BLS doprowadził do wzrostu cen za OC

09/07/2015

Zgodnie z przewidywaniami, 3 miesiące po wprowadzeniu BLS, ceny OC wzrosły. Z analizy najniższych cen we wszystkich miastach wojewódzkich wynika, że w porównaniu ze stawkami z marca, podwyżka cen OC sięga niemal 15 proc. – tłumaczy Grzegorz Wróblewski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.

Jak wynika z danych, średni koszt najtańszego OC w lipcu br. wynosi 387 zł – to 46 zł więcej niż 4 miesiące temu. Wzrost cen w największych polskich miastach waha się średnio od 20 do 50 złotych. Analizę przeprowadzono według tego samego profilu kierowcy: osoba w wieku 33 lat prowadząca samochód bezszkodowo od 10 lat, posiadająca 60% zniżki w OC; właściciel Opla Astry z 2007 roku o pojemności silnika 1.4 l i mocy 90KM.

Przykładowy 33-latek, najtańszą ofertę OC znajdzie w Rzeszowie. Polisę można tam kupić już za 311 zł (najdrożej za 613 zł). Najdroższym miastem nadal pozostaje Wrocław, gdzie za OC trzeba zapłacić minimum 503 zł (jeszcze w kwietniu było to 480 zł). Najwyższa cena polisy wynosi 824 zł (w kwietniu 747 zł). Drogo jest także w Warszawie, Łodzi i Gdańsku. Najtańszy wariant polisy kosztuje tam 445 zł.

Największy wzrost cen po wprowadzeniu BLS odnotowano w Szczecinie, o prawie 30 proc. Na drugim miejscu uplasowały się Kielce, gdzie OC wzrosło o blisko 22 proc. W Poznaniu i Katowicach obowiązkowe ubezpieczenie podrożało o nieco ponad 20 proc. Najniższy wzrost – tylko 5-procentowy - odnotowano we Wrocławiu.

To czy możemy się spodziewać kolejnych podwyżek do końca roku, ostatecznie pokaże najbliższa przyszłość, ponieważ nikt nie jest w stanie przewidzieć zachowania kilkudziesięciu towarzystw ubezpieczeniowych na rynku charakteryzującym się wysoką konkurencyjnością  – tłumaczy Wróblewski.

System Bezpośredniej Likwidacji Szkód zakłada, iż posiadacz OC będzie mógł zlikwidować szkodę bezpośrednio poprzez swoje towarzystwo, które w jego imieniu samo wystąpi do ubezpieczyciela sprawcy w celu odzyskania odszkodowania, wypłaconego swojemu klientowi. BLS obowiązuje już od kwietnia w takich towarzystwach jak: Concordia Ubezpieczenia, Ergo Hestia, PZU, UNIQA oraz Warta. Natomiast w październiku zrobi to Gothaer.

2015-07-09