2023-01-18

Bezpieczny wyjazd do Tunezji — sprawdź, co musisz wiedzieć

Poznaj sposób na bezpieczne podróżowanie!

Bezpieczny wyjazd do Tunezji — sprawdź, co musisz wiedzieć

Tunezja znana jest ze złotych plaż, turkusowego morza i luksusowych hoteli. Afrykańskie słońce i przyjemny śródziemnomorski klimat zapewniają wspaniałą aurę niemal przez cały rok! Nic więc dziwnego, że jest to jeden z najczęściej wybieranych kierunków wakacyjnych. Oprócz wielu atrakcji turystycznych i doskonałych warunków do plażowania Tunezja oferuje także dobrze zorganizowaną infrastrukturę ośrodków wczasowych.

Aby jednak zagwarantować sobie bezpieczny urlop w tych rejonach, należy starannie przygotować się do wyjazdu. Jakie ubezpieczenie wykupić do Tunezji? Które dokumenty będą Ci potrzebne? Co warto wiedzieć o muzułmańskich kurortach? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym tekście. Sprawdź, jak zapewnić sobie właściwe ubezpieczenie podróży do Tunezji!

Jakich dokumentów potrzebujesz, wyjeżdżając do Tunezji?

Tunezja to kraj położony w Afryce Północnej nad Morzem Śródziemnym. Przekroczenie jego terytorium będzie więc dla nas nieco trudniejsze niż w przypadku podróżowania po Europie. Przed wyjazdem do państw innego kontynentu będziemy musieli zapoznać się z zasadami wjazdu i pobytu.

Aktualne informacje dla podróżujących do Tunezji widnieją na stronie GOV.pl. Bez paszportu niestety nie będziemy mogli tam pojechać. Akceptowane dokumenty to w tym wypadku paszport i paszport tymczasowy. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży? 3 miesiące od daty planowego opuszczenia Tunezji; 6 miesięcy przy  braku biletu powrotnego. Fakt utraty dokumentu należy zgłosić na policji oraz zwrócić się do Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Tunisie o wydanie paszportu tymczasowego na powrót do kraju.

Obywatele RP mogą wjechać na terytorium Tunezji bez wizy i legalnie przebywać tam do 3 miesięcy od daty wjazdu. Jeśli przekroczysz okres bezwizowego pobytu, przy wyjeździe na granicy służby naliczą karę w wysokości ok. 20 dinarów za tydzień. Tunezja dba także o bezpieczeństwo i stosuje restrykcyjne procedury na granicy. Dlatego Twój paszport nie może budzić żadnych wątpliwości – wszelkie widoczne uszkodzenia dokumentu, zamazane wizy, dane osobowe lub niewyraźne pieczęcie mogą doprowadzić do żmudnej procedury wyjaśniającej, lub cofnięcia z granicy.

Warto wiedzieć!

Jako cudzoziemcy mamy ograniczony dostęp do tunezyjskiego rynku pracy. Jeżeli przebywasz w tym kraju na podstawie karty pobytu, przy każdym wyjeździe musisz wykupić znaczek skarbowy o wartości 60 dinarów.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie turystyczne do Tunezji?

Jeśli czytałeś nasze poprzednie porady dotyczące ubezpieczeń na wyjazdy zagraniczne, wiesz na pewno, że polisa dołączona do wycieczki przez biuro podróży nie zawsze zapewnia wystarczający zakres ochrony! Właśnie dlatego warto postawić na prywatne, dostosowane do Twoich potrzeb ubezpieczenie turystyczne do Tunezji. Jego odpowiednio dobrana suma pokryje koszty leczenia za granicą podczas podróży – także w przypadku zachorowania na COVID-19.

Polisę turystyczną możesz dopasować do długości swojego wyjazdu. Indywidualnie dobierzesz wszelkie potrzebne rozszerzenia, a także oznaczysz preferencje związane z planowanymi aktywnościami. Właściwie dobrane ubezpieczenie podróżne do Tunezji zapewni Ci wsparcie finansowe i praktyczną pomoc udzielaną w trakcie całego wyjazdu. Pomoże zminimalizować skutki przykrych zdarzeń podczas podróży lub pobytu.

Ponadto, jak podaje strona GOV.pl, na wyjazd do Tunezji ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe. Przed wyruszeniem na organizowaną przez biuro wycieczkę, koniecznie zapoznaj się z umową polisy. Jeśli podczas urlopu w Tunezji będziesz potrzebować pomocy lekarskiej, skontaktuj się z infolinią towarzystwa, w którym wykupiłeś polisę podróżną. W przypadku gdy polski ubezpieczyciel zakwestionuje zasadność wizyty lekarskiej lub hospitalizacji, należy:

  • zapłacić gotówką na miejscu,
  • poprosić rodzinę w Polsce o zrobienie przelewu na konto szpitala (szpital może odmówić wypuszczenia pacjenta, dopóki nie zapłaci za udzielona pomoc).

Jak wybrać dobrą polisę podróżną do Tunezji?

Wybierając ubezpieczenie turystyczne do Tunezji, najbezpieczniej będzie wybrać takie, w którym koszty leczenia i ratownictwa oscylują co najmniej wokół kwoty 500-600 tys. zł. Zarówno samo leczenie, jak i transport w razie poważnego wypadku lub zachorowania z tego rejonu świata może wiązać się z ogromnymi wydatkami!

Koszt ubezpieczenia do takiego kraju jak Tunezja jest niewielki w porównaniu z tym, jak duże sumy musielibyśmy zapłacić z własnej kieszeni, nie posiadając polisy turystycznej za granicą. Warto więc wybrać jak najszerszy zakres ochrony i jak najwyższą sumę ubezpieczenia. Podziękujemy sobie za tę decyzję w razie niebezpiecznej sytuacji podczas wyjazdu.

Warto pamiętać, że jakość usług medycznych w publicznej służbie zdrowia w Tunezji jest stosunkowo niska. Wysoki standard mają natomiast kliniki i gabinety prywatne – korzystanie z ich usług może okazać się jednak bardzo drogie, dlatego tym bardziej warto dokładnie przyjrzeć się kosztom leczenia  i rozsądnie wybrać sumę ubezpieczenia w polisie turystycznej na wyjazd.

Wybierana polisa wakacyjna do Tunezji powinna zawierać zatem koszty leczenia, OC w życiu prywatnym, NNW, ubezpieczenie bagażu oraz usługi assistance. Jeśli podróżujesz często i nie pamiętasz o tym, by dokupić polisę przed każdym wyjazdem, wykup roczne ubezpieczenie turystyczne! Koniecznie zwróć jednak uwagę na jej zakres ochrony i dobierz odpowiedni dla siebie.

Jakie są koszty leczenia w Tunezji?

Jeśli celem Twojej wakacyjnej podróży jest Tunezja, ubezpieczenie na wyjazd z indywidualnie dopasowanym rozszerzeniem będzie wręcz nieodzownym punktem przygotowań! Koszty leczenia za granicą bez posiadania polisy zdrowotnej mogą być bowiem bardzo wysokie. Jedynie odpowiednia ochrona ubezpieczeniowa zapewni Ci kompleksową ochronę na wczasach poza Europą. Trzeba bowiem pamiętać, że nie działa tam karta EKUZ.

Ile zapłacilibyśmy za leczenie bez wykupionego ubezpieczenia wakacyjnego do Tunezji? Wizyta u lekarza kosztuje 50-100 dinarów. Doba w szpitalu publicznym kosztuje 30-50 dinarów, a w prywatnej klinice, z uwzględnieniem ewentualnych kosztów leczenia, od 200 dinarów. Jeśli wykonywane są badania lub zabiegi, koszty wzrastają. Dlatego warto mieć ze sobą polisę, która zapewni pokrycie kosztów leczenia na min. 60 000 euro.

Dodatki w polisie turystycznej do Tunezji

Rozbudowane ubezpieczenie turystyczne do Tunezji może pokryć nie tylko ewentualne koszty leczenia w razie wypadku lub zachorowania, ale także zabezpieczy Twój bagaż czy sprzęt sportowy. Dla osób preferujących wyjazd pełen aktywności dedykowane jest natomiast rozszerzenie polisy o sporty wysokiego ryzyka. Jeśli planujesz mniej aktywny urlop z drinkiem nad basenem, pamiętaj o możliwości wykupienia klauzuli alkoholowej. Nawet jeśli do szkody dojdzie po spożyciu alkoholu, ubezpieczyciel zrealizuje należne świadczenie objęte polisą.

Jednym z bardziej popularnych dodatków jest również ubezpieczenie bagażu – jeśli nie chcesz martwić się o zabrane w podróż wartościowe przedmioty – pamiętaj o jego wykupieniu! Nie wolno zapominać także o rozszerzeniu polisy o choroby przewlekłe – ubezpieczyciel zapewni Ci ochronę, jeśli Twój stan zdrowia ulegnie nagłemu pogorszeniu w trakcie zagranicznego urlopu, a powodem będzie posiadana już wcześniej diagnoza.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jazda samochodem w Tunezji – informacje dla kierowców

Najważniejszą informacją dla kierowców podróżujących do Tunezji jest to, że obowiązuje tam Zielona Karta. Można natomiast posługiwać się polskim prawem jazdy. Prowadzenie pojazdu po tamtejszych drogach bywa jednak sporym wyzwaniem – Tunezyjczycy mają swobodne podejście do przepisów ruchu, mimo że obowiązuje tam europejski kodeks drogowy. Należy więc zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza w kwestii pieszych – w Tunezji nie ma też sztywnej zasady przechodzenia na pasach. Lokalne kontrole drogowe sprowadzają się natomiast najczęściej do kontroli antyterrorystycznej, a nie technicznej pojazdu.

Do Tunezji można bez problemu przyjechać własnym samochodem za pośrednictwem promu z Genui, Rzymu, Palermo we Włoszech lub z Marsylii we Francji. Na miejscu obowiązują europejskie (ogólne) zasady odpowiedzialności sprawcy kolizji czy wypadku. Na wezwaną po wypadku policję oczekuje się jednak czasem nawet kilka godzin. W Tunezji można wypożyczyć auto na podstawie paszportu, prawa jazdy i wypełnionego na miejscu formularza. W większych miastach warto korzystać też z komunikacji miejskiej. Kursują tam bowiem autobusy, metro i bardzo tanie taksówki.

Tunezja – garść przydatnych informacji o kraju

Tunezja należy do muzułmańskich krajów zachodnio-północnej Afryki tworzących Wspólnotę Maghrebu. Należą do niej także: Maroko, Mauretania i Algieria. Na pogodę u wybrzeża Tunezji wpływa klimat śródziemnomorski, dlatego lato jest tu gorące i suche, a słońce świeci niemal cały czas! Właśnie dlatego niezbędnym elementem urlopowej wyprawki będzie krem z wysokim filtrem UV, przewiewne nakrycie głowy oraz lekka, zakrywająca ramiona i nogi odzież wykonana z przewiewnych tkanin naturalnych.

Udając się do kraju z innej strefy kulturowej, warto zapoznać się też z informacjami dotyczącymi przepisów prawnych i obyczajów, by uniknąć potencjalnych nieporozumień i kar. Oto najważniejsze wskazówki:

  • W Tunezji nie wolno fotografować obiektów wojskowych i rządowych. Z uwagi na wprowadzony tam stan wyjątkowy, odradza się także wwożenia do kraju dronów oraz korzystanie z nich.
  • Za posiadanie lub używanie nawet najmniejszej ilości narkotyków grożą kary więzienia nawet do 20 lat.
  • Spożywanie alkoholu nie jest zabronione. Nie należy jednak robić tego w miejscach publicznych i w lokalach, które nie mają licencji na jego sprzedaż.
  • Spożywanie jedzenia, picie oraz palenie papierosów na ulicach w czasie święta Ramadan (post) nie jest mile widziane. Funkcjonowanie lokalnego handlu, administracji i transportu także może być wtedy opóźnione.
  • Poza miejscowościami turystycznymi, szczególnie na południu Tunezji należy dostosować swój ubiór do zwyczajów państwa muzułmańskiego.
  • Mężczyzna ma uprzywilejowaną pozycję w tym kraju. Istnieją miejsca publiczne (kawiarnie) przeznaczone tylko dla mężczyzn. Konkubinat i związki homoseksualne oficjalnie są zabronione.
  • Najczęściej praktykowaną formą płatności jest gotówka w dinarach lub czek. Waluty można wymieniać na lotniskach, w bankach i w hotelach. Międzynarodowymi kartami kredytowymi są VISA, MasterCard czy Maestro. W większych miastach znajdują się bankomaty.
  • W miejscowościach turystycznych można porozumieć się w języku francuskim, angielskim, włoskim i niemieckim, a nawet, w wąskim zakresie, w języku polskim – zwłaszcza w strefach turystycznych.

Jakie zalecenia dotyczące zdrowia obowiązują w Tunezji?

Aktualne informacje (styczeń 2023 r.) dostępne na stronie GOV.pl dotyczące COVID -19 w Tunezji wskazują na to, że zniesione zostały wszelkie ograniczenia w podróżowaniu do tego kraju. Nie ma już zatem obowiązku:

  • legitymowania się podczas przekraczania granicy certyfikatami szczepienia,
  • wykonywania testów w kierunku SARS-CoV-2 dla osób niezaszczepionych i mających niepełne szczepienie,
  • noszenia maseczek w zamkniętych miejscach publicznych i środkach transportu.

Wybierając się do Tunezji, nie wolno zapominać jednak o ryzyku zachorowania na inne groźne infekcje. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusów i bakterii, warto mieć zawsze pod ręką środki odkażające, płyny antybakteryjne, a także często myć ręce i unikać kontaktu z żywnością niepewnego pochodzenia.

Dobrym pomysłem przed wyjazdem na inny kontynent mogą być także szczepienia podróżne – sprawdź, które warto rozważyć, a które okażą się obowiązkowe. Zgodnie z bieżącymi wytycznymi na wyjazd do Tunezji zalecane są obecnie szczepienia przeciw polio i tężcowi.

To ważne!

Leki wwożone do Tunezji na użytek własny, w ilości wystarczającej na okres pobytu podlegają kontroli celnej. Należy okazać ważną receptę przetłumaczoną na j. angielski lub francuski. W przypadku lekarstw zawierających środki odurzające lub substancje psychotropowe należy przedstawić też zezwolenie na wwóz wydane przez Ambasadę Tunezji w Warszawie.

Lipiec 2023 roku to czas, w którym pożary w Europie i w północnej części Afryki przybrały na sile. Wysoka temperatura panująca w Tunezji, przyczyniła się do pożarów w wielu rejonach tego kraju. Zalecamy wziąć ten fakt pod uwagę i zaplanować wycieczkę do Tunezji, kiedy zagrożenie pożarowe będzie mniejsze.

Wybierasz się do Tunezji? Wykup polisę turystyczną w CUK!

Planujesz urlop w ciepłych krajach? Nie zapomnij o kompleksowym ubezpieczeniu podróżnym! Polisę turystyczną online znajdziesz już dziś na naszej stronie. Proces wyboru oraz zakupu ubezpieczenia ułatwi Ci intuicyjny kalkulator! Zapewniamy szybką wycenę oraz dostęp do najnowszych ofert wiodących towarzystw ubezpieczeniowych. Wolisz zapytać o polisę turystyczną osobiście? Zadzwoń na naszą infolinię: 22 27 00 337 lub porozmawiaj z doświadczonym doradcą w jednej z ponad pięciuset placówek stacjonarnych CUK Ubezpieczenia. Czekamy na Ciebie już dziś!

Oceń artykuł

4.25
(4)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku