Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2020-03-25

Auto bez prawa jazdy - jakie samochody można prowadzić?

Dowiedz się czy możesz prowadzić auto bez prawa jazdy.

Zastanawiasz się czy jest możliwość prowadzenia auta bez prawa jazdy? A może chcesz wiedzieć czy Twój nastolatek może już wyjechać na drogę swoim autem, chociaż jeszcze nie posiada uprawnień kategorii B? W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości na ten temat.

Sprawdź, które samochody można prowadzić bez prawa jazdy.

Mikrosamochody - czym są i dla kogo są przeznaczone?

Coraz częściej w Polsce pojawiają się tzw. mikrosamochody. Swoją konstrukcją są bardzo podobne do samochodów osobowych, jednak wyróżniają się niższą pojemnością oraz masą własną. Niestety, nawet do prowadzenia tego typu pojazdu, jest potrzebne prawo jazdy. I choć pojawiają się informacje w sieci na temat tego, że jedyne czego wymaga prawo to dowód osobisty, warto zweryfikować dokładnie te informacje. Wszystko zmieniło się w momencie, kiedy pojawiła się nowelizacja ustawy 19 stycznia 2013 roku.

Prawo jazdy o kategorii AM

Nawet czternastolatek może ukończyć kursprawa jazdy kategorii AM za zgodą swoich rodziców lub opiekunów prawnych. Od 2013 roku upoważnia go to do prowadzenia motorowerów oraz tzw. czterokołowców lekkich. Zastanawiasz się czym one się różnią od standardowych samochodów osobowych? Przede wszystkim, różnica dotyczy masy oraz prędkości jazdy. Nie mogą one przekraczać 350 kilogramów oraz 45 km/h. Natomiast czterokołowiec jest uznawany przez prawo jako pojazd samochodowy, który służy do przewozu rzeczy do 550 kilogramów i osób do 400 kilogramów. Do tego potrzebujesz już prawo jazdy kategorii B1.

Jak zdobyć prawo jazdy kategorii AM?

Aby móc prowadzić czterokołowiec lekki, trzeba jednak uzyskać zaświadczenie lekarskie. Potwierdza ono zdolność do prowadzenia pojazdów. Kurs na prawo jazdy kategorii AM zazwyczaj obejmuje 10 lub więcej godzin zajęć teoretycznych i tyle samo praktycznych. Trzeba mieć też ukończone 14 lat (za zgodą rodziców) lub 18. Koniecznie trzeba też zdać egzamin państwowy, który składa się również z teorii i praktyki.

Jak rozpoznać czterokołowiec lekki?

Jeśli szukasz pojazdów, które można prowadzić posiadając uprawnienia kategorii AM,zwróć uwagę na ich homologację. Kiedy zobaczysz informację L6e, oznacza to, że jest to czterokołowiec lekki. Tego typu pojazdy wyróżniają się małym spalaniem, są także proste w prowadzeniu, nawet dla nastolatków. Można nimi pokonać bezpiecznie krótkie dystanse.

Karta motorowerowa - czy możesz prowadzić mikrosamochód?

Osoby, które przed nowelizacją ustawy z 2013 roku ukończyły 18 lat i posiadają kartę motorowerową, nie mogą prowadzić czterokołowców lekkich. Do tego także potrzebne jest prawo jazdy kategorii AM. Jazda bez uprawnień skutkuje sporą karą, dlatego nie warto ryzykować. 

Motorower a prawo jazdy

Niektóre samochody, które pojawiają się na polskim rynku, rejestrowane są jako motorowery. To tzw. mini cary, które są dosyć rzadko spotykane na drogach, jednak może to ulec zmianie z biegiem czasu. Do prowadzenia motorowerów upoważnia wyłącznie dowód osobisty, jednak trzeba mieć ukończone 18 lat. Zanim jednak kupisz taki pojazd lub wyjedziesz na drogę, warto zapoznać się z dokładnymi parametrami, a także przepisami ruchu drogowego.

Prowadzenie pojazdu bez dowodu osobistego

Według prawa, z dowodem osobistym można wyłącznie kierować rowerem, wózkiem rowerowym lub pojazdem zaprzęgowym. W Kodeksie Drogowym zostały dokładnie wskazane parametry pojazdu, który możesz prowadzić bez prawa jazdy. Przecież na rynku coraz częściej pojawiają się rowery, które napędzane są silnikiem elektrycznym. Wyłącznie dowód osobisty wystarczy Ci do jednośladu z silnikiem o parametrach 48 V, mocy 250 W i prędkości do 25 km/h.

A co z prowadzeniem quada?

Quad w interpretacji polskiego prawa jest traktowany jak samochód osobowy. Potrzebujesz do niego zatem prawo jazdy, ważne obowiązkowe OC, a także tablice rejestracyjne. Zanim staniesz się jego właścicielem, dopełnij wszelkich formalności.

Kup polisę OC

Błyskawicznie oblicz składkę za pomocą naszego kalkulatora online. Możesz tam wybrać rodzaj pojazdu, który posiadasz. Zadzwoń też na naszą infolinię lub odwiedź jedną z placówek.