Edytor HTML
Edytor HTML

Właśnie kupiłeś samochód i chcesz go ubezpieczyć? Nie masz jeszcze uprawnień do wszystkich zniżek, ale chciałbyś zapewnić kompleksową ochronę siebie i auta w rozsądnej cenie? Pomożemy Ci kupić satysfakcjonujące Cię ubezpieczenie samochodu w rozsądnej cenie.

Na początek – co to jest OC?

Ubezpieczenie OC samochodu to jeden z rodzajów ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, które dotyczą nie tylko właścicieli samochodów osobowych, ale też przyczep, naczep, ciągników rolniczych, ciężarówek, autobusów, motocykli i motorowerów. OC samochodu jest obowiązkowe i wymagane w prawie całej Europie (w krajach wschodnich, takich jak Rosja czy Ukraina, trzeba wykupić Zieloną Kartę). Dzięki temu sprawcy wypadków sami nie muszą płacić za zniszczone przez nich samochody innych kierowców, utracone przez nich w wyniku wypadku czy kolizji mienie oraz finansować leczenia w przypadku odniesienia przez poszkodowanych szkód zdrowotnych. Trzeba jednakże pamiętać, że jeśli to my spowodowaliśmy wypadek, OC nie obejmuje naprawy naszego auta. Ubezpieczenie OC samochodu należy nabyć w dniu pierwszej rejestracji samochodu w kraju lub wtedy, kiedy stajemy się właścicielami auta bez ważnego OC. Z OC poprzedniego właściciela można korzystać, ale tylko do końca trwania jego polisy, która automatycznie nie wznawia się w kolejnym roku. Ubezpieczenie samochodu jest sprawą niezwykle istotną. Jego brak skutkuje wysokimi karami nakładanymi przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).

Kary za brak aktualnego OC samochodu

Wysokość opłat karnych za brak aktualnego komunikacyjnego OC w 2017 roku.

Jak wysokie są kary za brak aktualnego OC samochodu

OC dla młodego kierowcy

Niestety, z powodu złych praktyk związanych z prowadzeniem samochodu świeżo upieczeni kierowcy nie mogą liczyć na tak dobre warunki ubezpieczeniowe jak właściciele samochodów z wieloletnim doświadczeniem za kierownicą. Według statystyk policyjnych powodują oni najwięcej wypadków i często cechują się lekkim podejściem do przepisów drogowych. Dlatego też firmy ubezpieczeniowe nie ufają młodym kierowcom i nie oferują im zniżek do ubezpieczenia samochodu. Płacą oni więcej ze względu na wiek (zwykle przyjmuje się granicę 26 lat), posiadanie prawa jazdy krócej niż trzy lata, niekwalifikowanie się do zniżek OC i AC, na przykład za bezszkodową jazdę (ta ulga należy się kierowcom z dłuższym stażem), bezdzietność (ubezpieczyciele patrzą przychylnym okiem na osoby po ślubie i mające dzieci, a dzisiaj niewiele osób zakłada rodzinę w wieku 18-25 lat). Cena ubezpieczenia samochodu dla młodego kierowcy jest w związku z tym dużo wyższa.

Oczywiście istnieją możliwości pozwalające obniżyć nowym kierowcom koszty OC. Jakie są to sposoby? Najbardziej popularne jest dopisanie do dowodu rejestracyjnego starszego i bardziej doświadczonego kierowcy, który ma uprawnienia do wielu zniżek. Wtedy ubezpieczyciel uwzględnia przy określeniu ceny ubezpieczenia samochodu ulgi współwłaściciela. Trzeba jednak w tym przypadku podać, kto będzie jeździł danym samochodem. Można również skorzystać ze specjalnych promocji i zniżek, które ubezpieczyciele oferują nowym klientom, na przykład za płatność przez internet czy płatność z góry. Dostępne są ponadto pakiety – OC samochodu razem z innym ubezpieczeniem, na przykład zdrowotnym – przy których ubezpieczyciele oferują zniżki, także młodym kierowcom. Co więcej – aby uzyskać tańsze OC, warto dobrze przemyśleć kupno pierwszego samochodu. Im większa pojemność silnika i moc, tym wyższa składka za ubezpieczenie samochodu. Może więc lepiej jako początkujący kierowca nie przesadzać z mocą auta? Ostatnim często wybieranym przez młode osoby rozwiązaniem jest rejestracja na siebie przyczepy samochodowej lub skutera, a następnie opłata za nie OC (kilkadziesiąt złotych rocznie). Zabieg ten pozwala wyrobić sobie zniżki honorowane przez większość ubezpieczycieli samochodów.

A ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek?

Jeśli nie chcesz lub nie możesz skorzystać z proponowanych powyżej rozwiązań na obniżenie kosztów ubezpieczenia samochodu OC, warto wybrać firmę ubezpieczeniową, która zaoferuje Tobie najkorzystniejsze warunki, cieszy się dobrą opinią i dużym zaufaniem klientów. Różnice w cenach ubezpieczeń samochodów w zależności od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego bywają bardzo duże, potrafią wynosić nawet 500 zł. Jak więc wybrać odpowiedniego ubezpieczyciela? Możesz skorzystać z porady doradców CUK Ubezpieczenia. Porównamy dla ciebie ceny i warunki największych towarzystw ubezpieczeniowych, na przykład PZU, Generali, Warta, Proama, Link 4 czy Interrisk, uwzględniając Twoją sytuację zawodowo-finansową. Poza tym udostępniamy na naszej stronie internetowej kalkulator OC i AC, za pomocą którego, wpisując dane samochodu i dane kierowcy, zostaniesz poinformowany o najlepszych dla Ciebie ofertach ubezpieczeń samochodowych. Z pewnością oszczędzisz czas i pieniądze potrzebne na znalezienie najkorzystniejszej oferty. Ponadto nasze pośrednictwo może obniżyć ostateczną cenę ubezpieczenia samochodu, a do każdej polisy zakupionej w CUK Ubezpieczenia oferujemy Pakiet 5 Porad Prawnych, który można wykorzystać w ciągu 12 miesięcy. A zatem – do zobaczenia w CUK Ubezpieczenia!

Najtańsze ubezpieczenie OC

Skontaktuj się doradcą CUK lub skorzystaj z precyzyjnego kalkulatora OC, w którym samodzielnie wyliczysz składkę na Twoje auto. Wybraną polisę, w CUK kupisz nawet w 11 ratach!

Edytor HTML
 

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych to ubezpieczenie obowiązkowe. Jego zakres określa ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Dzięki temu jest ono takie same we wszystkich Towarzystwach.

Każdy posiadacz pojazdu podlegającego rejestracji zobowiązany jest wykupić polisę OC – niezależnie od faktu czy samochód jest użytkowany czy nie.

Co chroni OC?

Posiadając ubezpieczenie OC, to Towarzystwo, w którym posiadamy polisę, pokryje za nas wszystkie koszty związane ze szkodami spowodowanymi naszym samochodem oraz zagwarantuje poszkodowanemu wypłatę odszkodowania.
Swoją ochroną obejmuje nie tylko szkody powstałe podczas spowodowania kolizji. Z ubezpieczenia OC będą również pokryte szkody wyrządzone osobom trzecim podczas wsiadania i wysiadania z pojazdu, przy załadunku i rozładunku, a także w czasie zatrzymania i postoju oraz garażowania.

Należy pamiętać jednak o wyłączeniach odpowiedzialności w OC. Odszkodowanie nie zostanie wypłacone gdy:

  • szkody wyrządzimy samemu sobie,
  • uszkodzimy ładunki przewożone za opłatą,
  • szkody polegają na utracie gotówki, biżuterii lub papierów wartościowych,
  • zniszczymy lub skazimy środowisko.

Na jaki okres zawarta jest umowa OC?

Umowa z wybranym Towarzystwem zawierana jest na okres 12 miesięcy. Odpowiedzialność ubezpieczyciela rozpoczyna się z chwilą zawarcia umowy – również w przypadku, gdy na polisie wskażemy późniejszy termin płatności. Ochrona ubezpieczeniowa rozpoczyna się także w przypadku, gdy składka nie została jeszcze zapłacona.

W określonych w Ustawie przypadkach istnieje także możliwość zawarcia polisy OC na okres krótszy niż rok. Szczegółowe informacje na temat ubezpieczeń krótkoterminowych znajdziesz w zakładce Warto Wiedzieć

Kiedy mamy obowiązek zawarcia umowy OC?

Jeżeli nowy samochód został kupiony od dealera lub sprowadzone z zagranicy auto nie posiada OC, polisę należy wykupić najpóźniej w dniu rejestracji. Kupując pojazd używany należy upewnić się, że poprzedni właściciel posiadał ważną umowę ubezpieczenia OC. Jeżeli nabywamy auto, które nie posiada ważnej polisy OC, musimy ją wykupić w dniu zakupu samochodu.

Jak zmienić Towarzystwo Ubezpieczeniowe?

Jeżeli chcemy zmienić firmę ubezpieczającą nasz samochód, musimy dotychczasową umowę wypowiedzieć co najmniej jeden dzień przed końcem okresu ochrony. Brak wypowiedzenia umowy oznacza automatyczne jej przedłużenie w tym samym Towarzystwie na kolejny rok. Wzory wypowiedzenia umowy OC można znaleźć w dziale Do Pobrania

W multiagencji CUK Ubezpieczenia, oprócz ubezpieczenia OC zaproponujemy Ci także dodatkowe, dobrowolne pakiety zawierające Autocasco, Assistance czy NNW . Dzięki nim zapewnisz ochronę nie tylko sobie, ale również swoim najbliższym. Skontaktuj się z naszym doradcą.

Lista artykułów

Pachnąca promocja w CUK

Każdy, kto kupi w placówce CUK Ubezpieczenia wybraną polisę ubezpieczeniową otrzyma wyjątkowy zapach samochodowy. 

czytaj więcej

1
Rozmiar strony:
select
Artykuły 1 do 10 z 1
Lista video

Gdzie kupić OC dla zabytkowych, wyścigowych i sportowych samochodów?

Gdzie ubezpieczyć zabytkowy samochód lub sportowy? CUK Ubezpieczenia ubezpiecza wszystkie auta, które jeżdżą po polskich drogach. Ubezpieczenie samochodów innych niż te, które na co dzień użytkujemy, ma swoją specyfikę.

Tanie ubezpieczenie OC - jak znaleźć?

Najtańsze ubezpieczenie OC na rynku pomogą znaleźć profesjonalni doradcy Multiagencji CUK Ubezpieczenia. Oddziały tej firmy mieszczą się w wielu miastach w Polsce. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać www.cuk.pl i znaleźć najbliższy oddział.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC - czemu trzeba mieć?

Każdy posiadacz pojazdu musi wykupić ubezpieczenie OC. Obowiązkowo. Jest to forma zabepieczenia zarówno dla osoby, która je wykupuje, ale także dla osoby poszkodowanej w razie kolizji. OC trzeba wykupić przed wprowadzeniem pojazdu do ruchu.

Najtańsze ubezpieczenie OC w 2 minuty

Multiagencja CUK Ubezpiecznia gwarantuje, że w dwie minuty przygotuje wydruk najtańszych ofert ubezpieczenia OC spośród aż 30 towarzystw ubezpieczeniowych. Robiąc specjalny test sprawdzamy to.

Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC?

Czy tanie ubezpieczenie OC jest dobre? Tak, gdyż OC wszędzie jest takie samo, ale ceny są różne. Szukanie w internecie a tym bardziej bieganie od jednej firmy do drugiej zabierze nam cenny czas, który moglibyśmy wykorzystać znacznie przyjemniej.

Jaki jest zakres ubezpieczenia OC?

OC czyli odpowiedzialność cywilna każdego kierowcy. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. To wie każda osoba, która planuje zakup samochodu lub zasiada za kierownicą własnego auta. Czy wiemy dokładnie jaki jest zakres tego ubezpiecznia?

Czy tanie ubezpieczenie jest dobre?

Czy coś co jest tanie może być dobre? Do tanich produktów często podchodzimy z rezerwą i nieufnością. Tym bardziej tanie ubezpieczenie wzbudza podejrzenia. Zupełnie niepotrzebnie.

Jak znaleźć tanie ubezpieczenie OC?

Aby znaleźć dobrą firmę oferującą najlepsze ubezpieczenie trzeba mieć dużo czasu i cierpliwości. Trzeba poświęcić wiele godzin, spędzić mnóstwo czasu w internecie aby poznać wiele ofert, porównać je i wybrać najlepszą.

1
Rozmiar strony:
select
Pliki 1 do 10 z 8
Lista artykułów

Za co możesz otrzymać zniżkę w OC?

Wykupienie polisy OC wiąże się niekiedy z wydatkiem kilkuset złotych. Zwłaszcza, gdy jesteś świeżo upieczonym, młodym właścicielem auta.

czytaj więcej

Historia pojazdu z kraju i z zagranicy – jak sprawdzić przeszłość samochodu?

Planujesz zakup używanego samochodu? Chcesz mieć pewność, że wybrane przez Ciebie auto z drugiej ręki pochodzi od uczciwego sprzedawcy, a podane informacje o nim są zgodne ze stanem faktycznym? Jeśli tak, pamiętaj o sprawdzeniu historii pojazdu. Możesz to zrobić co najmniej na kilka sposobów. Podpowiadamy te sprawdzone i zarazem najpopularniejsze.

czytaj więcej

Ubezpieczenie pojazdu historycznego

Posiadasz pojazd historyczny i zastanawiasz się nad ubezpieczeniem go? Pamiętaj, że nie musisz kupować ubezpieczenia OC na cały rok!

czytaj więcej

Ubezpieczenie motocykla i skutera

Nie wiesz czy motocykl lub skuter podlega obowiązkowi posiadania ważnego ubezpieczenia OC? Obejrzyj nasz nowy odcinek Poradnika CUK i sprawdź!

czytaj więcej

Jak zrezygnować z OC poprzedniego właściciela?

Jeśli kupiłeś używany pojazd  - polisę OC otrzymasz od poprzedniego właściciela i będzie ona obowiązywała do końca terminu ważności.

czytaj więcej

Czy zniżki OC przechodzą między różnymi rodzajami pojazdów?

Chciałbyś zamienić swój motor na samochód? Zastanawiasz się co ze zniżkami, które sobie wyrobiłeś przez lata za bezszkodową jazdę?

czytaj więcej

Czy mogę jeździć na OC poprzedniego właściciela i jak długo?

Kupiłeś używane auto? Zastanawiasz się czy możesz jeździć na OC poprzedniego właściciela? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym poradniku dla kierowców.

czytaj więcej

Co to jest OC?

Zastanawiasz się czym jest OC? Jeśli jesteś właścicielem samochodu musisz go ubezpieczyć. W Polsce ubezpieczenie OC jest obowiązkowe - niezależnie od tego czy samochód jest użytkowany czy nie.

czytaj więcej

Ile stracę zniżki na OC po wypadku?

Miałeś wypadek albo stłuczkę? Pamiętaj, że możesz stracić część swoich zniżek na ubezpieczenie OC.Jeżeli nie posiadasz zniżek i spowodujesz kolizję - dostaniesz zwyżkę. Sprawdź kiedy stracisz zniżki OC w naszym nowym poradniku!

czytaj więcej

Kiedy zniżki w OC przepadają?

Sprzedałeś auto i póki co nie kupujesz nowego? Uważaj na przerwę w OC – może to spowodować, że niedługo za ubezpieczenie kolejnego auta zapłacisz więcej! Obejrzyj nasz poradnik i sprawdź kiedy możesz stracić przysługujące Ci zniżki.

czytaj więcej

Rozmiar strony:
select
Artykuły 1 do 10 z 32

Formularz kontaktowy

Jeżeli chcą Państwo skontaktować się z nami prosimy o przesłanie zapytania z wykorzystaniem formularza zamieszczonego poniżej.

 
Lista plików

Wypowiedzenie OC.pdf

Chcesz zmienić ubezpieczyciela? Pobierz wzór wypowiedzenia umowy OC

Wypowiedzenie OC nowonabywcy.pdf

Kupiłeś nowy samochód? Pobierz wzór wypowiedzenia umowy OC nabywcy pojazdu

Wypowiedzenie OC w trakcie trwania polisy.pdf

Posiadasz podwójne ubezpieczenie? Pobierz wzór wypowiedzenia umowy OC dla polisy automatycznie wznowionej

Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej.pdf

Jesteś uczestnikiem kolizji drogowej? Pobierz wzór oświadczenia sprawcy kolizji

Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych.pdf

Tekst jednolity ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.


1
Rozmiar strony:
select
Pliki 1 do 10 z 5

zobacz także