2019-07-26

Bezpieczeństwo w podróży z iPolak i Odyseusz

Poznaj aplikacje, które zadbają o Twoje bezpieczeństwo za granicą!

Bezpieczeństwo w podróży z iPolak i Odyseusz

W podróży przemieszczamy się nowymi ścieżkami, chłoniemy nieznany dotąd świat i chcemy zatrzymać w sobie jak najwięcej miłych wspomnień. Na obcym terytorium natrafiamy jednak na zagrożenia, które niestraszne są nam w ojczyźnie. Dowiedz się, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo zagranicą, a podróże niech będą dla Ciebie samą przyjemnością.

O czym pamiętać przed wyjazdem?

Po pierwsze, dokładnie sprawdź, co będzie Ci potrzebne, aby przekroczyć granicę. W większości krajów świata nadal przyda się paszport, gdzieniegdzie także wiza. Niektóre państwa wymagają ubezpieczenia zdrowotnego, a przed podróżą w bardziej egzotyczne rejony świata będziesz musiał przyjąć niezbędne szczepionki. Twój organizm nie podda się tak łatwo lokalnym zagrożeniom.

Zanim wyruszysz z domu poinformuj kogoś bliskiego w kraju o szczegółach podróży. Zostaw adres i telefon hotelu oraz informacje o transporcie np. numer lotu. W razie kłopotów z komunikacją np. po kradzieży smartfonu, Twoi bliscy będą mogli utrzymywać z Tobą stały kontakt.

Jakie aplikacje mogą mi pomóc?

O swoje bezpieczeństwo warto zadbać przy użyciu różnych środków, a nowoczesne technologie mogą okazać się na tym polu szczególnie przydatne. Warte uwagi są dwa narzędzia polskiego MSZ stworzone z myślą o rodakach podróżujących za granicę. Pierwsze z nich, Odyseusz to serwis informujący o zagrożeniach w kraju, w którym w danej chwili jesteś. Wystarczy wypełnić zgłoszenie podróży za pomocą prostego formularza, a MSZ będzie Cię na bieżąco informowało o ewentualnych sytuacjach kryzysowych np. o huraganie, zamieszkach czy atakach terrorystycznych. Zgłoszenie podróży umożliwi sprawny kontakt ze strony placówek dyplomatyczno-konsularnych, dzięki czemu szybko otrzymasz wsparcie informacyjne po polsku i z wiarygodnego źródła, a w razie potrzeby także realną pomoc polskich dyplomatów. Tak ułatwiona komunikacja może uratować Ci życie w obliczu zagrożenia! Podróże są stałą częścią Twojej codzienności albo Twój pobyt za granicą trwa ponad 6 miesięcy? Załóż konto w serwisie Odyseusz, a zarządzanie danymi i zgłaszanie wyjazdów będzie jeszcze prostsze.

Inną ciekawą aplikacją jest iPolak. Zawiera zestaw praktycznych informacji o różnych krajach świata. Dzięki niej dowiesz się np. jakie warunki panują na miejscu, odkryjesz dogodne sposoby podróżowania i poznasz lokalne przepisy ruchu drogowego. Oprócz łatwego odbioru ostrzeżeń MSZ aplikacja pozwala bezpośrednio skontaktować się z najbliższą placówką dyplomatyczną RP.

Na co muszę zwrócić uwagę?

Pamiętaj, że nic nie zastąpi rozsądnej dawki ostrożności. Nie wyprawiaj się do krajów objętych działaniami zbrojnymi, nie zapuszczaj się w niebezpieczne dzielnice i unikaj miejsc o wątpliwej reputacji - zwłaszcza po zmroku. Czuwaj nad swoim bagażem, nie noś przy sobie dużych sum pieniędzy, a cennym rzeczom daj odpocząć w hotelowym sejfie. Zrób zdjęcia lub ksero paszportu na wypadek zgubienia czy kradzieży. Miej przy sobie dane ubezpieczenia i na wszelki wypadek sprawdź numery alarmowe w danym rejonie świata.

Chcesz kompleksowo zadbać o swoje bezpieczeństwo?

Wystarczy jeden telefon lub wizyta w placówce CUK Ubezpieczenia, aby cieszyć się pełnym zakresem ubezpieczenia podróżnego!

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku