Samochód zastępczy – co to jest?

Samochód zastępczy czyli jaki? Sprawdź w naszym słowniku ubezpieczeniowym, czym jest samochód zastępczy.

Samochód zastępczy - wynajęte auto, którego używasz, kiedy Twój samochód został całkowicie zniszczony lub jest czasowo unieruchomiony z powodu awarii, kolizji lub wypadku drogowego. Z samochodu zastępczego możesz skorzystać w ramach rozszerzonej polisy AC, Assistance lub OC sprawcy zdarzenia. 

Jeśli po wypadku, auto wymaga naprawy, poszkodowanemu przysługuje zwrot kosztów za wynajęcie samochodu zastępczego w ramach OC sprawcy. Podczas wynajmowania takiego auta trzeba trzymać się jednak ważnych zasad. Samochód nie może cechować się wyższym standardem niż ten, którym do tej pory się poruszaliśmy i, który został uszkodzony. Wynajęty samochód nie może kosztować więcej niż średnia wynajmu w danym regionie. Zwrot kosztów za wynajęty samochód przysługuje do momentu zakupu nowego auta (w przypadku całkowitego zniszczenia samochodu pierwotnego). Poszkodowany może nie otrzymać zwrotu, jeśli swoje auto wykorzystywał do tej pory okazjonalnie lub, gdy ma drugie auto, którym może się poruszać podczas naprawy tego uszkodzonego.

W ramach assistance samochód zastępczy, a raczej zwrot kosztów za jego wynajęcie otrzymamy w sytuacjach, kiedy sami spowodujemy wypadek, auto zostanie nam skradzione lub, gdy zostanie zniszczone tak, że nie można go dłużej użytkować. Dokładny zakres znajduje się jednak w OWU danego towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym warto się zapoznać.