2021-03-29

Co dają zielone tablice rejestracyjne?

Zielone tablice rejestracyjne w Polsce pojawiły się niedawno. Komu przysługują?

Co dają zielone tablice rejestracyjne?

Zielone tablice rejestracyjne w Polsce pojawiły się niedawno, bo 1 stycznia 2020 roku. Używane są w celu wyróżnienia pojazdów elektrycznych i napędzanych wodorem w miejsce stosowanych wcześniej naklejek. Już od pierwszej chwili stały się niejako obiektem pożądania, gdyż dają dostęp do pewnych przywilejów. Sprawdź, co dają zielone tablice rejestracyjne i kto może je zamontować.

Nowe zielone tablice rejestracyjne

Rosnąca popularność pojazdów napędzanych metodami alternatywnymi oraz chęć do promowania przyjaźniejszych dla środowiska wyborów to dwa główne powody, dla których wprowadzono w Polsce zielone tablice rejestracyjne. Przed 1 stycznia 2020 roku też funkcjonowały w naszym kraju tablice nazywane zielonymi, ale wyglądały one nieco inaczej. To tzw. profesjonalne tablice rejestracyjne dedykowane salonom samochodowym, producentom i instytutom badawczym. Wyróżniają je zielone znaki umieszczone na klasycznym, białym tle. Dodatkowo w środku ciągu liczbowego stanowiącego drugą część rejestracji zawsze umieszczana jest litera P. Tablice profesjonalne mogą być przypisane okresowo do kilku pojazdów. Eliminuje to uciążliwą konieczność rejestracji każdego auta z osobna, dlatego jest to z pewnością ułatwienie dla niektórych podmiotów.

Nowe zielone tablice rejestracyjne to jednak zupełnie co innego. Dostępne są zarówno dla osób prywatnych, jak i innych właścicieli aut. Są przypisywane wyłącznie po spełnieniu warunków związanych z rodzajem napędu. Otrzymują je wszyscy, którzy rejestrują auta z napędem wodorowym lub elektrycznym. Właściciele takich pojazdów zarejestrowanych przed 1 stycznia 2020 roku mogą wymienić tablice na zielone, zgłaszając taką chęć. Nie jest to jednak obowiązek. „Ekologiczne” zielone tablice rejestracyjne łatwo odróżnić od innych. Mają czarne znaki umieszczone na zielonym tle. Co ważne – nie przysługują one samochodom hybrydowym ani takim generującym prąd z benzyny lub oleju napędowego. Warunkiem do otrzymania zielonych tablic jest brak wlewu paliwa służącego do napędzania samochodu.

Kolory tablic rejestracyjnych – co oznaczają?

Wiesz już, co oznacza zielona rejestracja. Ale to nie jedyny typ „nietypowych” tablic, które można zobaczyć na ulicach. W Polsce stosuje się kilka rodzajów oznaczeń samochodów, a kolory tablic rejestracyjnych są bardzo istotne. Każdy z nich oznacza bowiem coś innego. Z niektórymi mogą się wiązać również pewne przywileje.

  • Czarna czcionka na białym tle oznacza zwykłe, standardowe tablice rejestracyjne. Najnowsze rejestracje tego typu, wydawane od 2018 roku, mają nad napisem PL symbol Unii Europejskiej, a pomiędzy symbolem powiatu a numerem rejestracyjnym naklejkę legalizacyjną.
  • Białe tło i czerwona czcionka to cechy, które charakteryzują tablice tymczasowe. Są one wydawane na okres od złożenia wniosku o rejestrację pojazdu do momentu wydania tablic zwyczajnych.
  • Bardzo podobnie wyglądają tablice badawcze używane np. podczas jazd próbnych. W tym przypadku na końcu numeru rejestracyjnego znajduje się litera wyraźnie oddzielona od cyfr.
  • Wspomniane już tablice profesjonalne mają zieloną czcionkę umieszczoną na białym tle. W 2019 roku zastąpiły one tablice badawcze.
  • Zielone tablice rejestracyjne (czarna czcionka na zielonym tle) zarezerwowane są dla pojazdów bezemisyjnych.
  • Pojazdom zabytkowym przysługuje żółta tablica rejestracyjna (czarne litery na żółtym tle). Dotyczy ona samochodów, które mają więcej niż 25 lat i uzyskały odpowiednią opinię konserwatora zabytków. Numer rejestracyjny takiego auta jest krótszy, a na tablicy poza zwyczajowymi elementami widnieje też symbol starego samochodu.
  • Niekiedy na starszych samochodach można też zauważyć tablice starego typu – z białą czcionką na czarnym tle. Nie są one wydawane od lat, ale ich używanie jest legalne, o ile do 2000 roku na właścicielu nie ciążył obowiązek wymiany tablic.
  • Ostatnim typem są dyplomatyczne tablice rejestracyjne. Mają one niebieskie tło i białą czcionkę. Są wydawane wyłącznie dla pojazdów przedstawicielstw i misji dyplomatycznych czy też konsularnych państw obcych oraz organizacji międzynarodowych w Polsce, a także ich personelu. Zawierają tylko numery rejestracyjne i naklejki legalizacyjne, są pozbawione pozostałych symboli.

Rejestracje samochodowe w Polsce są więc dość zróżnicowane i mają duże znaczenie. Posiadanie niektórych z nich wiąże się z przywilejami. Dlatego to, jakie tablice rejestracyjne można zamontować na samochodzie, ma dla wielu kierowców niemałe znaczenie. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o nowe zielone tablice rejestracyjne nazywane też ekologicznymi, elektrycznymi lub bezemisyjnymi.

Zielone tablice rejestracyjne – jak wyglądają?

Pomijając kolor tła, zielone tablice rejestracyjne nie różnią się znacząco od innych. Ich budowa jest taka sama jak w przypadku tablic standardowych. Po lewej stronie znajdują się symbol kraju („PL”) oraz tzw. Euroband, czyli symbol Unii Europejskiej umieszczone na niebieskim tle. Następnie dwu- lub trzyliterowe oznaczenie składające się z symbolu województwa (jedna litera) i symbolu miasta (jedna litera) lub powiatu (dwie litery). Obok nich przyklejana jest nalepka legalizacyjna. Następnie zaś na tablicy umieszcza się pięcioznakowy indywidualny numer rejestracyjny pojazdu. Dodatkowo stosuje się rozróżnienie aut wodorowych i elektrycznych poprzez rodzaj naklejki legalizacyjnej. Auta wodorowe otrzymują naklejkę z żółtą obwódką, a elektryczne z czerwoną. Dzięki takiemu systemowi oznakowania rozpoznawanie aut bezemisyjnych stało się znacznie łatwiejsze. Tablice elektryczne i wodorowe zastąpiły wydawane wcześniej kierowcom naklejki na szyby, które nie były wystarczająco widoczne i wyraźne. Ma to szczególne znaczenie w kontekście przywilejów, jakie otrzymały auta bezemisyjne.

Zielone tablice rejestracyjne w Polsce – jakie korzyści dają?

Zielone tablice rejestracyjne wiążą się z korzyściami. To dlatego szybko stały się pożądane. Niektórzy z kierowców są nawet w stanie uciec się do nielegalnych praktyk, by je zdobyć. Jakie to dokładnie korzyści?

Jedną z nich jest możliwość korzystania z buspasów. Może ona być szczególnie istotna w dużych, zakorkowanych miastach, w których pojawia się coraz więcej wydzielonych pasów dla komunikacji zbiorowej oraz taksówek. Zielone tablice rejestracyjne mogą w wielu sytuacjach pomóc ominąć korki. Warto jednak pamiętać, że zarządca drogi może ustanowić korzystanie z buspasa legalnym tylko pod warunkiem przebywania określonej ilości osób w samochodzie (np. więcej niż jednej osoby).

Kierowcy samochodów bezemisyjnych mogą również bezpłatnie parkować w strefach płatnego parkowania. To z kolei pozwala na realne oszczędności finansowe. Mogą też zatrzymywać się przy ogólnodostępnych stacjach ładowania, ale tylko w celu uzupełnienia energii w akumulatorach. Niewykluczone, że w przyszłości zielone tablice rejestracyjne w Polsce będą mieć jeszcze większe znaczenie. Możliwe, że w miastach pojawią się tzw. strefy czystego transportu, do których będzie można wjechać tylko autem elektrycznym lub wodorowym. Od takich zmian dzielą nas jednak zapewne lata.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jak zdobyć zielone tablice rejestracyjne?

Od początku 2020 roku zielone tablice rejestracyjne są przyznawane podczas rejestracji każdego samochodu z napędem elektrycznym lub wodorowym. Nie ma już możliwości dostania zwyczajnych, białych tablic oraz naklejki na szybę. Nie oznacza to jednak, że właściciele aut bezemisyjnych zarejestrowanych przed 2020 rokiem muszą zmieniać tablice. Jest to możliwe na życzenie i za niewielką dodatkową opłatą. Wówczas dowód i numery rejestracyjne pozostają bez zmian. Można jednak również korzystać z dotychczasowych naklejek.

Należy pamiętać, że zielone tablice rejestracyjne nie przysługują żadnym pojazdom posiadającym wlew paliwa służący do zasilania napędu. Jeśli właściciel samochodu hybrydowego typu plug-in chciałby korzystać z przywilejów przysługujących posiadaczom zielonych tablic, musi dokonać konwersji auta. Niemożliwe jest uzyskanie przywilejów nawet wtedy, gdy kierowca zamierza korzystać tylko z napędu elektrycznego. Dopiero konwersja samochodu na elektryczny, a następnie jego przerejestrowanie umożliwią uzyskanie zielonych tablic rejestracyjnych. Nie odstrasza to jednak wszystkich kierowców, którzy niekiedy starają się je zdobyć nielegalnie. Dlatego też na ulicach najprawdopodobniej można spotkać auta z bezprawnie przyznanymi zielonymi tablicami rejestracyjnymi. Najczęściej wynika to z nieuczciwości właściciela auta, który umyślnie i błędnie wypełnił deklarację rejestracyjną. Niestety kłamstwo w tym przypadku nie popłaca. Złe tablice mogą generować problemy podczas przeglądu, ponieważ zakres badania technicznego obejmuje sprawdzenie prawidłowości oznaczeń i stanu tablic rejestracyjnych pojazdu. Również policyjna kontrola może w takim przypadku grozić przykrymi konsekwencjami. Służby mogą zatrzymać dowód rejestracyjny i skierować samochód na dodatkowe badanie techniczne. Na kierowcę może być również nałożony mandat, szczególnie jeśli pojazd zostanie zatrzymany podczas np. bezprawnego poruszania się po buspasie.

Co ważne, zielone tablice rejestracyjne nie są konieczne, by korzystać z przywilejów dla aut bezemisyjnych. Każdy właściciel pojazdu wodorowego lub elektrycznego może m.in. poruszać się buspasami czy bezpłatnie parkować w strefach płatnego parkowania. Trzeba się jednak wówczas liczyć z nieco większym prawdopodobieństwem zatrzymania przez służby. Specjalne naklejki na szyby dla aut bezemisyjnych są bowiem mało widoczne – m.in. z tego powodu postanowiono zmienić system oznaczeń i wprowadzić nowe zielone tablice rejestracyjne. Są one wyraźniejsze zarówno dla patroli, jak i dla innych uczestników ruchu. Dzięki temu kierowca pojazdu elektrycznego lub wodorowego zyskuje komfort korzystania ze wszystkich przywilejów. Jeśli jesteś właścicielem takiego samochodu zarejestrowanego przed 2020 rokiem, tylko od Ciebie zależy, czy zdecydujesz się na nowe zielone tablice rejestracyjne.

Tablice rejestracyjne a ubezpieczenie samochodu

Pamiętaj, by zadbać o dobre ubezpieczenie swojego samochodu, niezależnie od tego, jakie tablice rejestracyjne są na nim zamontowane. Zapoznaj się z ofertą CUK lub skontaktuj bezpośrednio z naszymi pracownikami – chętnie przedstawimy Ci indywidualnie dopasowaną propozycję OC, AC, Assistance, NNW lub wybranego pakietu usług. Zapraszamy!

Oceń artykuł

5.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku