonywane w ramach NFZ, jednak można się także udać do gabinetu prywatnego.
- Ile kosztuje Doppler? Prywatnie za to badanie zapłacisz od 150 do 300 zł w zależności od techniki, placówki, a także ocenianego obszaru ciała.
- To i inne badania diagnostyczne warto wykonywać w ramach prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Jednak przed zakupem polisy, dowiedz się, czy dany wariant obejmuje ten rodzaj USG.
Po co wykonuje się USG Dopplera?
USG Dopplera lub inaczej badanie Dopplera czy ultrasonograf dopplerowski to nieinwazyjne badanie, które wykonuje się, by określić stan tętnic i żył.
Co wykrywa USG dopplerowskie? Pozwala zdiagnozować takie problemy jak:
- choroby tętnic obwodowych,
- miażdżyca,
- nieprawidłowe przetoki naczyniowe,
- niewydolność żylna,
- tętniaki,
- wady zastawek serca,
- wrodzone wady serca,
- zakrzepy,
- itd.
Jednak to nie wszystko. Ultrasonograf dopplerowski wykonuje się także w celu:
- wykrycia i oceny chorób nowotworowych (różnicowania guzów np. macicy, jajnika itd.),
- oceny narządów po transplantacji,
- diagnostyki niepłodności (np. zmian w endometrium),
- diagnostyki patologii ciąży (np. ocena przepływów w naczyniach mózgowych i przewodzie żylnym płodu),
- oceny stanu naczyń krwionośnych u pacjentów po urazach,
- itd.
- zakrzepy,
- itd.
Kiedy warto wykonać USG Dopplera?
Prawdopodobnie lekarz zleci badanie, gdy:
- drętwieją Ci lub sinieją kończyny,
- odczuwasz skurcze nóg lub stóp,
- chorujesz na nadciśnienie oporne na leki,
- masz objawy neurologiczne, które wskazują na niedokrwienie mózgu,
- cierpisz na zaniki mięśniowe,
- itd.
USG Dopplera jest też nieinwazyjnym badaniem wykonywanym u kobiet w ciąży. Jego celem jest ocena stanu łożyska, naczyń krwionośnych, a także narządów płodu. Wskazań do jego wykonania może być dużo, m.in.: choroby genetyczne, ciąża mnoga, ciąża wysokiego ryzyka, przedwczesne skurcze porodowe, zaburzenia wzrastania czy rytmu serca płodu itd.
Na czym polega badanie Dopplera?
To badanie USG wykorzystuje tzw. efekt Dopplera (od austriackiego fizyka i matematyka Christiana Andreasa Dopplera, który po raz pierwszy opisał to zjawisko). Częstotliwość fal ultradźwiękowych emitowanych przez specjalny aparat zmienia się po odbiciu od krwinek w naczyniach krwionośnych. Następnie fala przekształcana jest na obraz, który wyświetlany jest na monitorze. Dzięki badaniu USG Dopplera można określić przekrój tętnic i żył oraz przepływ krwi. Ocenić można, gdzie krew płynie wolniej, gdzie szybciej, a gdzie się cofa.
Jakie są techniki wykorzystywane w USG Dopplera?
W zależności od wskazań lekarz może zlecić badanie z użyciem różnych technik. Ta wykorzystująca falę ciągłą przyda się w przypadku szybkich przepływów krwi. Technika fali pulsacyjnej, inaczej nazywana impulsową przeznaczona jest do określenia głębokości badanego naczynia krwionośnego. Podwójne obrazowanie, czyli USG Doppler Duplex jest stosowane do oceny stanu naczyń krwionośnych oraz tkanek, znajdujących się obok nich. Badanie dopplerowskie wykorzystujące kolor pozwala na ocenę przepływu krwi w naczyniach, a także określenie jej kierunku i prędkości. Jeśli z kolei trzeba zbadać moc przepływu w głęboko położonych naczyniach, trzeba skorzystać z techniki USG Power Doppler.
Jakie są rodzaje USG Dopplera?
Ultrasonograf dopplerowski wykorzystuje się do badania całego ciała. Najczęściej badanie USG Dopplera dotyczy:
- tętnic szyjnych – przydatne szczególnie w diagnostyce przyczyn lub czynników ryzyka udaru,
- tętnic kończyn dolnych – wykrywa m.in. skrzepliny, tętniaki, blaszki miażdżycowe itd.,
- żył kończyn dolnych – wykonywane podczas kwalifikacji pacjenta do leczenia żylaków,
- itd.
Jaki lekarz kieruje na badanie Dopplera?
Tak naprawdę lekarz dowolnej specjalizacji może zlecić skierowanie na badanie Dopplera. W praktyce pacjenci najczęściej otrzymują skierowanie na ten rodzaj USG od:
- specjalisty chorób wewnętrznych (inaczej internista),
- ginekologa (specjalista zajmujący się profilaktyką i leczeniem chorób żeńskiego układu płciowego oraz prowadzeniem ciąży),
- kardiologa (specjalista chorób układu krążenia),
- reumatologa (specjalista chorób kości i stawów),
- angiologa (specjalista chorób układu naczyniowego),
- flebologa (specjalista od chorób żył),
- chirurga naczyniowego (specjalista zajmujący się chorobami układu naczyniowego).
Jak wygląda badanie Dopplera?
W zależności od badanego obszaru pacjent leży lub stoi. W pierwszej kolejności na skórę nakładany jest specjalny żel. Jego celem jest zlikwidowanie pęcherzyków powietrza, a więc zapewnienie dobrej jakości obrazu na monitorze urządzenia poprzez skuteczne przenoszenie ultradźwięków. Następnie na ciele umieszcza się głowicę ultrasonograficzną i przesuwa się ją z różnym naciskiem. Fale ultradźwiękowe przekształcane są na obraz na monitorze.
Ile trwa badanie dopplerowskie? W zależności od analizowanej powierzchni może trwać od kilku do nawet 30 minut. Po zakończeniu badania od razu drukowany jest wynik wraz z krótkim opisem. Następnie trzeba go skonsultować, umawiając się do lekarza stacjonarnie lub na teleporadę.
Jak się przygotować do USG Dopplera?
W większości przypadków nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Jeśli badanym obszarem będzie szyja, najlepiej nie zakładać na badanie golfów czy biżuterii, która będzie przeszkadzać w manewrowaniu głowicą ultrasonograficzną. Z kolei, jeśli udajesz się na USG kończyn dolnych najlepiej ubrać luźne spodnie. Nie powinno się nakładać na skórę balsamów czy leków.
Jak się przygotować do USG Dopplera przez powłoki brzuszne?
Gdy lekarz zleci wykonanie USG Dopplera przez powłoki brzuszne, pacjent powinien stosować się do następujących zaleceń:
- dzień przed wykonaniem badania – dieta lekkostrawna (bez owoców, warzyw, ciemnego pieczywa), zażycie leku Espumisan (3 razy po 2 kapsułki),
- 6 godzin przed badaniem – powstrzymywanie się przed jedzeniem pokarmów, piciem gazowanych i słodzonych napojów, paleniem papierosów, żuciem gumy.
Jeśli wskazaniem do badania jest obecność zakrzepów, wykonuje się je na czczo, a zalecenia są takie, jak w przypadku USG powłok brzusznych. Bardzo możliwe bowiem, że konieczne będzie również wykonanie obrazowania jamy brzusznej.
Czy są jakieś przeciwskazania do wykonania badania?
Badanie jest bezpieczne i nieinwazyjne. Wykonuje się je więc nawet u kobiet w ciąży czy karmiących piersią, a także u dzieci. Jednak, jeśli na powierzchni ciała, która ma być analizowana, występuje uszkodzenie w postaci rany, oparzenia czy odmrożenia, zaleca się przełożenie badania. Głowica USG mogłaby dodatkowo uszkodzić skórę, co skutkowałoby infekcją. Dodatkowo wykonanie badania w miejscu urazu mogłoby powodować dolegliwości bólowe.
Gdzie można zrobić badanie Dopplera?
Tego typu badanie można wykonać zarówno w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i prywatnie. Jeśli USG będzie wykonywane na NFZ, zapytaj lekarza kierującego, gdzie powinieneś się wybrać. Z kolei, jeśli szukasz placówek prywatnych, wystarczy wpisać w wyszukiwarce Google hasło: „USG Doppler prywatnie” oraz miejscowość, by dowiedzieć się, gdzie się udać.
Ile kosztuje USG Dopplera?
Zdecydowałeś się, by wykonać badanie profilaktyczne w postaci USG Dopplera prywatnie? Musisz wiedzieć, że cennik jest różny w zależności od placówki czy obszaru ciała, poddanego analizie. Wpływ na cenę ma także metoda badania. Z reguły za badanie pacjent zapłaci od 150 do 300 zł.
Czy prywatne ubezpieczenie zdrowotne pokrywa koszty badania Dopplera?
Jeśli zastanawiasz się, czy znajdziesz na rynku takie prywatne ubezpieczenie zdrowotnego, które obejmuje także USG Dopplera, odpowiedź brzmi: tak. Wybierając polisę, musisz jednak zwrócić uwagę na jej zakres. Może się zdarzyć tak, że podstawowa wersja polisy zdrowotnej nie będzie obejmować tego badania. Czasem niektóre warianty przewidują np. rabat w przypadku wykonywania USG Dopplera. By dowiedzieć się, czy dane ubezpieczenie obejmuje badanie, przestudiuj Ogólne Warunki Umowy, czyli OWU lub kartę produktu przygotowaną przez towarzystwo.
By poznać kilka ofert jednocześnie, skorzystaj z naszej porównywarki ubezpieczeń zdrowotnych.
FAQ:
- 1Czy USG Doppler wykryje zakrzepicę?
Tak, ponieważ celem badania jest określenie stanu żył i tętnic. Jeśli pojawią się w nich zakrzepy, badanie je uwidoczni.
- 2Jaka jest różnica między USG a USG Dopplera?
W tradycyjnym badaniu fale ultrasonograficzne odbijają się od narządów, a następnie urządzenie na podstawie długości fal przekształca je w obraz, wyświetlany na monitorze. W przypadku badania dopplerowskiego jest jednak również możliwe zbadanie przepływu krwi, czyli jej kierunek oraz prędkość.
- 3Jakie choroby wykrywa Doppler?
Badanie dopplerowskie wykonuje się w diagnostyce wielu chorób m.in. miażdżycy, niewydolności żylnej, tętniaków, wad serca, zakrzepów itd.
Oceń artykuł